Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

f*#k the cash, i want proper magic big_smile overall, ideea e ca se poate face sa fie bine

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Nu stiu cum sa va spun dar discutiile de genul cati bani face un shop cu mtg sau alte produse nu ar terbui discutate de clienti in acest fel.

Cineva (nu stau sa dau scroll acum) spune ca nu poti sa joci cu boosterele tale si ca in alte shopuri de plrin lume se poate. In RO problema mereu prezenta este ca nu se vand boostere. Daca shopul ar avea rulaj de boostere, te asigur eu ca iti va permite sa aduci propriul booster la turneu. (daca nu te lasa atunci e idiot). Dar cum nu se vand boostere, shopul terbuei sa consume cumva acea marfa. Si asta se face prin drafturi si sealed-uri.

Ziceti ca face profit de 200 ron in 4 ore din 10 insi. Eu iti zic ca nu e asa. Credeti ca shopul cumpara niste boostere si apoi le adauga adaos si gata ..sare banu.

In momentul de fata te duci la distribuitorul oficial si vrei sa iei boostere (nu ma refer la GS, ci la BF). Si iti da o lista cu preturi la MTG. Si apoi iti mai da o lista cu accessorii. Si apoi iti da o balanta de sume : daca vrei mtg de atat iei si accesorii de atat. Deci te obliga sa iei ceva, poate vinzi, poate nu. De asta e adaos, ca sa acoperi costurile de depozitare si altele pana se vand si cacaturile alea.

Apoi la PRE. Toata lumea stie ca Wizards sponsorizeaza PRE cu 2 boostere ca premiu. Ceea ce nu stie e ca mai intai se face o cerere de cate kituri de pre ai nevoie. Pe care le platesti. Vei primi inapoi pretul a ce ai consumat. Insa nu in bani....ci in store credit. De undeva shopul terbuei sa acopere aceste investitii. Pentru ca sunt niste investitii in produse pe care poate nu le vinde.

Si fiecare distribuitor major face la fel, pentru ca vrea sa isi pastreze monopolul. Chiar daca 1 ianuarie a adus liberarizarea pietei, asta nu rezolva problema. Pentru ca iti terbuie un distribuitor cu bani (care sa plateasca acele comenzi). Cei mici nu isi permit.

astfel boosterul nu vine la 8ron. vine la 7 si ceva, +tva, +costurile din celelalte produse, +costuri de depozitare, +adaos + +. (TVA...da ...ca sunt pe factura).
Si ajungi la un 17-18 ron de booster. Alta modalitatea de a lua boostere nu prea e. Ar mai fi doar de la Judgi care mai merg la GP. Care o sa iti dea un display la 85-100E. Fata de 138E cat e normal. E fara factura, fara tva, poti da premii mai multe. Conteaza daca gasesti supply smile

In Bulgaria e acelasi pret la booster. Bulgaria are relativ acelasi numar de playeri ca noi, insa o populatie de pana 8M de oameni (sofia are undeva la 1.2M). Credeti ca sutn mai bogati ? NU. Premiile la shopul lor, sunt mult mai mici (e adevarat ca si taxele ede participare sunt mai mici). Si totusi ei au avut PTQ de modern cu 80 oameni (55 bulgari), un PTQ sealed cu 86 oameni, si noi nu suntem in stare sa aducem la standard 50 insi. (la noi au fost 60 insi, din care 15 bulgari cu care vb inainte sa vina). Daca aveau ei PTQ de std, cati oameni credeti ca strangeau ? NU am vazut GPT cu mai putin de 20 de insi la ei. La GPT legacy din Sofia (la care am participat) au fost 15 insi pt ca era vara...si 5-8 insi erau la mare. LEGACY !!!... mda....si au 3 locatii de joc in Sofia (3 shopuri diferite) + 1 distrib national care tien selaed si draft pt prieteni (practic a 4a locatie de 16 insi).
Ei isi fac griji ca au concursuri cu 80+ oameni si nu au unde sa ii bage, si noi nu stim cum sa strangem 30.




A nu se compara preturile din state cu cele din EU. Stim toti politica UE fata de produsele straine. Chiar dc sunt facute al noi smile.

Daca nu credeti...incercati sa fiti voi shop mtg. (Sa vedem modelul de business si care e ala care ar face aceste opere de caritate). Nu zic nu...se poate si mai bine....shopul ar putea baga un booster in plus sau alte promotii. Sa isi aduca clienti. Ok. perfect normal. Dar terbuei sa existe shop...sa scoata ceva profit...pt ca in pierdere nu o sa mearga nimeni.
Oricum, cum era in cluj nu era tocmai ok. In mod normal organizerii (TO) terbuei sa fie afiliati unui shop. Shop fizic. Brick & Mortar. Nu stiu cat ar mai merge in Cluj cu cafenelele (nu zic ca ar avea cineva din RO ceva impotriva acestui lucru......), dar un shop e bine venit.



P.S. : Nu mai comparati MODO cu real life.  E mai ieftin pt ca :
1. Nu terbuei sa cheltuiesti nimic sa te duci la turneu. Nu terbuei sa iti misti fundu de pe scaun. Deci nu ai nevoie de haine. Poti sa nu le speli. Stai in fundu gol si joci MTGO. e mai ieftin. Nu mai pierzi 2 ore pe zi cu spalat imbracat etc.
2. Nu e lipsa de produse niciodata (nu stiu dc se scrin intrun cuv sau nu ca ma doare capul cand ma uit pe ultimele reguli ale acad romane).
3. Nu e nevoie de personal auxiliar (judge, staff, logistics) si automat de cheltuieile lor (cazare, catering, transport, etc)
Si totusi 1tix e mai prost decat 1 dolar. Si cu cartile alea nu poti merge la un GP. Nici macar la un FNM, sau GDay. Si EDH sucks pe online.

Nu inseamna ca MODO e mai prost decat MTG IRL, e doar diferit ca experienta.

