Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

singerete wrote:

Eu unul prefer sa merg intr-un shop unde e mai scump cu premii mai putine dar sa am conditii bune, sa nu fiu dat afara, schimbat de la o masa la alta, sa nu am lumina sau sa-mi anulez evenimentele pentru ca altii cu chef de baute au venit in bar.

Dar daca o sa fii singurul care ramane sa joace magic la red goblin, poate impreuna cu niste casuals care nu stiu ca este comunitate, ai mai merge?

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

adriann wrote:

Tudor, ideea de a avea noi un shop de care sa ne ocupam si unde sa organizam evenimente este una foarte buna si as fi incantat chiar sa facem asta. Nu ar fi deloc greu si sunt singur ca se vor gasi multi oameni interesati de asta. Putem sa ne intalnim cand vreti voi si sa discutam legat de asta. Putem pune pe hartie ideile noastre si cum vrem sa functioneze. Nu se imbogateste nimeni din asta, dar cu siguranta putem sa sustinem un mic hobby store unde lumea sa poata veni la evenimente fara sa plateasca foarte mult.

Ma Adi, cand te aud imi vine sa ma dau cu capul de tastatura. Ma baiatule, hai sa te vad pe tine ca faci un Hobby Store. Tu zici ca esti din Alice in Wonderland frate. Deci chiar te rog, si-i rog pe toti cei interesati sa-l sustina pe Adrian Novac sa faca un Hobby Store care sa nu faca profit, dar sa ofere premii cat mai mari si gratis daca se poate.

Ba baiatule.....SF

Cat despre commentul Ioanei... nota 10!

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

TehAuthor wrote:

Dar daca o sa fii singurul care ramane sa joace magic la red goblin, poate impreuna cu niste casuals care nu stiu ca este comunitate, ai mai merge?

Da, ca i-as rupe si le-as castiga toate boosterele alea amarate de se dau la prize pool.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

nightride wrote:

http://9thcivic.com/gallery/albums/post/Popcorn_02_Stephen_Colbert.gif

tudor, you're next it seems.. Burn at the Stake

yep, yep. suntem luati pe rand:))

E ok, vorba lui Sergiu, fiecare face ce vrea cu shopul lui. Ziceam doar ca e pacat felul in care suntem ademeniti ca va fi totul cat mai ok ca mai apoi sa platim de ne sar capacele. Comunitatea a rezistat in ultimul an multumita unei participari minimale a catorva oameni pe care ii pot numara pe degete. Noi, in calitate de clienti si cunoscatori a practicilor mtg in tara putem veni cu propuneri. Poate sunt eu prea mare idealist dar nu cred ca daca ajungem la o situatie care sa convina atat la comunitate cat si la RG este un lucru atat de rau. Pana acum, foarte putini sunt cei multumiti de situatia actuala si sunt sigur ca multi ati facut calculele si ati realizat ca aproape toate taxele ar putea fi lejer reduse cu 5 lei si tot sa iasa profit bun la shop.

Interesul pt mtg competitiv in cluj este si asa, foarte scazut. In forma care se preconizeaza in continuare va fi si mai scazut. Cu toate ca o comunitate are tot soiul de jucatori, tot cei mai competitivi o vor sustine cu adevarat. Sper sa apara noi motivari de a juca competitiv. Momentan, nu vad. Inteleg Ioana, de ce sustii cauza celor de la shop insa eu personal sunt dezamagit de ofertele actuale.

Daca nu ar fi fost Sergiu si cu stilul sau de a organiza, oferii premii surpriza etc. sunt sigur ca atat eu cat si multi altii nu am mai fi avut nicio tangenta cu mtg. E atat de important aspectul asta. La rg nu vad decat incentive de a face bani. Daca asa sta treaba, atunci conchid prin  spune ca mtg in cluj e destinat sa piara. Victimizarea asta de care zici are un rol pentru ca chiar imi pasa de viitorul comunitatii asteia. Toata munca depusa de Sergiu, Mihai, Rares si echipa nu vreau sa o vad uitata undeva in trecut.  Au lasat comunitatea pe niste maini care momentan nu au interes fata de Mtg. sunt sigur ca daca ar fi fost alternative mai bune, s-ar fi aplicat.

