Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

HM..., abilitatea lui Tez, cu -1, target artifact devine creatura de 5/5,  echipamentele sunt artefacte...

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Gabi a zis ca se protejeaza ca face un artefact 5/5 tot timpul, nu numai pana la sfarsitul turei.
Adevarat...daca ai acel artefact. Eu vb sa se apere singur.

Iar la ce a zis Ovi... eu cred ca Tezz 2 e mai bun decat Tezz 1. Odata ca e mai ieftin, lucru important. Prima lui abilitate comparand cu abilitate nr 2 vechi, cred ca e mai de folos. Intradevar cauta doar in 5 carti, dar cauta orice, chiar si cu mana cost mare, si e abilitate de + nu de minus X, care presupun ca de multe ori ucidea pe pw.

Abilitatea 2 sa faca un artefact creature e mai important pt a se apara, sau pt a pune presiune asupra adversarului decat abilitatea de untap. Desi in ceva combo, probabil untap era mai folositor, dar eu vad o importanta mai mare, in plan general sa ai creatura decat untap-ul.

Daca comparti abilitatile de +, iarasi Tezz 2 castiga. A cauta + card advantage in general are mai multe folosuri decat untapul. Iar abilitatea - e mai "acceptabil" incat e mai bine sa pierzi o loialitate si sa primesti o creatura decat sa pierzi X. Desi aici intervine si faptul ca primul Tezz punea direct pe battlefield. Dar eu consider ca nu e mai rea.
Sa nu uitam ca albastru si negru are cateva carti cu scry, si prima abilitatea a lui face sa nu dai reshufle, deci cred ca se potriveste mai bine cu cartile existente decat Tezz 1.

Iar cu ultimatul... chiar cred ca e mai fain la 2.0. Intradevar daca aveai 4 artefacte puteai sa faci 20 damage. dar daca avea niste chomp blokeri, ai irosit abilitatea. Sau daca are destule creaturi, tu nu poti trece prin defensiva adversarului (un Benny scoate efectele a 2 artefacte din joc de ex). Pana cand aceasta noua ultimate e direct in adversar. Mi se pare mai ok, mai direct, mai greu de scapat (daca esti in range)... (da stiu.. leyline te salveaza...dar vb in general)

Asta e parerea mea personala, ca imi e pe plac tezzul 2...dar mention opinia daca vine vb sa comparti cu Jace (si da.. si eu ma bucur ca nu au mai scos inca un jace...cred ca si ei au dat seama ca e fost un pic broken, si o sa aiba grija cei de la Wizard ca deocamdata sa nu mai scoata asa ceva)

Ovi wrote:

PS: nu am citit si mi-e lene, cartile din som le poti folosi de la orice factiune sau esti obligat si de acolo sa "alegi". Presupun ca nu, pentru ca nu ar fi corect, dar as dori o confirmare.

Orice alegi poti folosi orice vrei tu smile Nu ai nici o obligatie. Pur si simplu daca alegi o factiune vei primi niste boostere bazat pe acea factiune.

Am tot vazut cum lumea zice ca Pyrexia are infect, living weapon, proliferate pana cand Mirrodin au doar metalcraft si battlecry (care e la inceput inca). Mai oameni buni sa nu uitai ca Pyrexieni tre sa aleaga daca folosesc infect sau nu... incat nu prea se pot mesteca (refer aici la creaturi). Deci nu cred ca e chiar asa de overpowered. Sa nici nu zic ca jumatate din removal e la alb+ rosu (ma refer la SOM), culori la care Pyrexienii nu o sa aiba acces asa de mare la pre.

Desi ma bucur ca discutii, puteti sa fiti siguri ca factiunile o sa fie balansate tongue

Last edited by Spoook (2011-01-18 13:24:05)

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Daca e sa comparam Tezzi intre ei nu va uitati numai la standard. Prima abilitate a lui tezz 1 era un fel de prima abilitate a lui Garruk. La cati nu va place abilitatea? Prima abilitate a lui tezz 2 e cu trick. Trebuie sa joci multe artefacte in deck, altfel doar risti sa iti pui carti faine la bottom. Jucand blue si black, ma indoiesc ca nu vei dori sa joci multe carti care nu sunt artefacte tongue. Abilitatea 2: primul iti aducea pe masa artefactul de care aveai nevoie, cand aveai nevoie. Al doilea nu il poti da oricand, ci doar cand ai artefact pe masa si nu orice artefact. Abilitatea 3: la primul il dadeai cand stiai ca il vei omori. La al doilea a doua abilitate o vei folosi de mult mai multe ori decat prima, deci e un fel de jace 1, la care nu prea ii faceai ultimate-ul niciodata smile

LE: ma bucur ca lumea discuta despre spoilere big_smile

Last edited by toranaga (2011-01-18 13:21:46)

This is who i am!