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

te rog citeste primul post din nou, faceam analogia cu MTGO la prizepool. daca la noi boosterul e mai scump, e normal si taxa de intrare sa fie mai mare, logic.

nu comparam preturile de acolo cu preturile de aici. silviu mi-a luat-o inainte cu calculele si bine a gasit calea aia de mijloc smile

nu am o problema cu pretul mai mare, am o problema cu prizepool-ul.

mai multe premii => mai multe boostere rulate. la 8 oameni s-ar duce cam un display/draft, nu? cu 1 booster/player prize pool. asta vine 32 boostere, deci ramai cu 4.

m-am bagat in discutia cu profitul cand a fost ridicata la fileu. partial sunt de acord cu tine, exceptand unele detalii (nu ma dau expert, am vrut sa-mi deschid o cafenea la un moment dat si am discutat cu persoane care au asa ceva. de aici am invatat cate ceva, sunt constient ca nu destule)

noi ne-am implicat si pana acum in atragerea de noi jucatori. daca a iesit bine sau nu, daca au fost rezultate sau nu, ideea e ca o s-o facem cu mare placere (cel putin eu personal) si de aici incolo. si avand shop sansele sa ramana lumea sunt mai mari.

m-ati luat pe sus ca nu stiu ce vorbesc, eu vreau doar sa iasa ceva constructiv din asta si oi fi eu multe dar nu-s prost.

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

"Nu stiu cum sa va spun dar discutiile de genul cati bani face un shop cu mtg sau alte produse nu ar terbui discutate de clienti in acest fel."

Ba da, clientii pot discuta absolut oricum vor de cati bani vrea sa faca de pe ei un shop, un bar, un club etc. Ei isi vor spune problemele, daca acestea sunt luate in considerare si rezolvate de catre vanzatorul de servicii e bine; daca nu, imi pare rau pentru respectivul vanzator.

"Si ajungi la un 17-18 ron de booster. Alta modalitatea de a lua boostere nu prea e. Ar mai fi doar de la Judgi care mai merg la GP. Care o sa iti dea un display la 85-100E. Fata de 138E cat e normal. E fara factura, fara tva, poti da premii mai multe. Conteaza daca gasesti supply"

aici incurci putin borcanele: 138E e RRP (recommended retail price - adica adaosul e bagat acolo). tu ca si vanzatori nu cumperi niciodata cu atata un display. il iei chiar mai ieftin de 85-100E de la distribuitor.

"In momentul de fata te duci la distribuitorul oficial si vrei sa iei boostere (nu ma refer la GS, ci la BF). Si iti da o lista cu preturi la MTG. Si apoi iti mai da o lista cu accessorii. Si apoi iti da o balanta de sume : daca vrei mtg de atat iei si accesorii de atat. Deci te obliga sa iei ceva, poate vinzi, poate nu. De asta e adaos, ca sa acoperi costurile de depozitare si altele pana se vand si cacaturile alea."

chestia asta daca se intampla e cam la limita legalitatii (chiar ilegala as zice eu). nici un distribuitor sau vanzator nu poate obliga cumparatorul, oricare ar fi el, sa mai cumpere si altceva decat doreste el. daca eu as merge sa cumpar 10 display-uri de MTG, distribuitorul nu are voie legal sa ma oblige sa cumpar si 100 de pachete de sleevuri de exemplu.

"Oricum, cum era in cluj nu era tocmai ok. In mod normal organizerii (TO) terbuei sa fie afiliati unui shop. Shop fizic. Brick & Mortar. Nu stiu cat ar mai merge in Cluj cu cafenelele (nu zic ca ar avea cineva din RO ceva impotriva acestui lucru......), dar un shop e bine venit."

evident ca un shop este bine venit si trebuia sa existe. dar acest shop trebuie sa tina cont si de parerile membrilor comunitatii, pentru ca pana la urma fara ei nici shopul nu isi mai are un rost.

"Ziceti ca face profit de 200 ron in 4 ore din 10 insi. Eu iti zic ca nu e asa. Credeti ca shopul cumpara niste boostere si apoi le adauga adaos si gata ..sare banu. "
da, exact asa este...shopul cumpara niste boostere, face un draft si sare banu. vreau sa vad cum face shopul profit 200 lei de la 8-10 insi in 4 ore cu alt joc. chiar crezi ca de pe catan sau alte boardgame-uri o sa faca shopul asa profit in asa scurt timp?

"Cineva (nu stau sa dau scroll acum) spune ca nu poti sa joci cu boosterele tale si ca in alte shopuri de plrin lume se poate. In RO problema mereu prezenta este ca nu se vand boostere. Daca shopul ar avea rulaj de boostere, te asigur eu ca iti va permite sa aduci propriul booster la turneu."

nu se vand boostere pentru ca pretul este totusi destul de mare. Eu nu am vazut nici o promovare facuta MTG-ului in cluj de exemplu de cand sunt eu pe aici (vreo 7 ani). sa spunem lucrurilor pe nume: la evenimente vin foarte multi tineri sub 18 ani (ceea ce nu este deloc rau, foarte bine ca vin); problema este ca ei joaca pe banii parintilor, parinti care poate muncesc din greu ca sa poata ei sa se mai joace din cand in cand; normal ca nu o sa le dea parintii 150-200E/luna pentru MTG. Avand in vedere costul de trai din romania, preturile sunt destul de mari. Exemplul tau cu Sofia este cam irelevant, pentru ca Sofia este capitala bulgariei, la fel ca Bucurestiul la noi. Nivelul de trai mereu este mai mare in capitala unei tari (salariile din start sunt cu 15-20% mai mari decat in provincie; costurile lunare sunt mai mici sau la fel ca si in provincie). Cand ai un business, de orice tip, te uiti cui te adresezi si care este situatia economica in general.

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Daca ar strange mai multi clienti, nu s-ar putea deschide un shop care sa fie axat pe Mtg.Sunt aproape sigur ca personalulu e pasta la Magic, si ca nu prea o sa fie prea mult interes numai din partea noastra.Din ce am zis rezulta o intrebare care este:Daca printr-un miracol sunt doritori de Mtg care nu au stiut unde sa joacesi aud de Pre si vin la noi, in ce ghilda i bagam si cum facem?Ma refer doar la un caz posibil, nu dati in caramizi cu mine ca nu vine nimeni din exterior sau asa.

