Topic: Magic 2013 Core Set - Prerelease

http://media.wizards.com/images/magic/tcg/products/m13/EN_M13_InsideHeader_PRE.jpg

Data: 7 iulie 2012
Ora: 11:00
Locație: Cafe Enigma, Str. Iuliu Maniu nr. 
Format: Sealed (6 boostere incluse în taxa de participare 6 X M13)
Runde: în funcție de nr de participanţi
Locuri disponibile: 24
Premii: în funcție de nr de participanţi
Locul 1: 15 boostere
Locul 2: 9 boostere
Locul 3: 6 boostere
Locul 4: 6 boostere
Locul 5: 3 boostere
Locul 6: 3 boostere
Locul 7: 2 boostere
Locul 8: 2 boostere
Locul 9: 1 booster
Locul 10: 1 booster

Taxa de participare: 120 lei

Inscrieri: http://deckbox.org/communities/gameflux/events/816

Promo card

http://media.wizards.com/images/magic/daily/arcana/998_prerelease_heg024gers.jpg

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

Update cu imaginea promo card-ului care-l vor primi toti participantii. UP

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

Nu are cineva chef sa povesteasca cum li s-a parut pre-releaseul? Cum e formatul limited m13? rapid? A castigat iar un UW flyers?
Multumesc anticipat

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

i hate sealed.

in alta ordine de idei, cine are ceva nighthawks de dat? big_smile also, ma intereseaza trade pentru liliana, nefarox, mutilate si posibil shimian specter

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

TudorGrigoroaia wrote:

Nu are cineva chef sa povesteasca cum li s-a parut pre-releaseul? Cum e formatul limited m13? rapid? A castigat iar un UW flyers?
Multumesc anticipat

Sunt foarte multe carti puternice la CMC 4. Asta iti cam da o idee ca formatul e ceva mai lent. Daca reusesti sa construiesti un deck rapid, castiga destul de usor, dar trebuie sa ai tempo constant.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

Exalted e nimicitor. Daca ai mai multe creaturi cu elxalted, si un token de 0/1 devine greu de oprit.

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

TudorGrigoroaia wrote:

Nu are cineva chef sa povesteasca cum li s-a parut pre-releaseul? Cum e formatul limited m13? rapid? A castigat iar un UW flyers?
Multumesc anticipat

Din ce am reușit să-mi dau seama, lucru confirmat și de mr benczi, va fi un format dominat de exalted. Lipsește mass-removalul de calitate (în afară de Mutilateși de Magmaquakenu prea ai cu ce ”rade” masa eficient), ceea ce înseamnă că exalted își va cam face de cap. Inelele cele 5 sunt foarte puternice pe creaturile de culoare aferentă și cred că goblinii vor fi o forță puternică în draft. Au acces la combo-uri puternice, destule creaturi cât să le ofere consistență serioasă și removal pe roșu este destul. Krenko, Mob Boss poate câștiga de unul singur, iar cuplat cu un Arms Dealer ne-rezolvat rapid îți cam scoate din ecuație orice blocker.

Verdele pare puternic, are la 4 și la 5 mana un cârd de comune și necomune excelente, gen Primal Huntbeast și Sentinel SpiderGarruk's Packleader și Roaring Primadox, precum și Prey Upon care este excelent cuplat cu un Deadly Recluse (o carte foarte bună de una singură). Rancor este o bestie și va face valuri atât în drafturi dar mai ales în constructed.

Dar, din nou spun: exalted va face legea și va fi cam nasol. 6-7 creaturi în deck cu exalted și adversarul va face trade-uri complet tembele pentru a nu fi efectiv zdrobit în 3-4 atacuri. E nasol pentru că exalted au doar alb și negru care, totodată, au și cele mai bune spot removale în forma lui Murder și Divine Verdict ajutate de Pacifism, Oblivion Ring, Intrepid Hero, Cower in Fear, Crippling Blight, Essence Drain, Public Execution. Lista e cam lungă, părerea mea, pentru ca să fie ok în draft pentru că toată lumea va fugi după chestiile astea.

