Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Am făcut update și cu ultimele evenimente, inclusiv cel din 16 aprilie smile

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Clasamentul până la pre-release inclusiv e sus: http://gameflux.ro/?page_id=888

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Dragi tovarăși și pretini,

vă aduc la cunoștință o mică modificare în modul de obținere a punctelor GameFlux pentru PotY, mai exact în numărul de puncte obținut pt participări la MSE. Modificarea este simplă și am să v-o expun pe scurt mai jos:

- dacă numărul de participanți la MSE (sau orice alt eveniment cu premii din weekend gen release sau prerelease) este de 10 sau mai puțini, se vor acorda, ca și până acum, 1 punct pt participare;
- dacă numărul de participanți este între 11 și 15, atunci se vor acorda 3 puncte de participare;
- dacă numărul de participanți este de la 16 (inclusiv) în sus, atunci se vor acorda 5 puncte de participare.

Considerând că acest lucru va complica puțin calculele pe care Laura le face pentru clasament (mulțumim, Laura! big_smile), o rog pe această cale să ”evalueze” dacă vrea și poate în continuare să se ocupe de calculelelele. Nu-i nici un stres dacă trebuie să preluăm noi ținerea evidenței!

În speranța că această modificare va aduce o motivație în plus pentru a participa la MSE-uri, vă las să dormiți liniștiți. Noapte bună, copii!

Rareșul

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Decat sa motiveze participarea in masa, nu mai degraba incurajeaza lipsa de la MSEurile unde nu se anunta multi oameni,din moment ce 5 din-alea fac cat un release?
just sayin'

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Zgarbas wrote:

Decat sa motiveze participarea in masa, nu mai degraba incurajeaza lipsa de la MSEurile unde nu se anunta multi oameni,din moment ce 5 din-alea fac cat un release?
just sayin'

Nu cred că lumea vine doar şi exclusiv pentru punctele PotY. Alea sunt bonus. Am preluat modelul turneelor mari, unde se dau ceva puncte în plus per participare în funcţie de numărul de jucători, lucru care mi se pare firesc. Vom vedea, eu zic că va avea un impact pozitiv asupra participărilor.

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Posibil, dar adevarul e ca MSE-ul costa (si poate nu ai deck tare de Constructed), si daca faci mai multe puncte venind la Release-uri (pentru ca iti place/esti bun la Limited) decat cineva care vine in fiecare weekend la un MSE de mai putin de 10 persoane, e prost gandit. E far-fetched, dar zic si eu...

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Pre-Release-urile, Launch Party-urile sunt evenimente speciale, din 3 in 3 luni, la care se acumuleaza doar 1 punct de participare, indiferent de numarul de oameni.

Asa ca nu va faceti probleme ca unu care vine la un Release sau Pre acumuleaza mai multe puncte.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Frumoasa initiativa dar nu prea vad nimic pozitiv in ea pentru comunitate si sa va expun de ce :
Unu la mana nu prea e corect pentru oamenii care sunt la MSE-uri in fiecare sfarsit de saptamana indiferent de numarul participantilor Ex : participi la 3 MSE-uri si nu castigi niciun meci acumulezi 3 puncte, iar in saptamana imediat urmatoare are loc o explozie la MSE si respectivul nu poate veni , iar alta persoana care nu participa cu regularitate , vine si pusca din start 5 puncte. Putin cam aiurea zic eu.
Doi la mana o sa inceapa era speculatiilor si anume o sa ai 4 persoane confirmate vineri seara si in jur de 11 cu semnul intrebari plus inca vreo catva care vor veni chiar neanuntati , care toti vor astepta la panda.
Trei la mana o asemenea initiativa cred ca ar trebui implementata la inceput de program cand lumea e la 0, nu asa din mers.
Dar oricum sper sa aveti succes cu initiativa

PS: @rares: Ai fi surprins, dar lumea vine si pentru puncte la MSE , nu de alta dar la sfarsit de an ai ocazia sa intri intr-o competitie "moca". Si ce-i mai frumos si mai frumos in tara asta decat lucrurile gratis

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

vai de mine.. eu acum am inteles.... doh... {looser} .... cand am citit repede postul lui Rares am crezut ca lumea care participa la 10 MSE vor primi cate 1 punct iar lumea care vine des (participa la multe MSE-uri, de ex Ionut) va primi mai multe....

nu cred ca lumea va specula din cauza schimbarilor, si sper ca aceasta schimbare va motiva si mai tare pe popor sa vine la "evenimente mari" (gen re/pre etc).

De ce cred ca nu vor fi speculatii? din cauza ca lumea nu venea la MSE din cauza banilor, in principiu (parerea mea)....lucru care nu va fi schimbat de aceasta initiativa... dar intradevar poate sa fie dureros pentru cineva care vine regulat si tocmai la un eveniment mare (cum ar fi release cand ma duc eu la nunti) nu va putea participa

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Ce ma distrati.

Ideea este ca daca lumea nu vine la MSE-uri si nu cumpara produse nu va exista nici un event "moca" datorita simplului fapt ca nu avem de unde sa sustinem acest event. Ce spui tu Cristi cu oameni care urmaresc evenimentele mari si participa doar la alea, nu e ceva care ar trebui sa supere sau sa sperie ceilalti jucatori. Daca pleci din start cu ideea ca participi la 3 MSE-uri si nu castigi nici macar 1 meci, deja e gresit. Plus perioada pe care se acumuleaza punctele astea e prea mare sa conteze ca acel cineva vine la 2-3 evente in care acumuleaza 10-15 puncte. Ba din contra, chiar vreau sa vad pe cineva care o sa poate sa ajunga in varf procedand cum spui tu.

