Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Da, logica e proasta. Si eu gandeam la fel pana mi-a deschis cineva ochii.

Aia de joaca boardgames, vin si stau poate 4 la o masa, timp de 2 ore, deci 40 lei la 2 ore.
Jucatorii de magic, vin si tin ocupata o masa 2 persoane, care stau 4 ore si platesc 36 lei.

De ce sa vreau 30 de jucatori de magic in shop, care-mi ocupa 15 mese si care aduc un profit de 540 lei la 4 ore cand am optiunea sa strang 60 de jucatori de catan sa zic, care stau doar 2 ore si imi aduc un profit de 600 lei? Dar daca in celelalte 2 ore mai vin inca 60 care-mi mai aduc inca 600 lei. Asa ies cu 1200 lei profit comparat cu 540 lei de la jucatorii de magic.

Ok, Magicul e constant, saptamanal, pai si boardgame-uri sunt mii de feluri care se pot juca la fel de saptamanal.

Evident tot ce spun aici e pur teoretic, realitatea poate fi cu totul diferita, dar oricum, se pare ca revenim la problema jucatorului din bar, care sta mult si consuma putin.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

tocmai din cauza asta restul comunitatilor din cluj nu au renuntat sa mearga in baruri sa joace in continuare. jucand in bar, ii costa 10 lei sa bea un suc si o cafea. jucand la RG ii costa 10 lei doar faptul ca ocupa loc pe scaun. pe hartie, RG castiga teoretic 40 lei in 2 ore de la 4 jucatori de catan la o masa. in practica, RG va castiga 0 lei pentru ca jucatorii de catan (sau alte boardgame-uri) care se intalnesc saptamanal vor merge altundeva sa joace ( asa cum o faceau si pana acum si continua sa o faca si acum ).

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Nu prea vad legatura. Nu e ca si cum ar fi jucatori de boardgame-uri pe toate gardurile si se vinde paine calda in shop-urile lor!
Faci seri pentru fiecare comunitate, dar asta nu are a face cu pretul practicat fiecareia. Si sa nu imi zici ca au saptamanal ocazia sa inghesuiasca 2 comunitati una dupa cealalta! Iar daca ne apucam sa vorbim vorbe...
Revenind la spatiul ocupat. Nu stiu cum arata mesele in shop, dar presupun ca sunt dreptunghiulare, de 4 persoane de magic (sa folosim criteriul asta). La o masa de genul nu cred ca poti inghesui mai multi de 6 jucatori de catan (daca tot ai folosit exemplul asta). Da, poate o sa poti, dar la fel de bine poti inghesui si jucatorii de magic (daca doresti asta, desi ideea unui shop nu e acesta),nici nu ma leg aici de numarul real al comunitatilor existente. Pentru ca in tara, de multe ori vei putea comasa comunitatile mai mici in serile mai aglomerate.

Si cum ziceai si tu la final, ei bine e vorba de ceea ce vrea managerul shopului, care e targetul lui, dar mi se pare ca e gresit sa folosesti exemplul unui bar, unde este flux constant de clienti, indiferent de ora.

This is who i am!

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Ma adriann, trebuie sa intelegi o parte importanta aici.

Se poate merge la orice club, bar, restaurant, whatever locatie o fi. Dar daca vrei sa joci in turnee aprobate de Wizards, trebuie sa mergi in locatie unde AI VOIE sa joci in turnee. Trebuie sa intelegi asta.

Solutia ta de a te aduna la apartamente, baruri, restaurante sunt OK, doar pentru CASUAL, nu si pentru FNM, PRE, GAMEDAY si altele care trebuiesc sanctionate.

Deci, RG sau orice alt loc care e shop brick and mortar va fi de Wizards aprobat pentru aceste evenimente. Pentru orice altceva sunt alte locatii daca asta vreti.
Eu personal nu o sa ma mai duc la Cluj sa joc la un PRE daca iarasi se tine intr-un bar in care chelnerita se uita ciudat la mine cand  cer 1-2 cafele sau maxim consum de 20-30 RON, sau sa nu vad cartile decat cu o lanterna, pentru ca acel bar nu a fost facut pentru a se juca oamenii ... sau eventual va dau afara ca nu le faceti consumatie, ask the olders in your community.
Iti repet, nu e vorba de casual play, e vorba de organized play, sanctionat.