Partea bună e că există destul mana-fixing ca să poți juca 3 culori ba chiar și 4 (dacă e super-duper-splash). Avem Evolving Wilds, Farseek, Gem of Becoming, Gilded Lotus și suita de landuri duale.

Rămâne de văzut în draftul efectiv cum va fi, sunt șanse să existe 3 arhetipuri dominante: UW tempo-flyers, BW Exalted, GW Trample-Exalted. Toate au destul removal, exalted și evasion cât să fie ok. Strategiile de mill pot fi foarte viabile cu 3-4 copii de Mind Sculpt și cu Archaeomancer și Jace's Phantasm (atenție la cartea asta, poate fi usturător de bună atât în limited cât și în constructed!!!).

Va fi interesant săpt viitoare.

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

La cat de nasol parea setul asta din punct de vedere al Standard-ului, pe atat de misto este limited-ul. Daca AVR-ul avea putin removal, acum este o tona, pe aproape toate culorile (poate excluzand albastru).

Exalted este intradevar puternic, reusind sa puna presiune in early game incat sa pui oponentul in corzi si sa-l ti acolo.

Rosul are removal destul, atat mass cat si spot, cum de altfel are si albul. Enchantment-urile sunt peste tot, asa ca un Destroy enchantment este mai mult ca folositor in orice joc. Eu de exemplu n-am avut noroc de asa ceva chiar daca am jucat Alb-Verde ca si culori de baza.

Sealed-ul ca si format intradevar e putin ciudat ca te forteaza sa intri pe anumite culori in functie de pool-ul de carti deschis, iar bombele sunt bombe. La draft cu siguranta este cu totul alta mancare de peste.

Pentru mine Captain of the Watch si Elixir of Immortality au fost MVP-urile eventului. De asemenea cum spuneai si ceilalti, inelele sunt dementiale si foarte puternice. Personal, cel verde si rosu mi se pare cele mai devastatoare, chiar daca nu reusesc sa umfle creaturile.

Alte carti care m-au incatat au fost ciclul de creaturi necomune care te pun sa joci pe culorile aliate. Arctic Aven si Prized Elephant mi se par cele mai tari.

Roaring Primadox poate face niste combouri nebune cu creaturi gen comes into play, iar combinat cu Garruk's Packleader este o nebunie.

Personal, sealed pool-ul de la Pre-ul asta a fost cel mai bun deschis de cand joc acest format. Nici macar o rara crap n-am avut, lucru de-a dreptul impresionant big_smile

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

singerete wrote:

Rosul are removal destul, atat mass cat si spot, cum de altfel are si albul. Enchantment-urile sunt peste tot, asa ca un Destroy enchantment este mai mult ca folositor in orice joc. Eu de exemplu n-am avut noroc de asa ceva chiar daca am jucat Alb-Verde ca si culori de baza.

Mie-mi spui? Imagineaza-ti ca jucam WUg, si nu am avut enchantment removal, si ma uitam ca prostul la Touch of the Eternal al oponentului.

singerete wrote:

De asemenea cum spuneai si ceilalti, inelele sunt dementiale si foarte puternice. Personal, cel verde si rosu mi se pare cele mai devastatoare, chiar daca nu reusesc sa umfle creaturile.

Mie cel mai tare mi se pare Ring of Xathrid. Pus pe un Giant Scorpion face ravagii, dar pe orice creatura este binevenita, "2: Regenerate" fiind o abilitate foarte buna.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

BW exhalted e un deck bun. aseara am draftat online si am castigat tot. Vampire Nighthawk impreuna cu 2-3 creaturi cu exhalted e greu de batut. imi place M13 in limited, exceptand sealed care ma calca pe nervi de fiecare data se pare...

