Topic: Magic M13 Launch Party

http://24.media.tumblr.com/tumblr_m5soznRHJa1qei1m2o1_1280.jpg
Data: 15 iulie 2012
Ora: 11:00
Locație: Cafe Enigma, Str. Iuliu Maniu nr. 12
Format: Booster Draft (3 boostere M13 incluse în taxa de participare)
Runde: în funcție de nr de participanţi
Locuri disponibile: 16
Premii: în funcție de nr de participanţi (2 boostere/jucător prize pool)
Locul 1: 11 boostere
Locul 2: 7 boostere
Locul 3: 4 boostere
Locul 4: 4 boostere
Locul 5: 2 boostere
Locul 6: 2 boostere
Locul 7: 1 boostere
Locul 8: 1 boostere

ATENȚIE: premiile sunt calculate la numărul maxim de participanți, adică 16. Dacă vor veni mai puțini, premiile vor scădea proporțional!

Taxa de participare: 70 lei

Inscrieri: http://deckbox.org/communities/gameflux/events/845

Promo card: Staff of Nin
http://www.magicspoiler.com/wp-content/uploads/2012/06/Staff-of-Nin-Promo-M13-Spoiler.jpg

Last edited by Rarres (2012-07-10 08:18:32)

Re: Magic M13 Launch Party

Evenimentul se ține DUMINICĂ.

Re: Magic M13 Launch Party

Se vor completa check-listuri, așa că să vă aduceți pixuri.

Nu se va juca top eliminatoriu de data aceasta și nu, nu mă răzgândesc.

De asemenea, vă rog puțin mai multă atenție la așa-numitul ”slow play”. În mod normal se dau warning-uri pentru așa ceva și mai multe warning-uri aduc pierderea jocului în desfășurare. Am asistat săptămâna trecută la câteva cazuri pentru care se puteau da lejer asemenea warning-uri. Fiți mai expeditivi cu raționalizările voastre, lucrurile rareori sunt atât de complicate încât să necesite mai mult de 2 minute pe tură. Și credeți-mă, 2 minute pe tură este MULT! Rundele sunt pe timp, timpul contează, iar jocul este pe premii. Știu că nimeni nu trage de timp intenționat și că unii gândesc mai lent anumite chestii din cauza lipsei de experiență, însă repet: fiți mai expeditivi și mai atenți. Nu ne putem permite să facem pe polițaii și nici să aducem judge care să oficializeze (costă). La evenimente mai mici nu-i stres, însă astea ”mai mari” trebuie desfășurate mai organizat și conform regulilor.

Acestea fiind spuse, vă așteptăm la draft!

Rareșul

Re: Magic M13 Launch Party

http://webshop.magazinuldesah.ro/media/catalog/product/cache/1/image/800x800/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/6/1/61_1304776598.jpg

O sa-mi aduc de acasa. 'cos fuck the police.

signature

Re: Magic M13 Launch Party

necroticist wrote:

O sa-mi aduc de acasa. 'cos fuck the police.

Right on, brother!

Re: Magic M13 Launch Party

Dragilor, haideti inca 2-4 la release. Este probabil ultimul eveniment mai important din aceasta vara. Drafturile sunt poate cele mai frumoase stiluri de joc plus ca nimeni nu trebuie sa vina cu carti care mai de care de.acasa ci isi construiesc deckul pe loc si cu toate ca.nu toti vor avea bombe stim prea bine ca comunele si necomunele fac formatul.

Numarul perfect pentru un.astfel de event este de 8 sau multiplu de 8. Astfel jucam asa cum jocul a fost conceput (pt poduri de 8 oameni). Altfel, vom avea tot felul de anomalii la masa de draft( ori pool prea diluat ori prea concentrat)  care nu vor reflecta adevarata valoare a setului.

