Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:

Decat sa recitesc atatea tampenii mai bine fac seppuku.

Have you shamed yourself so much? Did you lose honor by siding with the devil?

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:

Auzi, io mai am o singura intrebare.
Cine detine "monopolul", care "scade preturile"? Un booster e 17 lei si la Bucuresti, si la Mures, nu?
Sau boicotam intreaga tara acuma ca are monopol (lol)

Io serios ca daca as fi ala de la RG si as citi forumul asta as refuza sa mai am vreo treaba cu comunitatea. Serios. Mai bine pierd bani decat sa am asa clienti. Ca oricum suntem gata sa fugim in ailalta directie pentru 10 lei.

Am o singura intrebare pentru tine Ioana (tu esti, nu?), pentru ca vad ca esti pro ideile RG. Tie ti se pare normal un pret de 30 de lei pentru standard si un pool size de 1 booster per persoana (pentru a-si scoate parleala). Sa zicem ca mie ca si comunitate nu mi se pare rentabil si vrem sa jucam doar draft la RG. Avand in vedere ca boosterul e tot atata, ca numarul de persoane la standard nu influenteaza taxa (deci nu numarul de boostere vandute e problema), cat o sa fie pretul unui draft, unde trebuie sa dea la fiecare jucator 3 boostere + oricat ar pune premii? Sa nu mai zic ca ii tine pe fraierii aia care ii ocupa magazinul cu cel putin o ora in plus (deschis boostere, draftat + creat deck)

This is who i am!

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:

Lol, de parca se apuca cineva de magic si nu stie ca-i scump.

Care 13 lei benczi?

Io serios, as vrea sa vad unde a zis cineva de la RG ca ramane 30 de lei taxa permanenta. Ca pana atunci pareti doar niste self-entitled brats care proiecteaza chestii de dragul de a fi victimele capitalismului.

Ce zice un noob cand afla ca trebuie sa aiba deck de 500lei+ ca sa si castige un meci smile?

Tu chiar crezi ca o sa schimbe de la 30 de lei vreodata daca ramane in viitorul apropiat asa? Eventual o sa mai scumpeasca. In orice caz o sa fie acei 10 lei + acei cativa lei ca sa rotunjim because why not?

Last edited by Silviu (2013-02-06 09:12:39)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Mie mi se pare absurd sa tratezi RGul ca niste ghiavoli capitalisti fiindca au pus 30 de lei taxa, cand initial era 20 dar vine Tudor si zice "de ce nu 30?".
Mi se pare absurd sa tratezi o chestie despre care nu s-a vorbit inca (taxa permanenta) de parca is ghiavoli capitalisti in conditiile in care doar presupui.
Si mi se pare absurd sa incepi despre monopol si alte cacaturi ca un conspiracy theorist.

Also, ai o potentiala relatie intre 2 parti, RG si GF. Sa rezumam.
Inainte sa se deschida macar RGul deja erau cateva pagini de critici.
In momentul in care RGul posteaza o chestie teoretica pe site, in loc ca GFul sa presupuna ca a fost facut dar mai e loc de vorba, GFul sare si ii injura ca pe niste porci capitalisti ca nu stiu ca un pod are 8 persoane.
In momentul in care RGul posteaza o chestie pe site, apoi o modifica cum zice GFul, tot GFul sare ca ce porci capitalisti is.
RG are un policy destul de fix. S-a vorbit cu ei despre modificari, compromisuri, gen "daca cumparam un booster la 2 persoane putem sa nu mai platim taxa?". Se gandeste cineva ca in momentul in care incepi sa faci exceptii (mtg e ok sa fie moca, restul nu) or sa vrea si altii exceptii? Se gandeste GFul la orice care e inspre binele magazinului? NU. Ca-s porci capitalisti.
RG are preturi standard. Asa sunt si la bucuresti, si la mures (ma refer la produsele in sine acum). Si totusi vine Viki si urla ca ce monopol au ei. Si vai ce naspa e RGul ca foloseste pretul standard in toata tara. Si vai, ce porci capitalisti ca vand boostere cu adaos comercial de 50%.
RG inca nu a luat decizii finale, dar GFul sare pe ei. De ce nu ai facut decizii de afaceri permanente care sa fie in avantajul nostru inca din prima saptamana de deschidere? Asa-i frumos?
GF pretinde ca aduce o comunitate care sa merite conditii speciale. Dar GF nu poate aduce decat 18 persoane la un release, si cati oameni avem care joaca standard? Avem macar 10 care ar veni in fiecare saptamana? Comunitatea noastra stabila e mai imaginara decat falusul lu viki.

