Topic: Sign in blood

Salut.
Am un deck monoblack cu care ma joc cu niste prieteni si am in el cateva carti pentru discard (4 Mind Rot, 3 Distress, 2 Duress) + 2 Brain Maggots + 1 Waste Not. De multe ori s-a intamplat sa nu le pot folosi in mod eficient datorita faptului ca adversarul nu prea avea carti in mana.

Mai am totodata 3 Sign in Blood in deck. Din cate am vazut, in mod normal se folosesc pentru a trage carti, si damageul il ia cel care o foloseste.

Stiu ca e bine sa ai card advantage, dar ma gandesc ca poate uneori e bine sa folosesti Sign in Blood pe oponent: ii scade si viata si are si carti la care sa dea discard sau pe care sa le exilezi cu Brain Maggot.

E indicat sa folosesc Sign in blood pe oponent si pe urma Mind Rot de exemplu?
Sau risc sa ii vina in mana ceva instant care il poate folosi impotriva mea ?

Re: Sign in blood

Si eu am testat ceva black decks Aggro cu Sign in Blood, dar fara ideea de discard.
Chiar am castigat ceva jocuri cu Sign in Blood, dar asta atunci cand oponentul deja mai avea 2 viata, in timpul jocului nu as recomanda sa il dai pe adversar, doar ca finisher smile

Acum pentru tine, daca ai avea pe field Waste Not si apoi sa ii dai Sign in Blood si Mind Rot poate ar merge, dar depinde de ce deck are.

Eu as zice sa dai Sign in Blood pe tine, iar pe adversar cand poti face o diferenta, adica ori game win ori ceva interaction care sa iti castige jocul de preferat in acea tura, ca nu ti-ai dori ever sa ii dai carti la adversar; poate ca exceptie ar fi atunci cand ai Rakdos's Return si ii tapped, sau deck-ul lui nu permite sa joace ceva pe tura ta smile

There are 10 kinds of people in the world, those who understand binary, and those who don't.
http://pwp.wizards.com/3106799567/Scorecards/Landscape.png

Re: Sign in blood

Merci de raspuns big_smile
Probabil ca daca as avea pe masa 2-3 Waste Not chiar ar merita sa ii dau carti pe care ulterior sa le decarteze, doar pentru a pune tokeni 2/2 Zombie sau ca sa trag eu carti.

Last edited by Razvain (2014-08-20 05:47:26)

Re: Sign in blood

Singura situatie in care dai sign in blood pe adversar este atunci cand el mai are doar 2 viata, cum zicea si paul, ca finisher. In orice alta situatie este gresit. Card advantage e unul din cele mai importante aspecte ale jocului. Daca oponentul are mana goala si nu mai ai la ce sa ii da discard inseamna ca deja stai bine la card advantage.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Sign in blood

TudorGrigoroaia wrote:

Singura situatie in care dai sign in blood pe adversar este atunci cand el mai are doar 2 viata, cum zicea si paul, ca finisher. In orice alta situatie este gresit. Card advantage e unul din cele mai importante aspecte ale jocului. Daca oponentul are mana goala si nu mai ai la ce sa ii da discard inseamna ca deja stai bine la card advantage.

Sau ai prea mult discard in deck.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Sign in blood

Cam da, card advantage-ul e foarte important.
Dar daca te joci cu prietenii, deci fara fotmat, poti sa incerci Wrench Mind sau Hymn to Tourach (ala e rau de tot)  sunt destul de usor de gasit (in Franta in orice caz) in loc de Mind Rot big_smile

vikirosen wrote:
TudorGrigoroaia wrote:

Singura situatie in care dai sign in blood pe adversar este atunci cand el mai are doar 2 viata, cum zicea si paul, ca finisher. In orice alta situatie este gresit. Card advantage e unul din cele mai importante aspecte ale jocului. Daca oponentul are mana goala si nu mai ai la ce sa ii da discard inseamna ca deja stai bine la card advantage.

Sau ai prea mult discard in deck.

Sau joci 8-rack si cam ai castigat.

Last edited by MetaIke (2014-08-20 08:36:44)

http://pwp.wizards.com/6212321895/Scorecards/Landscape.png

Re: Sign in blood

Un combo misto pe care il pot face e urmatorul:

Am pe masaFate Unraveler,Waste Not si Shrieking Affliction, adversarul are doar o carte sau niciuna in mana. Dau un Sign in blood pe el, pierde 2 viata din cauza Sign in Blood + inca 2 viata din cauza Fate Unravelerului, dupa care ii dau un Mental Agony, discardeaza 2 carti si mai pierde 2 viata, iar eu beneficiez de pe urma discardului datorita Waste Not si i-am dat direct 6 damage intr-o tura, iar pe upkeepul lui mai ia inca 1 damage de la Fate Unraveler si 3 damage de la Shrieking Affliction, deci 10 in total.

