Topic: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

http://www.mananation.com/wp-content/uploads/2010/12/594_logo.jpg

Format: Elder Dragon Highlander sau Commander (dupa noua denumire)
Vom juca multiplayer, ori free for all ori Emperor ori 2HG, la alegerea multimii

Va fi fara taxa de participare si fara premii.... sau poate aranjam ceva smile

Pentru a nu ne trezi cu mai multe persoane cu acelasi general, va rog sa anuntati aici generalul cu care veti veni, dupa care eu il voi adauga in lista "invitatilor".

Lista invitatilor:

Sergiu - Thraximundar
Flo - Scion of the Ur-Dragon
Vlad - Rafiq of the Many
Ovidiu - Teysa, Orzhov Scion
Tudor - Rhys the Redeemed
Benczi - Teneb, the Harvester
Ioana - Wort, Boggart Auntie ?? (daca o lasam cu proxy sau daca-si face rost de carte)
Laura - Tolsimir Wolfblood
Gabi - Sakashima the Impostor

Va rog sa respectati lista "oficiala" a cartilor interzise care o gasiti aici!

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Rafiq şi legiunea sa de creaturi aiurite şi (sper) fără mana-screw de data asta.

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Wort, the Boggart Auntie daca merge cu proxiuri/fac rost de carti smile

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Ovidiu, teysa

This is who i am!

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Tudor, Rhys the Redeemed

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Hmm eu inca nu m-am decis ce general joc, dar am o intrebare: sa inteleg ca noi jucam cu league rule daca nu avem voie cu aceiasi generali?

The League Rule
An EDH "League" consists of a regular group of players who frequently play together using the same decks. No two players in a league game may have the same Commander. Within a given league, Commander are allocated first-come, first-serve and are preserved between meetings/games. No player may have, in his or her deck, the Commander of any other player in the game; it should be replaced with some other card before the game begins.

Motivul pentru care intreb e ca eu am un deck de Rafiq si sa stiu daca pot sa il arunc pe geam sau nu tongue In orice caz, daca jucam cu league rule sau nu ar trebui stabilit de acum, tinand cont ca e posibil sa jucam in fiecare luna si atunci ar fi bine sa avem reguli.

Personal nu cred ca e cazul inca de league rule, nu stiu in ce masura lumea are batute in cuie deckurile de EDH ca sa zici ca ala e deckul tau de EDH in care tot investesti si cu care joci mereu.

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Teneb, the Harvester

Data trecuta la EDH am vazut cateva carti super faine ce mi-au placut, si daca ar pute sa-mi aduca cineva ar fi super:

Phyrexian Arena
Lightning Greaves
Austere Command

si Laura a jucat o carte care dadea mai multe abilitati creaturilor.

Last edited by benczi (2011-01-03 16:09:28)

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Eu unu am deck-ul meu de EDH in care investesc. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa jucam dupa League Rules.

Depinde mult de felul de joc EDH de-l vom juca. Daca jucam Free for All fara reach atunci nu putem sa avem acelasi general mai multe persoane. Daca jucam cu reach atunci sa zicem ca merge.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Laura, eu nu ţin musai la Rafiq. Dacă îmi găsesc vreun alt general de verde-alb-albastru sau ceva combinaţie din care să am cărţi bune, îl schimb şi poţi să vii cu rafiq al tău:) Am să investighez posibilităţi.

Last edited by Vlad (2011-01-03 15:54:45)

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Eh eu oricum nu is decisa inca cu general o sa vin. I appreciate the intention though.

Ideea era ca e o situatie generala care probabil o sa se mai intample si eu zic ca e bine de clarificat de la inceput daca jucam cu league rule sau nu.

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

singerete wrote:

Daca jucam Free for All fara reach atunci nu putem sa avem acelasi general mai multe persoane. Daca jucam cu reach atunci sa zicem ca merge.

Tot acolo-i problema, pana la urma aia doi o sa ajunga in reach unu la altul. Eu zic sa fie mers pe comun acord ca sa nu fie acelasi general de doua ori... nu trebuie neaparat league rule, dar daca tot anuntam generalii dinainte, macar sa nu fie dubluri.