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

toranaga, honestly, tezz mi se pare cel putin la fel de jucabil ca elspeth sau venser, si cred ca abilitatea de minus o sa fie un picut underrated... La modul cel mai simplist orice pw o fost bun daca o putut sa se apere (elspeth 1.0 cu tokenii aia micuti, garruk cu tokenii aia mai mari, jace 2.0 cu bounce, etc.). Yea, nu-i jace sau elspeth 1 probabil. Da' cu elspeth 2 si venser sigur ii comparabil. Eu ma gandesc doar ca nu mi-ar placea sa joc nici contra asta 2-3 ture fara solutie, si ca o creatura probabil n-o sa fie solutie suficienta... amu noah, ca norocul ca face creaturi 5/5 si nu 6/6 sa omoare si titani tongue

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

gandeste'te ce poate face Consecrated Sphinx contra lui Jace. Adica da, hai ca tragi 3 carti si pui oricare 2 din mana on top of library, dar eu trag 6 carti ca sa fiu sigur ca am destule turele urmatoare.
@ Spoook ai mare dreptate Gyula!( cu referire la removal) foarte multe carti de removal din SoM apartin mirranilor: arrest, grasp, galvanic blast, arc trail. tot ce are phyrexia momentan sunt: instill infection, spread the sickness si flesh allergy care, sincer, consider ca depind de situatie.

Last edited by Silviu (2011-01-18 13:48:29)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Da, dar ii 6 mana, meta-ul pare sa accelereze, si probabil lumea care joaca control o sa inceapa sa bage mai multe chestii contra aggro, deci o sa aiba mai putine slot-uri libere pentru mirror. Si in plus n-are nici un fel de protectie la removal. Eu zic ca sphinx-ul si-o ratat metagame-ul potrivit cu un set.

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Trickster wrote:

Da, dar ii 6 mana, meta-ul pare sa accelereze, si probabil lumea care joaca control o sa inceapa sa bage mai multe chestii contra aggro, deci o sa aiba mai putine slot-uri libere pentru mirror. Si in plus n-are nici un fel de protectie la removal. Eu zic ca sphinx-ul si-o ratat metagame-ul potrivit cu un set.

adica trebuia sa apara in zendikar? atunci nu era mai mult removal?

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Că tot era vorba de cărți pentru Mirrani:

http://forums.mtgsalvation.com/attachment.php?attachmentid=114290&stc=1&d=1295355471

Și...

Vedalken Infuser          3u
Creature - Vedalken Wizard     Uncommon
At the beginning of your upkeep, you may put a charge counter on target artifact.
1/4

.... care e foarte mișto cu un tumble magnet sau orice trigon.

Plus țineți cont că pe roșu au fost dezvăluite doar 2 cărți, iar în SoM roșu a fost 100% mirran. Aici o să fie miezu Mirranilor parcă vad tongue

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Asa, rosu! O sa joc rosul numa' ca sa le dau in cap la creaturile infectate, put them out of their misery.

Flying guy is a bit expensive, but nice-o! L'evasion! tongue

PS: new avatar. flavor edition tongue

Last edited by missao (2011-01-18 14:32:59)

235

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

singerete wrote:

Plus țineți cont că pe roșu au fost dezvăluite doar 2 cărți, iar în SoM roșu a fost 100% mirran. Aici o să fie miezu Mirranilor parcă vad tongue

S-a prins nenea smile. Si eu cred la fel. De aia si ziceam de comparatia intre soarele rosu si verde (pe langa faptul ca rosul capata niste saving flaming power tongue).

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Silviu wrote:
Trickster wrote:

Da, dar ii 6 mana, meta-ul pare sa accelereze, si probabil lumea care joaca control o sa inceapa sa bage mai multe chestii contra aggro, deci o sa aiba mai putine slot-uri libere pentru mirror. Si in plus n-are nici un fel de protectie la removal. Eu zic ca sphinx-ul si-o ratat metagame-ul potrivit cu un set.

adica trebuia sa apara in zendikar? atunci nu era mai mult removal?

Conteaza? tongue Side vs mirror, si atat... da amu tot controlul o sa trebuiasca sa joace creaturi si removal sa supravietuiasca...

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

missao wrote:

PS: new avatar. flavor edition tongue

A fost primul lucru pe care am remarcat pe pagina, inainte de posturi smile

238

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Io nu pricep o chestie legată de Infect şi Regenerate la creaturi...
Infect înseamnă că creatura dă damage la creaturi sub formă de countere.
Regenerate înseamnă că atunci când creatura ar fi distrusă:

instead remove all damage marked on it and tap it. If it’s an attacking or blocking creature, remove it from combat

Avem o creatură de 1/1 cu regen. Activăm regen. În luptă, primeşte combat damage de la o creatură cu infect.
Păi dacă combat damage-ul, indiferent sub ce formă (counter sau nu), e marcat pe creatura aia, nu este înlăturat de regenerate? Şi dacă nu, de ce nu?!

Last edited by Vlad (2011-01-18 15:30:21)

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Rule 702.87c Damage dealt to a creature by a source with infect isn’t marked on that creature. Rather, it
causes that many -1/-1 counters to be put on that creature.

De'asta.

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Vlad wrote:

Păi dacă combat damage-ul, indiferent sub ce formă (counter sau nu), e marcat pe creatura aia, nu este înlăturat de regenerate? Şi dacă nu, de ce nu?!