Hai sa ne distram cu tot felul de idei.ciudate de deckuri si in acelasi timp sa pastram si spiritul competitiv care nu trebuie uitat niciodata pentru rezultate cat mai bune.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

TudorGrigoroaia wrote:

Dragilor, haideti inca 2-4 la release. Este probabil ultimul eveniment mai important din aceasta vara. Drafturile sunt poate cele mai frumoase stiluri de joc plus ca nimeni nu trebuie sa vina cu carti care mai de care de.acasa ci isi construiesc deckul pe loc si cu toate ca.nu toti vor avea bombe stim prea bine ca comunele si necomunele fac formatul.

Numarul perfect pentru un.astfel de event este de 8 sau multiplu de 8. Astfel jucam asa cum jocul a fost conceput (pt poduri de 8 oameni). Altfel, vom avea tot felul de anomalii la masa de draft( ori pool prea diluat ori prea concentrat)  care nu vor reflecta adevarata valoare a setului.

Hai sa ne distram cu tot felul de idei.ciudate de deckuri si in acelasi timp sa pastram si spiritul competitiv care nu trebuie uitat niciodata pentru rezultate cat mai bune.

Dragule, m-am ocupat personal și, deși nu-s înscriși, vor fi 16 oameni la eveniment. Deci stai relax. Mersi oricum de „inițiativă”.

Re: Magic M13 Launch Party

Deci, acum că-i ”proaspătă” memoria, vă zic că-i fain formatul de draft M13, totodată și accesibil în ceea ce privește strategiile și culorile.

Exalted nu-i așa de tare precum credeam, la draft e altă mâncare de pește fiind mult mai mult removal decât într-un sealed.

O să postez deck-urile celor de pe primele 5 locuri, să vă faceți o idee asupra deck-urilor câștigătoare, dar să știți că multe meciuri s-au decis prin screw sau flood, parcă un pic mai mult ca de obicei, deci nu înseamnă că primele 5 locuri au avut ”cele mai bune deck-uri”, ci doar că zeița Fortuna le-a zâmbit poate puțin mai mult lor decât altora.

Ca și curiozitate de la acest frumos Launch Party, primele 4 locuri au fost ocupate de oameni de la aceeași masă de draft și au avut aproximativ aceleași main-colors. Totodată, primul loc a avut maximum de puncte (adică 15), iar locurile 2,3 și 4 fiecare câte 12 puncte, departajate de OWM% (Opponent Win Match Percentage) și GW% (Game Win Percentage). Nu-mi aduc aminte să fi fost vreodată așa un top 4 strâns, nici măcar la Standard!

Felicitări tuturor participanților pentru un eveniment reușit și vă așteptăm la următorul draft (dar nu numai, puteți veni și la Standard, între timp)!

Mulțumiri lui Ionuț și Marius pentru ajutorul acordat cu deck-checks și sortat landuri!

Dacă Tudorakis are chef, sunt sigur că ne poate oferi o analiză mai de substrat asupra acestui format de limited care mie mi se pare foarte interesant. Întotdeauna am considerat recenziile lui Tudor bune și foarte folositoare, mult peste ce aș putea eu scrie (recunosc, mi-e și lene).

Re: Magic M13 Launch Party

Rarres wrote:

Dacă Tudorakis are chef, sunt sigur că ne poate oferi o analiză mai de substrat asupra acestui format de limited care mie mi se pare foarte interesant. Întotdeauna am considerat recenziile lui Tudor bune și foarte folositoare, mult peste ce aș putea eu scrie (recunosc, mi-e și lene).

Astazi am intrat si eu pentru prima data in contact cu M13 si sincer sunt placut impresionat de draft,  insa ceea ce e problematic cu setul este ca nu isi poate scoate valoarea atat de bine ca AVR sau M12 (avand in vedere ca sunt multe carti cotate ceva mai prost).
E adevarat ca cei de la WOTC incearca sa micsoreze power levelul si daca asta chiar se va intampla, voi fi placut impresionat. Ne vom da seama de asta daca vom putea juca multe din cartile care acum par inutilizabile in constructed. Cum ziceam, un set are nevoie si de selling points puternice, iar lui M13 ii cam lipsesc. Prin urmare, ne vom distra cu cateva drafturi vara asta si ne vom incalzi pentru adevarata petrecere la Return to Ravnica pe care o astept cu nerabdare.
Cam asta e parerea mea legata de M13 in general si nu cu focusare pe limited.


