Re: Big Magic Hype!

Complet de acord, ii o schimbare buna pentru orice in afara de buzunarul jucatorilor de standard, care oricum trebuie sa fie destul de plin sa faca fata. Dar ca si schimbare mai subtila: o sa se drafteze mai putin fiecare set overall, deci o sa fie mai putine bucati din fiecare carte in circulatie. Mai tii minte la zendikar, unde worldwake s-a draftat foarte putin din cauza rise, la ce preturi o ajuns Jace? Amu imagineaza-ti acelasi lucru cu fiecare staple... mai ales staple-urile de modern.

Dar da, glass half full = limited o sa fie mai awesome. Cui ii pasa de standard oricum, cand ai cube si edh tongue

Re: Big Magic Hype!

Trickster wrote:

Dar da, glass half full = limited o sa fie mai awesome. Cui ii pasa de standard oricum, cand ai cube si edh :P

:) Exact. Desi cred ca si standardul va fi jucat, poate chiar mai mult. Au mai avut loc schimbari ce au scumpit investitiile si asta nu a oprit cresterile enorme ale MTG in ultimii 4-5 ani cel putin. Ai dreptate ca seturile mici vor fi draftate foarte putin dar asta era valabil si pana acum insa cu privire la setul din primavara care se drafta cam 2 luni. Si era foarte aiurea atunci cand acel set era large set(Rise of the Eldrazi si Avacyn Restored). Putem observa cu usurinta preturile colosale ale cartilor din acele seturi. La fel s-a intamplat si cu cartile din seturile mici din primavara (New Phyrexia, Dragon's Maze, Journey into Nyx etc.) Insa noroc ca acestea aveau mai putine carti overall. E un joc din ce in ce mai scump, nobody can deny that, dar e decizia fiecaruia daca merita sacrificiile. Personal am decis ca merita deoarece jocul e destul de deep cat sa imi mentina interesul. Atunci cand nu am ocazia sa joc prea mult (ca acum) incerc sa mentin legatura cu el prin intermediul articolelor, streamului si spoiler seasonului care se apropie cu pasi repezi. I'd call this game an experience and not just a game.

I know I know, poate sunt prea pozitiv cu privire la viitorul MTG dar chiar sper ca si in Cluj vor fi mai multe persoane interesate. Ma bucur ca in ultima vreme va strangeti saptamanal pentru cel putin un pod de draft. Liviu si ManaReserve au facut o treaba excelenta in a creste interesul si a contribui la continuitatea MTG chiar si dupa caderea masiva din ultimii 2 ani.
Felicitari TehAuthor!

Last edited by TudorGrigoroaia (2014-08-26 07:02:18)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Big Magic Hype!

@Gabi: Mie sincer. Imi place mai mult Constructed si vreau sa apara niste deckuri mai interesante( lucru pe care ar trebui sa se concentreze). Ca nu imi pasa ce mitice poti sa trantesti mai repede pe masa.
Eu cred ca au ales un cop out: in loc sa se chinuie sa faca niste formate mai bune, ei aleg sa tina totul "interesant" prin rotatii. Puteau lasa timpul intre rotatii un pic mai mult. Obviously vor sa scoata bani ca orice firma, dar metoda lor mi se pare un pic deplorabila.

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: Big Magic Hype!

Mda, sincer si eu is de acord, s-o trezit pusi in fata cu complexitatea absurd de mare a magic-ului si o ales solutia care le vinde mai multe boostere.

Re: Big Magic Hype!

Eu cred ca le dati in cap prea mult celor de la Wizards. Nu va contrazic la faptul ca vor sa castige mai multi bani, dar cred ca in cazul de fata, pur si simplu solutia cea mai buna de design (pe moment) coincide cu cea mai buna financiar.

Aud cum multi se plang ca asta va scumpi standard-ul, dar din comentarii am cam inteles ca nu prea se joaca standard in Romania, insa in alte parti este formatul cel mai popular (conform Wizards). Aici in Franta, de exemplu, cand un kebab costa 5-6 euro, nu e scump sa dai banii aceia pe un Chord of Calling. Eu vad o gramada de oameni aici la turnamente de legacy cu deck-uri cu dual land-uri si Force of Will si altele. In Romania este o problema cu banii, si din cauza asta mereu o sa para jocul mai scump decat e (nu zic a nu e scump, dar nu e ATAT de scump).

Mie personal imi place foarte mult schimbarea. Niciodata nu mi-a placut Core Set-ul, cu toate ca primele mele carti erau un starter din Seventh Edition. Imi place ca o sa fie doar 2 set-uri pe block. Eu nu am jucat Lorwyn-Morningtide si Shadowmoor-Eventide, dar cred ca era o solutie mai buna decat Rise of the Eldrazi sau Avacyn Restored (care nu mi-au placut deloc). Sper doar sa faca in continuare reprint-uri, macar la cartile interesante si "in demand" (cum au facut la Thoughtseize).

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Big Magic Hype!

Mie imi plac schimbarile, joc magic din toamna si mi se pare putin cam monoton cum e acum, din Ianuarie tot astept sa iasa Ravnica block... pentru un jucator nou e super naspa cand un set sta atat de mult in standard si nu ai apucat sa il prinzi si sa il intelegi ... mai ma lovesc uneori de carti din Ravnica si ma uit, wtf asta e in standard?

Asa cu rotirea mai rapida o sa fie mai bine, de la 24 la 18 luni sa se faca iesirea din standard.

Legat de bani, nu prea pot comenta la categoria asta la cati bani am bagat pana acum, dar e un joc fain si consider ca merita, acuma bineinteles sa nu fie gen shop RedGoblin unde luai un booster cu 17 lei.

Si tot legat de schimbarile astea, chiar ma uitam curand la evolutia U devotion (aggro) deck ... e un deck care are aceleasi carti in deck de peste un an ... foarte putine schimbari, mi se pare prea aiurea sa se stea pe aceleasi carti acelasi timp.

There are 10 kinds of people in the world, those who understand binary, and those who don't.
http://pwp.wizards.com/3106799567/Scorecards/Landscape.png

Re: Big Magic Hype!

Block this thread ca  nu isi are rostu!