Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Zgarbas wrote:

Chiar as vrea sa se faca o separare intre manele si guta. Adica manelele chiar is destul de faine si destul de importante in cultura tiganeasca si brusc toata lumea le uraste ca au inceput niste naspeti sa cante ceva corcitura. Adica nu zic, si populara obisnuita pateste cam aceeasi chestie(ca s-o dus de la ma dusei sa trec la olt la niste chestii nu tocmai diferite de manelele curente dar cumva mai pompoase) deci na, dar macar acolo se face diferenta intre porcariile noi si melodiile de aur. Si asa ajunge omul sa mearga in strainatate daca vrea sa vada fanfare ca la noi nimeni nu asculta asa ceva ca manelele e rau. Si sta omu in strainatate si se mira cand vede 100.000 de oameni dansand la fanfare...m putin romanasii de pe-acolo care sad in colt ca ei nu asculta manele. Ca manelele e rau.

*sigh*.

De fapt e diferenţa mare între manele şi muzica ţigănească. Am fost căsătorit cu o persona din domeniul muzical şi am învăţat multe de aici. Totodată cunosc ţigani care cânta muzică lor şi Nu sunt manele.

@viki mersi de observaţie. Am să încerc să nu te deranjez prin prescurtari ambigue.

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Maneaua tiganeasca s-o finisat amu vreo 5 decenii si in general era muzica tipica de petrecere tiganeasca. Amu nu zic, mai ales de cand cu valul asta de Guta s-a cam stricat definitia. In general se refera fie la muzichea trista scrisa prin inchisori, fie la o latura a fanfarelor balcanice. Nu ca ar avea vreo legatura intre ele, da na. Ma rog, de fapt cam au o legatura, doar ca nu prea stie nimeni exact care este.

Mai nou fiecare ii zice cum apuca. Pardon, World Music da? (cat ma amuza termenul de World Music).

Muzica tiganeasca de fel ar include mai multe chestii, printre care si manelele vechi. Cum majoritatea o fost pasata prin viu grai ii greu sa tii cont de cine a facut ce, ergo si legatura dintre muzica tiganeasca si niscaiva melodii de munte, printre altele (adica, eu is destul de sigura ca "tigancusa" nu prea se clasifica drept muzica tiganeasca, dar majoritatea decide presupun). Cum tiganilor nu prea le pasa ce ii ce se face si mai mare confuzia.

In fine, ideea e ca ii muzica da? Ca doar nu spunem ca rockul nu mai exista doar fiindca avem Tokio Hotel la radio.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Ionut wrote:

HAI GUIZE, WUT'S GOING OAN IN DIS THRED?

thread-ul asta a luat razna... cumde am ajuns de la rules questions la manele? (va rog sa nu-mi raspundeti... intrebare retorica)....

ca sa readuc discutia in taramurile magicului, am auzit 2 discutii la poty la care lumea nu stia ce se intampla (sau stia gresit) si mai ales de ce se intampla asa:

- Sun Titan care aduce inapoi Dead Weight din cimitir ca sa omori pe Geist of Saint Traft

303.4f If an Aura is entering the battlefield under a player’s control by any means other than by
resolving as an Aura spell, and the effect putting it onto the battlefield doesn’t specify the object
or player the Aura will enchant, that player chooses what it will enchant as the Aura enters the
battlefield. The player must choose a legal object or player according to the Aura’s enchant
ability and any other applicable effects.

Conform regulii de sus jucatorul "alege" (choose) si nu "tinteste" (target) obiectul de care sa fie atasat echanmentul... si in magic este o mare diferenta!!! Cum nu tinteste, Geistul este o alegere valida, si poate fi omorat. Sa nu uitam ca daca in loc de Geist ar fi un Mirran Crusader atunci faza nu ar merge incat Cusaderul are protectie la negru...dar ATENTIE din protectie (DEBT) ne intereseasa E-ul.. adica partea care zice ca nu poate fi echipat/echantuit, si din cauza asta nu poate... nu din cauza T(arget) -ului care invocam noi de obicei.