@adi: ideea ta suna a ceva ce am mai auzit insa niciodata nu a putut fi pus in aplicare. Plus, fara acea locatie fizica pierdem orice avantaje aveam inainte. de cand regulile s-au facut mai stricte la Wizards, nu prea mai putem functiona fara brick&mortar shop.

Last edited by TudorGrigoroaia (2013-02-05 15:16:22)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Ma uite ce propun io smile.
Deocamdata, ca deja e planificat si s-a schimbat o data, sambata asta mergem cat mai multi la event, chiar daca-i 30 de lei, ca sa aratam ca "uita ba, ca suntem oameni". Ca asta e important in primul rand.
Ii propunem atunci lui Tudor varianta de 20 lei 0.75 prize pool, care zici ca e decenta, mie mi se pare ok, este practicata si in alte magazine, etc. Vedem atunci ce zice. Dar nu
"Hai de acum sa facem cum zicem noi"
ci
"Noi am vorbit si am vrea sa propunem asa fiindca X si Y", unde X si Y este ca am cazut de acord ca asa poate face si shopul profit si aduce mai multi oameni datorita pretului mai redus. Si vedem cum e.
Si stam o luna-doua pana se stabileste putin situatia si gasim un momentum, si daca nici atunci nu am facut progres va iau eu personal o bere la toti scepticii. Da io cred ca o sa fie bine. In fond, magazinul exista doar de 2 saptamani si serios, sa te astepti sa faca decizii de durata din start e putin ridicol.

In alte cuvinte in loc de "Let's stick it to the man", hai sa venim cu propuneri viabile, frumos, rezonabile (adica nu "your company policy sucks. help, help I'm being repressed!", care sa duca la o convietuire mai placuta. Nu?

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

But I am being repressed tongue

Si zic si eu ca s-ar putea sa fie mai bine (and that's a bit of wonderland dreaming), problema e, Ioana, ca s-a discutat deja de cateva ori, si de fiecare data s-a propus frumos, s-a zis ca da pare ok asa, ca deh, ne-am gandit si noi sa nu cerem eventuri gratis cu 1 display premiu la winner. Si aici a aparut problema, una s-a discutat cu noi si alta s-a facut. Exemplu cu display-ul in chineza de care stiu ca Sergiu a vorbit sa fie pentru un pod de 8 oameni si restul sa fie pusi la premii, momentul doi podul a devenit de 12 oameni. Deci stilul bucurestean se aplica din plin, si mie ca ardelean care is mai molcom mi se pare aiurea, mai ales ca am suportat chestia aia un an cat am lucrat in bucale.

Daca ar veni si ar zice, rulz iz rulz si astea sunt regulile si asa facem nimeni n-ar mai zice car, ar veni cand ar veni si s-ar lasa dupa o vreme sau n-ar mai veni asa des.

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Hai ma, amu te iei si de bucuresteni? Inacceptabil, stimabile.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:

Ma uite ce propun io smile.
Deocamdata, ca deja e planificat si s-a schimbat o data, sambata asta mergem cat mai multi la event, chiar daca-i 30 de lei, ca sa aratam ca "uita ba, ca suntem oameni". Ca asta e important in primul rand.
Ii propunem atunci lui Tudor varianta de 20 lei 0.75 prize pool, care zici ca e decenta, mie mi se pare ok, este practicata si in alte magazine, etc. Vedem atunci ce zice. Dar nu
"Hai de acum sa facem cum zicem noi"
ci
"Noi am vorbit si am vrea sa propunem asa fiindca X si Y", unde X si Y este ca am cazut de acord ca asa poate face si shopul profit si aduce mai multi oameni datorita pretului mai redus. Si vedem cum e.
Si stam o luna-doua pana se stabileste putin situatia si gasim un momentum, si daca nici atunci nu am facut progres va iau eu personal o bere la toti scepticii. Da io cred ca o sa fie bine. In fond, magazinul exista doar de 2 saptamani si serios, sa te astepti sa faca decizii de durata din start e putin ridicol.