Referitor la asta.. damageul are doar o singura forma.. counterele nu sunt o "forma de a marca damage"

Intr-o situatia in care ai o creatura de 3/3 (sa zicem) cu regenerate si primeste 3 damage (de ex de la Lightning Bolt) + un -1/-1 counter de la Trigon of Corruption iar tu activez regenerarea urmatoarele se vor intampla:
cand se rezolva regenerarea, va crea un continous efec care va astepta pana cand creatura ar fi distrus. Asta sta acolo si asteapta.
Se rezolva sa zicem -1/-1 counterul.. se pune pe creatura... dar la nimeni nu-i pasa
Se rezolva boltul si da 3 damage la creatura. Damageul este marcat.
Acum vine nenea State-Based Action si verifica... hai sa vedem cat damage este marcat pe creatura? 3... cat are putere? 3.. deci trebuie sa distrugem. Atunci se ridica de la cafea regenerate-ul care statea pe acolo... si zice... stai nene... de data asta elimin eu damage-ul marked si mai vedem (dar nu-i pasa de countere).
Creatura nu va patin nimic, dar va ramane cu -1/-1 countere.

Daca ar fi fost -3/-3 (de ex prin 3 countere de -1/-1) nenea state based action iarasi ar veni, si ar distruge creatura.

Cu infect este aceeasi lucru, pur si simplu counterele apar de la alta abilitate decat cea de la trigon ...dar in ceea ce priveste regenerate, lucrurile stau la fel.

241

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

missao wrote:

Rule 702.87c Damage dealt to a creature by a source with infect isn’t marked on that creature. Rather, it causes that many -1/-1 counters to be put on that creature.

De'asta.

'Nţeles, şefa. Deci nu e marcat.

Gyula, mersi pentru explicaţie.
O precizare: nu ştiu ce zice Comprehensive Rules, dar wording-ul de la Infect dă de înţeles clar că ar exista mai multe forme/tipuri de damage:

This creature deals damage to creatures in the form of -1/-1 counters

"In the form of" implies the existence of other forms as well.

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Oameni buni, voi vedeti ce de informatii/analize sunt pe acest post in ziua de azi? Lejer, dar lejer ar putea fi scos un articole pe GameFlux si tradus in engleza, orice site ar zice Wooow, da, am nevoie de asa articol si am promova comunitatea din RO.

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Trickster wrote:
Silviu wrote:
Trickster wrote:

Da, dar ii 6 mana, meta-ul pare sa accelereze, si probabil lumea care joaca control o sa inceapa sa bage mai multe chestii contra aggro, deci o sa aiba mai putine slot-uri libere pentru mirror. Si in plus n-are nici un fel de protectie la removal. Eu zic ca sphinx-ul si-o ratat metagame-ul potrivit cu un set.

adica trebuia sa apara in zendikar? atunci nu era mai mult removal?

Conteaza? tongue Side vs mirror, si atat... da amu tot controlul o sa trebuiasca sa joace creaturi si removal sa supravietuiasca...

true...dar nush, mi se pare ca sphinxul asta iti da un card advantage imens(totdeauna o tragi minim 2 carti pe tura adversarului). in limited sigur o sa fie o bomba...in special cum e 4/6, deci o sa fie in afara razei a mai multor vraji(cel putin pana cand primeste 6 -1/-1 counters...sau destroy). in constructed, tind sa iti impart parerea, dar in acelasi timp parca,parca are potential.
"Side vs. mirror"...o sa joace creaturi si removal...da asta nu o sa'ti dea sansa sa ajungi la cat mai multe din ele din decks?

Last edited by Silviu (2011-01-18 16:33:29)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Il compui tu? tongue

This is who i am!

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Silviu wrote:

"Side vs. mirror"...o sa joace creaturi si removal...da asta nu o sa'ti dea sansa sa ajungi la cat mai multe din ele din decks?

Ok, tu ca si control daca joci intr-un meta de aggro, ultimul lucru de care-ti pasa ii mirror. Daca side-uiesti ceva pentru mirror, eu zic ca side-uiesti luminarch, nu un sphinx care tre sa stea pe masa o tura pentru ca sa faca ceva orice.

On a funny sidenote, daca tu ai unu de-asta pe masa, si oponentul la fel, unu din playeri se deck-uieste tongue Bleh, nevermind, ii cu may. Pacat. Da oricum, ar fi funny sa vezi cat se lacomeste fiecare tongue

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Trickster wrote:

[Da oricum, ar fi funny sa vezi cat se lacomeste fiecare tongue

Knowing blue players probabil pana cand ajunge sa le dai un Sign in Blood ca sa piarda tongue

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

sau ii poti controla tura si il fortezi sa se auto-deckuiasca tongue .

Last edited by Zgarbas (2011-01-18 18:26:48)

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

THE BOMB !

http://forums.mtgsalvation.com/attachment.php?attachmentid=114294&stc=1&d=1295375789

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

If any of you play that card, I'mma throw dices at you, I swear!

250

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

missao wrote:

If any of you play that card, I'mma throw dices at you, I swear!

Rupe-o în bucăţele, să nu ajungă în comunitate tongue