- Care este CMC a cartilor care sunt flipuite (de ex pt Ratchet Bomb )
From the FAQ:
"The back face of a double-faced card is marked with a moon symbol, lacks a mana cost, and has a color indicator—that's the dot on its type line—that tells you what color it is."

203.3a The converted mana cost of an object with no mana cost is 0.
(Cristi avea dreptate smile )

179

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

"that player chooses what it will enchant as the Aura enters the battlefield" - asta înseamnă că that player chooses the target of the Aura that is being resolved. O Aură nu poate să nu aibă target și așa cum nu poți targeta creatura cu Hexproof când joci Aura din mână, la fel nu o poți targeta nici cu Aura care se întoarce din graveyard. Părerea mea.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

laura wrote:

"that player chooses what it will enchant as the Aura enters the battlefield" - asta înseamnă că that player chooses the target of the Aura that is being resolved. O Aură nu poate să nu aibă target și așa cum nu poți targeta creatura cu Hexproof când joci Aura din mână, la fel nu o poți targeta nici cu Aura care se întoarce din graveyard. Părerea mea.


Nu e asa.

1. Aura targeteaza doar cand e castata  (se alege targetul dupa anuntarea vrajii). In rest este atasata si permanentul este enchanted. De fapt corect este ca aura nu targeteaza deloc (ca efect al existentei sale, decat dc are abilitati). Vraja "targeteaza", aura "incanteaza".
2. O aura care vine din alta parte decat pe stack (pe stack este castata), nu se rezolva, deci nu "targeteaza". Ci un efect care o pune in play se rezolva, astfel ea terbuei atasata unui permanent legal (aici se refera doar la restrictiile aurei : echant X, nu poate sa enchant Y, protectii si alte restrictii (power, toughness,etc)).
3. Hexproof apara creatura doar de target, nu si de "attached" (enchantmenturi /echipamente). Chiar daca o creatura primeste hexproof, asta nu ii va da joc aurele/echipamentele de pe ea. "Protection" face acest lucru.

Last edited by Scorpse (2011-12-12 11:00:19)

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

181

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

@Laura:  nu mai stii cand a venit dan m. cu deck-ul lui de EDH cu Zur the Enchanter si punea aure pe tot ce era pe masa, shroud or no shroud ? big_smile

182

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

mihai wrote:

@Laura:  nu mai stii cand a venit dan m. cu deck-ul lui de EDH cu Zur the Enchanter si punea aure pe tot ce era pe masa, shroud or no shroud ? big_smile

Ce tare big_smile

183

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

mihai wrote:

@Laura:  nu mai stii cand a venit dan m. cu deck-ul lui de EDH cu Zur the Enchanter si punea aure pe tot ce era pe masa, shroud or no shroud ? big_smile

Probabil a fost așa traumatizantă experiența că am blocat-o afară din memorie

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

q:

heartless summoning pe masa ... se scoate myr superion - 4/5 din cauza la heartless- pe tura mea joc phantasmal image pe myr ... myrul la mine este 5/6 ? sau tot 4/5?

normal ar fi sa fie 5/6 nu?

http://pwp.wizards.com/6300245743/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

dunkelgraf wrote:

q:

heartless summoning pe masa ... se scoate myr superion - 4/5 din cauza la heartless- pe tura mea joc phantasmal image pe myr ... myrul la mine este 5/6 ? sau tot 4/5?

normal ar fi sa fie 5/6 nu?

Nu ai fost foarte clar, dar din cate am inteles, Heartless Summoning este in posesia adversarului. In acest caz, copia ta este intr-adevar 5/6.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

vikirosen wrote:
dunkelgraf wrote:

q:

heartless summoning pe masa ... se scoate myr superion - 4/5 din cauza la heartless- pe tura mea joc phantasmal image pe myr ... myrul la mine este 5/6 ? sau tot 4/5?

normal ar fi sa fie 5/6 nu?

