Topic: Confuzie mare

Buna,

am inceput recent sa joc si unele carti mi se pare confuz, incepator fiind si desi am mai cautat si pe net tot am ramas putin in ceata nestiind corect toti termenii( cred).
So ma gandeam ca poate aici as putea sa fiu lamurit mai repede/usor.

Referitor la Howl of the Night Pack , nu stiu exact cate tokene trebuie puse.
Caz 1. am 7 landuri de tip Forest, pe care le folosesc ca sa platesc costul cartii. Asta inseamna ca pot sa pun 7 tokene sau  nu pot sa pun nici unul ?
Caz 2. am 7 landuri de tip Forest si am un artifact care imi da 2 x mana de tip Forest. Mana de la artifact se pune sau se numara numai landurile permanente ?  -> desi cred ca se pun doar landurile, dar sa fiu sigur

Mersi !

Last edited by BogdanP (2014-07-31 11:36:07)

Re: Confuzie mare

Indiferent cu ce plătești mana necesară pentru a casta Sorcery-ul vei pune atâtea tokene de 2/2 câte landuri de tip Forest ai. wink

http://pwp.wizards.com/3213663915/Scorecards/Landscape.png

Re: Confuzie mare

BogdanP wrote:

Buna,

am inceput recent sa joc si unele carti mi se pare confuz, incepator fiind si desi am mai cautat si pe net tot am ramas putin in ceata nestiind corect toti termenii( cred).
So ma gandeam ca poate aici as putea sa fiu lamurit mai repede/usor.

Referitor la Howl of the Night Pack , nu stiu exact cate tokene trebuie puse.
Caz 1. am 7 landuri de tip Forest, pe care le folosesc ca sa platesc costul cartii. Asta inseamna ca pot sa pun 7 tokene sau  nu pot sa pun nici unul ?
Caz 2. am 7 landuri de tip Forest si am un artifact care imi da 2 x mana de tip Forest. Mana de la artifact se pune sau se numara numai landurile permanente ?  -> desi cred ca se pun doar landurile, dar sa fiu sigur

Mersi !

Este foarte important, ca incepator, sa faci diferenta intre Land si Mana. Cand tapezi land (de obicei), primesti mana, si acel mana folosesti pentru a plati vraji, activa abilitati, etc. Mana este verde, nu de tip forest. Un Forest iti da mana verde, sau alt land (care nu e Forest) poate sa-ti dea mana verde, sau un artefact sau o creatura iti pot da mana verde.

In legatura cu intrebarea, de obicei efectul unei carti nu are legatura cu mana pe care il platesti, daca nu e scris explicit acest lucru. In cazul Howl of the Night Pack, indiferent cum platesti costul, o sa pui atatia tokeni cate landuri de tip Forest ai, indiferent daca acestea au fost folosite sau nu sa plateasca costul, indiferent daca sunt tapate sau nu.

Ex: Daca ai 6 Forests si 3 Overgrown Tomb si 1 Golgari Guildgate, indiferent cum platesti pentru Howl of the Night Pack, o sa primesti 9 tokeni, 6 pentru Forests si 3 pentru Overgrown Tomb, care au ca si subtip Forest, dar nu primesti pentru Golgari Guildgate, pentru ca nu are subtipul Forest, chiar daca iti da mana verde.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Confuzie mare

Am inteles, oke.

Ar putea sa fie productiva o sectiune de genu pe forum pentru incepatori, pentru ca mi se pare ca sunt destul de multe lucruri interpretabile ce pot decide soarta unu meci.

Apropo, cum pui linkul pe forum ca sa iti arate si imaginea la mouse over? .. ca se pare ca mie nu prea mi-a iesit.


Mersi mult !

Re: Confuzie mare

Pentru a pune link cu mouse hover spre imaginea cartii folosesti:

[mtg]card name[/mtg]
exemplu:
[mtg]Waste Not[/mtg]
There are 10 kinds of people in the world, those who understand binary, and those who don't.
http://pwp.wizards.com/3106799567/Scorecards/Landscape.png

Re: Confuzie mare

BogdanP wrote:

Ar putea sa fie productiva o sectiune de genu pe forum pentru incepatori, pentru ca mi se pare ca sunt destul de multe lucruri interpretabile ce pot decide soarta unu meci.

Eu am invatat multi oameni sa joace magic si am facut videouri, dar cel mai bun tutorial l-am vazut in Duels of the Planeswalkers. Daca ai vreo consola de joc sau tableta, merita sa descarci verziunea demo si sa incerci, ca e foarte bine explicat totul.

In rest, daca ai nelamuriri, hai si intreaba-ne pe forum. Nu cred ca s-ar putea face un topic exhaustiv pe forum cu diferitele lucruri interpretabile, ca sunt prea multe.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png