In conditiile in care una din parti este dispusa din start sa sara pe ailalta pentru orice cacat, ca din start GFul priveste RGul ca pe un inamic care trebuie batut, din start GFul este gata sa boicoteze RGul pentru orice chestie (de la poduri de 5 persoane la 10 lei in plus) in loc sa ii sune "bai, podu e de 8 persoane" sau "hai sa vorbim sa fie 20", Nu RGul este ghiavolul capitalist, ci GFul este o parte care nu este dispusa la negocieri reale si din start este clar ca nu vrea binele ambelor parti.
In aceste conditii, frankly, orice efort depus de RG este gratuit si din buna vointa. Fiindca GFul este clar ca nu are nicio intentie de a coopera.

(ca na, ce conteaza cat de de treaba ii Sergiu din alt oras, daca presupusa comunitate din oras menstrueaza pe el?)


De ce astia de la RG ar mai avea vreun fel de obligatie sa ne ia in serios?

Last edited by Zgarbas (2013-02-06 10:14:45)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

lol lol lol pare foarte fain ce-ai fumat ioana....nu ne dai si noua ?

Last edited by adriann (2013-02-06 09:32:21)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:

Mie mi se pare absurd sa tratezi RGul ca niste ghiavoli capitalisti fiindca au pus 30 de lei taxa, cand initial era 20 dar vine Tudor si zice "de ce nu 30?".
Mi se pare absurd sa tratezi o chestie despre care nu s-a vorbit inca (taxa permanenta) de parca is ghiavoli capitalisti in conditiile in care doar presupui.
Si mi se pare absurd sa incepi despre monopol si alte cacaturi ca un conspiracy theorist.

Also, ai o potentiala relatie intre 2 parti, RG si GF. Sa rezumam.
Inainte sa se deschida macar RGul deja erau cateva pagini de critici.
In momentul in care RGul posteaza o chestie teoretica pe site, in loc ca GFul sa presupuna ca a fost facut dar mai e loc de vorba, GFul sare si ii injura ca pe niste porci capitalisti ca nu stiu ca un pod are 8 persoane.
In momentul in care RGul posteaza o chestie pe site, apoi o modifica cum zice GFul, tot GFul sare ca ce porci capitalisti is.
RG are un policy destul de fix. S-a vorbit cu ei despre modificari, compromisuri, gen "daca cumparam un booster la 2 persoane putem sa nu mai platim taxa?". Se gandeste cineva ca in momentul in care incepi sa faci exceptii (mtg e ok sa fie moca, restul nu) or sa vrea si altii exceptii? Se gandeste GFul la orice care e inspre binele magazinului? NU. Ca-s porci capitalisti.
RG are preturi standard. Asa sunt si la bucuresti, si la mures (ma refer la produsele in sine acum). Si totusi vine Viki si urla ca ce monopol au ei. Si vai ce naspa e RGul ca foloseste pretul standard in toata tara. Si vai, ce porci capitalisti ca vand boostere cu adaos comercial de 50%.
RG inca nu a luat decizii finale, dar GFul sare pe ei. De ce nu ai facut decizii de afaceri permanente care sa fie in avantajul nostru inca din prima saptamana de deschidere? Asa-i frumos?
GF pretinde ca aduce o comunitate care sa merite conditii speciale. Dar GF nu poate aduce decat 18 persoane la un release, si cati oameni avem care joaca standard? Avem macar 10 care ar veni in fiecare saptamana? Comunitatea noastra stabila e mai imaginara decat pula lu viki.

In conditiile in care una din parti este dispusa din start sa sara pe ailalta pentru orice cacat, ca din start GFul priveste RGul ca pe un inamic care trebuie batut, din start GFul este gata sa boicoteze RGul pentru orice chestie (de la poduri de 5 persoane la 10 lei in plus) in loc sa ii sune "bai, podu e de 8 persoane" sau "hai sa vorbim sa fie 20", Nu RGul este ghiavolul capitalist, ci GFul este o parte care nu este dispusa la negocieri reale si din start este clar ca nu vrea binele ambelor parti.
In aceste conditii, frankly, orice efort depus de RG este gratuit si din buna vointa. Fiindca GFul este clar ca nu are nicio intentie de a coopera.

