Topic: Produse MTG

Salutare tuturor,

Inainte de aparitia noului set ( Gatecrash ) pe care toata lumea il asteapta cu nerabdare, m-am decis sa vin cu o oferta foarte interesanta.

Precomenzile se fac pana in data de 29 ianuarie 2013, urmand ca pana in data de 8 februarie 2013 sa primiti toti ceea ce ati comandat. Pentru orice detalii, va astept intrebarile aici sau pe mail.

Spoiler card:

http://s9.postimage.org/7hjn0ettr/mtg_shop.jpg

P.S. in cel mai scurt timp voi adauga si alte produse la oferta; daca doriti ceva anume va rog sa imi spuneti si voi incerca sa aduc la un pret bun, incat toata lumea sa fie fericita.

Re: Produse MTG

Salut,

desi preturile propuse de tine sunt foarte tentante cu siguranta, doresc doar sa amintesc comunitatii, ca preferabil ar fi ca aceasta sa sustina prin achizitii shop-ul local/oficial care urmeaza sa se deschida.

Mersi

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Produse MTG

Salut,

as vrea sa fac niste remarci la postul tau care mie mi s-a parut putin tendentios:

1. ceea ce ai spus e ca si cum eu m-as duce in orice hobby store si le-as prezenta clientilor de acolo produsele mele la un pret mai bun -> nu ar conveni niciunui patron de magazin asa ceva si nici nu este etic din punctul meu de vedere sa fac asa ceva
2. e treaba shop-ului cum se promoveaza, cum face bani si la ce preturi vinde, eu nu am zis nimic de ei aici
3. o piata libera inseamna competitie -> vanzatorii se bat in preturi pentru a atrage clientii
4. plecand de la ceea ce ai spus, sa inteleg ca exista o regula nescrisa ca trebuie sa platesti mai mult decat face un produs doar pentru a suporta un anume magazin sau o anume afacere pntru ca este in orasul tau, din tara ta? nu cred ca este o idee tocmai sanatoasa

nu vreau sa intru in polemici, doar am simtit nevoia sa subliniez niste aspecte.

in alta ordine de idei, urmeaza si o pagina de facebook unde veti avea acces mai usor si (cred eu) mai rapid la noutatile care vor urma ( foarte interesante zic eu ). voi scrie aici detaliile in momentul respectiv.

un lucru pe care am uitat sa il precizez inainte, absolut toate preturile sunt negociabile in functie de cantitatea comandata: daca luati 2 sau mai multe produse ( de acelasi tip sau de tipuri diferite ), pretul total va fi ceva mai mic. discountul va creste cu cat numarul de produse este mai mare - de exemplu, pentru 4 produse discountul oferit va fi mai mare decat pentru 2 produse.

o zi buna tuturor si sper sa ne auzim/reauzim cat de curand.

Last edited by adriann (2013-01-16 18:34:02)

Re: Produse MTG

Eu o sa fiu putin mai transant si o sa explic fenomenul pe care il introduci, banuiesc fara voia ta sau nu stii ce poate sa se intample.
Tocmai s-a deschis un magazin Red Goblin pe piata CJ, asta insemnand ca ei au investit o gramada de bani in spatiu, chirie etc.
Ei nu isi permit sa vinda produsul la acest pret, ba mai mult, ca si firma este si TVA.

Tu nu faci altceva decat cumperi din alta tara, Ungaria, Germmania, Grecia, ce o fi, iei fara TVA si poate cu 10-20% mai ieftin si vinzi mai departe fara TVA, castigand exact aceasta suma.

Pentru jucatori e o mana cereasca, probabil unii o sa si muste, nestiind ca de fapt ca ei fac un rau (la fel si tu).

Lantul va fi ceva de genul: Tu vinzi din Gatecrash poate 10 displayuri asa. Red Goblin sau orice alt oras care are magazin fizic, nu o sa mai vinda aceste 10 displayuri, dar le-au comandat si raman cu marfa in magazin.