Si la noi la Mures se joaca oamenii si in alte locatii, baruri, cafenele, dar asta e. Poate face un bine clubului nostru, la noi vin sa cumpere jocurile jucate. Creste comunitatea, etc, dar asta inca nu a rezolvat situatia acelor evenimente unde GF vrea sa ajunga.

Tot ridicati problema de bani, dar faceti un calcul, mai ales cei care fumeaza. Cat cheltuiti pe tigari pe luna? Cat cheltuiti pentru cafea pe luna, sau orice alt hobby? Unde ati vazut voi hobby care sa coste putin?

Eu personal ies din aceasta discutie, vad ca oricine orice idee ar da, tot apar oameni care vor trage totul catre gratis sau in dark side of the force. Doar asteptati ca cineva sa va mai faca bine, eventual sa isi vinda casa ca sa fie bine pt voi ... scuze de cuvintele dure, dar eu vad ca ganditi unii ca si niste copii de 2 ani. OUT!

Last edited by lvalics (2013-02-06 14:15:07)

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

E pacat ca s-a denaturat mult discutia. Nimeni nu a zis ca vrem magic gratis sau la preturile anterioare.
Noi vrem doar sa nu se profite intr-un mod urat de pe urma noastra fiindca scopul comun ar trebui sa fie sa fie bine in general. La tarifele astea, sunt sigur ca nici tu, Lehel, nu le-ai practica sau chiar daca ai face-o, ai avea localul gol.

Era chiar interesant sa urmaresti discutiile pro contra preturi practicate de shop In prezent. Am observat ca majoritatea se simt nedraptatiti si atunci putem incerca sa comunicam cu Tudor. Fie Mihai, fie Benczi, fie oricine, sa vorbeasca deschis cu Tudor, sa nu ne mai tot amane (atata cerem, ca ii place sa amane si apoi sa stabileasca unilateral desi ne-a promis ca vom ajunge la o Intelegere comuna) si sa aibs lista finala de preturi la care sa putem spune si noi ca achiesam. Nu o fi shopul nostru dar cred ca a cere 10 lei pt a sta pe scaun e mai rau decat sa se uite chelneritele alea nenorocite la noi din cand in cand. Si nu ma zgarcesc pt 10 lei ci pentru 10 ori x zile cand vreau sa vin la un mejic. Sa fim seriosi, ca sa am o participare activa si sa sustin comunitatea nu vreau sa vars 20 lei pe saptamana pe un scaun.
Asa cum e acum o sa vreau sa particip la eventuri dar de multe ori o sa ma limitez la o data pe luna ca alta varianta e prea scumpa pt buget.
Va avea loc o discutie duminica cu Tudor. Sper sa fie deschis la discutie. O sa propun altcuiva sa discute daca cu mine nu functioneaza. Poate e ca la baterie. tudor cu tudor nu se pot apropia:))

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Acum o sa vorbesc putin din perspectiva jucatorului de boardgames, pentru ca sunt si acesta, chiar amre fan, cu o colectie (in continua crestere) proprie.

Cei care il cunoasteti pe Adi Pop, aveau el si cu un prieten un magazin de boardgames si miniatures la un moment dat, langa facultatea de psihologie. Imi facea foarte mare placere sa ma duc pe acolo, pacat ca facultatea mea era in celalalt colt al orasului. Dar sa presupunem ca ma duc la UT pe centru sau la medicina sau oriunde altundeva prin apropiere si tocmai am aflat ca mi s-a anulat un curs si am 2 ore de pierdut. Pot sa ma duc sa pierd vremea prin oras sau sa intru la acest magazin. Sa zicem ca intru la acest magazin, si fiind amiaza, nu e nimeni, doar vanzatorul. De nenumarate ori am stat si m-am jucat fie un boardgame fie altul cu Adi acolo cand nu erau alti clienti. Am aflat de o gramada de jocuri faine si culmea, toate erau de vanzare. Vine intrebarea: am cumparat vreunul dintre ele? Nu, pentru ca eram student si nu aveam bani. Culmea, acum ca am bani am cumparat mai multe dintre jocurile pe care le-am jucat la el. Daca as fi avut bani atunci, sigur as fi luat de la el, mai mult, chiar daca le vindea cu 10-15 lei mai scump decat le-am luat de unde le-am luat (apropo, eu cumpar de la LexShop, au service extrem de bun, un program de fidelitate excelent si o gramada de promotii peste promotii). Acum sa zicem ca nu este vorba de magazinul lui Adi, ci de RG. Daca intru acolo in timpul zilei si suntem doar eu si vanzatorul si zic ca "vreau sa joc ceva ca am 2 ore de pierdut" si el imi spune "bine, dar trebuie sa platesti 10 lei", cu siguranta plec de acolo si nu mai intru in veci!!!

