Topic: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

Dragi tovarăși și pretini,

vrem să facem MSE-ul mai interesant, drept urmare ne-am gândit la formula de mai jos. Până să fie implementată va trebui să facem ceva teste și pentru asta o să am nevoie de ajutorul vostru, însă sunt sigur că o să vi se pară o idee bună și că vom reuși să găsim o soluție care să fie și distractivă și competitivă. Menționez că ideea e venită din partea lui Cristi Moldovan, pe care-l felicit pentru inițiativa lui.

Indiferent de formatul jucat, desfășurarea evenimentelor va fi după cum urmează:
1. taxa de 23 lei pe cap de vită furajată aka jucător de Magic;
2. 3 runde swiss, fără limită de timp. Se joacă cu un booster pe masă, câștigătorul ia boosterul. În acest fel, cei care câștigă iau premii oricum la fel, iar cei care câștigă 1 rundă iau și ei una bucată booster.
3. dacă numărul de jucători este mare și s-ar cere 4 sau 5 runde, după epuizarea celor 3 runde de swiss obligatorii, rundele rămase se vor face fie ca play-off, fie ca duel-for-booster-pack. Rămână să testăm și să vedem cum ar merge mai bine.

Vă las să cugetați asupra problemei și să veniți cu idei asupra eventualelor modificări.

Vă mulțumesc!

Rareș

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

awesome big_smile

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

Fain big_smile

sugestie: oricati am fi, sa nu fie mai mult de 3 runde. A patra runda sa fie intre cei care-s la egalitate pentru primele locuri, playoff intre ei si tot swiss round, dar cu premiul I, II sau III in loc de booster.

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

Nu vor exista premii I, II, III adiționale. Doar boostere care se pun la în fiecare rundă.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

M-am gandit sa propun organizatorilor nostrii acest nou format de MSE pentru a reusi sa eliminam cateva din problemele de care se bate comunitatea noastra cel mai frecvent la MSE-uri.
Avantajele respectiv problemele care le elimina acest nou format ar fi urmatoarele :
  - S-ar elimina problema cu participarea celor noi sau a celor cu deckuri mai putin puternice la MSE intrucat sistemul ofera cel putin 2 sanse de a castiga un boster si aici ma refer la runda 1 cand randomul iti poate aduce un adeversar cu deck pe masura ta si ai sansa sa castigi bosterul , iar runda 3 va pune fata in fata doi adversari care au fost relativi mai slabi pana atunci tot asa conferindule sansa de a mai castiga un boster(in cazul a doua infrangeri anterioare ma refer). Deci nu mai poate zice nimeni ca nu vine la MSE pentru ca oricum el e "carne de tun" pentru marii colosi ai comunitatii noastre.
- De asemenea cu 23  lei ai posibilitatea sa castigi un boster care ti-ar acoperi 15 lei din cheltuiala deci practiv ai venit, ai jucat ai castigat un boster si ai platit 8lei. Rezonabil nu ?
- Se elimina si problema tot a celor noi sau cu deckuri  mai putin puternice care isi justifica absenta la MSE-uri prin faptul ca nu au carti bune sa joace. Noul format ofera posibilitatea de a ajunge in posesia mai multor carti valoroase chiar si cu o prestatie relativ modesta. 1 meci castigat.
- In extrema cealalta a comunitatii adica a jucatorilor care investesc si au si deckuri bune , avantajul vine prin faptul ca odata cu noul format exista posibilitatea de a castiga mai multe bostere. Se incepe cu 12 in total in loc de 8 la o formula de 8 participanti. Deci 3 runde castigate iti ofera exact acelasi premiu ca si pana acuma si anume 3 bostere.
- De asemenea prin organizarea unui top 4 (la 8 jucatori) ca si runda a 4 pentru MSE acesta se va juca practic cu 1 boster de caciula pe masa ceia ce inseamna ca poti pleca de la un MSE daca ai castigat tot cu 5 bostere fata de 3
- De asemenea se da jucatorilor competitivi sansa de a se mai intalni inca odata in top 4 si de as lua revansa. Ai avut ghinion la tras prea multe sau prea putine landuri si ai pierdut meciul in una din cele  3 runde, ai sansa sa iti ei revansa
Printre dezavantaje ar fi doar pierderea :Wildcard-ului intrucat pe noul format cantitatea de bostere puse in joc se acopera prin acei 23 de lei.
Sper ca nu v-am plictisit cu expunerea mea. Multumesc lui Rares si Sergiu care au luat in considerare aceeasta varianta si care permit supunerea ei spre discutie comunitatii.

Last edited by cristi84 (2011-03-10 22:37:14)

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

23 de Lei e o suma destul de ciudata. Va trebui sa cautam toti prin buzunare marunt si sa il umplem pe organizator cu multe bancnote de 1 leu.
Ideea este foarte buna in rest. Ar fi poate mai bine ca suma sa fie 25 lei de persoana si sa existe si wildcard ( la minim 12 participanti) sau un booster in plus ca premiu pentru cel ce castiga MSE-ul (la 8 persoane) . E doar o propunere.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

O altă întrebare care se ridică este ce facem în cazul în care suntem număr impar? Nu jucăm?

