Re: habar n-am unde să pun asta...

Nu cred ca cineva uita total sa isi plateasca consumatia si iese pe usa, probabil uita ca a comandat 3 beri in loc de 2 si pe astia de la Bulgakov nu cred ca te poti baza. Nu se intampla la fel in origine pentru ca eram singurii din tot localul majoritatea timpului. In Bugakov probabil nici nu ajuta faptul ca ne mutam mereu de la o masa la alta, se mai incurca si chelneritele...

Re: habar n-am unde să pun asta...

Vlad wrote:

Hai să facem o listă cu chestii care nu se plătesc de obicei. Până acuma am văzut că beri şi pepsi. Mâncare şi ceaiuri nu. Deci cine bea multă bere şi mult pepsi şi uită cât a consumat?

Ar fi culmea sa fie uitata si mancarea.Mancarea e o comanda mare,mananci odata,de doua ori,ti minte ca ai mancat.Dar daca iei 5 sucuri probabil ca uiti 1-2 daca nu le platesti cat mai repede pana nu iti iese din minte.Poate ca cel mai bine ar fi sa ne notam undeva ce consumam si platim cand se termina event-ul.

Re: habar n-am unde să pun asta...

eu cred ca eroarea este probabil la cei de la bulgakov. Va zic de ce.. in mod normal fiecare masa este introdus in calculator si "un set de comenzi" sunt asociate cu masa respectiva....dar cum noi ne tot mutam, ei din cate stiu eu "pun toate comenzile" pe masa noastra, o singura masa... sa fie o comanda mare (cat se poate de corect)... dar masa aia de fap este compus din mai multe mese si foarte multe articole la persoane diferite. Daca o chelnerita din greseala (ca sper ca nu din intentie) introduce ceva la masa noastra nu va fi observat nici de noi, si nici de ei. Sa nu zic daca cumva comandam de la 2 chelnerite sau ceva... cred ca le incurcam rau de tot. Oricum e greu sa tinem cont de comenzile noastre ..ca un om de la noi sa tine cont ce am comandat...putem incerca, dar doar daca nimeni nu comanda nimic, toata lumea zice ce doreste la el/ea si omul respectiv noteaza si face comanda.

Re: habar n-am unde să pun asta...

Ideea asta cu notatul comenzilor e stupida. Nu e deloc practica si e o durere de cap. Ne ducem acolo ca sa jucam magic si sa bem o bere intre timp, nu ca sa notam pe carnetel ce am mancat in seara aia. Singura solutie sigura e sa platim cand comandam, altfel fiecare dintre noi poate zice ca a platit tot ce a comandat (si poate e si adevarat), dar ei ne zic ca mai este inca de platit si mereu noi o sa picam de fraieri. O alta posibilitate ar fi ca in loc sa treaca o comanda ca fiind de la masa 5 (daca intr-adevar asa e sistemul lor), sa treaca pe nume, dar nu stiu daca ar face ei asa ceva.

Re: habar n-am unde să pun asta...

Nu se poate trece pe nume cu sistemul ala.
Si da, e cam lamentabila faza cu lista. Srsly though, sa mergi si sa comanzi la bar si sa platesti atunci iti ia max 5 minute in plus smile. (problema e cand nu te lasa sa comanzi la bar; am patit asta intr-o joi cand era full bulgakovul).

Eu zic sa ii rapim pe aia din origine si sa-i punem sa redeschida localul.

Re: habar n-am unde să pun asta...

Zgarbas wrote:

Eu zic sa ii rapim pe aia din origine si sa-i punem sa redeschida localul.

Eu zic sa luam in chirie noi Origine-ul ca oricum e scos la inchiriere big_smile

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: habar n-am unde să pun asta...

singerete wrote:
Zgarbas wrote:

Eu zic sa ii rapim pe aia din origine si sa-i punem sa redeschida localul.

Eu zic sa luam in chirie noi Origine-ul ca oricum e scos la inchiriere big_smile

Like.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png