In alte cuvinte in loc de "Let's stick it to the man", hai sa venim cu propuneri viabile, frumos, rezonabile (adica nu "your company policy sucks. help, help I'm being repressed!", care sa duca la o convietuire mai placuta. Nu?


Ai o propunere buna insa eu am incercat deja de cateva ori si am crezut ca ne-am inteles cu privire la unele aspecte ca mai apoi sa apara 'the problems'. Nu stii ce stupid e sa crezi pe om pe cuvant cand iti zice ca 'vom discuta orice propuneri aveti' dupa pre, in aceasi zi ca atunci era si sergiu in cluj si altfel puteam  discuta dar in schimb sa ni se amane iar discutia pe cine stie cand. Inca nu ai discutat cu ei si nu stii ce inseamna sa fii luat de prost. Daca omul iti zice o data, atunci sa stabileasca atunci cand a zis. Pentru ca mai tarziu vor interveni probleme, unii vor fi ocupati, stelele nu se vor mai alinia la fel e bine (dac o la metaforic). Tu vorbesti de principiul 'graba strica treaba' dar eu m-am int prima data cu Tudor in decembrie pe la mijlocul lunii. De atunci au mai fost minim 3 discutii. Cred ca pe toata lumea enerveaza minciunile si amagelile. Deci daca stie cum vrea sa-si organizeze afacerea atunci sa nu mai ceara pareri si la altii pt ca consuma timp, nervi si rezultatup e tot cel dorit de el.
Eu voi veni la sfanta liga mtg. Personal mi se pare appealing pentru ca nu am mai avut asa ceva in cluj. La standard nu as da 30 lei nici daca as avea cel mai bun deck. Nu mai e vorba data ne permitem sau nu ci daca are vreun sens sa investesc 400 euro intr-un deck si sa platesc apoi 30 lei saptamanal pt sansa la un booster. Nici nu se ruleaza destule boostere pt trade in cluj . Eu privesc strict din punct de vedere al jucatorului de mtg acum si cred ca multi fac asta. Nu vreau sa calculez profitul omului dar nici sa nu fim prostiti.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Dulce hiperbola <3.

Nah bine. Daca tu consideri ca amanarea unei discutii + neluarea in considerare a unor propuneri teoretice inainte ca omu sa poata sa isi faca vreo parere reala despre cum e la cluj este indeajuns motiv sa nu mai sustii shopul, asta e. Clar, dovada ca omu are de ce sa investeasca timp/atentie intr-o comunitate care e gata sa sara pe el la prima neintelegere.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

I know that I'm a stranger, but which particular tax is so high here? I mean why in Poland you can buy booster for 12-13 lei without any promotion (and with promotion Dark Ascension was sold for 10 lei), and here it's 17?

The other thing, very weird for me (for you probaly as well) is the fee you have to pay only for playing at the shop. What's a ideology behind this thing? Shop is for people, not people for shop. So shop should be very happy if people will come, sit there, play and of course buy stuff there. When I wrote to my friends in Poland, that shop here wants 10 lei only for sitting there, they didn't believed me. They still don't. But ok, it's stupid to compare countries. The point is that this thing doesn't make situation better for your community. If any younger player will have only one opportunity to play T2 - I mean to pay 30 lei - he will probably quit. For example, in Poland you can play FNM for 6 lei (0,5 booster/person to pool) - and tons of new people come, cuz 6 lei is no big deal.

I will be here only for 5 months, so ok, I can play few times a month for 30 lei/event. But in longer period you'll have problem with keeping community alive. I mean real, competitive community.

