176

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

dibbs on blue!

big_smile

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

Ce de carti faine a primit negru! Un deck avea si ala l-au ***** cu un lord de cacat smile

This is who i am!

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

toranaga wrote:

Ce de carti faine a primit negru! Un deck avea si ala l-au ***** cu un lord de cacat smile

Au bagat si astia la negru asa de umplutura....asa din burta stii!

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

toranaga wrote:

Ce de carti faine a primit negru! Un deck avea si ala l-au ***** cu un lord de cacat smile

Eu cred ca si pe vremea Torment-ului, Ovidiu tot nu ar fi fost satisfacut cu ce are negru. big_smile

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

Hai victor sa fim seriosi. Ti se pare ca are negru carti sa poata sa faca un deck?
Albul are carti de mono, red a primit destule sa faca big red acum, verde nu mai zic, iar de albastru...ei bine, culoarea care nu a primit pana acum si din m11 va avea cartile necesare sa se distreze.
Singura directie pe negru pe care au mers e discard, dar nu poti face o strategie cu comune.
vampirii erau singurul deck de monoblack jucat in ultimii 2 ani si ala l-au terminat printr-un lord de rahat smile

This is who i am!

181

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

mda de parca jumatate , de nu mai mult, din toti vampirii ce ii jucai sunt inutili in alte deckuri.

De exemplu intr-un deck de control:

Hexmage: anti planeswalkers, 2/1 first strike
Gatekeeper: removal si chum blocker all in one.
Nighthawk: blocker in aer cu deathtouch
Bloodghast: haste la 10 life, reintoarce din Graveyard pe landfall

Si acum sa luam cartile din m11:

Reassembling skeleton: cea mai tare creatura pentru control din set
Liliana Vess
Phylactery lich
Doomblade,death mark, black knight: anti white, and other.
dark tutelage
Diabolic Tutor
Grave Titan: retardat in control si nu numai
Gravedigger: ca sa facem si putina reciclare
Duress
Nantuko Shade : which is beyond retarded

Astea is cateva din cartile ce , cel putin eu, vad pe ele scris mare si lat BLACK CONTROL IS BACK BIATCH
Si tu zici ca se strica culoarea. Eu zic ca negru numa aggro nu trebuie sa fie. Ci diabolic, ganditor si
sa te omoare slow dar sigur.

Eu ma gandesc ca o sa fie asa de puternic in control, ca o sa faca toata lumea splashuri.

My 2 cents...

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

Eu am zis ca nu poti face un deck de negru, nu ca nu sunt carti singulare bune.
nu stiu de ce pui tutelage intre ele, cand mie unul mi se pare o carte slaba de tot. daca vrei, o trade-uim pe ce vrei tu:)
gravedigger si diabolic tutor sunt in seturi de ceva vreme, insa nu au fost jucate niciodata. oare de ce?
is de acord ca shade e cea mai tare creatura dupa multa vreme, din punctul meu de vedere, la fel ca si titanul de negru, desi cel de verde mi se pare mai aberant decat asta smile

in standard vor fi carti bune cam asa:
1.nighthawk
2.ghast
3. shade
4. titan
5. corrupt
6. duress + mind rot care vor trebui jucate pe viitoarele deckuri de control
deathmark e de sideboard, black knight e fain, dar prea putin jucat pana acum. daca apare ceva deck de alb serios, desi ma indoiesc, are sansele lui

This is who i am!

183

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

ok ma.

Da sa nu uitam de "PIIIIZ......." big_smile

Eu deja ma gandesc serios sa fac splash negru pentru cateva carti.

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

Ionut wrote:

mda de parca jumatate , de nu mai mult, din toti vampirii ce ii jucai sunt inutili in alte deckuri.

De exemplu intr-un deck de control:

Hexmage: anti planeswalkers, 2/1 first strike
Gatekeeper: removal si chum blocker all in one.
Nighthawk: blocker in aer cu deathtouch
Bloodghast: haste la 10 life, reintoarce din Graveyard pe landfall

Si acum sa luam cartile din m11:

Reassembling skeleton: cea mai tare creatura pentru control din set
Liliana Vess
Phylactery lich
Doomblade,death mark, black knight: anti white, and other.
dark tutelage
Diabolic Tutor
Grave Titan: retardat in control si nu numai
Gravedigger: ca sa facem si putina reciclare
Duress
Nantuko Shade : which is beyond retarded

Astea is cateva din cartile ce , cel putin eu, vad pe ele scris mare si lat BLACK CONTROL IS BACK BIATCH
Si tu zici ca se strica culoarea. Eu zic ca negru numa aggro nu trebuie sa fie. Ci diabolic, ganditor si
sa te omoare slow dar sigur.

Eu ma gandesc ca o sa fie asa de puternic in control, ca o sa faca toata lumea splashuri.

My 2 cents...

Ai putea sa incerci si tu sa te convingi singur smile ,cartile ce erau in standard pana acuma si nu erau folosite nu cred ca vor fi nici de acuma incolo....si cum zice Ovi,s-a dus vampirii.....degeaba adaugi orice carte din setul asta ca deja ai loc rezervat smile) ...eu tot ce sper ca toamna la noul set sa mai bage ceva in culoarea asta si nu sa tot lese in debara.

Si as mai putea adauga: daca era asa de bun negru toata lumea asta ar juca,trust me wink

Last edited by ciobiti (2010-07-06 16:58:40)

185

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

da, si RDW era un deck destul de ieftin si competitiv, si totusi numa Rares il joaca.
La fel cu polymorph, doar eu il joc serios acuma.
La fel cu Mithic conscription, si nimeni nu-l joaca.

Concluzia mea e ca oamenii de aici joaca ce e fun pentru ei, cu cateva exceptii.
Eu sincer cred ca e meu e mult mai fun decat aliati sau naya allies. Sincer.