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

adriann wrote:

Cand ai un business, de orice tip, te uiti cui te adresezi si care este situatia economica in general.

O fi asta adevarat, dar crede-ma, aici cei de la wizards nu se uita la Romania smile

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

@ Adi N
Referitor la promovare, crede'ma ca am facut un eveniment special pentru asta, cu 40 de oameni.
Cati oameni au revenit ulterior? Cred ca doar Toni? (poate am uitat pe cineva, sry)
In modul cel mai ironic cand a avut loc Japan Play la Casa de Cultura si au fost Adi Prunas si Tudor sa promoveze au adus minim 5 oameni?
Cel mai bine atragi lume la o chestie cand vrea lumea insasi sa vina, sa stie daca vrea sa se dedice. Cand faci o chestie de mocaiala( cum ar fi promovarea initiala pe care am facut'o)
o sa ajungi ca Becali si colindatorii: le arunci bani acolo, Doamne ajuta! See you next time...
La Japan Play, ce'i drept, a fost promovare mult mai mare si oamenii au veniti deschisi, gata sa vada orice.
/rant
Ba baiatule, daca vine elevul din gimnaziu, cum ai spus tu, care merge la parinti sa le ceara 110lei pentru un prelease si nu vine studentul care ar putea sa mai dea din fondurile lui ca eu asa am facut. Poti sa imprumute carti de la ceilalti din comunitate, np(nu e ca si cum Rares nu le'a sugerat incepatorilor sa faca asta, ba chiar a imprumutat si el).
Personal cred ca un shop ar prinde mult mai repede la lume si asa o sa vina aceia care chiar o sa vrea sa joace. Momentan, nu prea ma atrag preturile pentru draft sincer(sunt mai mare fan constructed, ce'i drept). Poate am fost rasfatat pana acum, dar ca student nu imi permit atat. Adica, sunt de acord sa dau 70 de lei pentru ca stiu ca acolo sunt 5 boostere, dintre care 2 sigur o sa ajunga la comunitate.
/endrant

Si sunt sigur ca oamenii care au postat pana acum sunt gata sa faca niste compromisuri, nu e asta problema. Dilema, cel putin din punctul meu de vedere, este ca daca se deschide un shop, s-ar putea pierde din personalitatea comunitatii incat sa ajungem doar niste consumatori la un magazin la care MTG e in plan tertiar.
I don't think anybody's jumping the gun anytime soon...

Last edited by Silviu (2013-01-08 09:47:23)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

@Silviu: eu sunt de 7 ani in Cluj si nu am vazut/auzit de nici un eveniment de promovare pt MTG. umblu prin oras, citesc presa din cluj, ascult radio-uri in cluj, in principiu aud de evenimentele din cluj. de asa ceva, nu am auzit. am ajuns sa joc pentru ca fiind coleg cu Liviu, mi-am cumparat de pe Steam jocul PC si discutand despre el, am aflat ca este si o comunitate in cluj.

legat de diferenta dintre studenti si elevi: sa fim sinceri, promovare facuta serios in camine nu a fost facuta altfel poate ar fi venit studenti. pe de alta parte, un elev sta acasa la parinti, are mancare etc. un student isi plateste caminul, da bani pe mancare, pe tren sa mearga acasa, pe bere in oras cu prietenii, pe tigari (unii). costurile sunt mai mari, iar banii nu extrem de multi. sunt de acord ca ar putea rupe putin din alte locuri pentru MTG, dar asta se intampla doar daca chiar vrea studentul respectiv. un student nu prea are multi bani pentru toate hobby-urile sale. cat eram eu student, era cam greu sa ma atraga un asemenea joc care necesita niste bani si timp, pentru ca toti banii mei mergeau in echipament de munte, iar timpul meu era ocupat de antrenament la munte sau garzi de salvamont. Nu iau apararea studentilor, dar spun ca au circumstante atenuante, inclusiv prin faptul ca NU am vazut vreo promovare facuta in observator de exemplu.

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

smile de promovare se discuta altfel, pana acum ce am facut noi a fost asa:

1. going blind cu postere lipite prin oras.
2. prezenta la japan play.

doua incercari foarte timide din partea noastra, poate timpul si parerile diferite ale fiecaruia nu au fost de ajuns. dar asta se poate rezolva. mai ales acum ca avem si un loc pe harta unde sa indrumam lumea.

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

fistyke wrote:
adriann wrote:

Cand ai un business, de orice tip, te uiti cui te adresezi si care este situatia economica in general.

O fi asta adevarat, dar crede-ma, aici cei de la wizards nu se uita la Romania smile


eu nu ma refeream la wizards in postul meu. ma refeream strict la cei care au un business in domeniul asta la noi in tara, cu un accent pe red goblin care isi deschid shop aici in cluj. daca preturile lor nu vor fi mai mici in cluj fata de bucuresti, nu vad cum vor rezista foarte mult. o chirie si in cluj si in bucuresti e cam la acelasi pret, dar daca salarul meu e de 1000 lei in cluj, in bucuresti din start salarul meu e minim 1250 lei. si asta este o realitate pe care trebuie sa o observi cand ai un business in diferite orase.

