Topic: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

M-am gandit putin daca merita sa scriu postul asta si am hotarat ca pentru binele tuturor incepatorilor si al comunitatii sa va spun care ar fi cele mai bune investitii MTG care sa mentina si comunitatea activa si voua interesul pentru joc.

O sa va spun mai intai cele mai intalnite greseli pe care le fac incepatorii si va rog pe voi, sa nu le faceti chiar daca exista tentatia:
1. Nu merita sa cumparati cate unu-doua boostere pe saptamana doar pentru a vedea ce poate pica la noroc. Cu toate ca MTG are un element de noroc, preferabil sa scoateti cat de mult puteti dintr-un booster achizitionat, iar aici ma refer sa deschideti boostere doar la evenimente MTG .
2. Nu cumparati box dintr-un set ca mai apoi sa nu mai aveti bani sa participati la evenimentele MTG. De-alungul timpului s-a dovedit ca achizitionarea de display-uri este mai putin folositoare jucatorilor decat participarea la Pre, Re etc.
3. Cand draftati, nu luati toate rarele de la masa doar pentru ca sunt rare. Ideea unui draft este sa iti formezi un arhetip format din 2(maxim 3) culori si sa luati carti doar din acele culori..
4. Chiar daca aveti culori preferate, in special la draft, nu tineti cont de culoare ci de cartile cu adevarat bune. Nu intotdeauna rara este cea mai buna alegere. Uneori o comuna (ex. Murder) sau o necomuna (ex. Oblivion Ring, Flames of the Firebrand) surclaseaza cu mult majoritatea rarelor si miticelor. Nici in standard nu merita fortate arhetipuri neviabile (anumite combinatii care nu au mana fixing bun sau care efectiv nu functioneaza bine in metagame)

Sfaturi :
1. Tineti toate cartile in sleeve-uri in timpul jocului iar cartile foarte scumpe tineti-le tot timpul in sleeve-uri.

2. Faceti trade doar conform cu pretul afisat pe deckbox.org, starcitygames.com, tcgplayer.com etc.

3. Maximizati-va posilitatile sa participati la PRE-RELEASE, RELEASE si GAME DAY la toate seturile. Acestea sunt cele mai importante evenimente MTG si ele ajuta comunitatea sa mai poate fi activa in continuare ani buni de zile. Decat sa achizionati un booster saptamanal, mai bine strangeti cateva saptamani la rand bani si cand vine un PRE-RELEASE , RELEASE sau GAME DAY participati. Daca va uitati la cei din Mures, prezenta la Pre-release este 25 persoane la 2 septembrie 2012. Intradevar, Pre-release-uri ar trebui sa aiba cea mai mare participare in general asa ca faceti tot posibilul sa veniti la el. De asemenea, Pre-release-uri sunt mult mai beginner friendly decat oricare alt eveniment non-pauper.

4. Nu strangeti carti din toate culorile de la inceput ci incercati sa faceti trade cu cele scumpe din culorile care nu va intereseaza. In timp veti putea face o colectie minunata pe toate culorile insa la inceput este bine sa va axati pe 2-3 culori maxim!  Altfel, veti cheltui mult si veti pierde elementul de TRADING card game.

5. Daca alegeti sa jucati dupa flavour (gen vampiri, zombies, reanimare etc) verificati pe internet daca acestea sunt viabile in standard  deoarece puteti fi dezamagiti cand veti vedea diferentele la evenimente fata de cele de acasa. Nu ne nastem deck-builders si este foarte greu sa citesti un intreg meta game asa ca prima solutie este sa verificati saptamanal ce deck-uri ajung in TOP 16 pe www.starcitygames.com .
Lectia cea mai grea pentru incepatori este ca nu poti fi deck-builder decat dupa ani de experienta. Desigur, acasa poti fi deck-builder dar la evenimente importante trebuie sa selectezi un deck jucabil si sa il mai retusezi cu ceea ce ai.

6. Nu investiti acum, in luna septembrie, in carti ce vor iesi din standard in octombrie. Sugerez celor care nu stiu ce set-uri sunt in standard sa caute la Advanced Search pe deckbox, sa verifice dupa Edition - si sa se uite peste set-urile Scars of Mirrodin, Mirrodin Besieged, New Phyrexia si M12 - acestea vor iesi din standard si nu merita investit in ele (la noi in comunitate desigur!)

