Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

The Sphinx and Phyrexian Rebirth are just awesome.
We just need to find a way to cheat that Sphinx into play and it will rock the board.

And about Tezz, his +1 and -1 abilities are good and can help making a new UB ARTIFACT DECK while the ultimate does not feel so powerful.

Imagine a deck with 4 Tezz, 4 Distortion strike, Counter spells, many small artifacts that help ramping (Sphere of Suns, Everflowing Chalice, mox opal) and some Infect artifact creatures (Necropede, Vector Asp, Plague Myr - which also helps you ramp) . Attacking with a 5/5 +1/+0 unblockable infect on turn 3-4 sounds quite nice. Then it rebounds.

Last edited by Tudor Grigoroaia (2011-01-18 07:27:27)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Iata inca o carte, azi e ploaua cu carti noi

Sphere of the Suns


Leonin Relic Guardian

(NOTE: Name is not final) Translation: WW; Cat Cleric; When ~ enters the battlefield, you may exile target artifact or enchantment. When ~ leaves play return that card to the battlefield under its owners control. 2/2

Last edited by lvalics (2011-01-18 06:40:59)

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

singerete wrote:

Scuză-mă dar Mirrani au fost avantajați în SoM. Era și cazul să echilibreze situația.

Și și așa, tot mirrani au mai multe cărți din care să aleagă. (75% din SoM + 50% din MBS  comparativ cu 25%+50%)

Pai aici nu e un razboi simplu de numere, intra mai multi factori in calcul. Pur si simplu a fost greu pentru Phyrexia pentru ca a adus o mecanica care nu exista inainte, evident ca atata timp cat nu ai carti cu care sa faci strategii pur si simplu nu o sa iti iasa. Ca sa nu mai zic ca un alt factor care schimba ecuatia ii faptul ca la Phyrexia trebuie sa dai doar jumate din damage-ul de Mirran, deci da, ma astept sa fie cel putin creaturi mai putine/slabe.
Si ce vrei sa zici e ca eu o sa iau 50% carti slabe si tu 25% carti tari? Well quantity rarely wins in Magic, asa ca nu cred ca e un trade off bun. Eu chiar am vrut sa urmaresc cum se descurca astia de la Wizards cu toata treaba asta cu 2 tabere si nu pot spune ca is impresionata deocamdata. Mai este din spoiler, da. Dar oricum ar fi, lucrurile ar trebui sa iasa balansate. In acelasi timp, ei planuiesc sa scoata in ultimul set o tabara invingatoare. S-au decis deja si inclina inspre Phyrexia? Ce o sa fie la prereleaseul urmator daca Phyrexia sa zicem castiga? Nu mai sunt carti de Mirran? Gata, toata lumea joaca Phyrexia? Atunci de ce ne-am mai chinuit sa jucam cealalta tabara?

PS: asa de curiozitate, ai numarul la cate carti au fost Mirran si cate Phyrexia in SoM? ca eu am aruncat o privire pe net si nu am gasit.

damn procrastination sucks tongue

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Personal raman pe Mirran, nu de alta dar in filme always the good part win :-) (glumesc)

http://pwp.wizards.com/8213665314/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Nu observa nimeni KKKul de la Relicwatcher?

(am o imagine mentala foarte dubioasa cu matza aia stand pe un negru ca sa-l tina departe din joc)

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

@missao... eu cred ca cei de la Wizards intentionat au aratat mai multe carti din partea Pyrexiana, ca sa sporeasca curiozitatea jucatorilor spre aceasta factiune, care era sub nivelul Miranilor (de pana acum), si lumea sa nu joaca din prima Miran (non infect) doar din cauza ca asta era strategia buna in SOM. Acum ca au adunat prin reclama asta si pe partea cealalta jucatori, sigur o sa apara carti tari si pt Mirran.

din puctul meu de vedere cea mai tare carte pana acum este Phyrexian Revoker

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Trebe imortalizat aici: Tezzeret + Lich + Trinket Mage + living armor equips = my new deck.

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Tezz = weak tongue Imi place ala vechi mai mult tongue.

Also, pithing needle on a beater, yay, there goes jace tongue

209

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Tezz = weak  Imi place ala vechi mai mult .

Chiar asta ma gandeam si eu, ca a fost atata hype in jurul sau si acuma ca-l avem e cam meeeh. Ma asteptam la altceva... dar probabil ca gicu sculptoru de minti e devina ca avem asteptari asa mari. Dar tot as vrea sa am vreo 2 wink)
In rest super nice sfinxul si chestia cu "destroy all creatures" se pare ca voi avea inlocuitor pt Martial Coup

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Flobo wrote:

Tezz = weak  Imi place ala vechi mai mult .

Chiar asta ma gandeam si eu, ca a fost atata hype in jurul sau si acuma ca-l avem e cam meeeh. Ma asteptam la altceva... dar probabil ca gicu sculptoru de minti e devina ca avem asteptari asa mari. Dar tot as vrea sa am vreo 2 wink)
In rest super nice sfinxul si chestia cu "destroy all creatures" se pare ca voi avea inlocuitor pt Martial Coup

as fi zis si eu asta. dar cine stie ce control combos o sa putem face. + e 4 mana, destul de rapid totusi.