Nu ai fost foarte clar, dar din cate am inteles, Heartless Summoning este in posesia adversarului. In acest caz, copia ta este intr-adevar 5/6.


da scuze exprimarea gresita ... adversarul are Heartless Summonig si un myr de 4/5 ... deci daca il colnez este 5/6 ... perfect big_smile

http://pwp.wizards.com/6300245743/Scorecards/Landscape.png

187

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

dunkelgraf wrote:
vikirosen wrote:
dunkelgraf wrote:

q:

heartless summoning pe masa ... se scoate myr superion - 4/5 din cauza la heartless- pe tura mea joc phantasmal image pe myr ... myrul la mine este 5/6 ? sau tot 4/5?

normal ar fi sa fie 5/6 nu?

Nu ai fost foarte clar, dar din cate am inteles, Heartless Summoning este in posesia adversarului. In acest caz, copia ta este intr-adevar 5/6.


da scuze exprimarea gresita ... adversarul are Heartless Summonig si un myr de 4/5 ... deci daca il colnez este 5/6 ... perfect big_smile

nu se cloneaza creatura in forma in care este pe battlefield in momentul respectiv, adica un myr de 4/5?

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Zita wrote:
dunkelgraf wrote:
vikirosen wrote:

Nu ai fost foarte clar, dar din cate am inteles, Heartless Summoning este in posesia adversarului. In acest caz, copia ta este intr-adevar 5/6.


da scuze exprimarea gresita ... adversarul are Heartless Summonig si un myr de 4/5 ... deci daca il colnez este 5/6 ... perfect big_smile

nu se cloneaza creatura in forma in care este pe battlefield in momentul respectiv, adica un myr de 4/5?

Efectul de copy copiaza tot ce este scrisa pe carte in momentul copierii, adica: nume, tip, subtip, manacost, culoare, abilitati etc. Nu se copiaza nimic ce a modificat ulterior cartea (de ex. countere). Am zis in momentul copierii pentru ca acum sunt si carti double faced, si se copiaza fata care se vede. (de ex. Mayor sau Howlpack).

Last edited by fistyke (2012-01-03 09:28:45)

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

B.F.M. BIG FURRY MONSTER

e jucabil in edh?

190

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

I don't think so tongue

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

teoretic nu.

cartile de ung si unh nu sutn jucabile in nici un format.

dar insa daca grupul local il lasa...nu vad nici o alta problema, decat ca altii vor vrea sa joace si alte carti din seturile respective (gotcha spell de exemplu)

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

192

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Dar nu e Legendary, chiar dacă e UNG. Ca general of course nu merge tongue

Last edited by Vlad (2012-01-05 08:27:32)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

oare ar merge asa ceva? http://deckbox.org/sets/120378

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

vad ca fistyke nu a pus intrebarea, adica nu vad niceieri. Era la ultimul fnm, W a avut pe masa Gideon Jura si a folosit abilitatea de +2, oponentul, lehel nu a avut nici o creatura pe masa, tura lui lehel. Lehel joaca pe Olivia Voldaren si paseaza tura. W foloseste abilitatea de 0 a lui Gideon si ataca. Lehel foloseste prima abilitate a Oliviei si apoi a doua. Deci il ia pe gideon pana are Olivia? si daca "creatura"schimba controleri in timp ce ataca se sfarseste attack phaseul sau da damage in playerul care era destinat ca defender?

http://pwp.wizards.com/8213665300/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

attikussz wrote:

vad ca fistyke nu a pus intrebarea, adica nu vad niceieri. Era la ultimul fnm, W a avut pe masa Gideon Jura si a folosit abilitatea de +2, oponentul, lehel nu a avut nici o creatura pe masa, tura lui lehel. Lehel joaca pe Olivia Voldaren si paseaza tura. W foloseste abilitatea de 0 a lui Gideon si ataca. Lehel foloseste prima abilitate a Oliviei si apoi a doua. Deci il ia pe gideon pana are Olivia? si daca "creatura"schimba controleri in timp ce ataca se sfarseste attack phaseul sau da damage in playerul care era destinat ca defender?

