Topic: [Events] Luna Octombrie and beyond

Dragi tovarăși și pretini,

Vă rog puțină atenție, că-i important.

Avem următoarele date de intrare:
1. o comunitate care recent s-a mărit considerabil și care vrea să vină să joace în cadru organizat, însă foarte mulți dintre omuleți nu pot veni joia seara la ThNM;
2. mai sus numiții omuleți agrează destul de mult Pauper-ul;
3. avem de a face cu un set frumos care a ”revergorat” interesul pentru Standard și pentru competiție, în special printre jucătorii mai vechi și mai bătrâni;
4. sezonul de vacanțe a trecut și va deveni din ce în ce mai frig și mai nașpet p-afară.

După o analiză a datelor de intrare vă propun următoarea soluție: evenimentele nu se vor mai ține joia seara ci sâmbăta dimineața, începând cu orele 11 AM. Deocamdată vom merge doar pe sistemul de 1 eveniment per săptămână, dar putem trece la vechiul model de 2 evenimente per săptămână în cazul în care interesul este foarte ridicat (dar asta rămâne de văzut).

Totodată, ar fi bine să jucăm pe premii, deci propun să se țină 2 evenimente distincte în paralel: unul Pauper cu taxă de 10 lei/jucător și premii mai mici și unul Standard cu taxă de 20 lei/jucător și premii mai mari. Taxele și premiile se pot modifica oricând în funcție de preferințele voastre (se poat ține chiar și fără taxă+premii).

Desigur, e important pentru noi să știm ce părere aveți și voi în legătură cu toată ciorba asta, așa că așteptăm cu mare interes păreri și sugestii. Lucrurile astea le vom mai discuta în persoană la evenimentele din următoarele săptămâni, urmând ca modificările să fie făcute imediat după GameDay.

Peace the phuck out!

Rareșul

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Suna interesant sa fie doua evenimente in paralele, dar cred ca va fi un cosmar partea organizatorica.

Eu sunt pentru evenimente cu taxa de inscriere pentru ca e mult mai interesant cand stii ca joci pentru un premiu. Desi nu sunt jucator vechi si nici foarte batran (buletinul s-ar putea sa ma contrazica), sunt mai atras de formatul Standard decat Pauper.

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Asa e, toamna aducr mai multe evenimente si cel mai important este ca readuce constructedul in cluj. Vara Limited s-a terminat, insa asta nu inseamna ca nu vom mai avea drafturi. Vom incerca sa pastram vechea formula cu un draft la 2 saptamani deoarece sunt foarte multi doritori de limited si e nevoie de carti in comunitate.

Sa ne vedem cu bine la event-urile ce urmeaza!

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Ce fain de voi! Bravo! Tineti-o tot asa!

Daca va vine sa credeti sau nu, aici la Nantes la locul unde am jucat draft la Release (ala pocit de s-au adunat rarele la sfarsit) nu se tin evenimente regulate de MtG. Se tine una/doua pe luna, mai proeminent fiind Yu-Gi-Oh! si Pokemon. Trist... (trebuie sa-mi gasesc alt shop...)

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Sambata, sunt deacord si pot veni, fata de joi cand trebuie sa ajung acasa.Great Idea !

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

imi place ideea mai ales ca e de la 11 si voi putea sta la tot evenimentul care se va tine

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Faina idee Rarese. O singura problema la mine. Nu prea am sponzorizare din partea parintilor, deci o sa fie cam greu financiar sa particip, dar si daca sunt falit mai vin pe acolo sa joc doar din placere. Nu stiu daca le vor placea altora ideea asta avand aproape toti banii lor, dar ideea ar fi sa facem un mini-event casual in paralel cu celelalte mai importante fara taxe in care mai mult noi astia noi avem de castigat ca jucam din placere si primim sfaturi de la cei mai buni ca noi. Think about it, ok?




http://pwp.wizards.com/4213628621/Scorecards/Landscape.png

Last edited by tonisnakes (2012-10-10 16:45:09)

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Eu sambata nu pot veni la evenimente si tocmai ce ma chinui de o luna cu tradeuri ca sa pot juca iar standard.
FNM JOIA PLZ.

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Zgarbas wrote:

Eu sambata nu pot veni la evenimente si tocmai ce ma chinui de o luna cu tradeuri ca sa pot juca iar standard.
FNM JOIA PLZ.

Daca se vor strange minim 8 oameni vom tine si Joia evenimente. Ma voi ocupa personal de ele daca Rares nu poate ajunge insa trebuie sa ne gandim la ce anume se va juca (probabil Standard in fiecare saptamana si probabil va fi si cu premii - ma gandesc la o taxa de 10-15 lei de om ). Deci in principiu e ok, numai sa fie lume!

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Zgarbas wrote:

Eu sambata nu pot veni la evenimente
FNM JOIA PLZ.

+1 from me

signature

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

cred ca as ajunge si eu mai degraba joi, decit simbata.

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Dragilor, după cum ziceam și mai demult: vom juca doar sâmbăta începând cu săpt viitoare. Văd că interesul pentru lunea seara a scăzut dramatic și nu pare să-și revină prea curând. La ce prezențe sunt la evenimente în ultima vreme nu are absolut nici un rost să ținem 2 turnee pe săptămână. Deal with it.

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Io am tot uitat ca e lunea magic si d-aia n-am venit. PLZ keep mondays sad.

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Zgarbas wrote:

Io am tot uitat ca e lunea magic si d-aia n-am venit. PLZ keep mondays sad.

Luni am fost 3 care ar fi jucat... mai are sens?

Sa facem in paralel, sambata, draft/standard?

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Silviu wrote:
Zgarbas wrote:

Io am tot uitat ca e lunea magic si d-aia n-am venit. PLZ keep mondays sad.

Luni am fost 3 care ar fi jucat... mai are sens?

Sa facem in paralel, sambata, draft/standard?

+1

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

Nu cred ca merita sa se faca in paralel, avand in vedere ca la draft s-au inscris confirmati 8 oameni, nu o sa se mai adune de un sanctioned event inca pe atatia.

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Events] Luna Octombrie and beyond

La ce participare "grandioasa" avem in ultima perioada ma face sa ma intreb ce fac oamenii cu cartile pe care le-au strans la pre, re, drafts etc.
Eu m-am cam saturat sa le tin prin bindere si daca tot jucam aproape numai drafturi, probabil se pierde si rostul de a le mai strange in playset-uri. Pentru ca o comunitate, orice comunitate sa functioneze in parametri normali e nevoie si de constructed. La noi din pacate e o mare gaura in aceasta privinta. Inteleg ca e greu sa adunam toate cartile pentru un deck calumea insa fara putin efort nu se face nimic. Fiindca vorbim despre un trading card game, ar fi indicat ca cei interesati sa caute oportunitati de trade oriunde in lume.

Cred ca e ok sa tinem evenimentele doar sambata. E inutil sa ne strangem 3-4 oameni in fiecare luni in incinta "Enigmei" la o ora la care lumina de acolo ne strica ochii la toti.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png