As probably Benczi wrote before, Planeswalker Points are not so important if you're not grinding GP's etc. If RG will keep the price so high, we can play somewhere else, even in KFC (we play modern often in KFC in Warsaw ;-) ). You have beautiful city with lots of places - it's only a problem of choice I think.

And BTW - at the end of march I'm going back for one week to Poland - I don't see any problem with bringing booster boxes with me, if there'll be such need ;-)

Last edited by VladPL (2013-02-05 15:57:48)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

VladPL wrote:

The other thing, very weird for me (for you probaly as well) is the fee you have to pay only for playing at the shop. What's a ideology behind this thing? Shop is for people, not people for shop. So shop should be very happy if people will come, sit there, play and of course buy stuff there.

Asta.

Daca tineti minte, Sergiu, Tudor, Silviu, si cine a mai stat dupa pre-release, omul a zis clar, ca el vrea ca sa fie oameni in shop. Asta-i scopul lui. Poate sa vorbeasca cineva (Sergiu sau Tudor) cu el, sa-i ziceti, ca desi este interes in comunitete, preturile de fata sperie multa lume de la evenimentele mtg.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Thanks for the info Vlad. smile
Regarding the entry fees, that's basically our current problem.
Firstly, the shop owner is not an MTG player, therefore our community kind of comes in second or even third. RG is mainly for boardgames. Personally I can understand the 10lei entry for the shop if you go to play some boardgames, however since we are buying his MTG products I don't see its necessity(which seems to be taken anyway into account regardless of the event, whether it is an FNM or MSE).
Secondly, since it's not our shop, the owner decides the prices of everything which mean also means that it's your decision if you want to go play under those conditions. I honestly don't like the current prices, but if that means that we have a place to play and support a community, I'm willing to make certain sacrifices. However, considering the owner's disregard for our suggestions I cannot foresee this as being beneficial for the community( I doubt it will attract new players or help our current ones).
As Tudor said earlier, the GTC League seems nice and I will be participating in it, but right now I don't have any real incentive to invest in a Standard deck or go to any drafts, unless I really want to play. In the end, WE ARE BUYING his products. I guess the owner doesn't see us as a potential investment compared to boardgames so he's trying to get as much money from us as possible, yet the interest from his part has been less than favourable which will consequently affect the community.

Last edited by Silviu (2013-02-05 16:25:24)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

singerete wrote:
adriann wrote:

Tudor, ideea de a avea noi un shop de care sa ne ocupam si unde sa organizam evenimente este una foarte buna si as fi incantat chiar sa facem asta. Nu ar fi deloc greu si sunt singur ca se vor gasi multi oameni interesati de asta. Putem sa ne intalnim cand vreti voi si sa discutam legat de asta. Putem pune pe hartie ideile noastre si cum vrem sa functioneze. Nu se imbogateste nimeni din asta, dar cu siguranta putem sa sustinem un mic hobby store unde lumea sa poata veni la evenimente fara sa plateasca foarte mult.

Ma Adi, cand te aud imi vine sa ma dau cu capul de tastatura. Ma baiatule, hai sa te vad pe tine ca faci un Hobby Store. Tu zici ca esti din Alice in Wonderland frate. Deci chiar te rog, si-i rog pe toti cei interesati sa-l sustina pe Adrian Novac sa faca un Hobby Store care sa nu faca profit, dar sa ofere premii cat mai mari si gratis daca se poate.

Ba baiatule.....SF

Cat despre commentul Ioanei... nota 10!

nu trebuie sa fie neaparat hobby store de genul RG, poate fi pur si simplu o locatie unde sa ne putem intalni de 2 ori pe saptamana sa jucam MTG. Ce-i asa SF "ba baiatule" ? un apartament de 3 camere de inchiriat in manastur/marasti/gheorghieni il poti negocia la 250 euro luna lejer ca sa ai locatie pt brick and mortar shop si unde sa se joace lumea. practicand preturi decente, o sa vina lumea si cheltuielile se vor amortiza. si sa faca altcineva asta, sa nu spui ca sunt partinitor, as fi dispus sa dau o suma lunara pt a se asigura plata unor cheltuieli ce apar...atata vreme cat stiu ca shopul este condus de comunitate si totul se face in interesul comunitatii.