7. Sunt multe efecte frumoase pe unele rare insa acceptati ideea ca acestea pot fi crap in competitive play. Pe masa de bucatarie sau la evenimente casual cu siguranta vor fi minunate si le veti putea juca. Ca sa verificati cat de crap este o rara - dati search pe deckbox si verificati pretul cartii - cat timp este sub 1-2$ este CRAP.

8. Folositi-va de posibilitatea de a apela la Cutia Milei. Cautati la People > CM INNISTRAD, cm_core_sets. Tot ce e acolo este pe gratis pentru cei noi mai ales pentru a-si putea completa deck-urile cu carti din set-urile ce le-au ratat!

9. Inscrieti-va la EVENIMENTE PE DECKBOX pentru a putea face si noi calculele cati oameni vor veni, cate boostere sa aducem etc. Inca un lucru, daca nu se strang minim 8 oameni per eveniment, acesta nu se va tine!

10. Daca aveti intrebari, puteti sa le puneti pe forum si chiar e indicat sa le puneti acolo - exista diverse topicuri unde puteti sa le puneti ! .

11. Luati aminte ca SHOCKLANDS - landurile duale din Return to Ravnica cu Land Type Island Plains, Swamp Forest, Forest Plains, Island Mountain si Swamp Mountain sunt foarte scumpe si merita trade-uite pe alte carti scumpe !

12. Sa participati la evenimentele de lansare Return To Ravnica (PRE-RELEASE, RELEASE), sa va alegeti o ghilda, sa va distrati si sa ne ajutam reciproc sa ducem comunitatea mai departe. Multa bafta tuturor si va rog sa cititi cu atentie cele de mai sus pentru a nu va enerva pe joc inca de la inceput.
Un calcul simplu : 17 x 6 = 102 lei pentru 6 boostere sau 120 lei pentru un eveniment cu 20+ oameni (doar 18 lei in plus care iti dau posibilitatea sa castigi mult mai multe premii). Voi alegeti.

Last edited by TudorGrigoroaia (2012-09-02 20:11:03)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

Bravo Domnule! Foarte bine spus!

http://pwp.wizards.com/2300135046/Scorecards/Portrait.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

Intradevar un post de nota 10.

Apropo, la punctul 6. M13 nu iese din Standard, ci mai mult ca sigur vroiai sa zici M12. TI-am modificat eu smile

Punctul 11: Shocklandurile sunt scumpe acum, dar dupa ce iese RtR o sa vedeti o scadere a preturilor. Deci cine are ACUM shocklanduri, inainte de lansarea RtR ar fi bine sa le vanda, schimbe smile

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

singerete wrote:

Intradevar un post de nota 10.

Apropo, la punctul 6. M13 nu iese din Standard, ci mai mult ca sigur vroiai sa zici M12. TI-am modificat eu smile


Mersi ! Sper sa citeasca si cei noi ca pentru ei este postul.

Last edited by TudorGrigoroaia (2012-09-02 19:44:09)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

O sa-l pun si pe Facebook pe pagina si grup.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

Bravo Tudore, iarasi!!!

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

Desi in majoritatea cazurilor sunt de acord cu tine, la partea cu draftul la rare e mai ciudat putin.

Tu gandesti din perspectiva unui jucator avanat, care sti cand apare un set nou cum sa citesti cartile, ce carti sa draftezi ca sa faci combouri in limited, sa castigi jocurile chiar si cu niste comune. Asta pot doar cei avansati si nici lor nu le iese always.

Totusi, incepatorii se bucura ca ajung la faza in care citesc diferenta intre un "you may" sau "target", daramite sa mai stie diverse combouri in noul set, meta game etc. Nici macar nu stiu multi pina la aprox 1 an, ce landuri sa joace in ce numar, cate carti se joaca in deck de limited ... Pentru ei e "rare draft" in majoritatea cazurilor si daca le pica o rara sau mitica care cred ca e OK pentru acel joc, vor face deck in jurul acelei carti.

Draftul asa cum vezi tu din punctul de vedere al unui avansat, va fi doar dupa 6 luni sau poate la unii dupa 1 an.  E parerea mea, of course ... :-)

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

lvalics wrote:

Desi in majoritatea cazurilor sunt de acord cu tine, la partea cu draftul la rare e mai ciudat putin.

