Topic: Magic Celebration Day 2012

http://www.comicemporium.net/blog/wp-content/uploads/2012/08/328588.jpg

Data: 08 septembrie 2012
Ora: 10.30
Locație: Cafe Enigma, Str. Iuliu Maniu nr. 12
Format: Team Sealed (pentru mai multe detalii vezi post-ul de mai jos)
Runde: 3
Premii: locurile 1, 2 si 3 vor primi fiecare cate 3 boostere/echipa
Locuri disponibile 24 (pe langa 8 capitani de echipa)

Taxa de participare: 20 lei (include 4 boostere)

Inscrieri: http://deckbox.org/communities/gameflux/events/908

Important: jucatorii de Duels of the Planeswalker si jucatorii noi (fara DCI) au prioritate fata de cei experimentati.

Evenimentul se doreste a fi unul distractiv, in care cei de la Wizards doresc sa sarbatoreasca impreuna cu jucatorii din toata lumea trecerea a inca unui an de Magic. Nivelul competitiv ar trebui sa fie mai redus decat la evenimentele obisnuite si sa se puna mai mult accent pe distractie si starea de bine.

Pe langa formatul mai sus mentionat puteti sa jucati si alte formate casual, cum ar fi EDH, Multiplayer, etc.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2012

!!!VERY IMPORTANT STUFF!!!

Dragilor,

după intense dezbateri cu echipa de organizare am decis să modificăm formatul care se va juca pe 8 septembrie pentru a face din acest Magic Celebration un eveniment care chiar să fie o reală celebrarea a Magicului.

No offense dear WotC, but the Mini-Master format is definitely NOT going to encourage new players to get into MTG because it is a piece of crap format. It may be fun to some extent, but it's still a piece of crap.

Așadar se va juca Team Sealed și va fi cu taxă de 20 lei per participant și îl rog pe Sergiu să modifice postarea inițială cu noile date.

Limita va fi de 24 participanți (adică 8 echipe a câte 3 oameni fiecare echipă).

Fiecare echipă va avea un Team Captain și acesta va fi un jucător cu experiență. Vom comunica lista de căpitani în cursul zilelor următoare.

Echipele se vor face atunci, pe loc, prin tragere la sorți: vor fi 3 urne - în una din urne doar cei 8 căpitani iar în celelalte 2 restul de 8+8 participanți și se va extrage câte 1 participant din fiecare până când se vor forma toate 8 echipele.

Se vor juca 3 runde de Team vs. Team.
Exemplu: Team 1 - player1, player2, player3 și Team 2 - player4, player5, player6 joacă împreună. Pairings se vor face prin tragere la sorți și joacă teoretic așa:
player1 vs player4
player2 vs player6
player3 vs player5
Fiecare joacă după modul clasic, adică primul la 2 victorii. Același lucru se face și în cazul echipelor. Dacă 2 membri din Team1 câștigă meciurile cu membri din Team2, atunci al 3-lea meci care este în desfășurare se va juca doar la distracție, el nu mai contează pentru scor. Team1 învinge Team2 cu scorul de 2-0. Timpul nu va fi o problemă, vom pune limite doar de bun-simț pentru încheierea unei runde.

Știu că pare confuză treaba, dar e doar o impresie și aceste lucruri se vor mai explica o dată înainte de începerea evenimentului și vă asigur că e foarte simplu plus că vor exista totdeauna căpitanii de echipă care vă vor explica toate cele.

Acum probabil vă întrebați ce înseamnă acest Team Sealed. E simplu: fiecare echipă primește 12 boostere din care vor trebui să-și construiască 3 deck-uri de 40 cărți (inclusiv landuri - întocmai ca la un sealed sau draft).

Avantaje:
- jucătorii mai noi vor avea lângă ei veterani care îi vor putea îndruma atât în timpul părții de deckbuilding cât și în timpul rundelor efective, comunicarea între membri echipei fiind permisă.
- toată lumea va avea ocazia să joace cel puțin 3 runde vs adversari diferiți, din echipe diferite.
- toată lumea va simți cu totul altfel evenimentul fiindcă va avea la dispoziție un deck competitiv (garantat mai bun ca orice intro-pack pe care l-ai putea achiziționa) și va juca în cadru competitiv alături de o echipă.
- toată lumea va pleca de la eveniment cu un deck care, cu unele îmbunătățiri, va fi FNM-ready.
- nu vor exista oameni care să rămână pe dinafară după prima rundă, chiar dacă pierd.