Da...gideon ajunge sub controlul lui Lehel. Gideon este scos din combat( Vezi rulings la Act of Aggression) si ramane tapat(nu stiu daca are vreo importanta). Nu sunt 100% sigur daca Gideon ramane sub controlul lui Lehel si dupa sfarsitul de tura. De ar fi dupa mine as zice da(nu este vreo anume clauza incalcata).

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Silviu wrote:
attikussz wrote:

vad ca fistyke nu a pus intrebarea, adica nu vad niceieri. Era la ultimul fnm, W a avut pe masa Gideon Jura si a folosit abilitatea de +2, oponentul, lehel nu a avut nici o creatura pe masa, tura lui lehel. Lehel joaca pe Olivia Voldaren si paseaza tura. W foloseste abilitatea de 0 a lui Gideon si ataca. Lehel foloseste prima abilitate a Oliviei si apoi a doua. Deci il ia pe gideon pana are Olivia? si daca "creatura"schimba controleri in timp ce ataca se sfarseste attack phaseul sau da damage in playerul care era destinat ca defender?

Da...gideon ajunge sub controlul lui Lehel. Gideon este scos din combat( Vezi rulings la Act of Aggression) si ramane tapat(nu stiu daca are vreo importanta). Nu sunt 100% sigur daca Gideon ramane sub controlul lui Lehel si dupa sfarsitul de tura. De ar fi dupa mine as zice da(nu este vreo anume clauza incalcata).

Asta a fost o intrebare la Cranial Insertion pe mtgsalvation.com pe data de 12.12.2011 (gasiti articolul aici: http://mtgsalvation.com/1333-cranial-in … ndles.html) Pentru cei care nu vor sa dea click pe link, am scos toata intrebarea, si partea care ne intereseaza am bold-uit-o:

"Q: If I ping an animated Gideon Jura with Olivia Voldaren's first ability, does he become a Vampire even though the damage is prevented, and does Olivia get a counter?

A: Yes and yes. Olivia Voldaren's ability does three things, and none of those things are conditional on the others succeeding. The damage is prevented, but the other two effects still happen.

Q: So I can steal him with Olivia's second ability?

A: That depends on when you do it. If you were hoping to ping Gideon on one turn and steal him later, that won't work because he'll stop being a Vampire when he stops being a creature. That is because Vampire is a creature type, and only creatures and tribals are allowed to have creature types. Olivia's effect is still there, but it can't do anything when Gideon is not a creature.

Even if Gideon is animated later, he still won't automatically be a Vampire again. The reason for that is that Gideon's animation effect has the later timestamp, and Olivia's effect is not dependent on Gideon's effect, so Olivia's effect is applied first, does nothing, and then Gideon's effect is applied. In order to make Gideon a Vampire, you'll have to activate Olivia's ability after Gideon has been animated.

However, if you have enough mana to activate both Olivia abilities on the same turn, go for it! The second ability creates a control-changing effect on the Vampire Gideon Jura that'll last as long as you control Olivia. Once this effect is created, it is locked in on that Gideon Jura regardless of what it looks like, so the effect will remain even when Gideon stops being a creature."

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

197

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

So basically... Gideon found the cure for vampirism?

198

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Yeah... it's called End Turn.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Vlad wrote:

Yeah... it's called End Turn.

So it's actually Sundial of the Infinite, right?

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

200

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

vikirosen wrote:
Vlad wrote:

Yeah... it's called End Turn.

So it's actually Sundial of the Infinite, right?

Sau Time Stop