Last edited by Razvain (2014-08-22 15:09:45)

Re: Sign in blood

Razvain wrote:

Un combo misto pe care il pot face e urmatorul:

Am pe masaFate Unraveler,Waste Not si Shrieking Affliction, adversarul are doar o carte sau niciuna in mana. Dau un Sign in blood pe el, pierde 2 viata din cauza Sign in Blood + inca 2 viata din cauza Fate Unravelerului, dupa care ii dau un Mental Agony, discardeaza 2 carti si mai pierde 2 viata, iar eu beneficiez de pe urma discardului datorita Waste Not si i-am dat direct 6 damage intr-o tura, iar pe upkeepul lui mai ia inca 1 damage de la Fate Unraveler si 1 damage de la Shrieking Affliction, deci 8 in total.

Da, combo-ul în sine e drăguț, însă este EXTREM de complicat și de greu de asamblat! Poți în loc de toate astea să joci Corrupt sau alte cărți cu efect similar. Dacă tot ești mono-black, joci 2 x Corrupt în deck și, cu cei 6 mana pe care îi plătești pe mai sus numita carte, poți LEJER să dai mai mult de 8 damage (care e și life-swing în același timp).

N-o să intru în detalii prea tare, însă încearcă să faci deck-ul mai eficient, scoate cărțile situaționale și bagă cărți care fac ceva fără să fie nevoie să mai ai ”încă aia și aia și aia și atunci dau 8 damage”. Oricum, dacă joci doar cu prietenii tăi, important e să vă simțiți bine și asta mi se pare că se întâmplă deja, deci e ok!

Re: Sign in blood

Rarres wrote:
Razvain wrote:

Un combo misto pe care il pot face e urmatorul:

Am pe masaFate Unraveler,Waste Not si Shrieking Affliction, adversarul are doar o carte sau niciuna in mana. Dau un Sign in blood pe el, pierde 2 viata din cauza Sign in Blood + inca 2 viata din cauza Fate Unravelerului, dupa care ii dau un Mental Agony, discardeaza 2 carti si mai pierde 2 viata, iar eu beneficiez de pe urma discardului datorita Waste Not si i-am dat direct 6 damage intr-o tura, iar pe upkeepul lui mai ia inca 1 damage de la Fate Unraveler si 1 damage de la Shrieking Affliction, deci 8 in total.

Da, combo-ul în sine e drăguț, însă este EXTREM de complicat și de greu de asamblat! Poți în loc de toate astea să joci Corrupt sau alte cărți cu efect similar. Dacă tot ești mono-black, joci 2 x Corrupt în deck și, cu cei 6 mana pe care îi plătești pe mai sus numita carte, poți LEJER să dai mai mult de 8 damage (care e și life-swing în același timp).

N-o să intru în detalii prea tare, însă încearcă să faci deck-ul mai eficient, scoate cărțile situaționale și bagă cărți care fac ceva fără să fie nevoie să mai ai ”încă aia și aia și aia și atunci dau 8 damage”. Oricum, dacă joci doar cu prietenii tăi, important e să vă simțiți bine și asta mi se pare că se întâmplă deja, deci e ok!

As he said. Dar adaug ca daca chiar iti place discard-ul si shrieking affliction, studiaza rapid o lista de 8-rack, sa vezi cum e un deck care are aceste doua chestii ca si wincon!

http://pwp.wizards.com/6212321895/Scorecards/Landscape.png

Re: Sign in blood

Am gasit niste deck-uri si carti f interesante.

Acum astept sa raspunda lumea la tradeurile propuse tongue

Re: Sign in blood

Razvain wrote:

Am gasit niste deck-uri si carti f interesante.

Acum astept sa raspunda lumea la tradeurile propuse tongue

Din pacate, ca sa fie optimal, iti trebuie Lili of the Veil sad

Eu am pus la trade-list tot ce am in Romania de schimbat, mai mult de ata nu pot sa fac (thoughtseize-urile inca imi trebuie la deck wink !)…

http://pwp.wizards.com/6212321895/Scorecards/Landscape.png