251

Re: [Discutii] New Phyrexia

http://www.magicdraftsim.com/

Un simulator de draft si sealed-deck. Nu stiu cat e de bun, dar macar avem cu ce ne juca pana la Prerelease wink

Re: [Discutii] New Phyrexia

Flobo wrote:

http://www.magicdraftsim.com/
Un simulator de draft si sealed-deck. Nu stiu cat e de bun, dar macar avem cu ce ne juca pana la Prerelease wink

Cool !
fiind nou setul nici nu observi daca e bun sau nu simulatorul smile

Re: [Discutii] New Phyrexia

Ce impact a avut NPH asupra unei carti de nisa.
Shitty rare is awesome now:
Splinter Twin      Enchantment - Aura            $8.51

Last edited by Tudor Grigoroaia (2011-05-01 03:49:41)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

254

Re: [Discutii] New Phyrexia

La ce e bună aia acuma cu NPH?

255

Re: [Discutii] New Phyrexia

LOL numa ca face combo cu asta?
http://static.starcitygames.com/sales/cardscans/MAG_NPH/DeceiverExarch.jpg

256

Re: [Discutii] New Phyrexia

Hmm. Cam riscant mi se pare mie combo-ul ăla. But then again... no risk, no gain : ))

Last edited by Vlad (2011-05-01 08:00:13)

Re: [Discutii] New Phyrexia

Care e nph?

This is who i am!

Re: [Discutii] New Phyrexia

New Phyrexia

Re: [Discutii] New Phyrexia

Intro Packs checklists

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

260

Re: [Discutii] New Phyrexia

Ai de capu meu, twinu' o ajuns 9.50 : )) Am doi care strâng praf. Poate o să trebuiască să-i scot de la naftalină.

Last edited by Vlad (2011-05-02 16:24:59)

Re: [Discutii] New Phyrexia

Aparent toata lumea avea twins, numa nu in tradelist... mda tongue

Re: [Discutii] New Phyrexia

Trickster wrote:

Aparent toata lumea avea twins, numa nu in tradelist... mda tongue

Sincer, nu văd prea mare potențial în eventualul deck combo Exarc/Twin. E ușor de spart. Prostu' ăla trebe să stea pe masă, splinter trebuie să-l poată enchantui și nu trebe luat fog pe atac. Un deck de control n-ar trebui să aibă prea multe probleme cu acest deck, iar dacă există și componenta de discard atunci e și mai grav. Poate apare ceva beșină cu sideboard transformativ or smth. Să fie exarc twin combo și după side să se facă pyro ascension. Hmmm... I think I'll patent the idea.

Re: [Discutii] New Phyrexia

Ca ii trebe inca un win con e clar, dar combo-ul nu e chiar asa de fragil. Are si el countere si la fel cum dai tu Inquisition o sa dea el Mental Misstep. Trebuie sa iti vina cartile foarte la fix ca sa ii scoti Exarch-ul sau Splinter Twin-ul la timp. If not, you're fucked.

Si nu o sa fie prost sa joace Exarch si Splinter Twin when you're untapped.

Control cu discard is cele mai bune optiuni, dar restul deckurilor o sa o cam ia in freza de la combo-ul asta.

Re: [Discutii] New Phyrexia

missao wrote:

Ca ii trebe inca un win con e clar, dar combo-ul nu e chiar asa de fragil. Are si el countere si la fel cum dai tu Inquisition o sa dea el Mental Misstep. Trebuie sa iti vina cartile foarte la fix ca sa ii scoti Exarch-ul sau Splinter Twin-ul la timp. If not, you're fucked.

Si nu o sa fie prost sa joace Exarch si Splinter Twin when you're untapped.

Control cu discard is cele mai bune optiuni, dar restul deckurilor o sa o cam ia in freza de la combo-ul asta.

Am jucat destul Pyro Ascension cât să-ți pot spune că teoretic da, e meseriaș Exarc/Twin. Practic cam sughite, că ți le trebe iute în mână. Și după aia pe masă. Vom vedea, eu sunt de părere că e un foc de paie toată treaba asta. El are Mental Misstep și discardul are Duress, Inquisition și Despise. Plus spot removal cât încape. Plus countere, dacă e BU. Într-adevăr, cred că un CawBlade, cât e el de tare în rest, o ia de la Exarc/Twin combo de nu se vede.

Re: [Discutii] New Phyrexia

Rarres wrote:

Hmmm... I think I'll patent the idea.

Exista deja, cu pyromancer in main... .


Anyway rares, subestimezi combo-ul din urmatoarele motive:
- ii doar 2 carti, cu costuri de mana decente
- ii usor de grefat pe orice alt deck (inclusiv unul de grixis cu 4 duress + 4 inquisition, etc.)
- Deceiver Exarch are 4 toughness (passes the bolt test, yay) si flash (poti juca linistit permission pana sa-l pui pe masa). Doar splinter twin ii sorcery speed, si nimeni n-o sa-l joace contra control netapat
- are ajutor din partea altor carti (Gitaxian Probe, Mental Misstep de exemplu)


Anyway, slava zeilor ca nu ii imbatabil, dupa cum ai zis si tu... ultimul lucru de care ii nevoie in standard ii un combo broken. Si da, probabil U/B ii cel mai prost matchup pentru orice deck de combo. Also, daca iti umplii sideboard-ul de discard-uri de 1 mana impotriva unui singur deck, you're doing it wrong tongue

Edit:
Also, carti care distrug combo-ul: Lightmine Field, Norn's Annex, Suture priest, etc.