(ca na, ce conteaza cat de de treaba ii Sergiu din alt oras, daca presupusa comunitate din oras menstrueaza pe el?)


De ce astia de la RG ar mai avea vreun fel de obligatie sa ne ia in serios?


benczi wrote:

no, nu pot sa dorm ca numa la discutia asta ma gandesc sad

vreau sa vorbesc eu cu rg din partea comunitatii (sau impreuna cu Tudor), cred ce e destul de clar ce vrem: nu vrem sa platim taxa de sala.

intrebarea mea: daca rg o sa fie de acord, sa scoata taxa de sala din evenimente, daca ne facem abonamente, toata lumea e ok cu asta?

eu de exemplu vreu sa particip si la liga si la standard, care ar veni 2 evenimente/saptamana, care ar veni 104 ron cum e acum, si ar fi mai bun 50 ron pt. abonament. acum daca ziceti ca nu vreti sa participati de atatea ori, si nu vreti optiunea de abonament, e ok si asa, scopul meu e sa scapam total de taxa de sala, dar vreau sa stiu cam cat/ce ati fi dispusi sa dam in negociere?


Cred ca m-am exprimat destul de bine, desi se pare ca nu prea intelegi, asa ca o sa repet.

vreau sa vorbesc eu cu rg din partea comunitatii, impreuna cu Tudor, cred ce e destul de clar ce vrem: nu vrem sa platim taxa de sala, care in cazul in care mergem constant la evenimente, se aduna, si devine dublu, triplu la cat platesc cei care sa duc sa joace boardgames.

intrebarea mea: daca rg o sa fie de acord, sa scoata taxa de sala din evenimente, daca ne facem abonamente, toata lumea e ok cu asta?

scopul meu e sa scapam total de taxa de sala, dar vreau sa stiu cam cat/ce ati fi dispusi sa dam in negociere? facem abonament lunar? e ok sa dam 5 lei ca taxa de sala / eveniment? cumparam 2-2.5 boostere / persoana in prizepool? care e mai acceptabil.

Si te rog Ioana, zi ceva constructiv, cu care putem merge in fata, si sa nu stam pe loc dand vina unii pe altii cat de porci suntem.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:

[..] Comunitatea noastra stabila e mai imaginara decat pula lu viki. [..]

oh, my...

http://images.persephonemagazine.com/wp-content/uploads/2013/01/colbert-popcorn.gif

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Atunci nu mai fiti porci si purtati-va ca niste oameni rationali tongue.

Mie mi se pare ok faza cu abonamentul, dar aici e o chestie care n-am inteles-o. Noi trebuie sa platim taxa de sala pe langa intrare? o.O sau de unde e faza?

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Ideea cu taxa de sala e proasta din orice unghi o privesti. De exemplu, eu nu merg in cluburi unde se percepe taxa de intrare, tocmai pentru ca eu vreau sa merg acolo sa fac consumatie, sa las bani. De ce sa platesc inca o taxa ca sa mi se permita sa fac consumatie in locatia respectiva?

Ideea cu abonamentul e interesanta, dar depinde ce presupune acesta, care sunt costurile, care sunt beneficiile etc?

Sa nu uite nimeni faptul ca orice eveniment la care participam aduce vanzare. Noi prin faptul ca mergem la un eveniment acolo facem consumatie (boostere, suc, cafea). E in beneficiul magazinului sa fie oameni acolo care sa consume.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

@ioana:vad ca te aprinzi ca un rac fara sa stii multe din discutiile anterioare cu RG. Si te aprinzi pt niste necunoscuti, cand totusi esti parte din gf si ar fi frumos sa sustii cresterea comunitatii.