La Dragon Maze nu o sa mai comande atat de mult, la M14 nu o sa mai comande nimic si nu o sa mai sanctioneze nici un eveniment MTG pentru ca lui nu o sa ii merite.

Nu merita, nu sunt evenimente, ca nu pot fi evenimente OP fara un store real, asta s-a mai discutat.
Si cam asa in 6 luni ai omorit piata CJ fara sa vrei.

Parerea mea care sunt in aceasta bransa si incercam sa crestem piata, nu sa o omorim.

Multumesc ca m-ai ascultat.

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: Produse MTG

Nu vreau deloc sa omor piata in CJ sau in alt oras. Preturile pe care le am sunt cu tot cu TVA, cumpar produsele cu tot cu TVA. concurenta mereu este benefica economiei. regulile Wizards pentru UE sunt diferite decat cele pentru SUA. In SUA nu poti sa vinzi produse Wizards fara sa ai un shop fizic; ei bine, aceasta regula nu se aplica pentru UE.

Faptul ca eu cumpar de la distribuitorul meu la un pret poate mai avantajos ca si altii, asta nu este un lucru negativ; dimpotriva, este meritul meu.

Acuma urmeaza sa spui ca magazinele din strainatate fac un deserviciu magazinelor din Romania pentru ca practica preturi mai mici? In UE exista ceea ce se numeste piata libera. Poti cumpara ce vrei de oriunde in interiorul Uniunii Europene. Iti dau un exemplu foarte clar referitor la asta: la un moment dat,o Dacie noua era simtitor mai ieftina daca o cumparai din Ungaria fata de cea din Romania. Asta totusi nu a omorat vanzatorii de Dacii din Romania spre surpinderea ta.

Avantajul unui shop sunt tocmai evenimentele respective de care amintesti. Shopul castiga din organizarea de evenimente. Eu nu pot sa fac evenimente oficiale din motive bine stiute.

Repet din nou, chiar nu doresc neaparat sa intru in polemici.

Last edited by adriann (2013-01-16 18:57:36)

Re: Produse MTG

Eu am spus cum o sa reactioneze cei cu shop, in Cluj am dat exemplul fiind ei mai afectati, dar inclusiv eu o sa reactionez la fel, asta daca vei vinde mult in Mures smile, voi opri aducerea marfii la Mures si nu voi mai face OP. Nu imi permit ca o suma care oricum nu e mare si il pierd cand ne luptam sa intretinem shopul si clubul. Of course, am zis, tu decizi cum vrei ... e alegerea ta, e piata libera.
Restul, da exista concurenta si probabil e buna, dar asta doar daca e benefica la comunitate, nu si impotriva acestuia. Dar na, tu decizi, succes :-)

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: Produse MTG

Chill bro, ce-o zis sergiu era doar o sugestie, nu-i ca si cum iti pune interdictie la mica ta afacere sau ceva, cine vrea sa cumpere de la tine o sa cumpere de la tine (plus imho iti faci o defavoare ca esti beligerant). Si sincer, is de acord cu ei, nou venitii in Cluj Red Goblin merita sa vada ca le-a fost buna investitia, mai ales ca orasul asta are nevoie disperata de un loc de intalnire pentru mojic. Cum o zis wizards amu vreo doi ani in plina criza, support your local brick and mortar store.

Re: Produse MTG

chiar nu sunt beligerant. nu fortez pe absolut nimeni sa faca ceva ce nu doreste. doar am venit cu o oferta de preturi, pe langa cea care exista. nimeni nu opreste red goblin-ul sa caute distribuitor de unde sa achizitioneze mult mai ieftin decat o face acum produse wizards. stiu ca sergiu nu a zis-o cu rautate, ii inteleg punctul de vedere si nu am chiar nimic cu el.

doar as vrea sa vad pe oricare dintre voi mergand in magazinul X spunand clientilor sa nu cumpere de acolo, ci sa cumpere de la magazinul Y; sa imi spuneti apoi cum a reactionat conducerea magazinului X.