Last edited by Trickster (2011-05-03 07:53:50)

Re: [Discutii] New Phyrexia

Combo-ul nu e rau deloc.


S-a jucat pestermite cu splinter twin (si inainte cu kiki-jiki)..  in extended.

Si in anumite cazuri pestermite e mai slab ca exarhu (2/1, moare la absolut orice removal).

iar in ext sunt mult mai multe removale, countere.

singura problema o vad la mana fix.
Ai nevoie de RR pt splinter, si totusi albastru pt counter sau negru pt discard. Avand in vedere ca in format nu exista cascade bliffs sau sunken ruins....combo-ul o sa fie cateva ture mai tarziu.

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: [Discutii] New Phyrexia

Rarres wrote:

Practic cam sughite, că ți le trebe iute în mână.

Pai eu practic vorbesc tongue Si mie mi se parea fragil combo-ul inainte sa nimeresc impotriva lui, dar dupa ce am pierdut impotriva lui, desi aveam oleaca de discard si de removal in deck, m-am gandit de doua ori tongue (and I also developed an intense hate for it, where I proceed to swear at a stupid retarded combo made out of two cards)

Cat de mult o sa bata combo-ul, asta depinde de mategame-ul fiecarui jucator care o sa alege sa-l joace, ca nu se poate decide acuma soarta unui deck bazat strict pe matchup contra control, ca si cum control = all of Magic. Eu imi mentin parerea ca iti trebuie niste carti venite la fix ca sa-l spargi. Oricum, nu o sa fie deloc frumos sa pierzi de la infinite 1 damage, asta-i clar.

268

Re: [Discutii] New Phyrexia

E dragut comob-ul si sigur isi va gasi un deck care sa faca ceva ravagii pe la concursuri si sa dea peste cap metagame-urile... dar ma face sa ma gandesc la deck-ul de Cascade-Swans, care profita de Swans of Bryn Argoll, Bloodbraid Elf pentru a folosi la maxima eficienta Seismic Assault. Cred ca e ultimu deck ce a mers pe combo si care a zdruncinat un pic standard-ul, dar a trecut s-au gasit rapid solutii la el. Asa si cu Splinter Twin si Deceiver Exarch... de ii iese castiga meciul...de nu...probabil ca-i fucked... Si sunt destule chestii cu care sa-l poti bate, plus ce zicea si Scorpse - mana fixul- care nu mai e asa usor fara landurile aferente (Cascade Bluffs, Sunken Ruins sau Vivid-urile)
Si un pic de diversitate nu va strica, ca eu m-am saturat sa vad peste tot doar Caw-Blade in topuri.

Re: [Discutii] New Phyrexia

cei 2¢ ai mei: combo-ul e tare pentru ca 1. sunt `doar doua piese` si 2. castiga imediat ce este asamblat, ceea ce inseamna ca greselile adversarului sunt aspru pedepsite (loss) daca nu are un raspuns in momentul critic. insa din nou, jucatorul de combo este constient de acest aspect si va `play around`, respectiv va avea si el un raspuns pentru situatiile acelea.
ca si `downside` vad  faptul ca nu poti cauta una sau ambele piese (asa cum era seismic assault via cascade) si nu neaparat landurile, devreme ce exista scalding tarn si alte efecte care cauta landuri..
ma astept sa vad planul de combo in SB, cum era si cu pyromancer ascension, pentru efectul de surpriza si pentru a nega oponentului planul eficient de sideboard.

Re: [Discutii] New Phyrexia

Mental Misstep 5.20$ pretul mediu???? OMG

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] New Phyrexia

Multa specula pe o necomuna amarata tongue


Ma gandesc ca se bazeaza pe faptul ca o sa fie obligatoriu un playset pentru orice jucator de legacy...

Re: [Discutii] New Phyrexia

E bine ca nu se joaca verde, altfel ar fi nebunie cu melira.

Last edited by Zgarbas (2011-05-03 17:17:45)

Re: [Discutii] New Phyrexia

Trickster wrote:

Multa specula pe o necomuna amarata tongue


Ma gandesc ca se bazeaza pe faptul ca o sa fie obligatoriu un playset pentru orice jucator de legacy...


nu stiu dc e specula.

Spell snare era tot la 5 si e foarte jucat in legacy.

Asta are potential ceva mai mare decat spell snare. sunt mult pre multe carti in legacy de 1 mana.

de la Aether vial, lackey, hierarch, lavamancer, dreadnought, stifle, stp, sensei, brainstorm, REB, BEB....etc

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

274

Re: [Discutii] New Phyrexia

pentru ca au fost cateva discutii legate de Spellskite la prerelease, pt cei care nu au apucat sa se documenteze:

114.6a If an effect allows a player to “change the target(s)” of a spell or ability, each target can be changed only to another legal target. If a target can’t be changed to another legal target, the original target is unchanged, even if the original target is itself illegal by then. If all the targets aren’t changed to other legal targets, none of them are changed.

deci Spellskite nu te scapa de go for the throat pe o alta creatura, si nici nu poti sa faci redirect la un equip al adversarului.

Re: [Discutii] New Phyrexia

dar atentie, poti sa platesti mana/viata si sa activezi abilitatea si atunci daca pana la urma nu o sa poti sa faci nimic (de ex ca raspuns la equiptment)