Topic: Useless card

Mai tineti minte cum am tot ras noi toti de cat de nefolositoare e cartea  Lost in the Woods ?

Mi s-a parut extraordinar deck-ul asta de draft pe care l-a jucat Jeremy Neeman la pro tour big_smile

Main Deck
45 cards
44  Forest
1  Lost in the Woods


http://www.wizards.com/magic/magazine/a … grss#78472

Re: Useless card

sii pierdea in primele 8 ture? sau facea mull pana prindea cartea? smile)

Re: Useless card

mull pana prindea cartea. si dupa aia ii bate pe aia prin auto-mill, ca el avea 45 de carti in library  smile
oricum, eu nu as fi avut curajul sa joc asa ceva la un draft EVER

Re: Useless card

e originala abordarea smile dar sansele sunt tot mai mici sa prinzi cartea, cu fiecare mull.. daca erau 2-3 era altceva

Re: Useless card

Si eu cand am zis ca I like it and I'd play it wink

Re: Useless card

Era sideboard de fapt. Nu main deck. Si o pierdut cand un oponent o jucat Gravepurge ...

Si imposibil de jucat daca oponentu are de exemplu Silverchase Fox sau Ray Of revelation sau Naturalize. Probabil ca mai sunt carti de genu care distrug enchantment-uri.

Alte carti bune impotriva la asa ceva: Increasing Confusion, Stensia Bloodhall, Nephalia Drownyard, Sudden Disappearance, Heretic's Punishment, Laboratory Maniac. Si ca sa nu credeti ca numa alte rare is bune contra strategiei asteia: Gravepurge (care s-o si intamplat), Curse Of The Bloody Tome, Dream Twist si alte chestii de mill.

Plus ca trebuie sa iti vina cartea aia din 45 ...

In concluzie: "cute", dar Lost In The Woods ramane o carte de genu ala despre care zicea cineva de la Wizards (nu mai stiu cine exact) ca le printeaza numai pentru ca incepatorii sa invete sa nu joace cu carti slabe.

PS: Se vede ca nu am de lucru? tongue

Re: Useless card

Amu daca nu-s indiscreta, ce face gravepurge?

Adica doar le scoate din combat, nu moare nimica...
Si chiar daca ar muri, atunci doar amana inevitabilul auto-mill cu inca o mana de ture.

S-o distrat omul. Win.

Re: Useless card

1. Pai nu mai ataci daca vezi ca oricum nu ii poti da damage.
2. Aduni carti in mana pana cand trebuie sa faci discard.
3. Arunci creaturi in graveyard.
4. Astepti pana ai vreo 10 acolo.
5. ????
6. Profit big_smile

Cat despre chestia cu distratu, ma indoiesc ca Jeremy Neeman s-o dus la ProTour ca sa se "distreze". Pare a fi mai degraba un Spike.

Acuma sa nu ma intelegeti gresit, nu zic ca nu ii interesanta si chiar desteapta ideea. Zic numai ca nu ii buna tongue in majoritatea situatiilor si ca Neeman probabil s-o bazat pe elementul surpriza mai mult decat pe puterea deck-ului.

Re: Useless card

Eu prima oara cand am citit cartea (cand inca era abia pe mtgsalvation.com), mi s-a parut ca exileaza creatura. Ce faina era atunci....

In alta ordine de idei, cei de la Wizards au facut noul keyword "fight", dar tocmai in Dark Ascension vad doua carti, Alpha Brawl si Wrack with Madness care ambele seamana foarte tare cu fight, dar nu poti folosi fight pe ele. Asa useless mi se pare acest keyword (ca sa nu mai zic cat de gay e!)

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png