Promit sa revin zilele urmatoare cu cateva pareri legate de formatul limited din M13.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

Mi se pare ca setul e un gen de filler in asteptarea RtV. Avand in vedere ca o mare parte din carti ori fac referire la Ravnica, ori sunt reprinturi, ma face sa ma gandesc ca nu au dedicat prea multe resurse setului( ele fiind redirectionate inspre RtV, sper...but maybe that's just me and my cynical view on big time corporations). Power levelul a scazut tare ( nu'mi pot scoate din cap Index...God! it's such a bad card. Dintr'un cotet cred ca ai putea scoate o carte less shitty. Deja incep sa duc lipsa Ponderului).
Sper ca RtV sa aduca niste aditii bune Standardului, desi am niste dubii in privinta originalitatii lor( again: corporations). Nu neaparat asa de puternice incat sa nu poti merge la un turneu fara ele(see Jace: TMS), dar cat de cat flavourful si care sa'ti aduca o placere cand joci atat cu ele, cat si impotriva lor.
Anyway, M13 Limited: decent(acum ca am avut ocazia sa'l testez), dar e doar un core set, intr'un final. E menit sa fie relativ simplu. Creaturile uncommon to abilitati allied colour mi se par foarte faine. Si da, e un substrat care ma fascineaza putin.
Si ca veni vorba de strategia din ultimile seturi de "lowering the power-curve" cred ca e cel mai mare bullshit. Daca mergi pe aceasta idee poti compara numarul de carti din Scars care au avut un impact cu cele din Innistrad... yes!... I totally see wut u did thar, Wizards.
My 2 cents/rant.

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

Silviu wrote:

Si ca veni vorba de strategia din ultimile seturi de "lowering the power-curve" cred ca e cel mai mare bullshit. Daca mergi pe aceasta idee poti compara numarul de carti din Scars care au avut un impact cu cele din Innistrad... yes!... I totally see wut u did thar, Wizards.

Acum după ce-ai zis tu treaba asta chiar m-am uitat peste decklisturile de la ultimul turneu mare și da, proporția cărților din blocul Innistrad (precum și importanța lor pentru deck-urile respective) este net superioară cărților din blocul Scars. Nu m-am gândit la acest aspect până acum, este o perspectivă interesantă asupra seturilor, respectiv asupra Standardului.

Anyway, back on topic: eu o să organizez cu mare plăcere drafturi de M13 și-i invit pe toți cei care ”nu se pricep” la draft să încerce să joace cât mai mult în acest format, pentru că e unul ușor de ”prins” și cu siguranță îi va ajuta pe viitor. De asemenea, nu vă sfiiți să cereți sfaturi, există destui care se pricep zic eu destul de bine și care vor să vă învețe chestii. Uite: pentru următorul draft de pe 2 august eu sunt dispus să fac un crash-course cu doritorii într-o zi pe care o să o alegem de comun acord. O să pun la dispoziție proiector, leptoc și cunoștințe pentru a vă ajuta să înțelegeți mai bine acest format numit draft. Voi vorbi și cu alții (Tudor și Silviu, I'm staring right at you), pentru a diversifica perspectivele și pentru a vă confuza, pardon - clarifica! întrebările pe care le puteți avea.

M-am uitat ieri peste vreo 3, 4 deck-uri și există anumite card-choices care sunt cel puțin discutabile (asta ca să nu zic proaste) și sunt sigur că acest lucru se datorează unei perspective greșite, problemă foarte ușor de corectat.

Exemple: cineva de la noi de la masă a pasat Sands of Delirium. You don't do that, that card can win games on it's own with ease. Doru a luat locul 1 cu multe meciuri câștigate de cartea aia.
Am văzut foarte mulți War Falcon jucați în deck-uri care avea 1 sau 2 soldați/cavaleri sau rare slabe băgate în main just because they are rares. Toate aceste lucruri trebuie scoase din sistem și știu și cum, trebuie doar să vreți!

