Re: Money and Magic. Where to?

sii, de curiozitate. in valoarea totala se va lua in considerare pretul landurilor de baza?

Re: Money and Magic. Where to?

Păi cu tot. Deja dacă scoate basic-urile, facem excepții smile

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Money and Magic. Where to?

Întrebare. Cum verificăm valoarea deck-urilor la FNM? Ma apuc sa iau fiecare deck la puricat ca să văd dacă se încadrează în preț???

Plus, chiar dacă folosim deckbox-ul ca și punct de referință, există posibilitatea ca unii dintre noi să aibă setat prețul afișat ca find Hight sau Low, nu Mediu. Și chiar și așa, am hotărât care valoare o luăm?

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Money and Magic. Where to?

Banuiesc ca valoarea medie... in rest, cine participa ar trebui sa-ti dea link la deck pe deckbox, sa poti verifica usor.

Re: Money and Magic. Where to?

singerete wrote:

Întrebare. Cum verificăm valoarea deck-urilor la FNM? Ma apuc sa iau fiecare deck la puricat ca să văd dacă se încadrează în preț???

Plus, chiar dacă folosim deckbox-ul ca și punct de referință, există posibilitatea ca unii dintre noi să aibă setat prețul afișat ca find Hight sau Low, nu Mediu. Și chiar și așa, am hotărât care valoare o luăm?

Răspuns: la FNM nu, va trebui să facem apel la corectitudinea fiecăruia. Dacă acest format prinde și îl vom organiza și la MSE, atunci va trebui ca fiecare să aibă link la deck și se vor face verificările necesare. Mă angajez să mă ocup eu de asta în eventualitatea în care jucăm săpt asta și la MSE.

Rog ca toată lumea să își construiască deckurile cu prețul mediu afișat, ca să nu fie discuții. Mulțumesc.

Valoarea s-a setat la 60 $, inclusiv sideboard. Deoarece pot exista mici variații în prețul anumitor cărți, se permite o limită de MAXIM 61 $ verificabilă la data evenimentului. Dacă, prin absurd, vor exista ”salturi” în prețurile unor cărți așa de mari încât să se modifice substanțial valoarea deck-ului de pe o zi pe alta, atunci se va lua o decizie pe loc, nu cred că e nevoie să facem prea mult tam-tam pe tema asta.

Am făcut cam 4 deck-uri diferite și am ieșit cu unul singur la valoare de peste 60 marafeți, deci nu cred că va fi asta o problemă așa mare.

Mai fac un apel la meseriașii Sebi/Laura să încerce să rezolve problema cu sideboardul, ca să nu vin cu calculatorul după mine. Săru'mâna!

Re: Money and Magic. Where to?

Păi aia oricum înseamnă să iau la fiecare deck-ul în parte la FNM, să-l verific la carte cu ce e pe net (asta dacă netul merge).

LE: eu sper totuși să nu se ajungă să jucăm formatul ăsta la MSE_uri.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Money and Magic. Where to?

Auzi, de ce sa nu ceri link la aia care au castigat la deck-uri, si atat?

Re: Money and Magic. Where to?

"..it takes time for most players to acquire the cards necessary to compete in Standard, and they sit out of the format until they get them. But average prices for the new cards decrease over the course of time, as drafters open up more of them and supply becomes more plentiful. So for the people who play at the beginning of the season, cost is much less of an issue. For the people who begin to play afterward, cost is more and more of a concern. As such, we should expect these players to choose less costly archetypes on average."
(William Spaniel - Standard's Shifting)

Tipul asta are articole foarte interesante in care atinge si subiectul acestui topic:
To the Rich Deck Go the Spoils
Buying Wins in Standard