Topic: Prerelease Gatecrash

Pe wizards.com scrie asa: "For the Gatecrash Prerelease, you'll choose from five Guild Prerelease Packs. The options (while supplies last) are Orzhov, Dimir, Gruul, Boros, and Simic. Each Guild Prerelease Pack contains five Gatecrash booster packs, a guild-specific booster pack, a special alternate-art prerelease card unique to each guild, an achievement card, a Spindown life counter, a guild symbol sticker, and a letter from the guild's leader."

Stiu ca mai e ceva timp insa cateva saptamani trec usor si probabil e mai bine sa facem demersurile mai devreme decat prea tarziu. Care e "procedura" ? Trebuie sa nominalizam un guild ? Strangem banii si ii trimitem sa rezervem cate un "pachet prerelease" ? Sau cum decurge toata treaba ?

Re: Prerelease Gatecrash

Te înscrii la Prerelease, iar la un momentdat (când se va da comanda de pachete), fiecare va trebui să nominalizeze ghilda pe care o dorește. Banii îi vei da înainte de începerea evenimentului.

Re: Prerelease Gatecrash

cum dzeu sa folosesti cuvantu "nominalizeze" intr-un post pe un forum frate? smile)

http://pwp.wizards.com/4300225503/Scorecards/Landscape.png

Re: Prerelease Gatecrash

Salut,

Pentru a tine evidenta boosterelor deschise de fiecare din noi la prerelease si evenimentele de liga, propun sa folosim xlsx-ul atasat.

- numele cartilor va fi intotdeauna corect, intrucat poate fi ales doar din lista oficiala prestabilita
- numarul de copii pentru fiecare carte este clar, n-o sa apara discutii gen "aici scrie 1" "ba nu, ala e un 2"
- numarul total de carti pentru prerelase si suma totala dupa fiecare liga se calculeaza automat si nu pierdem o gramada de timp facand sute de adunari..
- avem toata informatia la un loc, pentru toti participantii si toate evenimentele

Post's attachments

gatecrash.xlsx 201.2 kb, 7 downloads since 2013-01-26 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

Re: Prerelease Gatecrash

poti sa pui xlsx ul si in varianta mai jos de 2007 la office

Re: Prerelease Gatecrash

E cam nasol in xsl (fara "x") pentru ca nu poti face data validation decat pentru liste din acelasi sheet. Refac manual si atasez cand e gata..

Re: Prerelease Gatecrash

Pai si cine sta sa puna de 18 ori pentru fiecare jucator? Este un singur laptop. Nush ce sa zic. Oricum mie mi se pare o formalitate chestia asta cu cartile. E clar ca nu ai de unde sa ai carti de gatecrash, mai ales ca pre-releasul e duminica mai peste tot. Plus de asta cred ca nu e cazul de asa ceva in comunitatea noastra. Fiecare participant are premiul garantat, pe langa ce cumpara si foloseste. Ar fi stupid sa vi sa trisezi la pre-release. Parerea mea smile.

http://pwp.wizards.com/6102862826/Scorecards/Landscape.png

Re: Prerelease Gatecrash

va avea Vlad Predescu o lista cu toate cartile pentru fiecare, pe care scrie absolut orice carte din GTC. Trebuie doar sa bifezi casutele si sa scrii nr. de bucati.
Deci n-are rost sa veniti cu tabelul in Excel.

Re: Prerelease Gatecrash

O lista pentru fiecare inseamna 17 liste la prerelease, plus cate 10 liste la fiecare eveniment de liga. Mie mi se pare mai simplu intr-un singur tabel, de unde poti oricand printa paginile, in caz ca e nevoie de informatie pe hartie..

Am atasat si varianta compatibila 2003/2007 e ok si daca folosim alt sistem; doar sa avem ceva pregatit.

Un alt avantaj al excel-ului este ca poti importa lista pe deckbox si poti actualiza usor dupa fiecare eveniment de liga. Iar pe deckbox e mult mai usor sa iti organizezi oricate combinatii main+side decat "in minte" sau pe hartie.

Last edited by Oneself (2013-01-26 09:58:40)

Post's attachments

gatecrash.zip 306.49 kb, 2 downloads since 2013-01-26 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

Re: Prerelease Gatecrash

Dezavantajul este insa timpul. Asa cum zicea cineva la prerelease de obicei se da la fiecare jucator o foaie cu toate cartile si trebuie doar sa bifeze ce a desfacut el si sa scrie nr de bucati. Avantajul este ca toti completeaza in acelasi timp, in loc de un singur om sa stea sa verifice cartile la 18 oameni si sa le treaca pe rand in tabel.

Idee e ok cu excelul, dar cred ca se aplica mai bine la alte evenimente smile.

http://pwp.wizards.com/6102862826/Scorecards/Landscape.png

Re: Prerelease Gatecrash

Tinem evidenta pe hartie, e perfect din partea mea. Nu stiam daca e vre-un sistem pregatit si de-asta am propus o varianta.

Cat despre trisat, este intradevar dificil sa vii cu carti de acasa la prerelease insa este simplu sa treci pe lista carti pe care nu le-ai deschis, urmand sa le faci rost pana incep evenimentele de liga.. Si mie mi se pare stupid sa trisezi, nu prea inteleg care e satisfactia in a castiga un joc "aranjat", dar pot spune asta doar despre mine, nu stiu cum gandeste fiecare.

Re: Prerelease Gatecrash

Greu mai trece timpul cand mai e asa putin.. smile Vreau sa deschid boosterele !! big_smile