Last edited by adriann (2013-01-16 19:03:34)

Re: Produse MTG

Stii libertatea aia de care tot vorbeai? Se aplica si la forumuri pe net wink Nu ca aici ar fi piata...

Re: Produse MTG

Trickster - nu recomand. Adriann incearca sa vinda, piata e libera, indeed. Comunitatea trebuie sa decida ce e mai bun pentru ei. Daca unii decid ca asa e OK sa comande, nu e normal ca sa oprim prin banari si oricum daca Adriann vrea gaseste alte cai de promovare.

Eu personal ii urez succes si paote ca in viitor ne ajuta si pe noi magazinele sa scadem preturile, dar din pacate eu nu sunt asa optimist pina Romania vinde de 20-30 de ori mai putin ca si Ungaria. Nu se pot negocia preturi preferentiale pentru RO daca astea sunt preturile si mai ales ca avem si alte cheltuieli decat o persoana care vinde fara magazin (vezi alt topic inchis unde am explicat de ce e asa pretul unui booster). Doar ce sper ca magazinele sa poata supravietui persoanelor fizice. Ca daca e numai Adriann nu e bai, dar asa vor incerca si altii si asta e ... om trai si om vedea :-)

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: Produse MTG

eu sunt mai tacut si de obicei citesc ce mai apare in comunitate (pe forum)...rad ..plang... etc si ma duc maideparte (incat in ultima vreme nu am mai jucat aproape de loc)...
asta doar asa sa intelegi ca nu prea tin partea nimenui....dar mi se pare ca moderatorii comunitatii ti-au facut o favoare (si stiu ca o sa ma contrazici cu piata libera si cu alte lucruri intelepte) ca te-a lasat sa faci reclama la o "sursa concurenta". Din pacate nu sunt destul de informat sa-ti zic care este (daca este) "sursa oficiala de achizitie" a comunitatii, desi eu consider ca initial era prin organizatori iar acum o sa incerce Red Goblin sa preia acest rol, dar in mod normal in nici o comunitate nu este permis "reclama neloiala".

Eu mai fac parte si din alte comunitati....sa iau un exemplu, sunt de jucator Counter Strike pe Linkmania... sa vezi cum primesc BAN toti cei care vin cu mesaje 'haideti pe serverul xyz' sau 'serverul xcv este mai bun/mai fun/mai roz/mai negru'. Iar acest lucru mi se pare normal si firesc - reclama interzisa. Crede ma inteleg piata libera... la fel inteleg fenomenul de globalizare chiar si demonopolizare daca este cazul....dar la fel de bine ar trebui si tu sa intelegi ca libertatea despre care tu tot vorbesti si care lasa pe consumator sa cumpere ce vrea de unde vrea...acesta este aceeasi cu libertatea pe piata care zice ca e treaba ta cum ajungi la consumator. Deci evident concurenta nu este obligat sa te ajuta cu absolut nimic. Cu toata piata libera nu cred ca MC Donalds ar lasa ca sa fie lipite postere cu reclama cu KFC pe usile lui....daca ma intelegi.

Deci daca comunitatea (sau organizatorii sai) decid ca Red Goblin is the way to go (for now at least)....atunci asta este....in cel mai rau caz aceasta va trebui schimbat... sau se va destrama comunitatea GameFLux si se va naste 'Comunitatea lui Adriann" (fara nici un disrespect).

Deci in concluzie...ma mir ca aceste posturi sunt inca pe frum.....dar consider ca acestea sunt din cauza bunatatii fara margini a liderilor.

In continuare urez succes tuturor si poate ne vedem la pre/re.

Re: Produse MTG

Mersi mult spook pentru comentariul tau. Este scurt si la obiect si am inteles ceea ce zici. Singurul lucru pe care il am de spus este ca acest forum nu este al unui magazin sau al unei afaceri.