Dezavantaje:
- nu sunt. Serios vorbind.

Taxa de 20 lei include 4 boostere de participant precum și un prize pool de 9 boostere, care se vor da locurilor 1, 2 și 3 (câte 3 boostere fiecărei echipe, deci fiecare membru al echipelor respective pleacă acasă cu deck și 1 booster, not to mention the good friggin' time he or she had, amirite?). Cărțile din sealed-pool se vor împărți de comun acord între cei 3 membri a fiecărei echipe, căpitanul având rolul de a se asigura că toată lumea pleacă acasă mulțumită.

Deci, dragilor, ĂSTA e un adevărat Magic Celebration: un eveniment în care cei noi vor face echipă cu cei vechi și vor pleca acasă cu un braț de cărți și experiența unui eveniment unic (că zău nu știu când vom mai putea face așa ceva)!

Vă așteptăm cu mult interes!

Echipa

Re: Magic Celebration Day 2012

Exceptional post ! Perfecta alegere !

Foarte bine ca am scapat de jocul excremental asa numit Mini-Master ce presupune ca fiecare sa deschida un booster, sa amestece cu land-uri, sa piarda mizerabil de la color screw in prima runda si sa plece acasa.
Team Sealed este ceva nou pentru noi toti, insa dupa experienta celor de la Magic World Cup, Team Sealed se anunta un format de viitor ce bate ca valoare/putere a cartilor si Draft-ul si Sealed-ul normal.
Tot ce ne trebuie este sa fim 24 sau multiplu de 3. Nu e chiar asa greu.

Si sincer acum, 20 lei pentru a deschide minim 4 boostere de persoana nu poate fi un bad deal at all.
Plus, va fi distractie si competitie buna cat incape.

Last edited by TudorGrigoroaia (2012-08-30 10:58:00)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2012

Excelent and cheap way to teach the young padawans about limited deck building.
Ma bag 100%, si ca si Capitan daca se poate tongue

big_smile

Last edited by Ionut (2012-08-30 11:46:44)

Re: Magic Celebration Day 2012

Ionut wrote:

Excelent and cheap way to teach the young padawans about limited deck building.
Ma bag 100%, si ca si Capitan daca se poate tongue

big_smile

shut up and polish my armor!

Re: Magic Celebration Day 2012

O sugestie pentru Organizatori: Doar capitanul sa fie tras la sorti pentru echipa , celorlalti doi membrii sa li se lase oportunitatea de a juca dupa preferinte. Sunt multi oameni care probabil is prieteni intre ei, fiecare are culori preferate in concluzie imparteala cartilor pentru construirea deckurilor/echipa s-ar putea face mai usor si s-ar evita discutii legate de faptul ca o anumita carte este ravnita de ambii membrii si nu am auzi chesti de genul ca X-ulescu a fost nedreptatit. Acolo unde cei doi membrii nu ajung la un consens capitanul sa fie acela care sa joace cartea/cartile din disputa respectiva. De asemenea tot capitanul sa fie cel care are prioritatea 3 in construirea deckului.

Re: Magic Celebration Day 2012

@ Rares - am modificat primul post

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2012

cristi84 wrote:

O sugestie pentru Organizatori: Doar capitanul sa fie tras la sorti pentru echipa , celorlalti doi membrii sa li se lase oportunitatea de a juca dupa preferinte. Sunt multi oameni care probabil is prieteni intre ei, fiecare are culori preferate in concluzie imparteala cartilor pentru construirea deckurilor/echipa s-ar putea face mai usor si s-ar evita discutii legate de faptul ca o anumita carte este ravnita de ambii membrii si nu am auzi chesti de genul ca X-ulescu a fost nedreptatit. Acolo unde cei doi membrii nu ajung la un consens capitanul sa fie acela care sa joace cartea/cartile din disputa respectiva. De asemenea tot capitanul sa fie cel care are prioritatea 3 in construirea deckului.