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Cum ziceam, au facut un pw de 4 mana la negru. Din pacate au mentinut traditia si l-au facut de kkt. Tezz originial e de nush cate ori mai tare smile
In setul anterior au adus cativa pw, toti foarte frumosi, toti foarte puternici. Oare se opresc aici? Mie unul mi-ar place sa dispara ideea de a avea neaparat raspuns la un pw cand acesta intra pe masa...

This is who i am!

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Deși continui să susțin că mecanica Battle Cry va fi subestimată major și, totodată, poate fi game-breaking, trebuie să recunosc că sunt de acord cu Laura în ceea ce privește nivelul de putere a cărților arătate până acum.

Deși creaturile cu infect sunt fragile, marea lor majoritate costă sub 4 mana, având totodată dispunerea pe doar 2 culori. Ceea ce înseamnă rapiditate și setul nu are destul removal ieftin și instant ca să facă față. First-strike-ul este o altă armă de mare valoare împotriva infectului, dar creaturi cu first strike sunt foarte puține și/sau sunt condiționate de diferite echipamente.

Ca să nu mai vorbesc despre faptul că marea, uriașa, copleșitoarea majoritate a creaturilor cu infect sunt COMUNE (!!!). Din experiența avută cu acest set până acum pot spune că poți face LEJER un deck de infect foarte bun folosind doar comune, echipamente gen Strider Harness și instante gen Withstand Death. Eventual ceva necomune și rare care să ajute la toată schema asta.

Dunno, nu aș vrea să jucăm doar pentru Phyrexia, ar fi nașpa pentru desfășurarea evenimentului să jucăm doar infect contra infect (și, momentan, așa se pare că va fi), dar e mult mai greu să-ți faci un deck Mirran bun, mai ales că vorbim de Sealed și nu de un Draft, unde mai poți ajusta unele chestii. Mai așteptăm din spoilere să vedem ce putem face cu Mirrani. Deocamdată au MARE nevoie de creaturi cu Battle Cry comune. Mai mult de 2, 3. Altfel nu te poți baza pe acea mecanică când ai doar 2 creaturi în deck, una mitică și una necomună.

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

toranaga wrote:

Cum ziceam, au facut un pw de 4 mana la negru. Din pacate au mentinut traditia si l-au facut de kkt. Tezz originial e de nush cate ori mai tare smile
In setul anterior au adus cativa pw, toti foarte frumosi, toti foarte puternici. Oare se opresc aici? Mie unul mi-ar place sa dispara ideea de a avea neaparat raspuns la un pw cand acesta intra pe masa...

ceva de genu se spunea despre jace ca e underpowered. eu nu cred ar trebui sa ne grabim sa judecam cartea inca.
@ Rarres drept ii ca astea ale phyrexiei par mai tari. alea mirran par utility majoritatea, dar poate au o sinergie buna cu cele din SoM :-? si uite ca Strider Harness, de exemplu, e mirran.

Last edited by Silviu (2011-01-18 10:53:45)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Serios daca va inteleg. Eu am ales Phyrexia pentru motivul evident, fara sa ma uit ce carti sunt in set. Stiam ca acum ca si numar ar trebui sa fie de ajuns sa poti face un deck, fata de som.
Daca va uitati la carti, cele tari sunt rare. Cate rare credeti ca se pot primi in 3 boostere? Daca e sa ii luam pe mirani, ei au sanse foarte mari sa le vina carti bune din cele 3 din som, la care se mai adauga cele din setul acesta. S-au spoiluit 25% din carti din set, dar eu tot consider ca miranii au cele mai tari carti. Phyrexienii vor merge 100% pe infect, pe cand miranii au creatura de 5 mana 4/4 cu protectie la infect necomuna. Eu zic ca e un avantaj mare. Sa nu mai zic de hero of blade, si troll-ul magnific.
Phyrexienii au creaturi cu efect de comes into play faine si carti necomune sau comune cu infect. Nu se astepta cineva la asta?! tongue
Battlecry e o mecanica foarte buna pe limited si phyrexienii nu vor avea parte de asa ceva. De ce va plangeti miranilor? roll

This is who i am!

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Silviu wrote:

ceva de genu se spunea despre jace ca e underpowered. eu nu cred ar trebui sa ne grabim sa judecam cartea inca.

Sa fim seriosi! Eu am zis despre jace ca e tampit de cand am aflat ca o sa aiba 4 abilitati si nici nu le stiam inca. Dupa ce le-am vazut nici nu a mai avut rost sa comentez. Ce ti se pare asa magnific la tez? Toate abilitatile celui original sunt mai bune decat ale acestuia..parerea mea evident.

This is who i am!