Daca cei care conduc acest forum sunt de parere ca acest thread este "ilegal", ar cam trebui sa considere la fel toate thread-urile in care oamenii isi scot la vanzare cartile - fac o concurenta neloiala magazinelor. Pentru ca treaba sta in felul urmator: daca cineva vinde single-uri, face o concurenta total neloiala magazinelor care vand boostere pentru ca acestea se bazeaza pe faptul ca cineva va cumpara atatea boostere pana va gasi cartea/cartile care il intereseaza. Venind utilizatori care vand single-uri, comunitatea le cumpara doar pe acelea si nu mai cumpara boostere.

Totodata, daca moderatorii acestui forum chiar considera ca nu este normal ceea ce am facut eu aici voi intelege daca imi vor spune ca nu pot sa postez aici asa ceva.

Un lucru ma surprinde insa: absolut, dar absolut nimeni care are magazin si a citit acest thread nu m-a contactat sa ma intrebe de unde, cum, cu cat achizitionez eu marfa pentru a putea si ei sa vanda mai ieftin.

@lvalics, imi dai te rog un mail? am incercat sa iti trimit un mail, dar nu stiu de ce nu am putut sa o fac. consider ca ar fi ok sa discutam putin in afara forumului.

Re: Produse MTG

Sincer m-am gandit si la scoaterea/banarea acestui topic, dar nu prea sunt pro banari oricum, si-mi plac discutiile pentru ca, consider ca sunt constructive.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Produse MTG

Single-urile nu fac pe moment obiectul store-urilor, chiar incurajam trade-urile. Daca as avea doar 1 RON la fiecare trade care s-a facut la noi in magazin, as trage o betie de numa-numa'

lehel@lelegames.ro

Last edited by lvalics (2013-01-16 20:39:34)

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: Produse MTG

lvalics wrote:

Single-urile nu fac pe moment obiectul store-urilor, chiar incurajam trade-urile.

Asta e foarte interesant. De ce se intampla asta? Stiu de magazine care deschid un case si vand cartile de acolo si chiar se scot. Daca exista problema vanzarii boostere-lor, poate ar merita vazuta strategia asta.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Produse MTG

Din punctul meu de vedere? Pentru ca e placut sa vezi oamenii cum fac trade intre ei. Sa vezi cum se lupta unul cu altul sa faca rost de o carte si numara si ultimii centi. E o placere ...
Noi pe moment NU vrem sa deschidem display-uri pentru a vinde carti single. Vrem ca oamenii sa faca trade, multi numai pt asta vin in unele zile.

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: Produse MTG

Now this is what i would call a "hot topic". Chestia e ca noi consumatorii nu doar magazinul intretinem ci comunitatea, fara magazin nu prea avem comunitate. Eu, personal as platii cateva lei in plus ca sa am carti de care am nevoie si at the same time sa ajut comunitatea, Si trade-urile sunt necesare pentru ca sunt carti de care pur si simplu nu mai poti sa faci rost in alt fel,(vorbesc de carti din editii mai vechi) i would gladly buy a planar chaos display doar ca nu mai e asa ceva prin magazine, si trade-uri cu cartile standard tot pentru comunitate sunt. Vine un incepator, participa la un pre sau draft si are cateva carti de baza, da incepatorul ala nu o sa arunca bani din start pentru displayuri, you get them hooked si incet cu incet investeaza bani. Eu nu te cunost Adrian, da pe Lehel il cunosc de mult timp si stiu (aprox) cati bani a aruncat pe acest "hobby", nici mie nu imi place daca preturile la un event sau la articole sunt ridicate, da stiu ca nu numai pentru profit face asta, daca noi muresenii nu aveam un "nebun" ca el, n-ar fii comunitate de majic in mures. Toata lumea stie ca acest hobby e costisitor, dar daca nu ajutam comunitatiile de magic degeaba cumparam cartile mai ieftim ca o sa cheltuim banii economisiti pe bilete de autobus si avion pentru eventuri.

Last edited by attikussz (2013-01-16 22:18:10)

http://pwp.wizards.com/8213665300/Scorecards/Landscape.png