Oricum primul pas este separarea cartilor jucabile de cele nejucabile, apoi impartirea pe arhetipuri. Nu e chiar asa greu. Daca sunt de exemplu 3 Unsummon, normal ca vor fi date jucatorului UW tempo flyers si nu celui care joaca UB control.  Vor fi minim 3 deck-uri medii, desi sunt sanse mari sa fie multe deck-uri competitive.

PENTRU MAI MULTE DETALII DESPRE TEAM SEALED, ROG PE TOATA LUMEA SA CITEASCA ARTICOLUL URMATOR:
http://www.wizards.com/Magic/Magazine/A … ily/li/208

Last edited by TudorGrigoroaia (2012-08-30 13:21:13)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2012

wow ce super distractiv si idee buna.... pacat ca nu o sa fiu in tara..

si wow din nou...la ce deckuri poti sa faci cu 12 boostere...wow

errata.. corectati in primul post data evenimentului....

niste idee, daca se poate, pt organizatori:
- Capitanul echipei sa joace doar meciul 3, incat batalia sa fie dat de incepatori tongue

Poate, ca sa nu fie discutii cine cu ce carte se duce acasa, sa noteze fiecare ce a deschis din cele 4 boostere primite (nu stiu daca este idee buna sau nu...luck versus fair share?)

Cum va fi stabilit care deck contra care deck joaca intr-o confruntare? incat conteaza...random?
LE. linkul de la Tudor explica partea asta (am postat inainte sa vad acel reply)

this is important :
You are not allowed to swap cards with your teammates between games (or matches), and you are not allowed to sideboard in cards from their sideboards.

Last edited by Spoook (2012-08-30 13:20:25)

Re: Magic Celebration Day 2012

To begin, you must assign each member of your team his or her own seat (A, B, or C). When your team is done with deck construction and sits down to play its matches, your team's "A" player will play the opposing team's "A" player, your team's "B" player will play the opposing team's "B" player, and your team's "C" player will play the opposing team's "C" player.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2012

Kudos pt. o idee extraordinara, si distractie la celebration wink

Re: Magic Celebration Day 2012

Intr-adevar super ideea cu team sealed. Sunt sigur ca o sa va distrati la eveniment si e o modalitate foarte buna de a explica concret celor mai noi cum se construiste un deck, mana curve, etc. Si nu stiu daca mi-a scapat mie, dar in articol nu am vazut care ar fi numarul de jucatori/echipe minim cu care se poate organiza un event de genul acesta? De asemenea se poate sanctiona? Sau e format casual?

http://pwp.wizards.com/2300135046/Scorecards/Portrait.png

Re: Magic Celebration Day 2012

SorinS wrote:

Intr-adevar super ideea cu team sealed. Sunt sigur ca o sa va distrati la eveniment si e o modalitate foarte buna de a explica concret celor mai noi cum se construiste un deck, mana curve, etc. Si nu stiu daca mi-a scapat mie, dar in articol nu am vazut care ar fi numarul de jucatori/echipe minim cu care se poate organiza un event de genul acesta? De asemenea se poate sanctiona? Sau e format casual?

24 e numarul ideal deoarece sunt 8 echipe de 3 oameni sa poti face single elimination:) imagineaza'ti ca ar fi cumva minimul pt un event sanctionat.
insa nu cred ca team sealedul in sine este eveniment sanctionat.

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2012

Fiind un eveniment de promovare mai important, o să-i rog pe cei care s-au pus cu semnul întrebării să vină și ei la event. Există posibilitatea ca, în ziua concursului, unii dintre cei înscriși să nu poată ajunge din motive obiective și atunci vor fi înlocuiți de cei prezenți.

Totodată, pentru cei care nu au mai prins loc se pot organiza mici side-events cu sau fără premii și pot, în caz de nevoie, oferi ajutor organizării evenimentului. Oricum va fi o atmosferă plăcută și îi invit pe toți cei interesați să ia parte la acest mare eveniment!