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

adriann wrote:

@Silviu: eu sunt de 7 ani in Cluj si nu am vazut/auzit de nici un eveniment de promovare pt MTG. umblu prin oras, citesc presa din cluj, ascult radio-uri in cluj, in principiu aud de evenimentele din cluj. de asa ceva, nu am auzit. am ajuns sa joc pentru ca fiind coleg cu Liviu, mi-am cumparat de pe Steam jocul PC si discutand despre el, am aflat ca este si o comunitate in cluj.

legat de diferenta dintre studenti si elevi: sa fim sinceri, promovare facuta serios in camine nu a fost facuta altfel poate ar fi venit studenti. pe de alta parte, un elev sta acasa la parinti, are mancare etc. un student isi plateste caminul, da bani pe mancare, pe tren sa mearga acasa, pe bere in oras cu prietenii, pe tigari (unii). costurile sunt mai mari, iar banii nu extrem de multi. sunt de acord ca ar putea rupe putin din alte locuri pentru MTG, dar asta se intampla doar daca chiar vrea studentul respectiv. un student nu prea are multi bani pentru toate hobby-urile sale. cat eram eu student, era cam greu sa ma atraga un asemenea joc care necesita niste bani si timp, pentru ca toti banii mei mergeau in echipament de munte, iar timpul meu era ocupat de antrenament la munte sau garzi de salvamont. Nu iau apararea studentilor, dar spun ca au circumstante atenuante, inclusiv prin faptul ca NU am vazut vreo promovare facuta in observator de exemplu.

Fair enough, dar uite ca atunci aveai un hobby in care investeai bani. Ok, fiecare student cu hobby-urile lui, tot respectu, dar imi vine greu sa cred ca in tot Clujul, oras studentesc, nu se gasesc minim 30 de oameni care sa fie atrasi de asa ceva. Aici poate ne intoarcem la promovare, dar sa fim seriosi: cand am facut evenimentul ala, am pus postere in aproape toate facultatile. Si erau cu Liliana of the Veil in toata splendoarea ei. Ma indoiesc ca nu ar fi observat cineva neutral (kudos to Adi pentru ca oricum au iesit faine)
Overall, am I missing something here? :-??

Last edited by Silviu (2013-01-08 09:56:00)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Scorpse nu stiu de unde faceti voi afaceri, buuuuut un display poate fi gasit la 80 euro in europa de la retailer cu tva inclus, daca tu vrei sa-ti pui 58 euro extra adaos comercial treaba ta, i don't care.

Problema e de prizepool, nu toti isi permit sa isi ia display la fiecare release sau sa investeasca in tot felul de avioane ca sa faca rost de niste carti de care au nevoie.

Prizepool = cards => trade => participare la standard => more money to the shop in an endless cycle.

Da am firma, da stiu cum functioneaza tot procesul economic, da ma deranjeaza cand fac unii pe victimele. Ok vrei profit fa ceva ok nu profita de pe urma clientilor tai cu nerusinare, ca fara ei nu ajungi niciunde.

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

"Ba da, clientii pot discuta absolut oricum vor de cati bani vrea sa faca de pe ei un shop, un bar, un club etc. Ei isi vor spune problemele, daca acestea sunt luate in considerare si rezolvate de catre vanzatorul de servicii e bine; daca nu, imi pare rau pentru respectivul vanzator."

Nu iti convinem nu cumperi. Am fost client Orange. I-am amenintat cu proces si alte chestii legale datorita abuzurilor. S-a schimbat ceva ? nu. rezultat : am schimbat providerul. Sunt de acord ca clintul poate discuta cati bani sa dea pe un produs. Ce face un shop sau nu...nu e treaba lui atat timp cat e legal.
Si daca totusi putem discuta orice...ce zici....cu ce te ocupi ? si muncesti pe bani , nu ? cat ? daca devin client al tau...si nu imi convin preturile ce imi recomanzi ? le scazi ? sau ma trimiti la plimbare ? (a nu se interpreta peiorativ, nu e nimic de acest fel)

"aici incurci putin borcanele: 138E e RRP (recommended retail price - adica adaosul e bagat acolo). tu ca si vanzatori nu cumperi niciodata cu atata un display. il iei chiar mai ieftin de 85-100E de la distribuitor."

De la distribuitor il iei la 9,2 ron(cred)  cu tva per booster ..sau asa era anul tercut. Pe undeva pe acolo. Apoi distribuie in tara. Intra costuri logistice. Asta dc esti shop, si ai firma, si ai tot ce iti trebuie. Apoi e pe factura. Ai de platit contabil ,taxe etc. NU esti end-user. Te invit sa incerci tu sa iei de la BF boostere.
138E este pretul cu care se vinde un display fara reduceri (17*36*4.42). Eu zic ca e mult si nu e RRP. In austria am luat cu 100E (cu reducerile en-gross evident). Dar shopul respectiv isi permitea sa dea mai ieftin. Vindea gramada. Nu am zis ca il iei 85-100 E de al distrib. Cu atat il iei de la judgii care iau produs de la GP ca plata. pentru ca ei nu il dau la 100+ pt ca sutn shopuri care dau la pretul asta. In RO il luai cu 84E de la distrib din buc ca retailer.

"chestia asta daca se intampla e cam la limita legalitatii (chiar ilegala as zice eu). nici un distribuitor sau vanzator nu poate obliga cumparatorul, oricare ar fi el, sa mai cumpere si altceva decat doreste el. daca eu as merge sa cumpar 10 display-uri de MTG, distribuitorul nu are voie legal sa ma oblige sa cumpar si 100 de pachete de sleevuri de exemplu."

Sunt de acord cu tine in ce priveste faptul ca nu e ok. Ar terbui sa pot cumpara ce vreu eu de la cine are ce are. Dar nu se intampla asa cand e monopol. Nu-i asa ca vrei discovery ? (revin la paralela cu RDS) Eu vreau. Si nu vreau Taraf, Etno, OTV sau alte posturi idioate. Intradevar distribuitoru nu are voie legal sa te oblige. Nu are insa nici o obligatie sa te serveasca. Sau nu are nici o obligatie sa te serveasca la acelasi pret pe care ii serveste pe altii. Reamintesc ca aici nu e vorba de Shop catre end user ci de distribuitor - retailer. Sunt alte relatii si negocieri aici. Daca tu ca retailer nu ai de unde sa iei produs...ce faci ? Cauti alt distribuitor. Daca nu exista ? Negociezi termenii intelegerii.

"evident ca un shop este bine venit si trebuia sa existe. dar acest shop trebuie sa tina cont si de parerile membrilor comunitatii, pentru ca pana la urma fara ei nici shopul nu isi mai are un rost."