Ai zis ca 'de ce nu le propunem pod de 8'. I-am zis cred ca de x ori sa faca pod de 8. A zis ca i-am facut capul calendar cu asta si ca calculatorul lasa mai mult de 8. Si nu am zis numai eu asta.
Ai zis de taxa de 30 pe care vezi doamne eu a zis-o intr-un post antecendent. nu ti se pare normal ca oamenii sa faca si calcule gresite din cand in cand? tot eu am venit si am corectat ce am zis. E easy math care mi-a scapat initial. Mi se parea mizerie la 20 lei 0.5 booster dar nu mi-am dat seama ca 30 lei 1 booster e aceeasi mizerie.
Ai zis ca ne legam de ei ca niste porci capitalisti:))
Nu's mare fan capitalism cand presupune situatii din astea. Vii undeva nou si zici ca sustii comunitatea...apoi sa sustii tata, nu pui taxe pe mtg constructed de ocupare local. Daca faci asta te doare in pix de comunitate. Si nu zic ca trb sa-si dea sufletul pt noi dar sa stii ca erai primii clienti target si destul de multi si cred ca putea realiza ca nimeni nu arunca 30 lei pe sapt pe nimic. Acuma vorba lui ovidiu, drafturile is acceptabile de jucat. Dar cei de la rg nu au mai avut constructed. Noi am discutat in anticipata seara 'a discutiilor' ca o taxa de 10 lei cu 0 5 boostere/pers ar fi suficient. Lui tudor I-a sunat bine. De ce 20 pt 0.5 sau 30 pt 1.0. Si nu mai spune ca a schimbat ca am zis eu pentru ca nu este adevarat. Schimbarea a avut loc concomitent si stiu si de ce. A facut o mica greseala la crearea event-ului. Planul lui a fost de la inceput fie 20 lei pt 0.5 fie 30 pt 1.0. Si stia ca in weekend vrea eventul mai scump.

Ne plangem pt ca putem acum. Mai tarziu nu mai avem ce zice. e adevarat ca trebuie sa ne punem de acord cu ce sa discutam cu rg. Ma indoiesc insa ca vor fi rezultate bune. Am incercat deja sa discut.

Iar la faza 'sa ne dea afara daca vede discutiile de pe forum' nu are decat sa faca asta. Ma indoiesc totusi ca nu ar vrea sa lucram la o intelegere ca sa prospere si shopul si comunitatea. Nu prea inteleg de ce esti asa incantata de situatia actuala. E simplu de vazut mizeria. si da ioana, capitalismul e mizerie uneori . (zice comunistul:)) hahaha)

Last edited by TudorGrigoroaia (2013-02-06 09:55:23)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Daca tie ti se poate ierta ca ai facut un calcul gresit, de ce RGului nu i s-ar ierta?

Ca din cate vad eu, vreti respect fara sa acordati si voi la randul vostru.

https://www.youtube.com/watch?v=1Q58nTiZrJ0

Last edited by Zgarbas (2013-02-06 10:11:08)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:

Daca tie ti se poate ierta ca ai facut un calcul gresit, de ce RGului nu i s-ar ierta?

Ca din cate vad eu, vreti respect fara sa acordati si voi la randul vostru.

https://www.youtube.com/watch?v=1Q58nTiZrJ0

pentru ca ei nu au gresit dintr-o neglijenta ci a existat intentia sa faca asta. Cel mai urat lucru este sa vezi cum cineva incearca sa te suga de bani nejustificat.
Ceva de genu, vor magic ? probabil ca's in bani. Unii abia reusim sa mentinem hobbyul. daca va fi nevoie sa renuntam asa sa fie dar momentan mai putem spune cate ceva.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

https://www.youtube.com/watch?v=HGeoHXnrZt4

Hai sa ne inveselim smile

Last edited by Zgarbas (2013-02-06 10:21:05)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Bun, as veni cu o propunere pentru evenimente care cred c-ar rezolva toata problema asta:

Jucator competitv/activ/inrait
- abonament luna 50 lei
- taxe participare la evenimente: 10 lei FNM, 20 lei MSE

Jucator ocazional:
- fara abonament
- taxa participare normala: 20 lei FNM, 30 lei MSE

Asa mi se pare ca putem impaca cel mai bine asa Capra cu Varza.

Sincer si mie mi se pare aiurea sa platesti o taxa de 10 lei daca vii sa joci cu jocurile de acasa. Taxa o vad justificabila pana la urma daca le folosesti lor jocurile.  De exemplu, in Italia, ce mi s-a parut aiurea la restaurante era taxa de masa care ti-o bagau astia doar pentru simplul fapt ca iti aranjau masa si puneau tacamuri. La Venetia am vazut asta.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Eu recomand să vă potoliţi (TOŢI ŞI DE TOT) şi să lăsaţi timpul să vorbească.

E normal să existe probleme de comunicare la început, mai ales între oameni care nu sunt chiar pe aceeaşi lungime de undă privind MtG-ul. Dar cu timp şi cu răbdare se poate rezolva orice.

