Topic: [Discutii][Reguli] Redirect

Am observat la ultimul FNM, un lucru, de care eu eram 99% sigur, din cauza ca multe lume zicea altfel, am lasat dupa ei, pana cand nu am reusit sa primesc confirmarea parerii mele.

E vorba de redirect. Cand dai cu ceva vraja sau abilitate (cum ar fi un Lightning Bolt sau cea a lui Prodigal Pyromancer) si adversarul are un plainswalker (cum ar fi un Jace cu 3 countere)
poti sa zici (cum am facut si eu la FNM) "Lightning bolt targeting you" adica tinta vrajii/abilitatii este adversarul (normal doar daca acest lucru este posibil).
In acest moment adversarul poate sa decida sa dea sau nu un counter spell pe vraja ta. Si doar dupa ce vraja s-a rezolvat, in momentul in care este dat damage, tu poti sa alegi sa dai in Plaineswalker. Adversarul daca nu da counter nu are in acest sens control asupra cine va primi damage.

Intradevar poti folosi un "shotcut" zicand " dau boltul in Jace" care inseamna "daca boltul se rezolva as dori sa redirectionez in Jace", dar nu esti nevoit.

Sper sa va fie de folos aceasta informatie

ps cer scuze daca am intrat prea mult in detalii cu explicatia

Re: [Discutii][Reguli] Redirect

Foarte mare dreptate. Daca cineva intreaba "Pe cine dai bolt, pe mine sau Jace?" tu poti sa intrebi "Deci nu faci nimic?", ca decizia lui sa nu depinda de ce vrei sa faci dupa.

Ca o mica adaugire, iarasi in caz ca nu era clar, damage-ul dat la planeswalkeri este redirectionat de fapt de la player, asa cum a zis Gyula. In acest sens, daca ai Leyline of Sanctity in joc, planeswalkerii tai sunt protejati de burn si ping. Un lucru important de stiut, pentru data viitoare cand va faceti sideboard-ul.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png