Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

am inteles. totusi cu un Noxious Revival se "repara" un pic problema

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Cu exceptia faptului ca Noxious Revival e pierdere de tempo si ai face bine sa iti aduci inapoi ceva ce iti castiga jocul tongue

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Zgarbas wrote:

Landuri enchantuite cu Crusher Zendikon si celelalte zendikoane nu ajung in graveyard datorita abilitatii enchantmentului.

Ba ajunge in graveyard, doar ca dupa aceea o returnezi in mana. E relevant pentru abilitati care au loc cand ceva intra in graveyard.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

vikirosen wrote:

Ba ajunge in graveyard, doar ca dupa aceea o returnezi in mana. E relevant pentru abilitati care au loc cand ceva intra in graveyard.

Confirm ce a zis Viki. Pe vremurile când jucam pauper abuzam de chestia asta cu Hissing Iguanar + Piranha Marsh + Crusher Zendikon = LOVE.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

more questions smile

1. Vines of Vastwood sau Autumn's Veil pot fi castate ca raspuns la un Cancel? dar la un Doom Blade? sau trebuie sa pun protectia inainte sa loveasca celelalte (condom spell lol)

2. avem Journey to Nowhere pe o creatura. apoi Journey-ul ajunge exilat cu Leonin Relic-Warder deci creatura exilata cu Journey revine pe masa pentru ca Journey a parasit battleground-ul. ce se intampla cu Journey to Nowhere cand moare Leonin Relic-Warder? se intoarce pe masa dar mai are target? se alege un nou target pentru enchant?

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

nightride wrote:

more questions smile

1. Vines of Vastwood sau Autumn's Veil pot fi castate ca raspuns la un Cancel? dar la un Doom Blade? sau trebuie sa pun protectia inainte sa loveasca celelalte (condom spell lol)

2. avem Journey to Nowhere pe o creatura. apoi Journey-ul ajunge exilat cu Leonin Relic-Warder deci creatura exilata cu Journey revine pe masa pentru ca Journey a parasit battleground-ul. ce se intampla cu Journey to Nowhere cand moare Leonin Relic-Warder? se intoarce pe masa dar mai are target? se alege un nou target pentru enchant?

1. Da, poti raspunde cu Autumn's Veil. Ea ajunge pe stack, se rezolva prima, asa ca atunci cand e randul Cancelului sa'si faca efectul nu se intampla nimic pt ca ultima vraja de pe stack "can't be countered". Nu inteleg partea cu "Vines of Vastwood castat ca raspuns la Cancel". Daca te referi la faza ca tu vrei sa joci o creatura, el iti da counter, iar tu joci Vines, nu ai voie pt ca "a Creature Card" devine creatura abia cand intra pe BF.
2. Journey se intoarce pe battlefield si are loc ce scrie pe primul rand: "When Journey to Nowhere enters the battlefield...".( Ca si cum l'ai fi castat pentru prima oara)

Last edited by Silviu (2011-06-13 15:03:51)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

m-ai lamurit smile multumesc.

da, partea cu Vines nu se poate pe un creature ce e counter-uit, deci nu e rezolvat. n-am citit eu bine smile

dar daca e deja pe masa creatura si adversarul incearca un Doom Blade atunci pot raspunde cu Vines of Vastwood

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Da.
La fel de bine iti poate raspunde el la vines of vastwood cu un doom blade.
Ultimul care casteaza castiga.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

it's all about the timing smile eu prefer sa castez ultimul in cazurile astea, in cel mai rau caz adversarul isi foloseste destula mana pentru counter la creature apoi counter la spell.

daca nu le foloseste, e drum deschis pentru mine. ambele variante imi convin

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

nightride wrote:

it's all about the timing smile eu prefer sa castez ultimul in cazurile astea, in cel mai rau caz adversarul isi foloseste destula mana pentru counter la creature apoi counter la spell.

daca nu le foloseste, e drum deschis pentru mine. ambele variante imi convin


NU prea exista sa castezi ultimul.

Nu uita ca pe tura ta tu ai primul prioritate si daca vrei ceva sa se faca, tu terbuie sa initiezi stackul sau sa schimbi faza.
Nu poti sa interbi pe tura ta : faci ceva ? decat daca vrei sa terci al urmatoarea faza (de la first main phase la combat phase). Astfel si oponentul poate zice acelasi lucru si imediat jocul terce la faza urmatoare indiferent ce vreti voi big_smile.