Corect. Shopul este o afacere directa cu clientul si e in interesul sau sa promoveze, sa atraga mai multi clienti etc.

"da, exact asa este...shopul cumpara niste boostere, face un draft si sare banu. vreau sa vad cum face shopul profit 200 lei de la 8-10 insi in 4 ore cu alt joc. chiar crezi ca de pe catan sau alte boardgame-uri o sa faca shopul asa profit in asa scurt timp?"

200 ron in 4 ore din 8 insi. Omul pe care il are acolo (sa zicem un salariu de 1 mil/zi - ok pt Cluj dupa parerea mea - sa ma corectati dc nu e asa) trebuei platit sa stea in afara unor ore normale vineri seara sau in weekenduri. Ai face asta pt 50ron pt juam de zi ? Poate nici nu e cu norma intreaga. Sincer eu nu as sta.
Si daca tii 8 turnee pe luna (vineri si sambata)  - toate draft de 8 insi. Deci 1600 ron pe luna. Dc faci doar MTG mori de foame ca nici chiria nu o acoperi. Dar utilitati (lumina, net, caldura, curatenie). Daca nu tii doar MTG, mai ai o sansa....paote se vand celelalte (dar tu ai spus ca e mai prost profitu pe celelalte). Dar chiar dc ar fi la fel, tot ai iesi la prea putin care sa merite chinuiala sa tii o firma legal in acest domeniu.

"nu se vand boostere pentru ca pretul este totusi destul de mare. Eu nu am vazut nici o promovare facuta MTG-ului in cluj de exemplu de cand sunt eu pe aici (vreo 7 ani). sa spunem lucrurilor pe nume: la evenimente vin foarte multi tineri sub 18 ani (ceea ce nu este deloc rau, foarte bine ca vin); problema este ca ei joaca pe banii parintilor, parinti care poate muncesc din greu ca sa poata ei sa se mai joace din cand in cand; normal ca nu o sa le dea parintii 150-200E/luna pentru MTG. Avand in vedere costul de trai din romania, preturile sunt destul de mari. Exemplul tau cu Sofia este cam irelevant, pentru ca Sofia este capitala bulgariei, la fel ca Bucurestiul la noi. Nivelul de trai mereu este mai mare in capitala unei tari (salariile din start sunt cu 15-20% mai mari decat in provincie; costurile lunare sunt mai mici sau la fel ca si in provincie). Cand ai un business, de orice tip, te uiti cui te adresezi si care este situatia economica in general."

pretul este mare pt RO (si pt est in general), de acord cu tine. Stiu ca cei mai multi sunt tineri, in speta elevi/studenti, si stiu ca nu au mijloacele necesare. (si eu am fost student si in 2002-2007 bursa era 150 ron si nu acoperea nici cazarea la camin. ce sa zic de altele). Insa asta e pretul. La fel e la bulgari, sarbi, etc.  Sa iti vinda tie boosterul al 10ron cat il ia el de la distribuitor (pt care face acte si implica volum de lucru si altele) nu ii convine. Poti incerca sa il iei singur pentru ca nu cred ca cineva ar face acea munca voluntara patriotica cheltuind timp ca tu sa iei mai ieftin. Pt acel om, asta e salariul. Ti-ar conveni ca sa te duci o luna la serviciu voluntar ? Sau mai multe ? doar ca sa fie clientii tai multumiti ?
Imi zici ca BUlgaria nu e un exemplu relevant. Poate ca nu e...deoarece au jumate din populatie si acelasi nu mar de jucatori. Crezi ca ai lor nu sunt studenti ? Sau elevi ?
Sofia are 1.2 milioane locuitori. Bucuresti zic ei 2 in statistici dar are peste 3. Si totusi sunt mai multi jucatori in Sofia decat in Bucuresti. 
Compar turneele tinute. Si se vede diferenta la turnee competitive. Cei din ro nu merg la turnee. Din varii motive. Dar daca nu vii la turneu, organizerul cum traieste ?

Despre promovare, nu am inteles si nu inteleg de ce nu se face. Inteleg ca orice promovare costa insa exista si alte canale. Personal am incercat de multe ori sa promovez MTg la noi si in afara, la vecini. Abia anul tecut GS a facut o aplicatie care sa incerce promovarea si atragerea de oameni. Care nu mai e folosita la fel de des. (ia un pic de timp smile )

Adevarat ca salariile sunt mai mari etc in capitale, dar parca ne refeream la categoria de jucatori fara salariu.  Despre cei cu salariu....sa dea cat vor...doar muncesc pt banii aia. Stiu sa cuantifice volumul de munca (sper).
Despre costuri lunare in capitala nu cred ca ai spus ca sunt mai mici decat in tara. Iti pot spune ca maica-mea castiga juamate din cat castig eu, si intretine o casa intreaga in Craiova. In bucuresti chiriile si costurile de trai sunt mult mai mari. Imi fac cumparaturile de haine si alte chestii de genul asta din pitesti sau craiova. Dc tu crezi ca aceste costuri sunt mai mici sau la fel, si salariile mai mari....de ce nu se muta toti aici ? Tu de ce nu te muti la bucuresti ? ia toata familia.

si da..ai dreptate. cand ai un business te uiti sa vezi dc poti sa faci bani. Altfel nu te apuci. Sa inteleg ca sugerezi ca mai bine RedGoblin sa va dea la fiecare cate 100E si apoi sa plece din cluj ? ca nu merge businesu? Omu incearca sa faca un living. Dc merge bine dc nu nu. Dc iti convien sa ii fii client e una. Dar esti client cu niste indatoriri. Ca ar putea sa iti vanda doar boosterele, si tu sa faci ce vrei cu ele. Insa totusi sanctioneaza un turneu. Asta e un serviciu, care cred ca la voi e gratis. De exemplu in capitala ieftina asta nu e.

