Re: Magic M13 Launch Party

TudorGrigoroaia wrote:

Am promis ca revin cu cateva pareri despre limited M13 si iata-ma.

1.(cred ca sands of delirium este singura exceptie clara) .

2.Cartile care au un off color activation sunt foarte bun in limited si sugerez a fi jucate cat mai des posibil. Cea mai slaba este poate aceea pe R/G dar e interesant cum ea este cea mai buna in constructed. Desigur merita jucate intotdeauna, dar doar daca joci cele 2 culori in deck.

3.Pacifism si Oblivion Ring, iar la albastru este in Encrust (de mentionat ca acesta opreste si artfecate - Sands of Delirium, I'm looking at you ).

1.Acum ca am mai vazut nsite reviewuri as cobori putin nota lui sands of delirium de la un 4.5 la 3.5: ramane o carte excelenta intr-un mill strategy si buna ca un alt-win-con/mana sink. Banuiesc ca tot ar ramane un first pick la mine.
2.YES! desi poti face splash pt rezultate mai bune cat timp nu diluezi sau iti freci manabaseul deja fragil( managed to do that that, went well)
3. ma gandeam ca Pacifism devine mai proasta din cauza exaltedului si, cei drept, chiar asa a fost, insa mai putin decat ma asteptam....bleh..ma plictisesc la firma..must leave...

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

TudorGrigoroaia wrote:

In schimb, arhetipuri care nu merita incercate in M13 zic eu ca sunt albastru/rosu, albastru/verde si negru/verde.
(...)
One drop-urile sunt in continuare nedraftabile (cred ca Kraken Hatchling e cel mai bun, dar intr-o strategie mai controlish).
(...)
la alb este in doua piese importante - Pacifism si Oblivion Ring, iar la albastru este in Encrust (de mentionat ca acesta opreste si artfecate - Sands of Delirium, I'm looking at you ).

Cu albastru/roșu sunt de acord, însă cu albastru verde și negru verde nu. Eu zi că-s ambele viabile și au interacțiuni frumoase de tot. O să exemplific:
pentru albastru verde: Primal Huntbeast + Tricks of the Trade e greu spre imposibil de bătut. Archaeomancer + Roaring Primadox = love (adică Unsummon, Divination și Prey Upon devin phootay!). Și astea nu-s combo-uri foarte greu de realizat, cărțile mai sus numite fiind relativ ușor de găsit în timpul draftului, depinde de cât de deschise sunt culorile respective.
pentru negru verde: Mark of the Vampire pe chestiile de verde e greu de race-uit. Roaring Primadox + Bloodhunter Bat sau Liliana's Shade îi cam fain. Și faza e că Roaring Primadox e destul de accesibil în timpul draftului. Ca să nu mai zic de nenea Giant Scorpion care alături de fratele mai mic Deadly Recluse țin masa destul de bine. Mai bagi și un Prey Upon și no, good times! Personal cred că negru verde e chiar bun ca și arhetip, mai bun decât s-ar crede la prima vizionare pentru că are removal mult și creaturi eficiente ca și mana-cost, respectiv monstruozități pentru late-game pe ambele culori.

Ai uitat de Divine Verdict pentru alb (ca removal), consider că-i destul de relevant și poate fi 1st pick într-un pachet mediocru.

Encrust este o carte excelentă și mai putem zice și de Unsummon ca și sursă importantă de tempo pentru UW Flyers. Am avut 2 Welkin Tern în draftul de la release și dai niște bătute cu prostul ăla dacă ai Unsummon de vai mamă.

Re: Magic M13 Launch Party

Rarres wrote:

..faza e că Roaring Primadox e destul de accesibil în timpul draftului.

explain please.

Re: Magic M13 Launch Party

m0nstersnatch wrote:
Rarres wrote:

..faza e că Roaring Primadox e destul de accesibil în timpul draftului.

explain please.

Nu prea îl ia lumea decât dacă e deja pe verde și și atunci poate ia altceva din pachet, fiindcă nu prea există multe efecte de ETB în acest set ca să poți profita de acel ”return target creature you control to your hand”. Fiind necomună ar trebui să apară cât de cât des în pool-ul de draft. Satisfăcut de răspuns?

Re: Magic M13 Launch Party

Rarres wrote:
m0nstersnatch wrote:
Rarres wrote:

..faza e că Roaring Primadox e destul de accesibil în timpul draftului.

explain please.

Nu prea îl ia lumea decât dacă e deja pe verde și și atunci poate ia altceva din pachet, fiindcă nu prea există multe efecte de ETB în acest set ca să poți profita de acel ”return target creature you control to your hand”. Fiind necomună ar trebui să apară cât de cât des în pool-ul de draft. Satisfăcut de răspuns?

what about tempo loss? ideea e faina, dar mi se pare o chestie mai controlish...

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

Silviu wrote:

what about tempo loss? ideea e faina, dar mi se pare o chestie mai controlish...

Păi cam este, tocmai pentru că îți oferă un avantaj mare de cele mai multe ori. Chiar și 2 activări în plus de pe un Bloodhunter Bat sau Shade sau mai știu eu ce sunt foarte folositoare. Tu în timpul acesta ai un 4/4 cu care-ți faci de cap și, în mod normal, mai pui și alte lucruri pe masă. E circumstanțial, corect, însă am avut ocazia să joc un verde negru cu aceste două combo-uri și am câștigat toate meciurile în care n-am avut mana-screw.

Re: Magic M13 Launch Party

Rarres wrote:
Silviu wrote:

what about tempo loss? ideea e faina, dar mi se pare o chestie mai controlish...

Păi cam este, tocmai pentru că îți oferă un avantaj mare de cele mai multe ori. Chiar și 2 activări în plus de pe un Bloodhunter Bat sau Shade sau mai știu eu ce sunt foarte folositoare. Tu în timpul acesta ai un 4/4 cu care-ți faci de cap și, în mod normal, mai pui și alte lucruri pe masă. E circumstanțial, corect, însă am avut ocazia să joc un verde negru cu aceste două combo-uri și am câștigat toate meciurile în care n-am avut mana-screw.

hmm..pai suna interesant...daca o sa am ocazia vreodata sa'l joc o sa'l incerc smile crek de'asta nu au reprintat aether adept

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

Am inteles ca este o bestie pe verde acel Roaring Primadox dar la Release a fost absent. Astept sa mai joc cateva drafturi sa imi fac o parere.
In general insa, Verde Negru este o combinatie slaba in draft si consider ca M13 nu face exceptie. Poate dupa cateva drafturi imi voi schimba parerea, iar din toamna cu siguranta mi-o voi schimba deoarece Golgari e una din cele mai faine ghilde deoarece foloseste graveyard-ul ca resursa iar cred ca cu totii stim cat de fain a fost limited in ISD si DKA cand aveam o mana extinsa la cartile din graveyard.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

TudorGrigoroaia wrote:

... iar cred ca cu totii stim cat de fain a fost limited in ISD si DKA cand aveam o mana extinsa la cartile din graveyard.

Oh yeah, n-am sa uit niciodata, eu cu doua creaturi pe masa, W cu 4 (toti puteau sa blocheze fara sa moara), si amandoi eram la un pas de moarte. Ce trag? Nightbird's Clutches cu 8 landuri pe masa. Loved it!!!

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

Silviu wrote:

what about tempo loss? ideea e faina, dar mi se pare o chestie mai controlish...

..nu doar tempo loss, dar poate fi un complete blowout. he really shines impotriva la un oponent fara removal (unlikely) sau intr-un stall in care stai linistit si abuzezi una din creaturile cu ETB (nu prea multe..). narrow use..