Mai mult, sa zicem ca ma duc acolo ca e gatecrash league sau mai stiu eu ce, daca ma pune sa platesc 10 lei intrarea/taxa de local, sa fii sigur ca ii fac 0 consumatie! Comunitatea este mica, chiar daca aduni toti jucatorii de mtg, boardgames si mai stiu eu ce. Fiecare ompierdut e o pierdere mare. Trebuie sa fii draguti cu ei sa-i faci sa vrea sa vina la tine, nu sa-i boligi sa plateasca taxe ciudate. Ca si cu taximetristul.

Cateva raspunsuri pentru Ioana, ca s-a aprins asa de tare incat daca nu stiam mai bine as zice ca e un baiatel de 12 ani care pierde constant la Halo:
1) nu este o speculatie, daca apare pe site-ul lor oficial.
2) orice magazin cand se deschide are cele mai mari reduceri ca sa atraga clientela si abia dupa aceea creste preturile, invers nu merge
3) nu m-am legat exclusiv de preturile de booster, m-am legat de faptul ca un eveniment organizat de ei la 30 de lei este mai scump decat acelasi eveniment daca ne ducem noi si platim acea taxa stupida de local si ne cumparam boosterele premii (la 27 de lei); solutia nu este 20 lei cu 0.5 booster/pers, ca si asa iesi mai ieftin daca faci pe cont propriu (10 + 17/2 = 18.5 lei) -> evenimentele ar trebui sa promoveze magazinul, nu sa scoata mai multi bani de pe oameni in halul asta siretlicesc (new word, trademarking it!)
4) monopulul nu e o teorie a conspiratiei; daca e un singur magazin care ofera acest lucru (in oras), se numeste monopol; learn some economics tongue
5) nu toti care incep MtG stiu cat de scump e si nu ai nevoie de un deck de 500+ euro sa castigi din moment ce nici restul nu au si sa nu uitam de deckul Soul Sisters care este cel mai ieftin (si penibil) deck ever to win a competition, trebuie doar sa vrei si sa incerci (poti sa-l intrebi pe Sergiu cat de ieftin si amarat a fost deck-ul meu de Jund cu care am ravasit plaiurile cu cativa ani in urma).

Si Sergiu e de acord ca pretul pe local e o chestie stupida, insa parerea mea este sa nu mergeti cu varianta de abonament, ca practic doar ii schimbati denumirea, insa incurajati ideea de membership card, este un lucru bun (mie insa taxa de 50 lei/luna mi se pare enorma pentru asa ceva).

Apropo, ceea ce platesti in Italia si e trecut ca si taxa pe tacamuri este practic bacsisul. In Italia sa nu dai bacsis, pentru ca e inclus in acei 1.5-2 euro pe care-l platesti pe service. Sunt tari unde aceste lucruri sunt incluse in preturi sau nu se face deloc, depinde de cultura. In Romania de exemplu se plateste bacsis (eu personal nu las decat atunci daca merita). In Italia se plateste obligatoriu taxa pe tacamuri, fata de masa, etc. In Franta nu se plateste nimic, nici bacsis, nici service in plus. In Israel iti apare pe chitanta "10-15% of the price is service tax" (si acolo platesti impozit pe bacsis, dar in fine). Mie personal imi place cum e aici in Franta, unde ti se da restul pana la ultimul cent si daca e un restaurant mai fancy si iti place FOARTE mult service-ul, poti sa lasi bacsis daca vrei.

Last edited by vikirosen (2013-02-06 16:18:18)

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Dar in Bucuresti platesti bacsis fie ca'ti place sau nu sad

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Deci ii ca-n Italia smile

Ok. Cred ca s-a zis destul. Inchid topic-ul.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png