Cât timp ne-am ocupat noi (adică GameFlux-ul) de propria ogradă, am trăit un vis de care lumea nu s-a prea "prins". Doar eu ştiu câte concesii a trebuit să fac ca să aduc lume la evenimente. Nu vă aşteptaţi la aceeaşi trataţie şi la acelaşi interes din partea unui străin din prima. Este nevoie de timp, REPET.

Din punctul meu de vedere, acest topic a degenerat deja şi este trist că s-a ajuns la jigniri de ordin personal. Totodată, consider că un se mai poate aduce nimic nou şi/sau constructiv în această discuţie. Oamenii care reprezintă GameFlux-ul în negocierile actuale se ştiu şi fac tot ce pot. Ei cunosc deja toate problemele şi toate măsurile care trebuiesc luate. Prin urmare, recomand să se închidă acest topic şi, dacă totuşi consideraţi că mai e nevoie de discuţii în interiorul GameFlux-ului, cel mai bine faceţi o întâlnire la masa verde şi stabiliţi tot. Pe net e de cacao MAJOR schimbul de replici.

Personal am contribuit cu ce am putut la toată această negociere şi să nu vă gândiţi vreunul că lipsa mea de activitate de pe forum din ultima vreme se datorează faptului că "am plecat, nu-mi mai pasă". Dacă va fi nevoie, mă voi implica mai mult, dar nu cred că va fi nevoie. Give. It. Time.

Sunteţi oameni mari toţi, ar trebui să ştiţi că o argumentaţie validă în acest caz nu se poate face prin intermediul unui forum.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Bine zis, Rares! Nota 10!

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Sincer eu cred ca discutiile pe forum sunt mai mult decat constructive. Vorbele vin si pleaca, unele pot sa ramana intiparite, dar ce-i scris negru pe alb ramane si poti reanaliza tot.

Sunt de acord cu Rares, dar nu voi inchide topic-ul pentru ca vreau ca lumea sa discute, evident in parametrii cat mai normali (Ioana a fost trasa de urechi smile)

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Ba da nu opriti filmul lui Adi sad

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Silviu wrote:

Ba da nu opriti filmul lui Adi sad


http://shame-full.com/wp-content/uploads/2013/01/watching-movie-in-3d.jpg

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

adriann wrote:
Silviu wrote:

Ba da nu opriti filmul lui Adi sad


http://shame-full.com/wp-content/uploads/2013/01/watching-movie-in-3d.jpg

http://weknowmemes.com/wp-content/uploads/2012/07/netflix-problems-240x180.jpg

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Ridic mina! Pot sa mai adaug ceva? Adica de fapt sa ma repet? Incerc doar sa va ajut.

Va trebuie un lider, care sa fie lider indeed. Adica sa ia decizii fara sa tot puna pe forum, ce ziceti de asta, sau ce ziceti de aia?
(nu e aluzie la tine Benczi).
Idea e foarte simpla. Voi vreti comunism in care toti sa aveti un cuvant de spus, sa se ia in considerare parerile al toti si toti credeti ca al vostru e adevarul.
Vreau sa va scutur si sa va treziti! Nu generati decat discutii interminabile si certuri intre voi!

Lasati un om delegat din partea voastra, Tudor, Benczi, Silviu, care o fi sa mearga la RG si sa discute cu Tesco. Bazati-va pe acesti oameni, ei vor incerca sa va reprezinte in cele mai bune conditii, chiar daca ce decizie se ia acolo, NU va fi pe placul tuturor.
Incercati sa puneti zilele de MTG pe o zi mai moarta, gen joi, atunci si pentru ei pretul sa fie mai OK mai mic decat pe zilele HIGH, gen vineri, sambata si duminica. Stiu ca nu prea pusca cu FNM, dar ....

Ma repet, sunt sigur ca el vrea sa fiti acolo, dar din pacate si el are niste cheltuieli, asta inseamna ca are un forecast si pentru intrari. Eu personal sunt mai dictator de felul meu la Mures. Intreb oamenii ce vor, incerc sa fac cum e mai bine, dar daca am zis ca e alb o chestie, tot poti dupa aceea sa comentezi ca tot alb o las pina vad rostul sa il innegresc!

