Topic: [Event] Release Mirrodin Besieged

http://media.wizards.com/images/magic/tcg/products/mbs/EN_MBS_LargeEventCTA_Launch.png

Data: 5 februarie 2011
Ora: 12:00 - 12:30
Locație: Bulgakov, Inocențiu Micu Klein nr. 17
Format: Booster Draft (3 boostere SOM - SOM - MBS incluse în taxa de participare)
Runde: în funcție de numărul de participanți
Locuri disponibile: 24
Taxa de participare:

- plata la momentul eventului
Release -> 60 lei
Pachet Pre+Re ->160 lei (plata la Prerelease)

- plata până pe 15 ianuarie
Release -> 55 lei
Pachet Pre+Re -> 150 lei BEST DEAL!

Pentru înscriere apăsați aici
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pool de premiere 1.5 boostere MBS/ jucător.

10-7-5-3-2-2-1-1 plus 2 boostere draftate (premii la un pool de 22 jucători)

Premii surpriză
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cartea foil de participare care o vor primi primii 20 de jucătorii este:

http://media.wizards.com/images/magic/daily/arcana/617_beu98s08d4.jpg

Se vor completa Checklist-uri. Vă rog să vă aduceți pix-uri ca să nu așteptăm unul după altul pentru completarea foilor.

Cartea foil de participare nu se va folosi în concurs!

Mulțumesc pentru înțelegere.

Au achitat taxa:

Sergiu Singeorzan
Gabi Orban
Laura Costea
Gyula Uzskay
Ovidiu Florea
Marius Burzo
Ionut Burzo
Benczedi Jozsef
Daniel Seica
Mihai Guzu
Rareș Dădârlat
Mihai Costin
Alex Săvescu

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Țin să vă anunț că aș putea suplimenta locurile pentru RE cu încă 8 locuri, dar doar dacă aș știi că se vor ocupa.

De asemenea vă amintesc că formatul draftului va fi SOM-SOM-MBS și draftul se va începe cu ultimul booster, adică cel de MBS.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Eu vazui ca s-a eliberat un loc pe deckbox si m-am inscris tongue, dar asta e deja in cei 16

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

singerete wrote:

Țin să vă anunț că aș putea suplimenta locurile pentru RE cu încă 8 locuri, dar doar dacă aș știi că se vor ocupa.

De asemenea vă amintesc că formatul draftului va fi SOM-SOM-MBS și draftul se va începe cu ultimul booster, adică cel de MBS.

Șefu', țin să-ți amintesc că și eu am achitat taxa.

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Corect. Uitasem să te trec și aici.

Și am mărit lista de înscrieri pentru Release la 24 de locuri.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

vai ce carte urata la RE.. mai ales ca e si Miran

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Must mean that Mirran won eh? Nu degeaba au Victory Herald tongue Phyrexia = pwnd! tongue

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Nu neapărat. O bătălie câştigată nu înseamnă că au câştigat războiul.

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

singerete wrote:

Țin să vă anunț că aș putea suplimenta locurile pentru RE cu încă 8 locuri, dar doar dacă aș știi că se vor ocupa.

De asemenea vă amintesc că formatul draftului va fi SOM-SOM-MBS și draftul se va începe cu ultimul booster, adică cel de MBS.


Mesele de draft vor fi tot pe fractiuni ?

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

incat boosterele nu vor fi pe factiuni, nu vad de ce ar fi mesele de draft pe factiuni, mai ales ca daca ar fi, pt jucatori ar fi greu sa drafteze un deck normal (daca tinem cont de factiune in cartile draftate)

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Boostere factionate vor fi doar la PreRelease. La Launch Party(release) vor bi boostere normale draftate normal cu mica precizare ca de acum incolo se va incepe draftatul cu ultimul booster (set din block). In cazul nostru se va deschide initial boosterul MBS si apoi cele de SOM.

Poate ce ai inteles tu Cristi, a fost ca incepand cu Launch Party-ul se va declansa War League-ul. Oricum se pare ca Battlefield Kit-uri primesc doar Advanced Shop-urile, iar noi suntem doar Core sad

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

singerete wrote:

Boostere factionate vor fi doar la PreRelease. La Launch Party(release) vor bi boostere normale draftate normal cu mica precizare ca de acum incolo se va incepe draftatul cu ultimul booster (set din block). In cazul nostru se va deschide initial boosterul MBS si apoi cele de SOM.