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Mie asa mi se pare half-assed. Stiu ca e format casual si ca ne facem propriile reguli, dar nu ar fi mai bine sa jucam sau cu league rule sau fara si gata? Fie ca eu joc Thraximundar general sau ca si creatura din deck, cand il pun pe masa tot o sa moara generalul so then what's the point? Sau protejam generalii de legendary rule sau ii lasam dupa cum li-e norocul tongue

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Eu vin ca si jucator din afara, avand in vedere ca nu mai joc cu voi, dar parerea mea, for what it's worth, e ca cel mai corect e sa nu poata fi jucat acelasi general de catre mai multe persoane, dar sa ai voie sa-l ai in deck drept creatura. In acest fel, nu se pot duela doi sa vada care are mai multa mana si il poate baga pe GIGI DURU de mai multe ori in joc, iar daca se trezeste unul sa-l traga din deck, il joaca, si cu asta basta, celalat o sa-l poata rejuca, iar asta a ramas fara (asta in cazul in care nu are reanimate, dar si atunci, o sa fie in dezavantaj, ca el cheltuie mana si carti sa-l aduca inapoi, pe cand celalalt numai mana).

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Ok, atunci jucam cu League Rules ca sa fie treaba clara.

Cine mai e de acord sa zica.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

As dori sa stiu si politica comunitatii asupra proxiurilor ...

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Eu una nu is de acord cu proxy-uri. E un format casual si e vorba de singleuri, asa ca daca cineva o sa vina cu un proxy poti fii sigur ca o sa fie o carte overpowered. In plus, nu-i ca si cum ti se duce strategia pe apa sambetei daca nu ai 2 carti. Vorbind la general, not aimed at Gyula or anything tongue

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Eu sunt de acord sa vi cu proxy pt general, dar cam atat.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

nu-i vb doar despre mine, doar am dorit sa fie decis si partea asta a jocului

deci DOAR generalul poate sa fie proxy


poate ar fi bine sa fie precizat acest lucru in primul post, ca un fel de regula

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Vlad wrote:

Laura, eu nu ţin musai la Rafiq. Dacă îmi găsesc vreun alt general de verde-alb-albastru sau ceva combinaţie din care să am cărţi bune, îl schimb şi poţi să vii cu rafiq al tău:) Am să investighez posibilităţi.

Am eu Asura daca vrei in loc de Rafiq.

Laura, Gabi, voi cu ce generali veniti?

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Don't know yet. Posibil Tolsimir.

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Deși nu o să pot veni la EDH, oricât de mult mi-aș dori, o să mă bag și eu ca musca'n lapte. Referitor la acceptarea proxyurilor... EDH e un format care permite aproape toate cărțile care au fost scoase vreodată în magic. Având în vedere că e o comunitate mică care nu are cărți vechi (uitați-vă la discuțiile legate de extended, ce să mai zic de vintage/legacy) eu cred că ar trebui să acceptați măcar vreo 5 proxyuri pentru a evita situații de genul 'Eu nu vin că nu am cărți puternice ca și voi și nu am chef să vin să mi-o iau', discuții care știți bine că sunt la extended. Mă gândesc că fiind un format amical și pentru a încuraja prezența pe viitor, ar trebui să acceptați proxyuri măcar la început ca să prindă lumea gustul EDH-ului. În rest, numai bine și distracție faină în weekend la EDH. Așteptăm povești smile

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Eu nu sunt de acord cu ce spui tu Laura și asta din două motive:

1. Extended-ul este cu totul alta mâncare de pește, având în vedere modul de construcție a deck-ului. La EDH ai doar câte 1 carte din fiecare, așa ca șansa să-ți vină este mult mai mică ca în orice joc de extended sau standard.
2. Povestea asta cu comunitatea mică deja este pe expirate, dacă e să raportăm la celelalte comunități din țară. Întradevăr, comparativ cu comunitățile de afară suntem mici. Oricum, EDH-ul oferind o așa mare varietate de opțiuni nu cred că vor conta atât de mult acele 5 cărți proxy.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

singerete wrote:

Oricum, EDH-ul oferind o așa mare varietate de opțiuni nu cred că vor conta atât de mult acele 5 cărți proxy.

De acord.

Also, habar n-am cu ce general o sa vin, incerc sa ma decid azi tongue

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Sakashima? Hai, ştii că vrei să-l furi pe Thraximundar tongue

Re: [Event] EDH/Commander Multi 08.01.2011

Eu sunt pro proxy.  Pe 30 am vazut cateva carti, la care se poate zice ca-s overpowered, si despre care nici nu auzisem inainte, dar nu a fost nici o carte la care sa nu fi fost un raspuns din partea cuiva.