Ganditi-va si altfel, DACA o afacere pierde bani, pierde la gramada, adica nu pierde cei 10-20-50 RON pe luna ci pierde de ordinul miilor. Daca el pierde de ordinul miilor ca nu isi acopera cheltuielile din vanzari (taxa de intrare, taxa de concurs, vanzari si ce o mai fi) va inchide. PUNCT! Voi pierdeti fiecare poate 20-30-50 de lei in plus, dar pusi la mai multe persoane chiar daca nu va convine la toti, unii se retrag, vin altii si umple golul lasat.
Stiu suna urat ceea ce zic eu aici, dar e adevarat! Orice business daca nu e profitabil, se va inchide. Dar asta nu e bun nici pentru voi, nici pentru noi.

Va rog, NU MAI ZICETI ca faceti consumatie si ca ar fi suficient! Nu faceti consumatie suficienta care sa intretina un magazin. Nu fac calcule iarasi, dar pur si simplu nu faceti! Nu se face nici la Mures din pacate, dar repet inca la noi e situatia mai buna, INCA!

Faceti un poll si intrebati oamenii cate boostere cumpara intre 2 seturi. Cu draft cu tot. Adunati la cati sunteti si vedeti cat se consuma. Nu depasiti mai mult de 10 displayuri. Asta zic cam la 15 RON, ca aveti si draft unde este 15 RON si aveti si alte evenimente. Nu luati in considerare PRE- ca nu e relevant aici.
Calculati la 10 displayuri sau la cate ies ca voi ati cumpara profitul. Daca iau 5 RON profit/booster, este 1800 RON. Deci 1800 RON in 3 luni, intre 2 seturi. Mai calculati cata consumatie faceti, pe eveniment de la o persoana nu cred ca faceti mai mult de 15 RON. Calculati castigul si de aici, unde puneti cam 5 RON, ca multi nu consuma, doar vin la draft sau la constructed.  Luati la eveniment 12 persoane in medie, pe luna 5 evenimente, 60 de oameni, 60 * 5 = 300 RON profit. Deci pe luna, 1800/3 luni, 600 + 300 RON.
Hmmm, va iese chiria la un apartament de 2 camere ... Enjoy it si inchiriati asa cum sugera @adriann.
Nu vreau sa fiu rautacios, dar  trebuie sa va trezesc la realitate putin inainte de negociere.

Cu stima,
Lehel

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Io as dori sa adaug
-  Inainte sa ne gandim la abonamente/pretul lor mai intai sa stabilim preturile normale+sa vedem daca RG ar fi dispus la abonament. Imi place mult ideea, dar tine de mai multi factori.
- Hai sa negociem O singura propunere, de comun acord, si dupa ce o facem gata. No more discussions si batut la cap si ce o fi o fi.

As propune:
MSE: 20/0.75.
FNM+casual: Incercarea de a inlocui taxa cu vanzare minima de boostere. As propune 1 boostere/2 persoane dar sincer, din moment ce inseamna exceptie de la company policy cam orice contraoferta mi s-ar parea legit. Conditii gen sa o facem marti/miercuri cand nu sunt alti clienti mi se par de bun simt.

+ sa incercam sa stabilim care din contraoferte ne-a conveni mai mult in cazul in care propunerea nu ar fi acceptata, namely 20/0.5 vs 30/1 (putem face un poll?), sau chestii de gen. Asta daca nu ar fi acceptata, fireste.

Ca un mic reminder, din cate tin minte un abonament la gamesstop era vreun milion si nu includea reduceri la FNM, doar abilitatea de a veni in shop sa te joci... Sau tin io minte gresit?

Bai tata, in loc sa vorbim de mtg am devenit parlament...
Io-l votez pe Mihai Costin ca lider smile

Last edited by Zgarbas (2013-02-06 11:30:12)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

mie mi se pare foarte interesant faptul ca pana una alta, singura comunitate care a spus ca vrea sa joace constant la locatia RG este comunitatea de MTG. in cluj mai sunt cateva comunitati axate pe boardgame-uri care in continuare isi desfasoara evenimentele unde o faceau si pana acum: in baruri. oamenii isi cumparau jocurile de la RG si vor continua sa faca asta...dar cel mai probabil vor continua sa joace in baruri avand in vedere conditiile actuale.

de aici putem observa ca RG ar trebui sa fie extraordinar de interesat sa tina macar comunitatea MTG la ei. daca nu vor reusi, slabe sanse sa reuseasca sa atraga vreo alta comunitate care sa joace constant acolo.