Până data viitoare, mă înclin!

Rareșul

Last edited by Rarres (2012-07-16 07:00:24)

Re: Magic M13 Launch Party

De acord cu tine sa tinem un astfel de seminar despre draft. Astfel poate vom avea parte de drafturi cat se poate de adevarate si reusite. Am incredere ca multi dintre cei mai noi in ale draftului vor sa aibe sanse mai mari de castig iar poate cea mai importanta parte inainte de game play este chiar draftingul + deck buildingul. Cum a zis si rares, am vazut multe carti cel putin ciudate ( warclamp mastiff per example - 1 drops sunt draftate foarte rar si mai ales daca au o abilitate calumea sau daca protejeaza bine - kraken hatchling).
De asemenea, un astfel de seminar ar putea invata lumea noua in ce culori merita intrat ca si combinatii si cele in care sansele scad vertiginos.

Una din cele mai importante lectii despre draft este trimiterea semnalelor si atentia sporita la acestea incepand cu pick 3-4 booster 1. Este esential pentru fiecare sa aiba un pool din care sa faca alegeri cat mai bune. Am vazut ieri oameni care au strans carti din toate cele 5 culori. Eu cu tot cu cele primite pe end picks am avut 3 culori in total, din care am jucat 2.

O problema majora in comunitate e rare drafting (aici nu ma refer la chestii scumpe care oricum se iau first pick) si color drafting (lumea isi cam alege de inainte ce culori va forta - big big mistake). Trebuie intelese toate aceste lucruri inainte de a avea o zi buna la draft. Va garantez ca Doru a invatat bine care sunt piesele de rezistenta ale setului si astfel a iesit victorios si a draftat nu dupa culorile sale preferate ci dupa card pool. De altfel, majoritatea celor care castiga evenimenele sunt cei care drafteaza dupa o strategie nascuta in timpul draftului si care au un pool mare din are sa aleaga ( maxim carti din 4 culori dar din cele doua pe care nu le joaca au doar limited fillers + mega bombs din boosterele 2-3)

Daca lumea e dispusa eu zic sa tinem o astfel de intalnire macar inainte de urmatorul draft care daca incepe la 7 pm, sa avem intalnirea la 6 pm. Este o varianta si rog pe toti cei dornici sa invete draft sa vina. La release de AVR am stat putin de vorba cu cativa dintre baietii foarte noi si le-am explicat cum sta treaba cu formatul la AVR si surprinzator sau nu, chiar au prins locuri remarcabile intrand in top8.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

Heh, eu învăţ încetul cu încetul de unul singur, de la un draft la altul. Acuma la release am jucat red blue deşi iniţial aş fi avut nişte cărţi negre ok, dar cum nu au mai venit am mers pe albastru, o culoare pe care eu unul nu ştiu s-o joc prea bine (dovada faptul că am ajuns pe 7, deşi puteam să-l bat pe Ionuţ dacă dădeam un Redirect la momentul oportun în loc de counter). Live and learn! Anyway, good idea teaching the newbies.

Re: Magic M13 Launch Party

Silviu wrote:

Mi se pare ca setul e un gen de filler in asteptarea RtV.

Si ca veni vorba de strategia din ultimile seturi de "lowering the power-curve" cred ca e cel mai mare bullshit. Daca mergi pe aceasta idee poti compara numarul de carti din Scars care au avut un impact cu cele din Innistrad... yes!... I totally see wut u did thar, Wizards.
My 2 cents/rant.

De fapt, dumbing downul si lowering a inceput dupa Zendikar (scars si besieged au fost de asemenea slabute ca si seturi - New phyrexia a oferit o mai mare putere blockului) . Singurele carti remarcabile din Scars si Besieged sunt sabiile, wurmcoil, Hero of Bladehold, Consacrated sphinx.

Innistrad a avut power levelul tot mai scazut decat zendikar dar cu siguranta mai bun decat Scars iar flavourul de la Innistrad a atras mai multa lume. Innistrad a fost um real succes pentru Wizards si sper la multe seturi de genul.