Re: Magic Celebration Day 2012

Si chiar si pentru cei care doresc sa se initieze in Magic, o sa avem disponibile Starter Deck-uri pe diferite culori, care se pot da pentru testare.

Asadar, nu va coditi si veniti smile

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2012

Vă comunic lista căpitanilor de echipă (ordinea lor nu înseamnă nimic):

1. Tudor Grigoroaia
2. Daniel Bacea
3. Rareș Dădârlat
4. Doru Buț
5. Silviu Mayer
6. Burzo Ionuț
7. Daniel Seica
8. Vlad F

Totodată, cu eforturi din partea organizatorilor, se suplimentează locurile la eveniment până la 30 (adică 10 echipe). Menționez însă că cei înscriși pe locurile 25-30 vor participa doar dacă se vor înscrie 30 de oameni. Nici mai mulți, nici mai puțini.

Căpitani de echipă în rezervă îi avem pe:
9. Barzoon (Marius)
10. Cristi84

Hai cu înscrierile!

Re: Magic Celebration Day 2012

Nu stiu daca ati mentionat si mi-a scapat mie, dar ce boostere o sa fie? toate de M13?

Re: Magic Celebration Day 2012

Zita wrote:

Nu stiu daca ati mentionat si mi-a scapat mie, dar ce boostere o sa fie? toate de M13?

Da, doar de M13. N-am menționat deci n-avea cum să-ți scape.

Re: Magic Celebration Day 2012

Mai postez încă o dată pentru atenția voastră lista actualizată (și finală) a căpitanilor de echipă.

1. Tudor Grigoroaia
2. Daniel Bacea
3. Rareș Dădârlat
4. Doru Buț
5. Silviu Mayer
6. Burzo Ionuț
7. Daniel Seica
8. Vlad F
9. Barzoon (Marius)
10. nightride (Adi)

Re: Magic Celebration Day 2012

Iar echipele vor fi facute Randomly, nu-i asa ?

Re: Magic Celebration Day 2012

Bogdish wrote:

Iar echipele vor fi facute Randomly, nu-i asa ?

Da. Nu vă faceți griji, vor fi echilibrate, veți vedea.

Re: Magic Celebration Day 2012

Doamnelor, domnișoarelor și domnilor!

Pentru o bună desfășurare a evenimentului de mâine vă rog să vă gândiți să folosiți sleeve-uri. Dacă nu aveți, faceți cumva și achiziționați, oricum vă trebuie pe termen lung.

Ca și căpitan de echipă o să am la mine 100 de sleeve-uri și o să pot da, în caz extrem, 50 dintre ele cuiva împrumut (prioritate va avea echipa mea). Îi rog și pe ceilalți căpitani să încerce să facă același lucru, ca să evităm problemele.

Re: Magic Celebration Day 2012

As vrea eu sa cumpar niste sleevuri, ale mele se deterioreaza urat de tot si se rup hmm, deci vreau sa iau 100 de sleevuri noi

Re: Magic Celebration Day 2012

cristi84 wrote:

O sugestie pentru Organizatori: Doar capitanul sa fie tras la sorti pentru echipa , celorlalti doi membrii sa li se lase oportunitatea de a juca dupa preferinte. Sunt multi oameni care probabil is prieteni intre ei. De asemenea tot capitanul sa fie cel care are prioritatea 3 in construirea deckului.

 
  Si eu cred ca ar trebui un pic sa conteze si parerea incepatorilor la alegerea capitanilor, daca au o preferinta neaparata si dupa aia sa se traga la sorti restul. Doar parerea mea.



http://pwp.wizards.com/4213628621/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2012

Dragilor, eu sper că v-ați simțit bine la eveniment și că toată lumea a plecat acasă mulțumită de prada de război. Personal mi-am dat toată silința ca lumea să fie ”well-cared for”.

Vreau de la voi impresii, reclamații, orice poate să ne îmbunătățească ”preastația” ca organizatori pe viitor.

Danke.

LE: cineva și-a uitat ieri o geacă neagră, subțire, cu un cap de mort alb (în relief) pe unul dintre scaunele din Enigma. E la mine în mașină. Dacă știți a cui e, să-mi spuneți.

Last edited by Rarres (2012-09-09 17:49:13)