RG este un MAGAZIN. ei vand produse. spatiul de joaca este o anexa a afacerii pentru a promova produsele vandute. oamenii merg, incearca produsele si daca sunt multumiti cumpara. poti sa faci test-drive gratuit...daca iti convine masina, o cumperi. dar nu platesti taxa de folosinta.

RG nu a atras deocamdata nici o alta comunitate din cluj pentru evenimentele saptamanale.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Sunt totusi in a doua saptamana de functionare... cum ziceau mai multi, sa lasam timpul sa-si faca treaba.

Cred ca vor constientiza si ei ca asa nu va merge si se vor adapta. Daca nu, sunt sigur ca-si vor strange catrafusele.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

lvalics wrote:

Faceti un poll si intrebati oamenii cate boostere cumpara intre 2 seturi. Cu draft cu tot. Adunati la cati sunteti si vedeti cat se consuma. Nu depasiti mai mult de 10 displayuri. Asta zic cam la 15 RON, ca aveti si draft unde este 15 RON si aveti si alte evenimente. Nu luati in considerare PRE- ca nu e relevant aici.
Calculati la 10 displayuri sau la cate ies ca voi ati cumpara profitul. Daca iau 5 RON profit/booster, este 1800 RON. Deci 1800 RON in 3 luni, intre 2 seturi. Mai calculati cata consumatie faceti, pe eveniment de la o persoana nu cred ca faceti mai mult de 15 RON. Calculati castigul si de aici, unde puneti cam 5 RON, ca multi nu consuma, doar vin la draft sau la constructed.  Luati la eveniment 12 persoane in medie, pe luna 5 evenimente, 60 de oameni, 60 * 5 = 300 RON profit. Deci pe luna, 1800/3 luni, 600 + 300 RON.
Hmmm, va iese chiria la un apartament de 2 camere ... Enjoy it si inchiriati asa cum sugera @adriann.
Nu vreau sa fiu rautacios, dar  trebuie sa va trezesc la realitate putin inainte de negociere.

Cu stima,
Lehel

Salut. Poate vorbesc prostii, poate nu, dar din punctul meu de vedere, cred ca aici este cea mai mare problema in Romania.
1. E un shop de boardgame, nu doar de mtg, deci nu te astepta sa traiesti doar de pe comunitatea de mtg. Daca nu traiesti doar de pe asta, ei bine, 900 de lei pe luna din partea unei comunitati mi se pare foarte rezonabil la inceput. Daca mai aduci 2-3 comunitati, deja poti sa vorbesti de supravietuire, etc.
2. Daca doresti sa te bazezi pe mtg, ei bine, atunci te gandesti sa vinzi cat mai mult, altfel incat sa faci profitul cel mai mare la cumparare, nu la vanzare! Orice manager bun stie ca profitul se face la cumparare, pretul de vanzare fiind relativ fix.
3. Luam celelalte comunitati, in care, daca am inteles bine, platesc taxa de intrare 10 lei, stau se joaca, beau, etc...si atat. Deci le vine la fiecare jucator 10 lei + ce mai vand din cand in cand (nu are legatura neaparata cu comunitatea), + consumatie, dar nu ne legam de acest aspect pentru ca e relativ la fel la fiecare comunitate.
In schimb, pentru un constructed, fiecare jucator plateste 30 de lei. Vine cu cartile lui, si cumpara un booster. 30-17 cat e pretul de magazin al unui booster, ne da un 13 +5 lei (cat ai pus tu profit la un booster) ne da deja un pret per jucator de magic de 18 lei. De ce aceasta diferenta?
4. Sa zicem ca totusi si-a calculat inainte, a gandit ca jucatorii de magic vin si cumpara mai des, deci de pe ei se castiga mai bine. Ei bine, atunci le pui preturi mai bune (aka premii mai bune), deci vei vinde mai multe produse, astfel vei avea profit mai mic per booster (dar oricum ti-ai acoperit taxa de 10 lei de intrare), dar vanzand 20 de displayuri, nu 10...castigi mai mult la cumparare.

Gresesc in logica asta? Nu am avut niciodata un magazin, nu stiu daca am 100% dreptate, dar de unde stau eu...asa se vede.

Last edited by toranaga (2013-02-06 13:10:42)

This is who i am!