Vezi ca e RTR daca e sa fim exacti. Ni stiu cata importanta are asta dar e bine de stiut pentru a nu se face confuzii de catre cei care nu stiu la ce face abreviere.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

M13 e pentru mine mai fain decat AVR. In AVR era prea mare diferenta de putere la carti. Scoteai o bomba sau doua , si erai top 8 aproape sigur .
M13 mi se pare mai echilibrat si din cauza asta mi se pare ca trebuie draftat mai strategic.

Eu am draftat si putin DKA+ INN , si daca  am invatat pana acuma ceva din toate drafturile ce le-am facut e :
deck-urile de combo is fain de facut si jucat, dar aproape 90% din cazuri, un deck simplu, cu curve si creaturi rezonabile va bate un deck combo. Zic asta ptr stiu cat de mare e atractia la inceput sa faci ceva scheme si combinatii , " sa vezi ca dau asta , si dupa daca imi vine aia , si am nustiu-ce pe masa il rup" . E o capcana.


My 2 cents.

Last edited by BinaryLatin (2012-07-16 13:56:03)

http://pwp.wizards.com/8300100108/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

BinaryLatin wrote:

un deck simplu, cu curve si creaturi rezonabile va bate un deck combo.

Da, deck-ul de curve bate multe chestii, mai putin deck-ul cu peste. Pestele bate curve!

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

vikirosen wrote:
BinaryLatin wrote:

un deck simplu, cu curve si creaturi rezonabile va bate un deck combo.

Da, deck-ul de curve bate multe chestii, mai putin deck-ul cu peste. Pestele bate curve!

VAI CÂT DE TARE!!! BWAHAHAHAHAHAHAAA!!!

Re: Magic M13 Launch Party

Si ca sa fac si un mic review la deck-ul cu care am jucat.


goblin arsonist - cum zicea Rares, 1drop nu e f bun in draft, dar asta e o exceptie. Poate 4 sunt cam multi, si nu sunt creaturi de 1 toughness pe care sa le omori, dar face trade cu ceva 2 toughness si e unealta ofensiva care se transforma in una  defensiva destul de buna.

Slumbering dragon - asta l-am pus in deck mai mult de test , mi-a venit destul de des desi era doar 1.  Nu eram sigur ca o sa reusesc sa fac ceva cu el. L-am activat o singura data ( cand mi-a castigat meciul indirect). Am observat in schimb ca seamana cu Blood artist , in ideea ca sta pe masa ca un enchantment si il face pe oponent sa schimbe felul in care ataca. In cel mai rau caz , ia un oblivion ring sau un pacifism , care nu e rau ptr o carte de 1 mana.

Mogg flunkies - e o carte rea , nu as mai lua-o acum.

Bladetusk Boar - 3/2 cu intimidate ptr 4 mana e ok. Poate am avut si un pic de noroc ca nu am prea avut oponenti cu rosu.

Furnace Whelp - trebuia ceva flyer si cum Dragon Hatchling mi se pare o carte rea, asta a fost. In cel mai rau caz, face trade in sus.

Goblin Battle Jester - not bad , e cam mic 2/2 dar mi-a castigat un meci.

Primal Huntbeast - Cum in setul asta mi se pare ca e mult removal , am bagat 3 dinastia si in sperat ca o sa pot pune inelul verde pe el si sa lovesc masiv. Nu s-a intamplat prea des . Dar e un body decent ce sta pe masa.

Mindclaw Shaman - Am tras 2 din astia am pus doar  1 in deck ca e prea scump. Nu am inca o parere formata despre cartea asta. Pare buna , am scapat asa de un fog , si de ceva combat tricks . Dar am dat-o si in gol si am stat si cu ea in mana. I don't know yet..

Sands of Delirium - Wins games. Cum eram destul de aggro, daca oponentul reusea sa ma tina departe nu prea aveam endgame. Cartea asta schimba chestia. Schimbam pe strategie defensiva , si mill. Mai mult e f buna si in caz de flood. Si desi zice Rares ca am castigat nustiucat cu ea ( 2 din 14-15 runde  )  , are dreptate ca daca ajunge pe masa , meciul e aproape castigat.

