Topic: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

nu inteleg ceva smile cu o creatura din cate stiu eu pot bloca o singura creatura a adversarului care ataca. totusi, Cathedral Membrane zice ca "it deals 6 damage to each creature it blocked this combat." deci de aici ar rezulta ca pot bloca 2 sau mai multe creaturi cu Cathedral Membrane intr-o singura tura? sau daca blochez de-a lungul meciului, in ture diferite, diverse creaturi, atunci cand pana la urma moare Cathedral Membrane toate cele care le-a blocat de-a lungul meciului primesc 6 damage?

Last edited by nightride (2011-06-07 13:41:46)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Nunu, zice "this combat" deci efectul se aplica doar pe ultimul combat step. Zice "each creature" din cauza ca exista carti gen High Ground

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

bun, problema lamurita smile multumesc!

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Trickster wrote:

Nunu, zice "this combat" deci efectul se aplica doar pe ultimul combat step. Zice "each creature" din cauza ca exista carti gen High Ground

Sau, mai actual și chiar folosibil, Echo Circlet.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

bun, atunci de exemplu cand blochezi cu Ezuri's Archers echipati cu Echo Circlet 2 flyeri, cum se imparte damage-ul?

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Cum vrei tu. Tu decizi daca dai intr-o singura creatura tot damage-ul sau il imparti intre ele.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Gresit. Alegi ordinea in care dai in ei. Trebuie sa moara primul ca sa-l pusti si pe al doilea. Oricum sunt amandoua blocate chiar daca nu poti sa-i omori pe amandoi flyeri.

Regula asta este modificata doar daca Archerul are deathtouch sau daca are trample.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

am inteles. si daca creatura mea ar avea double strike atunci pot da in ambele creaturi ce le blochez cu aceiasi valoare

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Pai daca blochezi un Plague Stinger si un Viral Drake cu un Ezuri's Archer echipat cu Circletul si mai ii dai si double strike, atunci tot alegi ordinea in care pui flyerii pentru bobardeala, doar ca elful tau apuca sa dea primul damage-ul.

Adica daca-l pui pe drake primul si apoi pe Stinger, Archerul o sa dea 4 damage primul in Drake, pe care-l omoara (ca si cum ar da cu First Strike), dupa care si Archerul si Stingerul lovesc deodata, Stingerul murind iar archerul primind un -1/-1.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

singerete wrote:

Gresit. Alegi ordinea in care dai in ei. Trebuie sa moara primul ca sa-l pusti si pe al doilea.

Mda, o modificat cu m10 cum se face assign damage si pentru blocker, vad ca.

Last edited by Trickster (2011-05-26 08:49:09)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

singerete wrote:

Gresit. Alegi ordinea in care dai in ei. Trebuie sa moara primul ca sa-l pusti si pe al doilea. Oricum sunt amandoua blocate chiar daca nu poti sa-i omori pe amandoi flyeri.

Regula asta este modificata doar daca Archerul are deathtouch sau daca are trample.


Aici am eu o intrebare. Ziceai de trample. Asta vine in discutie numai daca archerul ataca nu?

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Da.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

hm...si archers primesc +6/+0 de fapt nu?(in cazul in care blocheaza 2 flyeri)

Last edited by Silviu (2011-05-26 10:00:15)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

14

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Silviu wrote:

hm...si archers primesc +6/+0 de fapt nu?(in cazul in care blocheaza 2 flyeri)

Yep. De pe Gatherer:
"If Ezuri's Archers somehow blocks multiple creatures with flying (perhaps because it's equipped by Echo Circlet), its ability triggers that many times."

Last edited by Ryu (2011-05-26 10:29:13)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

oare cu cu un Tangle Angler echipat cu Echo Circlet pot plati 2 mana si aleg 2 creaturi care le fortez sa blocheze? mai bag un Giant Growth in schema si deja ar fi... periculos

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Pai cu Tangle Angler oricum poti forta oricate creaturi sa-l blocheze, si fara echo circlet. Cu echo circlet ar putea doar sa blocheze si el 2 creaturi. Ca si fapt general, in magic poti intotdeauna bloca o singura creatura cu oricate creaturi.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

mi-ai deschis ochii smile multumesc! nu stiam ca pot activa de mai multe ori abilitatea, asta-mi schimba multe in joc. mwahahahaha big_smile

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

nightride wrote:

mi-ai deschis ochii smile multumesc! nu stiam ca pot activa de mai multe ori abilitatea, asta-mi schimba multe in joc. mwahahahaha big_smile

poti activa abilitatea respectiva de oricate ori, sperand ca ai resurse suficiente.


Asta va determina ca opponentul sa blocheze cu tot ce ai targetat tu la acea creatura, numai daca creatura ajunge in declare blockers step. (Daca cumva aia moare pana la blockeri, requirementul de a bloca dispare).

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Orice Activated Ability poate fi activată ori de câte ori vrei, atâta vreme cât poţi plăti costul (adică partea de dinainte de ":").