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

Unde draftezi online?

http://pwp.wizards.com/2300135046/Scorecards/Portrait.png

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

SorinS wrote:

Unde draftezi online?

clocatrice ca sa gasesti o gasca, apoi (majoritatea) pe ccgdecks

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

singerete wrote:

La cat de nasol parea setul asta din punct de vedere al Standard-ului, pe atat de misto este limited-ul. Daca AVR-ul avea putin removal, acum este o tona, pe aproape toate culorile (poate excluzand albastru).

Exalted este intradevar puternic, reusind sa puna presiune in early game incat sa pui oponentul in corzi si sa-l ti acolo.

Rosul are removal destul, atat mass cat si spot, cum de altfel are si albul. Enchantment-urile sunt peste tot, asa ca un Destroy enchantment este mai mult ca folositor in orice joc. Eu de exemplu n-am avut noroc de asa ceva chiar daca am jucat Alb-Verde ca si culori de baza.

Sealed-ul ca si format intradevar e putin ciudat ca te forteaza sa intri pe anumite culori in functie de pool-ul de carti deschis, iar bombele sunt bombe. La draft cu siguranta este cu totul alta mancare de peste.

Pentru mine Captain of the Watch si Elixir of Immortality au fost MVP-urile eventului. De asemenea cum spuneai si ceilalti, inelele sunt dementiale si foarte puternice. Personal, cel verde si rosu mi se pare cele mai devastatoare, chiar daca nu reusesc sa umfle creaturile.

Alte carti care m-au incatat au fost ciclul de creaturi necomune care te pun sa joci pe culorile aliate. Arctic Aven si Prized Elephant mi se par cele mai tari.

Roaring Primadox poate face niste combouri nebune cu creaturi gen comes into play, iar combinat cu Garruk's Packleader este o nebunie.

Personal, sealed pool-ul de la Pre-ul asta a fost cel mai bun deschis de cand joc acest format. Nici macar o rara crap n-am avut, lucru de-a dreptul impresionant big_smile

Albastru nu are removal, dar are 3 counter spelluri, din care 2 folosibile si in limited: Counter creature spell la 2 manna, si counter all la 4 manna, care le primesti inapoi, incredibil de puternice daca ai cel putin 2-2. Si mai are o necomuna care aduce inapoi sorcery/instant din graveyard. Divination pt. card draw, cativa flyeri, un 0/4 pt. 1 manna, si ai o baza buna. Perechat cu negru ai acces la creaturi cu deathtouch, exalted, si spot removal. Perechat cu alb, Pacifism, exalted, si O ring. Deseori un singur flyer de 2/1 poate castiga jocul si singur. Eu am jucat albastru/negru la pre. Cu 2 rare: Clone, si chestia care da 2/2 drake la fiecare sorcery/instant (niciodata nu a supravietuit mai mult de 1 tura).

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

Exact asta-i chestia cu Sealed-ul ca te impinge in anumite culori in functie de card pool. Tu Benczi ai jucat Albastru probabil pentru ca aveai carti bune pentru asa ceva, si e si normal ca fiecare sa vada ce-i bun pe culoarea care a jucat-o.

Intradevar un counter in limited poate fi o surpriza neplacuta pentru oponent, dar eu sincer rar as juca asa ceva... eventual daca as prinde bombe cum spuneai si tu de Merfolk-ul ala, care chiar ca te "obliga" sa joci cat mai multe spell-uri.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic 2013 Core Set - Prerelease

Aveam carti bune si pe alb si negru, dar cand am facut decul pur si simplu nu simteam ca poate castiga.

unul din cele 2 jocuri pe care l-am pierdut a fost de la un combo superb: Chronomaton + Trading Post. Daca drafteaza cineva Trading Post, chiar merita jucat cartea. Nu e o bomba traditionala, ca jocul e ca si castigat daca te untapezi cu ea, dar in 2-3 ture poate aduce un avantaj semnificativ. L-as incerca si in standard, cat timp artefactele din mirrodin sunt inca jucabile.