Depinde de fiecare. Nu poti zice ca nu joaca lumea pentru ca nu e bun negru.

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

Asa este,dar nu am formulat si eu bine....ma refeream asa competitiv,cum numa deck de jund vezi si deckuri de 1000$ smile...nu prea vezi negru printre ei,intelegi tu ce vreau sa spun wink

187

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

Ionut wrote:

La fel cu Mithic conscription, si nimeni nu-l joaca.

Aici trebuie să te contrazic. Deck-u ăla nu l-a jucat nimeni din cauză că a costat pe la 900 de dolari. Baneslayer doar Dan are, Noble Hierarchi sunt vreo 8 în Cluj, de Jace, the mind sculptor s-a dus lipsă o vreme bună și oricum Mihai și Gabi nu i-ar fi împrumutat că îi jucau. Basically nu are nimeni deck-ul complet.

RDW, White Weenie, Vampiri, Jund, Poly, astea erau deckuri relativ accesibile.

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

I like cheese. big_smile

189

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

si poly competitiv joaca cu jace 2.0. asta o stiai? De la 110 dolari pret de deck, bagi jace si zboara la 450.

Acuma o luna am intrebat daca ar merge competitiv fara jace, pe forumuri. M-au bagat aia in origini, ca cica fara budget discussion. Si totusi, mi-a mers relativ ok. Se poate daca vrei si fara cateva carti esentiale.\

Puteai face rost de toate inafara probabil de jace, si rafiq. Oricum, nui vad rostul la jace in mithic...

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

Ionut wrote:

Eu ma gandesc ca o sa fie asa de puternic in control, ca o sa faca toata lumea splashuri.

Nu-i prea splashable, cu costul la multe din alea...

Oricum, as vrea sa reamintesc tuturor jucatorilor de negru ca alara si m10 nu ies din standard numai cu intrarea scars, care nu stim ce aduce. Pana atunci vom avea doi lorzi pentru vampiri, un shade fenomenal pentru strategii non-bampir, si un finisher de nota 10 prin titanul lui peste mort. Also, mass removal cu restrictii la instant speed si mass removal incolor care te scapa de absolut orice. Si accelerare de mana prin  revenant, everflowing chalice, ce-o mai fi. SI MAI ALES OPORTUNITATEA DE A FACE SPLASH PENNTRU CARTI DE  ALBASTRU AHAHAHAA.

Anyway, cheese is awesome.

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

Intradevar, cum zice Laura, Mythic Conscription e un deck al naibaii de scump si asta-i primul motiv pentru care nu-l vezi pe aici. Plus comunitatea fiind mica, draftturile destul de rare, n-avem ce carti "rula" in asa hal incat sa-si faca oamenii deck-uri scumpe.  Ia exemplul lui Jace Scrijelitorul de Minti sau Vengevine... multi si-ar dori cartile, dar daca nu au aparut nu prea se incumeta lumea sa dea banii pe ele (bine sunt si exceptii... Jacesuitorii Gabi si Mihai).

Cu cat evenimentele organizate sunt mai mari, drafturile mai multe, sansele sa iasa carti si sa se faca trade mai mari.

Legat de culori... Albastru si Verde. Atat spun.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

recunosc ca sunt incepator si sigur nu am experienta altora din comunitate, dar nu vad cine stie ce sinergie intre cartile de negru din m11...au reprintat'o pe liliana care se bazeaza pe discard si care ulterior ar trebui sa scoata creaturile din mormant direct pe battlefield...dar cum sa faci asta cand e de ex sunt Leyline of the Void si Haunting Echoes care fac adversarul sa exileze ce intra in graveyard?
Necrotic Plague ar merge relativ bine cu Grave titan sau cu alte carti daca ar fi macar aleatoriu modul in care enchantmentul isi alege tinta. Asa foarte bine te forteaza sa'ti sacrifici creaturile cele mai importante jocului, cum ar fi noul phylactery lich. Mi se pare cea mai buna carte pe black momentan, din noul set, si cam singura.
Dark tutelage e o risipa de mana/viata avand in vedere ca nu poti alege daca sa iei sau nu cartea ce vine si asa sa scapi de plata in life. daca iti pica noul demon (care ar trebui sa fie una dintre "cele mai epice" carti pe negru din m11) ai de pierdut 9 viata. pe langa ca in cazul in care vrei sa'l scoti relativ devreme trebuie sa mai platesti inca 6. de unde ar trebui sa recuperezi atata viata?
cat despre noul lord ma intreb cine te lasa sa ai inca 4 vampiri pe battlefield si sa preiei controlul asupra unei creaturi?..pe deasupra, dupa ce le dai tap, in afara de acea creatura asupra careia ai control acum, ce te mai apara? sunt 2 lorzi acum si totusi nu era mai usor sa'l reprinteze pe nocturnus si sa rezolve intr'un mod simplu situatia? teoretic acum ar trebui sa'l eliminam pe nighthawk din tura a 3'a ca sa facem loc noului lord? 
eu asa vad situatia negrului momentan...

Last edited by Silviu (2010-07-06 18:52:43)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

Spoilerul oficial M11

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

Trickster wrote:

Anyway, cheese is awesome.

Hell yeah it is! Give it up to the cheese lovers! big_smile
Este evident ca am luat-o razna deja. Nu mai vine sambata aia odata...

195

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

cred ca eu is singurul care nu asteapta sa vina sambata, pt ca sambata.....
.....................
........................
...........................
..................................
...............................................
.............................................................
....................................................................
.........................................................................
...............................................................................
.......................am examen.............................................

Re: [Discutii] Magic 2011 Core Set

Intro Packs Decklists aici.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png