Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

Felicitari tuturor participantilor, dar mai ales finalistilor... si bine inteles lui Daniel care a rezistat eroic tentatiei sa vina sa joaca Battlestar Galactica, si in loc a trebui sa astepte dupa toti adversari sa le bata tongue


niste poze avem?

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

sunt si ceva poze din prima zi, si o sa le pun online deseara.
in a doua zi nu am mai avut timp sa trec pe acolo cu aparatul sa fotografiez premierea.

Felicitari intregii comunitati Gameflux pt tot anul care a trecut si pentru participarea la evenimentele pe care le-am organizat. Si la anul sper sa fim si mai multi jucatori activi smile

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

Aș dori să mulțumesc și eu tuturor participanților, precum și lui Ovidiu și lui Cristi, care ne-au fost de un real ajutor sâmbătă în timpul evenimentelor.

Îi invit pe finaliști (dar nu numai!!!) să-și exprime liber impresiile și/sau criticile în legătură cu acest frumos eveniment pe care sperăm să-l facem tot mai mare și mai important!

Consider că nivelul a crescut ENORM față de anul trecut în ceea ce privește gameplay-ul și mi s-a părut că peste jumătate din participanți aveau șanse reale și egale de a ocupa locul 1, ceea ce a făcut din acest eveniment unul hard-core! Atât deck-urile cât și nivelul jucătorilor individuali au fost top-notch, ceea ce-mi place mult.

La nivel mai personal, am avut satisfacția de a prezice câștigătorul: ăla care o să câștige dintre mine și Daniel. Dar am fost și aproape convins că o să iau bătaie cu 3-1 după ce am văzut decklistul lui Daniel. Oricum îl felicit pentru modul cum a gestionat mai ales finala, dar și restul meciurilor. M-a distrat că Benczi a fost aproape aproape să devină un fel de Mama-Omida a comunității, a știut el ce-a știut. Din păcate match-up-ul din finală nu l-a favorizat absolut deloc după side și a pierdut 3 meciuri consecutive în fața deck-ului lui Daniel croit parcă anume să spulbere iluzii (4 lawkeeper, 3 fiend hunteri, 4 Oblivion, DoJ, 4 Timely = nu-prea-ai-șanse-dacă-joci-iluzii).

Se pare că albul și albastrul sunt culori de bază momentan (în Top8 la PotY doar aia vezi), dar nici nu mă mir, sincer. Snapcaster e cea mai bună carte din standardul actual, iar Oblivion Ring e un all-star. Din fericire avem din amândouă destule!

Sunt ușor trist pentru că RDW nu are momentan șanse la locuri fruntașe între atâta alb/albastru/negru și într-un meta cam închis cum avem noi.

Vă doresc o săpt faină în continuare!

Rareșul

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

Salut!

Hai sa imi insir si eu parerile despre acest concurs:

Vreau sa incep cu faptul ca top-ul a fost dominat de 2 culori: Blue si White. Black mai putin. Verde/rosu deloc, which is sad.
Anyway, toate meciurile din top 8 au fost superbe, cu putine mulliganuri , cu aproape deloc mana screws si/sau floods, etc.
Tin sa mentionez ca aprox. toate meciurile au fost cu scor 3-2, si cred ca doar Rares a pierdut cu 3-1 => Au fost meciuri foarte balansate.

Thoughts on UB vs Solar Flare, or any other control: Nephalia is stupid (good). E stupid cat de eficienta e cartea aia.
In this matchup you either win by having it, or lose by opponent having it. Ture in care tot ce s-a auzit la masa au fost "counter" , "snapcaster counter" si "mill de trei, baga!" . O singura greseala te consta meciu, dupa cum a fost cazul meu cu spellbombul big_smile , eram stresat si emotionat ca era deja scorul de 2-2, si nu am observat ca am spellbomb pe masa de n ture ci aveam impresia ca e un ratchet bomb, si PAC am mancat un snapcaster in doomblade pe Consecrated Sphinx, ceea ce mi-a pierdut meciul. Dar e ok, ocnsider ca am fost on equal grounds, si doar greselile majore mai au vreun cuvant de spus.

solar flare vs Solar Flare : cine are surgical extraction si spellbombs castiga. GG tongue

Note to self: Add surgicals to sideboard, those things hurt like hell. Also, Jace, memory adept.