apropo, ce-i cu faza asta ca RG au fost singurii care intentionau sa investeasca intr-un hobby store unde sa se joace mtg in cluj? singurii de care stii tu poate.
am mai spus-o si o repet: monopolizarea asta face doar rau. mi s-a spus mie ca as distruge comunitatea de mtg din cluj; din cate vad eu, mai degraba o face RG-ul decat mine. RG care a beneficiat de foarte multe lucruri...ei au primit direct o comunitate existenta...o gramada de dci numbers...ei nu sunt "entry level" ca partener wizards si primesc discounturi si oferte la produse tocmai datorita comunitatii.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Vlad,
In Romania the TCG&Boargame community is still fairly new and has very few people, and this is the first shop in years to organize Magic Events in Cluj (the Prerelease was its official launch). Since there are very few customers, prices have to be a bit higher to keep at least a minimum amount of profit. We don't know yet for sure if 30 lei will be the permanent entry fee for MTG events since nothing's been settled yet, and we'll propose a lowering of the entry fee to 20 lei after this (whether or not it will be applied only the shop can say). However, keep in mind that given the lack of longterm business with outside distributors, the general lack of mass consumption, etc means that shops here pay more than shops in Poland for the same products smile.

As you can see, things are a bit weird around here since we're only now moving to organized play in a shop (until now we've played in bars). I think the situation will settle down a bit after we've had a few more events smile

Last edited by Zgarbas (2013-02-05 16:37:44)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:

Vlad,
In Romania the TCG&Boargame community is still fairly new and has very few people, and this is the first shop in years to organize Magic Events in Cluj (the Prerelease was its official launch). Since there are very few customers, prices have to be a bit higher to keep at least a minimum amount of profit. We don't know yet for sure if 30 lei will be the permanent entry fee for MTG events since nothing's been settled yet, and we'll propose a lowering of the entry fee to 20 lei after this (whether or not it will be applied only the shop can say). However, keep in mind that given the lack of longterm business with outside distributors, the general lack of mass consumption, etc means that shops here pay more than shops in Poland for the same products smile.

As you can see, things are a bit weird around here since we're only now moving to organized play in a shop (until now we've played in bars). I think the situation will settle down a bit after we've had a few more events smile

in most of the countries there are more than one distributor..there is competition between them..for what i know, in romania only one distributor is present...this means that here we can see a good example for why monopolizing the distribution of a product brings bigger prices to the consumer....the casual boardgame/cardgame player is discouraged to play this game with the big prices.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Ma bag iarasi, desi poate nu ar trebui, dar de unde si pana unde ideea ca daca au deschis acum shop nou, e normal sa pui preturi mai mari decat altele de gen din tara?... sau din strainatate!
Ca sa inteleg totusi putin situatia...shopul e plin tot timpul si el face un efort pentru a va da sala/salile in zilele in care jucati magic?

This is who i am!

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Ce preturi mai mari decat alte shopuri din tara?
Zic de preturile din tara in general smile.

Last edited by Zgarbas (2013-02-05 17:04:29)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Silviu wrote:

Thanks for the info Vlad. smile

I honestly don't like the current prices, but if that means that we have a place to play and support a community, I'm willing to make certain sacrifices. However, considering the owner's disregard for our suggestions I cannot foresee this as being beneficial for the community( I doubt it will attract new players or help our current ones).

And this is the point. I don't think that anybody should sacrifice "himself" for community in that way. And there is also a question, what sort of support the community receives from shop? As I've read your conversation (using google translate of course ;P), shop gained very nice community - and in return it gave? PRE for 120 lei?