Poate o sa interpretati aiurea ce zic aici. Credem ca avem dreptate si ca clientul este boss. De fapt clientul poate sa isi aleaga din oferta disponibila. Daca ceva e incorect (produs fals etc) atunci da, poate sa comenteze. Nu iti convine ...cumpara din alta parte. E dreptul tau. Asa cum nu e dreptul meu sa ii zic vanzatorului de ziare ca ii dau 1 leu pe nush ce revista, pt ca altele sunt atat. (compar revista/ziarul care vinde informatii cu un shop). Fiind o piata libera, fiecare are dreptul sa practice ce preturi vrea. Nu zic ca preturile la MTG sunt corecte. Ci dimpotriva sunt nesimtit de mari. Dar nu am ce face in aceasta privinta.


Stiu ce inseamna sa ai un shop si sa fii producator/distribuitor/retailer. Am avut fabrica in Craiova (taica-meu) si am scos o perioada bani cu carul. Pana cand statul a inchis furnizorii de materie prima. Reorientarea nu a ajutat. marfa de import era prea scumpa pt preturile cu care obisnuisem clienti. Mergeam in pierdere. De aici si pana la inchidere nu a fost mult.

Si nu....nu scot bani din magic, decat din ce vand pe mcm(mkm). Deci cine crede ca sunt parte din GS sau ceva de genul asta, crede gresit. Promovez concursurile pt ca ma intereseaza dezvoltarea mtg in regiune. Am certificat judgi din acelasi motiv. NU primeam PTQ doar cu 2 judgi activi. Acum avem 4, si inca 2 posibili.

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

TehAuthor wrote:

Scorpse nu stiu de unde faceti voi afaceri, buuuuut un display poate fi gasit la 80 euro in europa de la retailer cu tva inclus, daca tu vrei sa-ti pui 58 euro extra adaos comercial treaba ta, i don't care.

Problema e de prizepool, nu toti isi permit sa isi ia display la fiecare release sau sa investeasca in tot felul de avioane ca sa faca rost de niste carti de care au nevoie.

Prizepool = cards => trade => participare la standard => more money to the shop in an endless cycle.

Da am firma, da stiu cum functioneaza tot procesul economic, da ma deranjeaza cand fac unii pe victimele. Ok vrei profit fa ceva ok nu profita de pe urma clientilor tai cu nerusinare, ca fara ei nu ajungi niciunde.


80Euro ? Vreau un case. ia-le tu si le cumpar eu apoi de la tine. e ok ? deci iti dau 80 Euro per display, dar sa le aduci tu din Europa.

Stiu ca nu toti isi permit sa isi ia un display. Eu am incetat sa iau playset/display de carti la seturi. Stiu ca preturile sunt mari. Prea mari. Dar alta sursa nu e.
Spui ca ai firma si intelegi procesul. Incearca sa simulezi acest flow la 7-8 ron pe booster care ii patesti direct in distribuitor.  Te asigur ca iesi foarte aproape de preturile curente. Btw...presupun ca vrei sa aduci si ceva bani acasa nu  ?

Sunt de acord ca nu terbuei profitat de pe urma clientilor, doar prin ei traiesti...:). Sugereaza un mod de afacere in care sa mearga toate. fa calculele si vezi cum iese.
Modelul cu chestii ieftine (5 ron intrarea la std, 45 la draft, premii mari) a picat in Craiova. Acum nu mai exista nici un fel de mtg acolo. Omu a plecat. acum se joaca doar casual EDH din cand in cand.

Last edited by Scorpse (2013-01-08 10:22:17)

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

TehAuthor wrote:

Scorpse nu stiu de unde faceti voi afaceri, buuuuut un display poate fi gasit la 80 euro in europa de la retailer cu tva inclus, daca tu vrei sa-ti pui 58 euro extra adaos comercial treaba ta, i don't care.

Nu fac eu afaceri. 138 euro este exact cat se vind eun display in shop in ro. dupa cum am zis 17*36/4.42= 138. Cu TVA, fara alte reduceri. Asta e pretul de consuamtor dc mergi la GS si vrei un display. Specific ca asta e pretul fara reduceri. In mod normal cred ca primesti 10%.

Judgii in general vind la acelasi pret (sau mai mare) la care distrib national dadea la retailerii lui. ca sa nu ii strice aluia piata. castigul aici era ca nu era cu acte.

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Again, chestia e ca i don't care cat profit are firma care organizeaza vinde. Dar sa se gandeasca la comunitate.

Investitia de 4 extra boosters in prize pool nu e mare. La acelasi pret 70 ron per draft everyone would be happy.

P.S. The location of the retailer is secret, dar e in Europa

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

TehAuthor wrote:

Again, chestia e ca i don't care cat profit are firma care organizeaza vinde. Dar sa se gandeasca la comunitate.

Investitia de 4 extra boosters in prize pool nu e mare. La acelasi pret 70 ron per draft everyone would be happy.

P.S. The location of the retailer is secret, dar e in Europa


pai nu ma intereseaza locatia. ma intereseaza displayurile

serios. iti fac transfer maine de bani pt un case. In cat timp crezi ca le poti lua ? la 80Eur iau 6.

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Scorpse wrote:
TehAuthor wrote:

Again, chestia e ca i don't care cat profit are firma care organizeaza vinde. Dar sa se gandeasca la comunitate.

Investitia de 4 extra boosters in prize pool nu e mare. La acelasi pret 70 ron per draft everyone would be happy.

P.S. The location of the retailer is secret, dar e in Europa


pai nu ma intereseaza locatia. ma intereseaza displayurile

serios. iti fac transfer maine de bani pt un case. In cat timp crezi ca le poti lua ? la 80Eur iau 6.


scorpse, la 100Eur/display putem vorbi cand vrei si de ce comanda vrei. la o comanda mai mare, de 6 case-uri este si un discount smile

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

@scorpse:
1. "Adevarat ca salariile sunt mai mari etc in capitale, dar parca ne refeream la categoria de jucatori fara salariu."
si elevii/studentii care nu au salariu sunt direct dependenti de nivelul de salarizare din zona respectiva. parintii lor lucreaza pe acolo si le dau lor bani.