Overall a fost chiar ok, castigatorul a meritat din plin (Good job Daniel big_smile, dar tot o sa te belesc la League of Legends), iar castigurile au fost , sincer sa fiu, slabe. Nimic fain in boostere, dar ce sa-i faci.

See you next year! big_smile

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

Eu n-as zice ca au fost slabe castigurile. Daca aduni toate chestiile care s-au primit se ajunge la o suma destul de frumoasa pentru un eveniment totusi mic. Acuma ca nu a iesit nu stiu ce din boostere ... se intampla, nu aveau organizatorii de unde stii ce o sa iasa din box-uri.

Cat despre League of Legends ... bring it. big_smile

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

Sunt sigur ca si Ionut s-a referit la ce a iesit din boosterele.. nu la premiile oferite.

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

Ionut wrote:

Salut!

Hai sa imi insir si eu parerile despre acest concurs:

Vreau sa incep cu faptul ca top-ul a fost dominat de 2 culori: Blue si White. Black mai putin. Verde/rosu deloc, which is sad.
Anyway, toate meciurile din top 8 au fost superbe, cu putine mulliganuri , cu aproape deloc mana screws si/sau floods, etc.
Tin sa mentionez ca aprox. toate meciurile au fost cu scor 3-2, si cred ca doar Rares a pierdut cu 3-1 => Au fost meciuri foarte balansate.

Thoughts on UB vs Solar Flare, or any other control: Nephalia is stupid (good). E stupid cat de eficienta e cartea aia.
In this matchup you either win by having it, or lose by opponent having it. Ture in care tot ce s-a auzit la masa au fost "counter" , "snapcaster counter" si "mill de trei, baga!" . O singura greseala te consta meciu, dupa cum a fost cazul meu cu spellbombul big_smile , eram stresat si emotionat ca era deja scorul de 2-2, si nu am observat ca am spellbomb pe masa de n ture ci aveam impresia ca e un ratchet bomb, si PAC am mancat un snapcaster in doomblade pe Consecrated Sphinx, ceea ce mi-a pierdut meciul. Dar e ok, ocnsider ca am fost on equal grounds, si doar greselile majore mai au vreun cuvant de spus.

solar flare vs Solar Flare : cine are surgical extraction si spellbombs castiga. GG tongue

Note to self: Add surgicals to sideboard, those things hurt like hell. Also, Jace, memory adept.

Overall a fost chiar ok, castigatorul a meritat din plin (Good job Daniel big_smile, dar tot o sa te belesc la League of Legends), iar castigurile au fost , sincer sa fiu, slabe. Nimic fain in boostere, dar ce sa-i faci.

See you next year! big_smile

Salut smile
Ionut a cam atins punctele esentiale deja.:) Albul e clar cea mai buna culoare din standardul actual, urmat de albastru si verde:-?
Judecand dupa rundele eliminatorii care cam toate au fost 3-2, oricine putea sa castige; e un metagame destul de echilibrat.
Felicitari si lui Daniel, of course smile. GG, bra!
De asemenea, multumesc lui Cristi si lui Ovidiu pt event organising. smile

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

Silviu wrote:

Albul e clar cea mai buna culoare din standardul actual, urmat de albastru si verde:-?

Albul e clar ce mai buna culoare pe limited. In rest a fost foarte close meciurile din top8, cel putin mie. Am castigat 2 meciuri de pe top; si am pierdut cel putin 1 meci in care am uitat sa transform Delveru sad.

Chiar ma bucur ca am putut juca decku de Illuzii, primul deck de standard care-mi chiar imi place la nebunie smile (, si unele din putinele deckuri competitive fara planeswalkeri).

Multumesc tuturor pt. cartile imprumutate smile.

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

Felicitati Daniel si felicitari Benczi! Ambi au oferita o surpriza placuta, mai ales Benczi care a mers extrem de bine la draft si a reusit sa treaca si prin Top 8 cu brio. 