Tu gandesti din perspectiva unui jucator avanat, care sti cand apare un set nou cum sa citesti cartile, ce carti sa draftezi ca sa faci combouri in limited, sa castigi jocurile chiar si cu niste comune. Asta pot doar cei avansati si nici lor nu le iese always.

Totusi, incepatorii se bucura ca ajung la faza in care citesc diferenta intre un "you may" sau "target", daramite sa mai stie diverse combouri in noul set, meta game etc. Nici macar nu stiu multi pina la aprox 1 an, ce landuri sa joace in ce numar, cate carti se joaca in deck de limited ... Pentru ei e "rare draft" in majoritatea cazurilor si daca le pica o rara sau mitica care cred ca e OK pentru acel joc, vor face deck in jurul acelei carti.

Draftul asa cum vezi tu din punctul de vedere al unui avansat, va fi doar dupa 6 luni sau poate la unii dupa 1 an.  E parerea mea, of course ... :-)

Good points here as well, pe langa ce a scris, Tudor ofc. Ce mai am eu de adaugat din experienta:
12: Cum cele mai bune metode sa scoti carti noi( si potential bune) este sa participi la drafturi/sealed, nu uitati ca voi jucati Magic tocmai ca sa jucati Magic. Nu va asteptati sa trageti din primul booster deschis, ever, o mitica de 70$l. Sunt cazuri exceptionale.( ce mizerabil ma simt zicand asta :-/ ). La fel si la draft: s-ar putea sa trageti in M13 un thundermaw hellkite, insa restul cartilor de rosu sa fie furate de vecini. Evident, e normal sa faci rare-drafting daca pretul cartii acopera pickul, insa sa nu va asteptati sa draftati restul in jurul acelei carti/culori.
Ideea de baza: NU FORTATI LUCRURILE. JUCATI MAGIC INAINTE DE ORICE. BECOME BETTER PLAYERS. Nu fortati in draft si, in general, nu fortati sa va pice mitice. Ascultati de cineva care a tras 8 stony silence din premii/drafturi.

Last edited by Silviu (2012-09-02 23:35:18)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

Ar trebui sa te apuci sati scrii o carte smilebig_smile !! Post bun! sper sa ma (ne) ajute cat mai mult!!!!!!

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

oscarv221 wrote:

Ar trebui sa te apuci sati scrii o carte smilebig_smile !!

Nu este nevoie de pronume in cazul acesta. Daca ar fi, s-ar scrie sa-ti. Este bine sa inveti devreme smile.

Last edited by Zgarbas (2012-09-03 09:21:23)

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

TudorGrigoroaia wrote:

... la inceput este bine sa va axati pe 2-3 culori maxim!

Minunat ! Thumbs up pentru aces user guide !

ps. gramatical corect este insa "maximum" tongue

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

m0nstersnatch wrote:
TudorGrigoroaia wrote:

... la inceput este bine sa va axati pe 2-3 culori maxim!

Minunat ! Thumbs up pentru aces user guide !

ps. gramatical corect este insa "maximum" tongue

Ai dreptate la "maxim"um!

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

Io- singurul din guild-ul Gulgaris? I fell so alone...

Post's attachments

Circle.png
Circle.png 166.19 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

tonisnakes wrote:

Io- singurul din guild-ul Gulgaris? I fell so alone...

Pai nu esti singurul. Mai sunt 2. Tu inca nu te-ai inscris la PRE pe forum si la events.

p.s.: e Golgari.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

tonisnakes wrote:

Io- singurul din guild-ul Gulgaris? I fell so alone...

Atunci ce sa zic eu? Vom fi circa 30 de persoane aici la prerelease si sunt singurul care e cu Selesnya. And I mean the ONLY ONE!!

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

fistyke wrote:
tonisnakes wrote:

Io- singurul din guild-ul Gulgaris? I fell so alone...

Atunci ce sa zic eu? Vom fi circa 30 de persoane aici la prerelease si sunt singurul care e cu Selesnya. And I mean the ONLY ONE!!

Selesnya este CEA MAI SUBESTIMATĂ ghildă momentan. Nu-ți face griji, va fi super-balansat tot setul la cum se arată, deci e o chestiune de ”gust”. Eu unul sunt sigur că Selesnya o să rupă în limited datorită efectelor de trample/vigilance pe care le posedă.

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

Rarres wrote:
fistyke wrote:
tonisnakes wrote:

Io- singurul din guild-ul Gulgaris? I fell so alone...