Poate ce ai inteles tu Cristi, a fost ca incepand cu Launch Party-ul se va declansa War League-ul. Oricum se pare ca Battlefield Kit-uri primesc doar Advanced Shop-urile, iar noi suntem doar Core sad


Pacat ca nu avem si noi statut de Advanced Shop sad. Ca o ultima informatie :Booster-ul de MBS se poate alege din ce fractiune sa fie ?

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Nu.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

NOTĂ:

Pentru o bună desfășurare a evenimentului de mâine, vă rugăm să respectați programul de mai jos:

ora 12:00 - întâlnirea în Cafe Bulgakov, achitarea taxei de participare (pt. cei care încă nu au plătit), ridicarea boosterelor, așezarea la mese;

ora 12:30 - începerea efectivă a draftului. Se deschide primul booster, acela de MBS. După draft se completează checklist-ul (nu uitați de pix!) și începe etapa de deckbuilding;

ora 13:50 - predarea checklist-ului la organizatori;

ora 14:00 - începerea primei runde.

În afară de cazurile absolut excepționale, nu se vor admite întârzieri. Draftul va începe la ora stabilită și pick-urile pentru cei care lipsesc se vor face aleator (deschis pachet, scos token, amestecat pachet, scos carte cu fața în jos, dat mai departe). Deci ar fi bine să fiți acolo la timp, să și vedeți ce cărți luați tongue .

OBS:
1. este ideal ca pick-urile din timpul draftului să fie făcute rapid, altfel se mănâncă din timpul de deckbuilding.

2. se vor elimina pile-up-urile: toți jucătorii vor ridica pachetul din stânga/dreapta SIMULTAN, vor drafta și vor pasa cărțile rămase la următorul jucător doar dacă acesta nu are alt pachet în așteptare.

3. cărțile draftate se pot consulta DOAR între pick-uri și doar dacă nu ai alt pachet în mână.

4. remember to HAVE FUN!!!

Ne vedem mâine!

Last edited by Rarres (2011-02-04 09:40:26)

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Ca și completare la cele spuse de Rareș, vă anunț că Dan Moldovan va fi pe post de Judge, astfel încât să vă așteptați la deck check-uri în timpul concursului iar orice întrebare legată de vreo situație de joc îi va fi adresată lui.

Promo Card-uri de Launch Pary (Thopter Assembly) vor primi primii 20 de jucători în ordinea sosirii maine în Bulgakov. Excepție de la regulă o fac cei care deja și-au achitat taxa de participare la Launch Pary.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Rarres wrote:

OBS:
1. este ideal ca pick-urile din timpul draftului să fie făcute rapid, altfel se mănâncă din timpul de deckbuilding.

2. se vor elimina pile-up-urile: toți jucătorii vor ridica pachetul din stânga/dreapta SIMULTAN, vor drafta și vor pasa cărțile rămase la următorul jucător doar dacă acesta nu are alt pachet în așteptare.

..referitor la 1. exista un timp acordat (stabilit) fiecarui pick:

Booster Draft Timing
Cards remaining in pack    Time allotted
15 cards    35 seconds
14 cards    35 seconds
13 cards    35 seconds
12 cards    25 seconds
11 cards    25 seconds
10 cards    25 seconds
9 cards      20 seconds
8 cards      20 seconds
7 cards      20 seconds
6 cards      10 seconds
5 cards      10 seconds
4 cards       5 seconds
3 cards       5 seconds
2 cards       5 seconds
1 card      N/A

..iar la 2. pot spune ca nu am vazut nicaieri ca trebuie ridicat pachetul SIMULTAN tongue  Am avut ocazia sa descopar ca in Anglia, Belgia, Germania si Austria au o denumire si anume "regula celor 3 zone" care prevede ca in orice moment al draftului nu au voie sa exista la nimeni mai mult de 3 pachete: unul in stanga, unul in dreapta si unul in mana! Asta inseamna ca nu ai voie sa dai mai departe cartile din mana daca in stanga/dreapta mai exista un pachet care inca nu a fost ridicat de urmatorul jucator de draft!