Evenimentul a fost unul reusit in care intradevar Blue - White - Black au fost culorile dominante (2 deck-uri din 16 au avut rosu si verde, poate 3 ca nu stiu ce-a jucat Layos). Nivelul competitional a fost crescut si s-a vazut asta pe intreaga perioada a concursului.

Premiile au fost bune avand in vedere ca pe la jumatatea anului am crezut ca nici nu vom avea din ce sa facem concursul asta, plus va reamintesc ca a fost un event mixt in care nu s-a platit nici un ban.

Tin totusi sa subliniez ca au existat si cateva bug-uri/situatii care au fost "jenante" pentru unii si binevenite pentru altii. Aici ma refer la rundele de draft, unde datorita drop-urilor celor care nu mai aveau sansa sa prinda Top 8-ul au stricat efectiv sansele celor ramasi. S-a ajuns la situatii in care un jucator primeste 2 bye-uri care sunt suficiente sa se califice in top 8 cu tiere mai bune datorita procentajului oferit de bye. Dar asta e, se intampla si porcarii din astea smile

Felicitati organizatorilor (Rares, Mihai), co-organizatorilor (Ovi si Cristi) plus tuturor jucatorilor care au facut posibil acest eveniment.

La mai mare pe anul urmator smile

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

Spoook wrote:

Sunt sigur ca si Ionut s-a referit la ce a iesit din boosterele.. nu la premiile oferite.

M-am exprimat foarte prost, imi cer scuze. Ma refeream la boostere desigur. Nu la numar, ci la continut big_smile

Premiile overall au fost extraordinare, RESPECT! big_smile

Recap: premmi awesome, continutul boosterelor a fost prost tongue

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

Apropo Silviu, a ramas un Surgical Extraction la tine. Poti sa-l lasi cuiva care vine la Mures in weekend? Mersi.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

Lajos a jucat rosu, iar eu verde, deci au fost 4 deck-uri care aveau rosu si/sau verde. Faza cu draftul si bye-urile a fost o greseala de-a programului, nu a celor care au plecat, si sincer sper sa nu se repete la urmatorul PotY. Eu una daca as fi stiut ca o sa ramaneti in numar impar as mai fi stat, dar cand am plecat eu era numai bine ca pleca si Mihai si nimeni nu lua bye.

PS: Ionut, lasa-te cu amenintarile de LoL ca si-asa acuma te-ai dat pe DotA tongue

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

O scurtă trecere în revistă a rarelor și miticelor trase la draftul de la PotY. Pentru referință. Poate mi-a scăpat vreuna, vă rog să nu dați cu paru' (prea tare). O zi faină!

Nephalia Drownyard
Clifftop Retreat x 2
Evil Twin
Bloodgift Demon
Heartless Summoning x 2
Stromkirk Noble
Angelic Overseer
Dearly Departed
Bloodline Keeper x 2
Mayor of Avabruck x 2
Olivia Voldaren
Tree of Redemption
Mirror-Mad Phantasm
Curse of Stalked Prey
Devil's Play
Elite Inquisitor x 2
Stensia Bloodhall
Curse of Death's Hold
Unbreathing Horde
Kruin Outlaw (foil)
Daybreak Ranger
Kessig Cagebreakers
Geist-honored Monk
Grimgrin, Corpse-Born
Angel of Flight Alabaster
Runechanter's Pike
Heretic's Punishment
Moorland Haunt
Isolated Chapel
Kessig Wolf Run

Last edited by Rarres (2011-12-16 10:27:11)

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

ai uitat de Undead Alchemist, 1 la mine, 1 la Ionut.
edit: * o bomba in limited !

Last edited by benczi (2011-12-16 10:41:34)

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

+ 2 Skaab Ruinator Foil (1 la Ciobi, 1 la Benczi)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

TudorGrigoroaia wrote:

+ 2 Skaab Ruinator Foil (1 la Ciobi, 1 la Benczi)

Mie mi-a iesit Ruinatorul la premii.

Re: [Event] Player of the Year Tournament 2011

pozele.. https://picasaweb.google.com/1039544285 … rKrpI7OnAE