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Daca nu te impiedica nimica gen tapare sau alte din-astea, sure. Poti sa iti regenerezi elfii cu Ezuri de cate ori te tine tongue

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Nu facem un topic sticky de Q&A? big_smile

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

nightride wrote:

am inteles. si daca creatura mea ar avea double strike atunci pot da in ambele creaturi ce le blochez cu aceiasi valoare

din cauza ca mi se pare ca nu intelegi cum se decurge un atack phase, permite-mi sa-ti explic un pic:

in cazul in care un jucator ataca cu mai multe creaturi, cel care este atacat daca are mai multe creaturi poate sa opteze sa nu blocheze, sa blocheze o creatura cu toate creaturile lui, sau sa imparte creaturile care pot bloca, cum vrea el in fata atacatorilor (bine inteles tinand cont alte efecte in joc cu ar fi protectie, abilitatea de unblockable sau efecte de "most block" cum are Tangler Angler).

daca oricare dintre creaturi (indiferent daca ataca sau blocheaza) are first strike sau double strike vor fi 2 damage steps in loc de 1.

Dupa ce s-a decis care creatura pe care se blocheaza, inca in "declare blocker step" atacatorul decide in ce ordine doreste se imparte damage-ul intre creaturi care fac "block". Nota.. inca nu imparte damage-ul doar pune intr-o ordine dorita creaturile.

Daca sunt 2 damage step-uri (din cauza first sau double strike -ului) atunci in primul damage step impart damage doar cei cu first respectiv double strike. In acest moment se imparte damage-ul pt fiecare creatura, in ordinea lor aleasa, si pt fiecare creatura trebuie asignat damage letal (lethal damage)... adica DESTUL sa moare creatura, inainte ca sa poti sa imparti damage la urmatoare creatura.

Ce inseamna acest destul? De obicei este egal cu puterea creaturii care blocheaza, dar daca creatura care ataca are deathtouch, atunci este destul sa imparti 1 singur damage (incat abilitatea deathtouch zice ca si un singur damage este letal)...ori daca creatura are deja damage marcat pe ea, iarasi e destul sa imparti "cat mai trebuie" sa moare (de ex la o creatura cu 4 putere si 3 damage marcat pe ea, e destul sa imparti 1 damage...ATENTIE...multe lume nu stie asta!!)

Dupa ce atacatorul (active player) a asignat damage-ul, si aparatorul face la fel (repet impart damage doar creaturi cu first/double strike).

Dupa care chiar se da damage-ul => se marcheaza damage pe creaturi si mori creaturi (daca este cazul, sau se regenereaza.. etc).

Daca sunt doua damage stepuri (din cauza first strike etc) atunci urmeaza al doilea, in care dau damage DOAR creaturi care nu au dat in primul damage step + cei cu double strike. Procedura este la fel ca si la primul damage step (doar ca exista sansa ca o parte de creaturi sa fie morti deja)

iti dau si un exemplu:
ataci cu Mirran Crusader si este blockat de  Augury Owl+Squadron Hawk + Azure Drake si tu ai in mana un Lightning Bolt

In mod normal, te gandesti ca Crusaderul tau e mort (incat dai bolt la Hawk, cu first strike omori pe celalt 1/1, dupa care drake-ul ucide pe crusader)... dar nu e asa:
Pui pe blockeri in ordinea urmatoare: drake + hawk + owl
Dupa care dai un bolt in drake (drake are 3 damage marcat pe ea)

Din cauza ca crusader are double strike se creaza doua damage step.
In primul trebuie sa asignez la drake minim 1 damage (incat are deja 3 marcat pe ea) si 1 hawk... drake si hawk nu asigneaza nimic (nu au first strike)

Drake si hawk moare, dupa care urmeaza inca un damage step, in care a ramas doar Crusader vs Owl.
Crusader da 2 in Owl, Owl da 1 in crusader... crusader lives to fight another day.

Sper ca a fost de ajutor ce am scris, si daca este un pic lung...

Spor.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

inca una mica smile creaturile care merg in battleground ca land-uri enchant-uite sau ca abilitati ale unor land-uri, cum ar fi Inkmoth Nexus, in cazul in care eu de exemplu blochez cu un Inkmoth si acesta moare, ce se intampla cu el? se intoarce ca si land inapoi in land zone sau merge in graveyard?

Last edited by nightride (2011-06-07 13:44:52)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Moare ca si creatura, deci ajunge in graeveyard.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Graveyard. Chiar daca este land deobicei, odata activata abilitatea devine creatura pe toata duratia turei, si poate muri ca una. Cand ajunge in graveyard devine iar land, deci nici nu poate fi adus inapoi cu disentomb, frantic salvage sau alte carti de gen.
Landuri enchantuite cu Crusher Zendikon si celelalte zendikoane nu ajung in graveyard datorita abilitatii enchantmentului.

edit: ninja'd

Last edited by Zgarbas (2011-06-07 14:02:33)