Topic: Nou stil de joc: Frontier Magic

Un nou stil de joc , denumit Frontier Magic, pe care am putea sa-l incercam intr-un Fun Week.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Nou stil de joc: Frontier Magic

vai... mi se pare ca si un fel de sah cu magic
si sa nu vb despre faptul ca nu mi se pare bine dezvoltat (ce faci cand ai 2 creaturi si intre ele un land, cine tapeaza? Defenderul oare poate sa se miste sau nu, caci abilitate zice ca nu poate ataca... un wall nu ar avea sens sa poate sa se miste, dar un ogre defender da....iar cu creaturile intre tine si primul rand de land? sunt blokeri sau nu.... deci prea sub-dezvoltat), flying sa nu faca scout, cum adica? sau o creatura stupida de frog sau ceva sa poate sa se bate cu un flyer. La fel multe abilitati ca deathtouch isi cam pierd rostul iar cartile multi color devin prea puternice.

Daca vrei sa joci sah... joaca sah....in fine.. asta este parerea mea

Re: Nou stil de joc: Frontier Magic

Ei, esti si tu prea chitibusar tongue
Defender trebuie sa poate sa se miste, dar nu poate sa atace o creatura... wall faci unde vrei, si il muti caramida cu caramida, ca deh, esti vrajitor mare tongue
Creaturile intre tine si primul rand de land is intr-un fel de summoning sickness zone, nu conteaza.
Si nu vad cum isi pierd rostul abilitati gen deathtouch, sau ca-i asa de irational ca o broasca sa sara pe un flyer smile) Ii un format casual, hai sa nu-l luam prea in serios... ca doar ce, ii mai interesant crap draft sau rainbow stairwell sau ceva? Eu unul vreau sa incerc asa, o data, de fun, si asta si alalalt cu cartile de planechase...

Re: Nou stil de joc: Frontier Magic

cred ca nu sunt eu un jucator destul de "hard-core" ca sa-mi placa

nu zic ca nu poate fi interesant, insa am 2 probleme mari cu jocul
- cu cat mai mult ma gandesc la el, cu atat mai multe neclaritati/neregularitati descoper, care e un pic deranjant incat cand joci ceva ai un set de reguli, fara ele nu stii ce joci, iar aici nu sunt bine dezvoltate aceste reguli - probabil dupa ce joci de 10-20 de ori iti faci o idee cam cum se poate juca si alcatuiesti un set de reguli aditionale (i.e. acel rand de summoning sickness zone daca nu conteaza/nu este in joc n-ai cum sa te aperi contra atacanti care ti-au ocupat tot primul rand, se zice acolo ca primesti un token 1/1 ca sa poti sa ai mana - ce faci daca tot randul tau e ocupat...unde-l pui?,etc etc)

- mi se pare, cum am mai zis, un fel de sah cu cartile de magic, idea care mi se pare fortat. De asta consider ca crap draft -desi nu am jucat inca - sau alte care sunt in spiritul magicului sunt mai aproape de natura Magicului. Probabil nu sunt eu jucator inrait ca sa inteleg de ce ar fi fain de ex sa joci monopoly cu carti de magic, sau cruce cu carti de magic.....inteleg ca unii ar face tot cu magic smile eu insa nu, mi se pare ca un joc are o atmosfera, o idee care da un feeling jocului respectiv.

In fine, daca o sa fie jucat, o sa joc si eu probabil, asta este doar o parere......and now let the flaming begin smile

Re: Nou stil de joc: Frontier Magic

Honestly, daca tot primul rand ti-i ocupat, cred ca ai cam pierdut oricum...
Also: "so if you lose all your creatures, you get a new 1/1 token in your back row for free". Deci token-ul ti-ar intra in zona din spate, nu pe un land, dar fara surse aditionale de mana, esti cam cucerit. Asta-i si ideea, land-urile devin o resursa care poate fi pierduta sau castigata... sa ocupi tot randul ii doar o metoda sa-i negi mana la adversar...

Si nu-i atata de asemanator cu sahul, really... comparatia mi se pare fortata doar prin faptul ca ai un spatiu pe care armata ta se poate deplasa... asa poti sa zici ca orice board game ii sah. Ii doar un magic cu o noua variabila. Cu crap draft & co. exact asta-i problema... is aceeasi mancare de peste ca si pana amu, doar ca se pierde din strategie fara sa castigi mult in materie de fun... ca deh, joci acelasi joc pana la urma, dar sau cu importanta unor elemente diluata, sau cu factor de random crescut, sau cu restrictii aditionale. Asta poate fi ok in unele situatii gen edh, pentru simplul motiv ca-ti mareste raza de optiuni (carti nejucabile in standard/extended is puternice in edh) si diversitatea ii intotdeauna fun. Frontier magic in schimb aduce ceva nou tocmai pe partea de strategie, aducand complexitate fara sa creasca factorul de random prea mult (random ii ok, cata vreme jucatorii au unelte sa-l controleze). Si de asemenea magic ii deja mai multe jocuri in unul... nu-mi spune tu ca-i exact aceeasi poveste sa joci un deck de combo sau unul de aggro, sau sa joci planechase edh versus un draft. Anyway, nici macar nu joci monopoly cu carti de magic, pur si simplu schimbi o variabila (land-urile)... jocul se joaca tot la fel exceptand mici diferente care se pot explica intr-o pagina de text... mai simplu decat sa explici two-headed giant, poate tongue

Re: Nou stil de joc: Frontier Magic

na.. tre sa jucam odata ca sa poti sa ma convingi direct prin joc smile