Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

intrebare:
mai exista vreo carte care face artefactele indistructibile inafara de Darksteel Forge?

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Pe toate deodată? Not that I know of.

Last edited by Vlad (2011-06-17 15:05:07)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Nu neaparat, dar vreau ca cateva din artefactele mele sa fie protejate, fara sa joc albastru cu countere si smecherii. Si cum am observat, cele mai jucate removale sunt cu "Destroy all".

Last edited by benczi (2011-06-17 15:06:55)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

That which was taken

Last edited by Vlad (2011-06-17 15:06:05)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Mai merge si Slobad, Goblin Tinkerer

(na, vedeti ce tari is goblinii?!)

Last edited by Zgarbas (2011-06-17 18:48:47)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Apăi cu until end of turn mai sunt şi altele... gen îngerul ăla care pt WW face creaturi indestructibile. Dar cred că vroia ceva mai generic.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Legat de chroma+mana hibrida.
Sa zicem ca joc un outrage shaman cand am un Giant Solifuge pe masa.
Se considera ca Solfuge are 3 simboluri(mana hibrida+explicatia ei), 1(doar explicatia) sau niciuna, din moment ce toate is hibride sau explicatie?

Si legat de conspire, ca is eu mai confuza. Pot tapa creaturile doar o data pentru o copie, sau daca tapez 6 creaturi am 3 copii?

Last edited by Zgarbas (2011-06-21 09:44:46)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Zgarbas wrote:

Legat de chroma+mana hibrida.
Sa zicem ca joc un outrage shaman cand am un Giant Solifuge pe masa.
Se considera ca Solfuge are 3 simboluri(mana hibrida+explicatia ei), 1(doar explicatia) sau niciuna, din moment ce toate is hibride sau explicatie?

ce zici tu se refera la mana cost (deci dreapta sus) smile daca nu ma insel, in cazul asta se considera 2 mana rosu pentru ca are 2 simboluri rosii in cost.
explicatia de pe carte nu are nici un fel de relevanta ca numar de simboluri pentru ca nu se numara ca si mana cost.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

702.75. Conspire

702.75a Conspire is a keyword that represents two abilities. The first is a static ability that functions while the spell with conspire is on the stack. The second is a triggered ability that functions while the spell with conspire is on the stack. “Conspire” means “As an additional cost to cast this spell, you may tap two untapped creatures you control that each share a color with it” and “When you cast this spell, if its conspire cost was paid, copy it. If the spell has any targets, you may choose new targets for the copy.” Paying a spell’s conspire cost follows the rules for paying additional costs in rules 601.2b and 601.2e–g.

702.75b If a spell has multiple instances of conspire, each is paid separately and triggers based on its own payment, not any other instance of conspire.

Deci o singura data per instanta de conspire. NU e multiconspire.


Chroma numara simbolurile de mana din cost. Mana hibrida conteaza catre ambele culory. Solifuge adauga 2.

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Zgarbas wrote:

Legat de chroma+mana hibrida.
Sa zicem ca joc un outrage shaman cand am un Giant Solifuge pe masa.
Se considera ca Solfuge are 3 simboluri(mana hibrida+explicatia ei), 1(doar explicatia) sau niciuna, din moment ce toate is hibride sau explicatie?

Si legat de conspire, ca is eu mai confuza. Pot tapa creaturile doar o data pentru o copie, sau daca tapez 6 creaturi am 3 copii?

in legatura cu chroma....chroma zice "number of red mana symbols in the mana costs of permanents you control" deci te uiti la mana cost, si daca nu ai altceva pe masa doar Outrage Shaman si Giant Solifuge vei da 4 damage (2+2)... ce din explicatie nu conteaza incat zice "in the mana costs"

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

dada, vazui. Cat timp intrebam de hibrizi am uitat ca era numa in cost. ma rog.
M-am lamurit big_smile mersi

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Salut .
Am inceput sa joc si eu si de ceva vreme apar tot felul de situatii in care nu stiu ce sa fac .
De exemplu :

Am un Porcelain Legionnaire ( 3/1 ) si oponentul are un Arc Runner ( 5/1 ) . Ma ataca si eu blochez cu Porcelain Legionnaire ( are first strike ) .

Acum vin intrebarile :

First strike = eu ii fac prima data damage deci omor creatura ?
Si daca  l-am blocat pe Arc Runner cu Porcelain Legionnaire . atacatorul  mai poate aduce un instant ( Fling ) in joc pentru a sacrifica Arc Runner  ?
( ma gandesc ca odata ce a murit nu mai are ce sacrifica )

Puteti raspunde ? sper ca m-am facut inteles smile) .

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

btchard wrote:

Salut .
Am inceput sa joc si eu si de ceva vreme apar tot felul de situatii in care nu stiu ce sa fac .
De exemplu :

Am un Porcelain Legionnaire ( 3/1 ) si oponentul are un Arc Runner ( 5/1 ) . Ma ataca si eu blochez cu Porcelain Legionnaire ( are first strike ) .