2. "Sunt de acord cu tine in ce priveste faptul ca nu e ok. Ar terbui sa pot cumpara ce vreu eu de la cine are ce are. Dar nu se intampla asa cand e monopol. Nu-i asa ca vrei discovery ? (revin la paralela cu RDS) Eu vreau. Si nu vreau Taraf, Etno, OTV sau alte posturi idioate. Intradevar distribuitoru nu are voie legal sa te oblige. Nu are insa nici o obligatie sa te serveasca. Sau nu are nici o obligatie sa te serveasca la acelasi pret pe care ii serveste pe altii. Reamintesc ca aici nu e vorba de Shop catre end user ci de distribuitor - retailer. Sunt alte relatii si negocieri aici. Daca tu ca retailer nu ai de unde sa iei produs...ce faci ? Cauti alt distribuitor. Daca nu exista ? Negociezi termenii intelegerii."

monopolul pe orice piata este daunator (paralela ta cu rds nu este valabila, pentru ca nu exista monopol acolo...vrei alte canale? te duci la alt operator...vrei ceva custom? treci pe DTH....ai o gramada de solutii, asa ca mai usor cu plansul de mila ca nu mai vezi emisiuni vechi pe discovery la rds...). distribuitorul nu poate sa refuze sa faca o vanzare. el are lista de preturi disponibila, si orice firma vine cu banu cumpara ce si cate produse vrea. ca si un magazin, distribuitorul TREBUIE sa aiba o lista de preturi. ca la unii le mai da discount fata de lista aia este altceva; orice retailer poate cumpara de la orice distribuitor...exista pe piata din romania unul singur? nici o problema, suntem in UE deci putem apela la orice distribuitor din UE fara absolut nici o problema.

3. "200 ron in 4 ore din 8 insi. Omul pe care il are acolo (sa zicem un salariu de 1 mil/zi - ok pt Cluj dupa parerea mea - sa ma corectati dc nu e asa) trebuei platit sa stea in afara unor ore normale vineri seara sau in weekenduri. Ai face asta pt 50ron pt juam de zi ? Poate nici nu e cu norma intreaga. Sincer eu nu as sta.
Si daca tii 8 turnee pe luna (vineri si sambata)  - toate draft de 8 insi. Deci 1600 ron pe luna. Dc faci doar MTG mori de foame ca nici chiria nu o acoperi. Dar utilitati (lumina, net, caldura, curatenie). Daca nu tii doar MTG, mai ai o sansa....paote se vand celelalte (dar tu ai spus ca e mai prost profitu pe celelalte). Dar chiar dc ar fi la fel, tot ai iesi la prea putin care sa merite chinuiala sa tii o firma legal in acest domeniu."

pe nimeni nu cred ca intereseaza cat e salarul celui care lucreaza acolo. oricum, nu e muncitor calificat, nu ii trebuie 2 facultati sa lucreze acolo. programul de lucru de 12 ore/zi si 6 zile/saptamana este un program normal de lucru pentru aproape orice magazin alimentar. de ce ar fi diferit aici? trebuie sa stea pana la ora 22.00? foarte bine, de ce sa fie alea ore suplimentare? sunt ore in timpul programului. evident aici intervine strategia celui care conduce business-ul.

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Some people have too much time smile

Last edited by fistyke (2013-01-08 13:29:26)

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

myeah smile stop with the arguing.. am prins toti ideea, eu sper doar sa fie ok si partea cu MTG pana la urma. se poate inchide topicu?

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

fistyke wrote:

Some people have too much time smile

Amin!

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Ce-a fost de spus s-a spus, cred ca suficient. Ideea s-a prins, unii au rumegat, altii si-au facut prieteni iar noi ne pregatim de un mega PreRelease big_smile

Topic closed!

LE: am mai deschis topicul inca pentru cateva ore pentru ca urmeaza parerea lui Lehel de la LeLeGames de care sunt chiar curios tongue

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Am citit cu interes cele scrise de voi aici si ma gandeam ca poate ar fi bine sa auziti si parerea unuia care e pe partea cealalta.

As lua la rand.

Deobicei taxa de intrare de 60 de RON este pt drafturi din care se da 1 booster ca si prizepool. Asta inseamna ca la 8 oameni, 8 boosters. Dar faceti calcul: 17*4=68 RON, deci deja din start nu iese pretul boosterului. Dar fiindca e aproape 1 display, pt. face o reducere la 15RON boosterul. Asa iese cat de cat 8 booster/draft la 8 persoane, 4-2-1-1. Acest tip de prize pool s-a facut inainte sa apara magazinele, deci cand au inceput sa apara magazinele (care insa acopera si alte costui la care o sa revin) au preluat, mergand pe idea ca la draft vin oamenii, consuma si atat, castig e mic de tot.

Asta duce la pretul discutat de booster.Pretul de intrare la booster este de 9.30 + TVA, deci 11.50 grosso modo. Asta inseamna ca la un draft, indeed se castiga 3.5*32 boostere = 112 RON.
Da, este castig. 112 RON. Asta insemnand ca in ziua deaftului se ocupa 2 mese mari la Le & Le (nu stiu cate sunt la RG si marimea, dar nu prea mare am inteles), care produce un profit.
Da, insa pe zi omul care e la magazin castiga o suma, care la noi e de 25 RON, nu e secret, pe care mai merg taxele de stat, sa iau doar 15 RON. Dar mai merge si chiria, care pe zi este (nu iau cazul nostru fericit, iau cat ar fi real) este de ~100 RON la o chirie de 650 EUR, desi NU cred ca RG o sa plateasca doar 650 EUR in CLUJ., deja suntem la o suma de acoperit pe zi de 140 RON. Hai sa mai luam si curentul, gazul (care intr-o luna de vara este undeva de 600 RON, iarna 1500 RON, deci luam un 1000 la gross, pe zi este ~35RON. Suntem la 175 RON. Nu o sa mai calculez impozit care platesti dupa profit, ca credeti-ma, nu prea e mare profit din acest business, doar cat iti acoperi cheltuielile. Deci daca se intampla DOAR draft in magazin, aceste deja e in pierdere. Of course, mai sunt si alte persoane in magazin, care inca aduce un consum de 150-200 RON, pentru ca in mod normal in aceste cluburi vin oameni care nu prea cheltuie mai mult de 10-15 RON intr-o dupa masa. Asta e media, unii poate cheltuie 50 RON, dar sunt si unii care vin cu 3 RON taxa de intrare (si nu putini).