Atunci ce sa zic eu? Vom fi circa 30 de persoane aici la prerelease si sunt singurul care e cu Selesnya. And I mean the ONLY ONE!!

Selesnya este CEA MAI SUBESTIMATĂ ghildă momentan. Nu-ți face griji, va fi super-balansat tot setul la cum se arată, deci e o chestiune de ”gust”. Eu unul sunt sigur că Selesnya o să rupă în limited datorită efectelor de trample/vigilance pe care le posedă.

I really hope so my friend smile

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

TudorGrigoroaia wrote:
singerete wrote:

Intradevar un post de nota 10.

Apropo, la punctul 6. M13 nu iese din Standard, ci mai mult ca sigur vroiai sa zici M12. TI-am modificat eu smile


Mersi ! Sper sa citeasca si cei noi ca pentru ei este postul.


L-am citit.Mersi ma bucur ca incerci sa ne ajuti, astfel putem progresa:)

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

În completare la ce au scris oamenii mai sus, ”eu vin cu un sfat omenos...:”
faceți un calcul: dacă participați la pre-uri sau la drafturi costurile per booster achiziționat sunt foarte apropiate de prețul de achiziție ”la liber” a acestor boostere. Iar dacă jucați decent, nu trebuie să jucați glorios de bine, doar decent, atunci veți intra în premii = cu fiecare booster câștigat eficiența investiției crește enorm.

Să luăm spre exemplu pre-ul: cu 120 lei achiziționați 6 boostere = 20 lei/booster (față de 17 lei cât ar fi el în mod normal). Chiar și cu o clasare pe locul 10, unde se câștigă un booster, investiția se echilibrează: cu 120 lei achiziționați 7 boostere (6 în taxa de participare+1 câștigat) = 17.14 lei/booster. Nu mai zic dacă intri în top8 sau top6, unde deja ești cu mult sub 17 lei/booster, deci în câștig. La toate aceste calcule se mai adaugă experiența unui eveniment important plus elementul de socializare, deloc de neglijat.

Țineți minte: fără participarea la evenimente tip limited (drafturi sau sealed), unde să stați de vorbă cu oamenii mai experimentați, să schimbați idei de deckbuilding, jocul vostru de Magic nu va progresa. Vă zic asta din experiență: în momentul în care devi mai bun la draft vei deveni automat mai bun și la Standard, Pauper și Constructed în general.

Totodată, tatonați cu ideea de a nu deschide premiile câștigate și să le țineți pentru participările voastre la următoarele drafturi (cu 3 boostere de ale tale + 30 lei poți participa la draft). Eu așa fac de două seturi încoace (AVR și M13) și vreau să spun că sunt muuuuuuuuult mai câștigat așa fiindcă am participat la absolut toate drafturile de până acum din ultimele 5 luni, în majoritatea cazurilor din premiile câștigate+ceva bani.

Valoarea teoretică a unui booster este cu mult amplificată dacă acest booster este deschis în timpul unui draft. Oricum, dacă în acel booster pică o carte de 20+$, aceasta va fi luată chiar dacă nu este pe culorile jucate în acel draft, deci voi ca jucători nu pierdeți absolut nimic din valoarea boosterului respectiv.

Să exemplific: să zicem că îți iei un booster și-l deschizi și înauntru ai comunele+necomunele printre care 1 Talrand's Invocation și 1 Gem of Becoming+o rară precum Battle of Wits sau Boundless Realms. Tocmai ai cheltuit 17 lei aproape degeaba, fiindcă rara este de rahat și necomunele cu aplicații limitate și discutabile în Constructed. Dacă același booster ar fi deschis în timpul unui draft, atunci perspectiva se schimbă complet, fiindcă Talrand's Invocation este argumentabil cea mai bună necomună din set și de departe cea mai bună carte pentru draftul respectiv din pachet! Ca să nu mai vorbesc de faptul că, în timpul unui draft, un Searing Blaze sau Essence Drain sunt cărți de bază pentru anumite strategii și pot fi alese liniștit în fața rarelor sau necomunelor mai sus menționate.

Să nu mă înțelegeți greșit: nu vreau să vă determin să nu mai cumpărați boostere! Departe de mine acest gând! Dacă buzunarele vă permit cumpărați câte vreți! Vreau doar să vă sensibilizez la investiții făcute cu cap și din care să profitați la maxim(um)!