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Pentru a drafta pe timp, ce ar fi excelent pentru jucatorii care vor sa drafteze profesionist, e nevoie de om la fiecare masa, sau cu microfon, care sa zic: "mai sunt x secunde!" "draft!", etc...
Din pacate, cum la noi au venit de multe ori si incepatori, nu s-a tinut cont de regula timpului, cat nici de cea a "celor 3 zone"

This is who i am!

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

m0nstersnatch wrote:

..iar la 2. pot spune ca nu am vazut nicaieri ca trebuie ridicat pachetul SIMULTAN tongue  Am avut ocazia sa descopar ca in Anglia, Belgia, Germania si Austria au o denumire si anume "regula celor 3 zone" care prevede ca in orice moment al draftului nu au voie sa exista la nimeni mai mult de 3 pachete: unul in stanga, unul in dreapta si unul in mana! Asta inseamna ca nu ai voie sa dai mai departe cartile din mana daca in stanga/dreapta mai exista un pachet care inca nu a fost ridicat de urmatorul jucator de draft!

Știam că există temporizarea aia, dar nu putem pune timp așa scurt pe pick, vor fi prea dezavantajați începătorii și cei care nu prea au draftat acest set (și sunt destui, iar ideea e să ne SIMPTEM BINE).

Punctul 2 este o simplificare al regulii celor 3 zone. Vom vorbi cu câte unul de la fiecare masă să observe procesul de draft și să ”dea tonul” pentru fiecare pick. Am încercat la PotY și a mers bine draftul la masa noastră. Bine-a hi.

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

partea cu pick-ul pe timp nu e realista. nu poate sta nimeni sa numere secundele acolo smile

dar cea cu "3 zone" e cat se poate de simpla si din cate tin eu minte s-a folosit la destule drafturi... deci am putea insista cu ea.

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

mihai wrote:

partea cu pick-ul pe timp nu e realista. nu poate sta nimeni sa numere secundele acolo smile

Sunt soft-uri specializate pentru asta disponibile pe orice handheld. In ziua de azi, fiecare masa are cel putin pe unul cu telefon destul d ebengos pentru a-i permite sa reuleze un astfel de program. Crezi ca la Worlds sta judge-ul sa numere secundele?

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Rarres wrote:

1. este ideal ca pick-urile din timpul draftului să fie făcute rapid

Rarres wrote:

Știam că există temporizarea aia, dar nu putem pune timp așa scurt pe pick, vor fi prea dezavantajați începătorii și cei care nu prea au draftat acest set

..intai hotaraste-te daca vrei pick-uri rapide sau lente, iar dupa aceea ai de unde alege o solutie! tongue

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

m0nstersnatch wrote:

...intai hotaraste-te daca vrei pick-uri rapide sau lente, iar dupa aceea ai de unde alege o solutie! tongue

Încercam să stimulez pick-uri cât mai rapide, dar nici la 35 secunde pick-ul. Așa, undeva la 1 minut maxim. Rapid ești la critică.

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Daca majoritatea incearca sa faca mai rapid, merge mai repede in ciuda unor incepatori care incetinesc putin procesul. (toti is multumiti).
Daca e limita de timp atunci merge repede, dar incepatorii nu vor avea timpul necesar.(incepatorii plang)

Cred ca asta zicea:P.

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

Doar pentru ca unii (asa-zisi "profesionisti") pick-uiesc repede, nu inseamna ca nu poate unul (asa-zis "incepator") sa stea tot timpul alocat (care daca este 1 minut, va sta un minut). Deci "Daca majoritatea incearca sa faca mai rapid, merge mai repede in ciuda unor incepatori care incetinesc putin procesul." nu cred ca este valid.

Parerea mea este ca trebuie incurajati oamenii sa invete sa pick-uiasca mai repede. Cartile din Scars of Mirrodin oricum le stiu deja, deci practic trebuie sa se familiarizeze (nu zic sa stie pe din afara, dar sa stie aproximativ) cu cartile din Mirrodin Besieged. 1 minut e enorm de mult pentru draftat.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Release Mirrodin Besieged

A fost ok draftul. S-a draftat relativ rapid la toate cele 3 mese.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png