Flinthoof Boar - mult mai buna decat m-am asteptat. Am pus si inelul verde de cateva ori pe el , si face clock de 2-3 ture. Nu e first pick da e top 4.



Inelele sunt f bune dar asta stie deja lumea. Am facut o greseala la pick. Inelul alb are artwork cu rosu si am crezut ca e cel rosu. DACA NU STII CARTEA CITESTE CE FACE !!! smile)

M-au impresionat Slumbering Dragon si Flinthoof boar.
Restul sunt destul de evidente zic eu.

Again, eu sunt inca un n00b masiv, asa ca , a se lua cu o doza de sare.

Last edited by BinaryLatin (2012-07-16 14:37:33)

http://pwp.wizards.com/8300100108/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

vikirosen wrote:
BinaryLatin wrote:

un deck simplu, cu curve si creaturi rezonabile va bate un deck combo.

Da, deck-ul de curve bate multe chestii, mai putin deck-ul cu peste. Pestele bate curve!

touché

http://pwp.wizards.com/8300100108/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

TudorGrigoroaia wrote:
Silviu wrote:

Mi se pare ca setul e un gen de filler in asteptarea RtV.

Si ca veni vorba de strategia din ultimile seturi de "lowering the power-curve" cred ca e cel mai mare bullshit. Daca mergi pe aceasta idee poti compara numarul de carti din Scars care au avut un impact cu cele din Innistrad... yes!... I totally see wut u did thar, Wizards.
My 2 cents/rant.

De fapt, dumbing downul si lowering a inceput dupa Zendikar (scars si besieged au fost de asemenea slabute ca si seturi - New phyrexia a oferit o mai mare putere blockului) . Singurele carti remarcabile din Scars si Besieged sunt sabiile, wurmcoil, Hero of Bladehold, Consacrated sphinx.

Innistrad a avut power levelul tot mai scazut decat zendikar dar cu siguranta mai bun decat Scars iar flavourul de la Innistrad a atras mai multa lume. Innistrad a fost um real succes pentru Wizards si sper la multe seturi de genul.

Vezi ca e RTR daca e sa fim exacti. Ni stiu cata importanta are asta dar e bine de stiut pentru a nu se face confuzii de catre cei care nu stiu la ce face abreviere.

My bad there, RtR e corect. Nu stiu la ce ma gandeam.
De acord ca aceasta strategie a fost initiata dupa Zendikar, insa Innistrad e abia al doilea block de atunci si nu vad nici o scadere graduala al power levelului.
Daca ar fi sa fac un top al ultimilor 3 blockuri asa ar arata:
1)Zendikar
2)Innistrad
3)Scars
Si sincer Innistrad nu e tocmai departe de Zendikar la nivel de power lever.
Ce- i drept sunt prea multe variabile sa pot spune ce impact va avea M13 in toamna, dupa ce intra RtR (though Scars rotating is just using shit to replace some older shit). Cine stie ce interactiuni vor fi intre RtR si Innistrad( ma cam astept sa fie faine totusi).
Un lucru stiu sigur: oricate fonduri ar avea Wizards, ei nu pot prezice metagameul viitor.
Eternul exemplu cu Jace. Nu stiu cum "le-a scapat" asta, ma indoiesc ca nu si-au dat seama, it's a fucking planeswalker! La Squadron Hawk inteleg. Hai poate si la Stoneforge Mystic cand l-au printat(desi cand au facut design la Batterskull, nimeni nu s-a gandit la niste interactiuni spurcate? Doar au atatea resurse in testing). Ma face sa ma intreb ce ar fi avut de castigat din asta: Vanzari de boostere? Sigur WWK a fost sold out, so maybe. Au experimentat? Au Future League; ce le mai trebuie? Nu stiu. Dar refuz sa cred ca-s asa de inapti incat sa nu prezica anumite interactiuni. Anyway, incep sa dau in teoria conspiratiei...
Wizards nu mi se par infailibi. Au dovedit-o de mai multe ori. Ideea e ca indiferent de ce ar zice, fie ca sunt sinceri sau nu, eu nu o sa ma grabesc sa-i cred.