Exemplu: în loc să dați 17 lei pe un booster luat și deschis random, mai bine consultați lista de evenimente programate pentru perioada imediat următoare și participați cu aproape aceeași bani (20 lei) la un Pauper pe premii, unde șansele de câștig sunt absolut egale pentru toată lumea (ține de gameplay, nu de cărțile din deck) și cu cât participă mai mulți oameni, cu atât premiile sunt mai mari, deci poți lejer câștiga 2-3 boostere dacă joci bine.

Alt aspect important: o comunitate este puternică doar dacă are membri activi! Cu cât sunt mai mulți oameni la evenimentele cu premii, cu atât premiile vor fi mai mari => cărți mai multe în comunitate => un fond de cărți ce pot fi împrumutate/tradeuite mai mare => deck-uri mai bune overall, pentru toată lumea. Este un câștig indirect și mai subtil, însă unul de care poate profita toată lumea, pentru că nu joacă toți aceleași culori.

P.S.: ”...decât pentru mândre, mai bine să mori sănătos!”

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

Uff - a grait Pitis a MTG-ului :-)))

Eu mai adaug o modalitate de a face rost de carti in comunitate, mai ales la cei noi, care nu au un numar mare de carti si au nevoie, indiferent ca e standard sau nu ...
Nu uitati, intre voi, acasa, puteti juca si cu carti care nu sunt in standard, doar just for fun!

Noi la Mures am introdus acum un nou tip de draft, special pentru incepatori, dar nu sunt exclusi nici altii.

Carti in comunitate sunt halal-dumnezeu destule la cei mai vechi.
Luati din acele carti, repet, indiferent ca e standard sau nu, si faceti boostere (noi am pus 10 comune + 4 necomune + 1 rara.

Valoarea boosterelor eu nu am calculat, comune avem o gramada in plus de 4 bucati, deci sunt de unde pune, necomune la fel sunt sigur ca sunt, si rare se gasesc care sunt in plus si merita sacrificate pentru comunitate.

La 15 RON am facut draft atunci cand se aduna 8 jucatori.
Prin aceste drafturi am reusit sa le aratam noilor jucatori cum se drafteaza, ca sa poata participa si la drafturi mai mari si s-au ales la final cu carti + castig la primele 4 locuri un "booster".

Dupa draft au si inceput sa traiduiasca intre ei, ceea ce e bine.

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

fistyke wrote:
tonisnakes wrote:

Io- singurul din guild-ul Gulgaris? I fell so alone...

Atunci ce sa zic eu? Vom fi circa 30 de persoane aici la prerelease si sunt singurul care e cu Selesnya. And I mean the ONLY ONE!!


scuze nu stiam dar am ajuns la concluzia mea pentru ca pe forum nu am mai vazut pe nimeni care sa fie in golgari la planeswalker.


http://pwp.wizards.com/4213628621/Scorecards/Landscape.png

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

13. Jucati mult Draft, Rich Man's Draft:

8 people start with 2 boxes each. 1 Box is the prize for the winner. The other box is for Drafting.
Players take a booster from their box, open it, select one card, and throw the rest away. Repeat this for all boosters.
After all picks have been play, players make the best deck they can, with the 36 cards they have selected.
Rounds are played Single elimination, first to two wins, with the winner progressing, and getting ownership of their opponents deck. Final winner will get all 8 boxes, and all decks of the other players.
(room for variation, if players don't feel 'rich' enough, to throw cards away, put up boxes as prizes, or play for keeps)

Re: Sfaturi pentru toti cei care se afla la inceput de drum in MTG!

benczi wrote:

13. Jucati mult Draft, Rich Man's Draft:

8 people start with 2 boxes each. 1 Box is the prize for the winner. The other box is for Drafting.
Players take a booster from their box, open it, select one card, and throw the rest away. Repeat this for all boosters.
After all picks have been play, players make the best deck they can, with the 36 cards they have selected.
Rounds are played Single elimination, first to two wins, with the winner progressing, and getting ownership of their opponents deck. Final winner will get all 8 boxes, and all decks of the other players.
(room for variation, if players don't feel 'rich' enough, to throw cards away, put up boxes as prizes, or play for keeps)

Ahahahaha... wait... what!?!? yikes

http://pwp.wizards.com/3213663915/Scorecards/Landscape.png