Acum vin intrebarile :

First strike = eu ii fac prima data damage deci omor creatura ?
Si daca  l-am blocat pe Arc Runner cu Porcelain Legionnaire . atacatorul  mai poate aduce un instant ( Fling ) in joc pentru a sacrifica Arc Runner  ?
( ma gandesc ca odata ce a murit nu mai are ce sacrifica )

Puteti raspunde ? sper ca m-am facut inteles smile) .

Da, avand first strike, damage-ul se da in 2 trepete, in prima dau damage creaturile cu first strike (sau double strike), iar in cea dea doua creaturile normale (sau cele cu double strike). Legionarul tau ii va omori creatura oponentului daca se ajunge in combat damage step, insa in declare attackers step sau declare blockers step tu, precum si adversarul tau, puteti juca instanturi, inclusiv fling.

This is who i am!

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

hmmm .. deci eu imi declar legionarul ca blocker . ca el sa poata folosi FLING va trebui sa o faca inainte de a elimina eu arc runner .
deci practic niciunul din creaturi nu va apuca sa atace . o va face doar FLING .

Mi se pare logic . dar mna . trebuie intrebat .

incercam combouri lungi si se intampla sa am dileme mici smile) merci de raspuns .

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Da chiar.

Ce se intampla cand blochezi un Mirran Crusader cu un Boros Swiftblade? Moare doar swiftbladeul, sau mor amandoi?

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Doar Swiftblade-ul. Mirran-ul il distruge pe faza de first strike pe micutzul Swiftblade. Daca cumva si al doilea avea 2 la power atunci mureau amandoi deodata.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Intrebare de noob curios.
Deci cand incepe un block nou toate mecanicile specifice celui anterior is uitate? Adica, in cazul de fata, nu o sa mai vedem landfall, proliferate, infect, battle cry, etc. ani buni(sau niciodata)?

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

In standard cel putin nu o sa le mai intalnesti, doar daca se decid ei sa le revigoreze intr-un core-set. Cum ar fi anul asta "bloodthirst" in M12 care a fost o mecanica din Ravnica sau scry-ul din M11.  Asa ca daca ti-au fost drage...say goodbye...sau trecem si jucam Modern tongue

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Magic are nevoie de mai mult battle cry. sad

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Sau Bushido/Flanking/Exalted/Frenzy etc.? tongue


Uneori mecanici populare se mai intorc (gen Flashback in innistrad), dar per ansamblu jocul merge tot inainte si fiecare block incearca sa aiba o tematica diferita (si mecanici care sa o evidentieze). Singurele mecanici care reapar constant is alea evergreen (deathtouch, haste, flying, defender, etc.), si pana si alea se mai schimba (fear a fost inlocuit cu intimidate, shroud cu hexproof).

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Trickster wrote:

... si pana si alea se mai schimba (fear a fost inlocuit cu intimidate, shroud cu hexproof).

Shroud a fost inlocuita cu Hexproof? Asta stii sigur? ca astia doi au existat, numai ca Hexproof-ul acum a primit keyword. Drept, in M12 nu a fost nici o creatura cu shroud, dar asta ar insemna ca a fost complet inlocuita?

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Da, au anuntat ca au introdus keyword-ul ca inlocuitor pentru shroud. Aparent o considerat ca nu exista motiv pentru drawaback-ul de la shroud, asa ca nu o sa mai fie evergreen.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Vreu si eu sa intreb de comboul asta, Rite of Replication + Precursor Golem, de ce creeaza milioane de tokeni, cum e calculat in articolul asta: https://docs.google.com/document/d/1L_F … dit?hl=en# ?

+ daca oponentul da un doom blade pe un golem, si eu in raspuns sacrific precursorul, si raman numai tokeni, se mai copiaza doom bladul?

Last edited by benczi (2011-08-23 12:22:22)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Pai la un singur rite obtii "a total of one Precursor Golem card, 5 Precursor Golem copy tokens, and 22 3/3 Golem Tokens - 10 from the copies of Precursor Golem and 12 from and counting the original Golem’s two tokens" (luat din articolul tau). Numarul ala se intampla daca mai dai inca un rite kicked, pentru ca atunci se copiaza fiecare rite de 6 ori (ai in total 6 precursori, fiecare cu hoarda lui de copilasi). Also, degeaba sacrifici in raspuns, trigger-ul ii pe cast, si in momentul in care tu raspunzi is deja pe stack copiile la doom blade. In schimb daca ai raspunde cu un into the roil kicked... ti-ai da singur mill tongue

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Sa zicem, ca copiez primul Rite of Replication cu Chandra, the Firebrand, cand trebuie sa aleg targetul la copia spelului?