Sorry, last time I'm comparing Cluj to Warsaw - in Warsaw the price was between 70-80 lei. And the money was enough for organisator to pay for judges, place (they need to rent a hall for 170 persons), and earn money. Using this example, I think that RG would benefit more if they'll organise FNM for 10-20 persons with entry fee around 20 lei, then maybe 10 persons with entry around 30. But that's only my opinion.

IMHO the 10 lei entry fee  is horrible. I can understand this when somebody wants to organise his own tournament - but when shop is organising something, and boosters are bought from shop resources - then it's at least "not fair" .

Adrian wrote:

in most of the countries there are more than one distributor..there is competition between them..for what i know, in romania only one distributor is present

In Poland there is only one distributor, since almost always. The problem is with monopol of shops, not distrubutor of product like MTG.

Guys, before anyone will think "what this stupid polish guy wants, he should shut up" - I would like only help somehow. This situation has many alternative ways, many solutions. The only thing that should be definetly changed is the 10 lei entrance fee, cuz this is just unfair for the community.

Last edited by VladPL (2013-02-05 17:27:57)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

toranaga wrote:

Ma bag iarasi, desi poate nu ar trebui, dar de unde si pana unde ideea ca daca au deschis acum shop nou, e normal sa pui preturi mai mari decat altele de gen din tara?... sau din strainatate!
Ca sa inteleg totusi putin situatia...shopul e plin tot timpul si el face un efort pentru a va da sala/salile in zilele in care jucati magic?

Sunt foarte de acord cu Ovidiu aici. Inteleg ca e la inceput, dar am impresia ca oamenii astia habar n-au de business. Ioana, ceea ce spui tu ca "sunt la inceput asa ca ridica preturile sa aibe totusi un pic de profit" e porcarie. E tocmai invers. La inceput ai preturi mici sa atragi clienti si cand ai o baza serioasa abia atunci poti sa cresti preturile. Daca pentru asta mergi putin in minus la inceput, asta e. Sau ei nu au facut market research inainte sa deschida shop-ul?

For Vlad, the real problem is that these assholes have no idea how to conduct business, in my opinion. This is a typical Romanian problem as well. They don't think about the future, only marginally larger immediate profits which will end up destroying the community (and maybe even bankrupting the shop).

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

vikirosen wrote:
toranaga wrote:

Ma bag iarasi, desi poate nu ar trebui, dar de unde si pana unde ideea ca daca au deschis acum shop nou, e normal sa pui preturi mai mari decat altele de gen din tara?... sau din strainatate!
Ca sa inteleg totusi putin situatia...shopul e plin tot timpul si el face un efort pentru a va da sala/salile in zilele in care jucati magic?

Sunt foarte de acord cu Ovidiu aici. Inteleg ca e la inceput, dar am impresia ca oamenii astia habar n-au de business. Ioana, ceea ce spui tu ca "sunt la inceput asa ca ridica preturile sa aibe totusi un pic de profit" e porcarie. E tocmai invers. La inceput ai preturi mici sa atragi clienti si cand ai o baza serioasa abia atunci poti sa cresti preturile. Daca pentru asta mergi putin in minus la inceput, asta e. Sau ei nu au facut market research inainte sa deschida shop-ul?

For Vlad, the real problem is that these assholes have no idea how to conduct business, in my opinion. This is a typical Romanian problem as well. They don't think about the future, only marginally larger immediate profits which will end up destroying the community (and maybe even bankrupting the shop).

totally agree !!

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Ma, io ma exprim ca un om normal. Cred. Nu stiu, poate ma exprim io aiurea?