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

vikirosen wrote:
BinaryLatin wrote:

un deck simplu, cu curve si creaturi rezonabile va bate un deck combo.

Da, deck-ul de curve bate multe chestii, mai putin deck-ul cu peste. Pestele bate curve!

Poti sa-ti cumperi unul de pe Calea Turzii?

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

BinaryLatin wrote:

Am facut o greseala la pick. Inelul alb are artwork cu rosu si am crezut ca e cel rosu. DACA NU STII CARTEA CITESTE CE FACE !!! smile)

Vai, ce ai face la draft-urile din China?

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic M13 Launch Party

Io cred că mi-am uitat absolut toate zarurile în Enigma, ori le-am pierdut pe altundeva, pt că acasă nu le mai găsesc sad
Le-aţi văzut careva pe-acolo după release?

Re: Magic M13 Launch Party

erau in enigma, le-au luat diana cu alex smile

Re: Magic M13 Launch Party

Am promis ca revin cu cateva pareri despre limited M13 si iata-ma.

Ce pot spune despre formatul asta este ca in primul rand lipsesc bombele bombastice pe care sa scrie "ascuns" - you win the game if you play this -  (cred ca sands of delirium este singura exceptie clara) .
Totusi, nu e un format la fel de rapid ca M12, insa are si el unele arhetipuri ceva mai rapide (insa fara rosu orice culoare, oricat de rapida ar fi, nu poate inchide jocuri la fel de rapid). M12 cunoastea MONO RED ca si deck de limited ceea ce in M13 nu se poate face.
Nu stiu care vor fi arhetipurile cele mai bune de jucat, insa este bine de tinut minte ce combinatii functioneaza destul de bine si ce combinatii nu au rezultate dorite.
M13 este bun in alb/albastru, negru/rosu, verde/rosu (allied colors in general) + alb/negru exalted (mai trebuie testat, dar pare bun)
In schimb, arhetipuri care nu merita incercate in M13 zic eu ca sunt albastru/rosu, albastru/verde si negru/verde. Intotdeauna combinatiile de culori inamice au avut de suferit in drafturi de CORE SET iar nici de data asta nu face exceptie.

Cartile care au un off color activation sunt foarte bun in limited si sugerez a fi jucate cat mai des posibil. Cea mai slaba este poate aceea pe R/G dar e interesant cum ea este cea mai buna in constructed. Desigur merita jucate intotdeauna, dar doar daca joci cele 2 culori in deck.
Splash-ul ramane o varianta ca si pana acum insa orice deck in 2 culori ar trebui sa fie indeajuns de bun incat sa castige turnee. One drop-urile sunt in continuare nedraftabile (cred ca Kraken Hatchling e cel mai bun, dar intr-o strategie mai controlish).

Stalemate-uri sunt si mai dese ca in M12 insa ce e bine de data aceasta este ca acestea pot profita prin intermediul Exalted-ului. Removalul este destul dar e destul de pretentios (la negru e dublu color sau scump, la rosu e bun dar e intr-o culoare nu foarte jucabila, la alb este in doua piese importante - Pacifism si Oblivion Ring, iar la albastru este in Encrust (de mentionat ca acesta opreste si artfecate - Sands of Delirium, I'm looking at you ). Surpriza placuta este ca incepand cu M13, verde removal - Prey Upon - si este unul chiar foarte bun pentru o culoare care pana in prezent nu cunoastea removal. Pare chiar mai bun ca in Innistrad deoarece monstrii verzi din M13 sunt ceva mai mari si cu toughness mai mare si ofera protectie mai buna creaturilor ce se lupta.

Dupa ce mai joc cateva drafturi poate mai revin cu o concluzie referitoare la acest format. Pana atunci, happy drafting everyone!

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png