Ziceati de promovare? Am facut, 40000 de pliante, impartie real in casute postale. Cu talon de feedback, daca veneai la club, primeai 1 cola gratuit. Au venit 3 oameni. Am facut reclama la ziar, 2-3 oameni, am facut la radio, max 5 oameni, am facut la targuri/expozitii in MALL, aici am castigat mai multi. Deci promovarea e din pacate aruncare de bani si am lucrat in publicitate si stiu cam cum se face, dar oamenii au senzatia ca sunt PREA MATURI sa vina sa se joace. Suntem cativa mai nebuni.

Ca sa va dau un mic exemplu, Mc Donald's Targu Mures pe zi are vanzari intre 15000-20000 de RON. Un club de 200-300 m2, ca de ex la Cluj la Enigma, vinde 15000 RON pe zi. Noi la Le & LE daca depasim 200 RON (la club, nu la magazin), suntem deja bucurosi.Da, la evenimente mari vanzarile sunt mai mari, gen PRE, gen concursuri, dar si premiile sunt mai mari si de fapt se vand produse la PRE la care avem 30% aprox. Dar sunt si zile mai proaste.

Comunitatea nu va exista daca nu exista business owner, sau poate va exista prin baruri, etc cum era pina acuma la Cluj. La Cluj a fost o situatie mai buna pt voi, dar credeti-ma mai nasoala pentru noi. Va zic si de ce, si stie Sergiu foarte bine, ca am avut discutii pe tema asta. Voi neplatind pina acum chirii, neplatind taxe, s-au permis vanzarea porduselor uneori sub pret. La fel nu s-au facut stocuri asa cum preciza Scorpse, deci se aducea cateva display-uri, marfa doar pe precomanda si eventual ramanea produs DOAR daca cineva renunta. La noi pe moment sunt stocuri mari si la RG si mai mari, stocuri care pentru 20-50% castig se vor vinde poate peste 6 luni sau poate never si o sa stea pe raft. Dar bani sunt deja dati pentru marfa, care marfa nu e ca si piinea ca oamenii cumpara, aduci pe barba ta si mst of the time speri sa se vanda in timp de 1-2 luni. Ceea ce e deja peste e pierdere.
Dar dupa cum ziceam, daca nu exista un business owner, suficient de nebun ca in perioada asta sa investeasca, piata va muri, ca nu veti mai avea supplier, nu veti mai avea brick and mortar store, deci teoretic no events. Intrebati organizatorii actuali cat au luptat ca sa se poata tine evenimente gen PRE, unde clar CLUJ nu avea sanse, chiar daca numarul de playeri erau. Regulile Wizards sunt destul de clare, Store real, nu baruri. Uff, era sa uit. O investitie in spatiu este undeva intre 5000-10000 EUR. Calculati si asta.

Am incercat sa va dau aceste exemple, ca sa trageti voi concluziile.

Personal zic: Daca nu esti destul de nebun, ca pentru hobby-ul personal sa tii o comunitate, comunitatea va muri. Daca nu exista store real (brick and mortar) comunitatea va disparea dupa un timp.
Acesti oameni incearca sa supravietuiasca timp de inca 3-5 ani (printre care se numara si Le & Le), ca sa creasca piata destul de mult, incat sa fie profitabil acest business, dar inca NU este. Preturile nu sunt mari pentru ca noi asa vrem, sunt mari pentru ca NU merita celor de afara sa ia in considerare piata RO. E mult prea mica.
Din fericire deja am avansat, avem jocuri traduse in RO, undeva pe la 10 la numar.

Sper ca sa fi uinteles corect, nu am vrut sa ma pling, poate am si dezvaluit prea multe, dar nu sunt secretos. V-am dat iformatii ca sa incepeti si voi un business daca asa credeti ca vreti sau daca credeti ca e foarte profitabil (Am I evil? yes I am :-)))) )

Last edited by lvalics (2013-01-08 19:08:55)

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii Event] Red Goblin MTG booster draft

Mi-a placut foarte mult cum a explicat Lehel situatia si cred ca este pe intelesul tuturor.

Un lucru important pe care l-a zis si probabil sta la baza tuturor greutatilor este ca in Romania nu exista cerere pentru MtG. Noi suntem revoltati ca suntem 50 de oameni si nu avem un magazin care sa ne convina, dar in alte locuri, unde exista piata, numarul jucatorilor este de ordinul miilor.

Am intalnit foarte multi oameni, din strainatate (SUA, Brazilia, Japonia, Israel), care mi-au spus ca la un moment dat in viata lor au jucat MtG. Multi dintre acestia sunt dispusi sa stea la o partida cu mine, chiar daca nu au mai jucat de ani de zile. In Romania nu exista aceasta cultura.

Totusi, sunt optimist in aceasta privinta. Cu cativa ani in urma, nici nu se stia in Romania ce inseamna Pen & Paper RPG, iar acum incepe sa rasara o astfel de comunitate. Acum 2 ani, cand ziceai de joc de societate, romanul de rand se gandea la "Nu te supara, frate!", poate unii mai iluminati la "Monopoly" sau "Risk", dar acu, toata lumea cumpara board games drept cadou altora si se gaseste Catan prin supermarket-uri.

Daca aceste magazine tin inca 3-5 ani, asa cum prezice Lehel, cred ca o sa ajunga sa se bucure de o comunitate de jucatori ca sa poate sa functioneze si dupa. E datoria noastra sa-i ajutam, ca altfel, unde o sa se joace copiii nostri?

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png