Preturile nu sunt mari fiindca magazinul e la inceput, preturile sunt mari fiindca overall este un business la inceput, care nu are 170 de oameni constanti care sa bage bani, nu are boostere destul de ieftine cat sa poata sa le vanda la 12 lei (nu cu 11 lei le cumpara parca?), si fiindca atunci cand nu este cererea mare fie cresti preturile ca sa poti satisface clientela redusa, fie nu faci nimica. Ce, la alte magazine sunt mai ieftine boosterele?
Pretul de 30 de lei a aparut dupa plangerea ca 20 de lei asa nu e bine, hai 20 altfel sau 30 altfel. Tre sa fii prost sa nu accepti o chestie profitabila cand ti se propune. Daca io vin la tine si vreau sa-ti cumpar snapcasteru cu 25$, dar daca mai trantesti 10 auriok replicas iti dau 30$, tu nu ai accepta? Io am facut oferta, io-s proasta. Daca tu nu accepti o oferta buna fiindca iti spun niste oameni care nici macar nu vin la evenimente ca esti naspa...esti cam fraier. Nu?
Nu au zis ca ramane pretul 30 de lei. De fapt, nu au zis nimica despre asta. Speculatii peste speculatii si hai sa nu ne deranjam cu magazinul fiindca inca nu a facut nimica chiar naspa dar noua ne e frica ca o sa faca ceva naspa fiindca nu ne face sa ne simtim iubiti si speciali <3.

Io ma las de discutie ca oricum nu duce nicaieri.

Asa Viki, insulta proprietarul! sigur va vedea ce oameni rezonabili suntem si va asculta orice propunem.

Last edited by Zgarbas (2013-02-05 17:39:42)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:

Daca io vin la tine si vreau sa-ti cumpar snapcasteru cu 25$, dar daca mai trantesti 10 auriok replicas iti dau 30$, tu nu ai accepta? Io am facut oferta, io-s proasta. Daca tu nu accepti o oferta buna fiindca iti spun niste oameni care nici macar nu vin la evenimente ca esti naspa...esti cam fraier. Nu?

Nu, nu esti fraier, esti corect. Este mentalitatea romanului de a profita de celalalt cat se poate de mult si magazinele (indiferent ca de haine, electronice, jocuri sau asigurari) din strainatate nu fac asta.

Also, revenind la ideea ca sunt la inceput. Inainte sa deschid magazinul, ma uit: sunt 40 de jucatori (sa zicem) care platesc X. Daca eu deschid magazinul pot sa le ofer la pretul de X? Daca nu si le cer X+Y, cati o sa fie? Cu siguranta nu toti 40, poate numai 20. E profitabil pentru mine sa primesc X+Y de la doar 20 sau atunci trebuie sa cresc la X+Y+Z pretul? La X+Y+Z cati o sa fie? Poate doar 6. Zic si eu. Toate aceste intrebari se pun inainte.

Sa zicem ca ei organizeaza acest eveniment sambata cu 30 de lei si vin 5 oameni. Nu le-ar fi fost mai bine sa organizeze cu 25 si sa fi venit 15 oameni?

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Total de acord cu Viki.

@adriann: eu sunt de acord sa te sustin si nu voi fi singurul probabil, in ideea unui hobby store pentru jucatori. In apartament, asa e si in Timisoara de exemplu. Cu atat mai bine, o sa existe o alternativa. Dar pana nu vad shop-ul ala, te rog permite-mi sa fiu sceptic.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Whooooooha! :-)
O sa intervin diseara si eu, dar acum sunt la club si nu pot gandi logic cand oamenii imi cer berea cea de toate zilele! :-))

Adevarul e oricum la mijloc, dar o sa incerc sa explic punctul meu de vedere.

I'll be back!

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

vikirosen wrote:

Sa zicem ca ei organizeaza acest eveniment sambata cu 30 de lei si vin 5 oameni. Nu le-ar fi fost mai bine sa organizeze cu 25 si sa fi venit 15 oameni?

Lol, 15 oameni. De unde? Erau macar 10 inscrisi? Actually wait, ca daca vine big bad rg cu 30 de lei care aia face oamenii sa nu vina, inseamna ca existau 15 oameni care veneau la standardu care costa sub 30 de lei. Cand a fost ultimulul standard cu 15 oameni sau mai mult?

Daca nu poti diferentia intre corect si fraier, imi pare rau.

Last edited by Zgarbas (2013-02-05 20:52:26)