Ideea lui Tudor este rezonabilă, în sensul că 25 lei este o sumă mai ”rotundă” și ar putea acoperii relativ Wildcard-ul.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

singerete wrote:

O altă întrebare care se ridică este ce facem în cazul în care suntem număr impar? Nu jucăm?

Ideea lui Tudor este rezonabilă, în sensul că 25 lei este o sumă mai ”rotundă” și ar putea acoperii relativ Wildcard-ul.

Norocul celui care are buy în timpul celor 3 runde de swiss. Se alege cu boosterul pus la bătaie. Așa mi s-ar părea normal. Am făcut un calcul și la 9 persoane ar fi fix 15 boostere acoperite de taxa eventuală de 25 lei. Ceea ce înseamnă că e numa bine: teoretic sunt 5 mese (una fiind aia imaginară la care șede ăla cu bye) și 3 boostere alocate fiecărei mese. La țanc! Pe măsură ce crește nr de participanți proporția se păstrează. Am calculat și pt 11 persoane și e ok, ies 18 boostere pentru 6 mese. Jbang.

Wildcardul este, zic eu, scos din ecuație pentru acest tip de MSE și nu are rost să complicăm calculelelelele.

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

Merge, chiar de sambata asta zic eu.

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

Încă nu băgăm formatul ăsta-n-circuit pentru că mai trebuie testat puțin. Dar în 1-2 săptămâni cred că putem să-l integrăm.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

Rarres wrote:
singerete wrote:

O altă întrebare care se ridică este ce facem în cazul în care suntem număr impar? Nu jucăm?

Ideea lui Tudor este rezonabilă, în sensul că 25 lei este o sumă mai ”rotundă” și ar putea acoperii relativ Wildcard-ul.

Norocul celui care are buy în timpul celor 3 runde de swiss. Se alege cu boosterul pus la bătaie. Așa mi s-ar părea normal. Am făcut un calcul și la 9 persoane ar fi fix 15 boostere acoperite de taxa eventuală de 25 lei. Ceea ce înseamnă că e numa bine: teoretic sunt 5 mese (una fiind aia imaginară la care șede ăla cu bye) și 3 boostere alocate fiecărei mese. La țanc! Pe măsură ce crește nr de participanți proporția se păstrează. Am calculat și pt 11 persoane și e ok, ies 18 boostere pentru 6 mese. Jbang.

Wildcardul este, zic eu, scos din ecuație pentru acest tip de MSE și nu are rost să complicăm calculelelelele.

Merge faza si asa dar exista o singura problema si anume : inafara de prima runda unde buy-ul e random total , restul buy-urilor pot fi provocate de jucatori in vederea obtinerii bosterului ( ai pierdut primul meci 2-0, mai pierzi odata 2-0 intentionat ca oricum in runda 3 ai sanse sa iei boster prin buy).
Eu as propune ca din cele 15 bostere puse la bataie pe un format de 9 oameni sa alocam 2 ca premii sau chiar sa fie considerate wildcard si sa ramanem cu 13 care sa le rulam in cele 3 runde cam asa :
- cine primeste buy in runda 1 , va primi bosterul, dar il va folosi in runda doi ca premiu la masa lui. Astfel fiecare participant trebuie sa joace ca sa primeasca boster.
- cu bosterul care va fi alocat ca buy la runda a 2-a se va proceda la fel ca si cu cel din runda 1
- iar in runda 3 , ultimul clasat nu mai primeste bosterul acesta fiind folosit ca premiu.
In acest fel se face putina competitie si nu se primesc bostere doar pe noroc pur, iar ultimul clasat nu are de ce sa fie suparat ca a luat buy in runda 3 si nu a primit boster pentru ca nici ceilalti doi cu buy-urile anterioare nu au beneficiat de boster gratuit

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

Ai dreptate cu remarca ta, dar legat de soluție încă rămân neutru.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

Barzoon wrote:

Merge, chiar de sambata asta zic eu.

Si eu l-as juca ca si varianta test sambata asta mai ales daca am fi si numar par sambata ( ar fi mult mai usor   ca nu ar exista buy-ul). Bineinteles daca organizatorii si ceilalti participanti ar fi de acord si ar putea sustine taxa de participare ,respectiv organizatorii bosterele alocate.
Daca suntem numar par si programul poate genera un eveniment cu 3 runde apoi un top 4 eliminatoriu care sa poata fi sanctionat in conditii normale. S-ar mai putea oare intampla ceva ?

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

Cum i-am spus și lui Marius, nu săptămâna asta.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

No, mie mi-a placut.

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

Îi un format relativ ok, care merge așa odată pe lună, dar nu mai mult.

Un lucru care nu prea mi-a plăcut a fost perioada de timp necesară încheierii celor 3 runde normale. Iar apoi să mai faci și challange-uri durează muult.

Plus nu mi se pare la fel de competitiv formatul ca cel normal.

Seamănă mult cu formatul Swiss de la draft-urile de pe MTGO.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: O nouă formulă de MSE marca GameFlux

Și mie mi-a plăcut, însă nu cred că poate deveni formatul obișnuit de la MSE-uri. O să revin cu anumite detalii some time today...