@Gyula: la pre-uri/re-uri oricum primesti doar 1 punct de participare indiferent de numarul de persoane (asa cum am amintit cateva posturi mai sus). Evident pe langa punctele normale acumulate pentru victorii.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Daca tot vorbim despre puncte cand apare un clasament up to date?

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

ludovicus23 wrote:

Daca tot vorbim despre puncte cand apare un clasament up to date?

cand Laura v-a avea un pic de timp.. be patient

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

singerete wrote:

Ce ma distrati.

Ideea este ca daca lumea nu vine la MSE-uri si nu cumpara produse nu va exista nici un event "moca" datorita simplului fapt ca nu avem de unde sa sustinem acest event. Ce spui tu Cristi cu oameni care urmaresc evenimentele mari si participa doar la alea, nu e ceva care ar trebui sa supere sau sa sperie ceilalti jucatori. Daca pleci din start cu ideea ca participi la 3 MSE-uri si nu castigi nici macar 1 meci, deja e gresit. Plus perioada pe care se acumuleaza punctele astea e prea mare sa conteze ca acel cineva vine la 2-3 evente in care acumuleaza 10-15 puncte. Ba din contra, chiar vreau sa vad pe cineva care o sa poate sa ajunga in varf procedand cum spui tu.

@Gyula: la pre-uri/re-uri oricum primesti doar 1 punct de participare indiferent de numarul de persoane (asa cum am amintit cateva posturi mai sus). Evident pe langa punctele normale acumulate pentru victorii.

Doar din punctele acumulate la MSE-urile mai mari e greu sa ajungi in varf intradevar ,dar daca speculezi un eveniment mare castigi din start 5 puncte si daca mai si castigi 1-2 runde ai din start 11 puncte ,  ceia ce iti permite sa stai acasa la urmatorul  MSE cu oameni mai putini unde maxim ai face 16 daca nu gresesc , dar si ai de batut tot . In concluzie cred ca daca oameni care vin cu regularitate nu vor putea sa vina in numar mare , nici cei care speculeaza nu vor fi prezenti in wekendul respectiv , deci nu cred ca va creste numarul oamenilor la MSE-uri decat ocazional

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Spoook wrote:
ludovicus23 wrote:

Daca tot vorbim despre puncte cand apare un clasament up to date?

cand Laura v-a avea un pic de timp.. be patient

Am inteles:) No rush, just beeing curios:P

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Dacă tot e să se facă modificări la modul în care sunt date puncte în clasamentul nostru intern, aș avea și eu o propunere. Ideea de a da mai multe puncte la un turneu cu mai multe persoane e bună pentru că la urma urmei ai de bătut mai mulți oameni, trebuie decku să fie tunat pentru mai mulți oponenți și așa mai departe. Sugestia mea este însă nu creșterea numărului de puncte care se dau pentru participare, ci creșterea numărului de puncte care se dau câștigătorilor, și creșterea numărului de persoane care sunt considerate câștigătoare. De exemplu:

Eveniment cu <10 participanți:
locul 1: 3 puncte
locul 2: 2 puncte
locul 3: 1 punct
participare: 1 punct   (așa cum este acum)

Eveniment cu 10 - 15 participanți:
locul 1: 4 puncte
locul 2: 3 puncte
locul 3: 2 puncte
locul 4: 1 punct
participare: 1 punct

Eveniment cu 16+ participanți:
locul 1: 6 puncte
locul 2: 5 puncte
locul 3: 4 puncte
locul 4: 3 puncte
locul 5: 2 puncte
locul 6: 1 punct
participare: 1 punct

Acest sistem ar felicita oamenii care au reușit să izbândească în condiții mai grele (e mult mai greu să câștigi la un eveniment cu 20 de oameni decât la unul cu 10)

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Upvote. Mi se pare mai bine gandit si in plus e si logic.

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Da, si eu sunt de acord.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Laura presedinte !

You got my vote...

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

And my axe!

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

And my sword!

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Ok, să îmi spuneți atunci începând de la ce eveniment să calculez cu noul sistem. Momentan ultimul eveniment pe care l-am primit și trebuie să îl procesez e cel din 22 mai (sau 21 mai) din Club Origine

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Pai o sa trimit ultimele eventuri zilele astea si poti cu ele sa incepi.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

No bun, am reușit să fac în sfârșit update la clasament cu toate evenimentele din luna mai: http://gameflux.ro/?page_id=888. Pentru simplitate și claritate, am zis că o să aplic noua metodă începând cu 1 Iunie, deci următoarele evenimente de azi încolo se vor supune noii reguli de calcul. O zi a copilului faină vă doresc!

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Pre-releaseul de sâmbătă e sus: http://gameflux.ro/?page_id=888, dar lipsește un eveniment din 25 iunie pe care îl voi introduce în clasament după ce primesc rezultatele.

Re: Clasament GameFlux PotY 2011

Rejoice, the standing is here: http://gameflux.ro/?page_id=888