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

poate m-am exprimat gresit. eu ma refeream la faptul ca atunci cand castez o creatura, daca primesc in raspuns un cancel de exemplu prefer sa am ceva ce sa dau ca raspuns la cancel deci sa castez eu ultima vraja. da, poate are inca un raspuns adversarul smile

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Da, poti sa fentezi adversarul cu diverse metode de evaziune smile Ceea ce zici tu e ca castezi o creatura ca si momeala, adversarul ii da cancel (ramane fara mana deschisa) si apoi poti sa dai un pump linistit pe alta creatura care e deja in joc.

La fel cu stack-ul, tu poti sa prevezi o anumita miscare pe care un adversar ar putea sa o faca. Adica, daca eu joc infect, adversarul burn, eu pot sa declar atacker o creatura de-a mea si sa nu nu pompui, in ideea ca adversarul daca vede ca nu pompui sa vrea sa-mi burnuie creatura, iar eu doar atunci in raspuns la burn sa pumpui. La fel poate si aversarul sa intuiasaca miscarile tale. E un joc bestial magicul tongue

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

partea de bluff e importanta, mai ales la infect unde sunt firave creaturile. cu un Pyroclasm iti goleste masa lejer si apoi da in tine cu everestu (24 damage, arza-l focu valakut)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

nota aici ca daca eu vreau sa fiu mai destept decat e permis, si am sa zicem un Glistener Elf + am un Giant Growth si stiu ca Sergiu are un (doar un singur) bolt si doresc sa-l fentez, ca sa dea bolt in creatura mea, dupa care eu sa dau growth, astfel creatura nu moare si dau 4 infect in loc de 1 + el iroseste boltul (daca as da eu growth mai repede el da bolt in raspuns, moare creatura si am dat growth degeaba)

deci incerc sa fac faza asta, atack (am ajuns chiar inainte de dealt damage, cand mai pot sa pompez)... dau prioritate lui sergiu... el nu da bolt... asta este.. eu nu mai pot sa dau growth si dau doar 1 damage.... sad

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

pai daca stiu ca el are un bolt, atac, si daca nu il da atunci pastrez growthu pe mai tarziu. oricum, mai am 9 countere de infect de pus smile

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

In schimb, daca ai doua pump-uri, poti sa-l dai unu fara grija. daca el raspunde cu bolt, il joci pe celalalt. daca nu, astepti sa se rezolve primul pump, dupa care poti juca relaxat al 2-lea.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

ar merge asa ceva? http://deckbox.org/sets/54959 (inspirat de un deck din lista lui rares big_smile )

edit: ignorati side-ul, habar n-am ce sa pun acolo

Last edited by nightride (2011-06-15 21:33:13)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

nightride wrote:

ar merge asa ceva? http://deckbox.org/sets/54959 (inspirat de un deck din lista lui rares big_smile )

edit: ignorati side-ul, habar n-am ce sa pun acolo

nu pentru azi.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

daca te referi la block constructedu de joi, stiu ca nu se incadreaza smile

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Sigur deckul care te-o inspirat nu avea si ceva Pyromancer Ascension in el?

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

asa e. am incercat o combinatie de albastru/negru, nu inseamna ca e si functionala mai ales ca invat inca. experimentez smile

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Pai deckurile de genu is construite in jurul pyromancerului tongue. Lasa rosu acolo.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

nightride wrote:

ar merge asa ceva? http://deckbox.org/sets/54959 (inspirat de un deck din lista lui rares big_smile )

edit: ignorati side-ul, habar n-am ce sa pun acolo

Ce cauta Bloodchief Ascension acolo, daca nu ai cu ce sa-l faci sa piarda viata?

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

big_smile e in revizie, am scos ceva si nu mai stiu ce. deocamdata e f`ing useless, reusesti eventual sa-l plictisesti pe adversar

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

nightride wrote:

big_smile e in revizie, am scos ceva si nu mai stiu ce. deocamdata e f`ing useless, reusesti eventual sa-l plictisesti pe adversar

Sunt deck-uri de genul asta. Care au numai removal si countere, fara win condition. Si astepti ca adversarul sa se predea.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png