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

toranaga wrote:
Silviu wrote:

ceva de genu se spunea despre jace ca e underpowered. eu nu cred ar trebui sa ne grabim sa judecam cartea inca.

Sa fim seriosi! Eu am zis despre jace ca e tampit de cand am aflat ca o sa aiba 4 abilitati si nici nu le stiam inca. Dupa ce le-am vazut nici nu a mai avut rost sa comentez. Ce ti se pare asa magnific la tez? Toate abilitatile celui original sunt mai bune decat ale acestuia..parerea mea evident.

nu zic ca mi se par foarte tari abilitatile actualului tezz. da sunt destule exemple in magic de carti care par slabe la inceput si ulterior intra in forta in metagame(cum ar fi questul).
btw...tezz e mirran sau phyrexian?

Last edited by Silviu (2011-01-18 11:09:59)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

o diferenta majora intre Jace si Tezz e ca Tezz lucreaza cu artifacte (lucru ce nu este prezent puternic in majoritatea deckurilor) pana cand Jace lucreaza cu cartile din library + creaturi (prezent in mai cam fiecare deck)
Deci eu desi nu stiu cat de puternic va fi Tezz, il vad limitat de abilitatile lui. In plus abilitatile lui sunt strans legate de deckul tau, si nu prea "face nimic" adversarului (nu sa bounce, nu umble la carti, nu face discard, nu ucide creaturi..etc). Necesita ca deckul tau sa fie construit in jurul lui, ca nu te poti baza ca adversarul va avea nu stiu cate artefacte. Pana cand Jace tocmai de asta era asa de universal ca functiona bine in o multitudine de deckuri.
Sa nici nu zic ca Tezz nu are nimic cu care sa se protejeze (ca si Elspeth sau Jace, sau Sorin) singur.

Deci... desi nu stiu cat de puternic va fi Tezz, nu cred ca va domina formatul in multe deckuri, si nu cred ca poate fi comparat cu Jace.

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

toranaga wrote:

Serios daca va inteleg. Eu am ales Phyrexia pentru motivul evident, fara sa ma uit ce carti sunt in set.

Eu as zice ca motivul evident pentru orice factiune ai alege-o is tocmai cartile. tongue

Daca va uitati la carti, cele tari sunt rare. Cate rare credeti ca se pot primi in 3 boostere? Daca e sa ii luam pe mirani, ei au sanse foarte mari sa le vina carti bune din cele 3 din som, la care se mai adauga cele din setul acesta. S-au spoiluit 25% din carti din set, dar eu tot consider ca miranii au cele mai tari carti. Phyrexienii vor merge 100% pe infect, pe cand miranii au creatura de 5 mana 4/4 cu protectie la infect necomuna. Eu zic ca e un avantaj mare. Sa nu mai zic de hero of blade, si troll-ul magnific.
Phyrexienii au creaturi cu efect de comes into play faine si carti necomune sau comune cu infect. Nu se astepta cineva la asta?! tongue
Battlecry e o mecanica foarte buna pe limited si phyrexienii nu vor avea parte de asa ceva. De ce va plangeti miranilor? roll

Daca imi explici si mie cum au Mirranii sanse mai bune sa le vina rare decat Phyrexienii nu o sa ma imi para rau ca is la Mirran. Si care carti se adauga din MBS pentru Mirrani? ca pana in momentul de fata Phyrexia clar conduce. Ca sa nu mai zic ca mentionezi si tu SINGURA carte care are protectie la infect si ii si uncommon pe deasupra. Da, sigur cu aia o sa te bat eu pe tine lol Thrun e mythic, Hero e rara.

Ok, deci punem Battle cry de partea Mirranilor (mecanica care a aparut DOAR in MBS) si Metalcraft, iar de partea Phyrexinilor punem Infect, Proliferate SI Living Weapon.

Tot ce trebuie pentru Mirran, cum spunea Rares, e Battle cry. Momentan a aparut doar pe doua carti, dar daca o sa apara en gross atunci da, o sa fie ceva a la Exalted.

In fine, astea is speculatii pe stomacul gol, ca nu e gata nici jumate din spoiler. Si banuiesc ca asta a fost si scopul celor de la Wizards, cum zicea Gyula, sa manipuleze lumea, sa ii faca sa ghiceasca si sa se intoarca pe dos. Adevarul e ca ideea e fun, dar eu cand ma uit la cartile de pana acuma si ma gandesc ca o sa joc Mirran si 90% din lume joaca Phyrexia si nu am vazut carti CONTRA Phyrexia in'afara de aia de verde care nu poate primi countere, incep sa ma speriu big_smile

Also, is de acord cu Silviu. Tezz in momentul de fata pare mediocru, dar jumate din motivul pentru asta e ca lumea s-a obisnuit prea bine cu Jace (desi e comic de observat ca in loc sa fie bucurosi ca nu apare inca un "Jace", everybody's bummed. a lot of double standards in this game big_smile). Ce nu trebuie sa uitam e ca suntem intr-un set de artefacte si nu cred ca Tezz o sa fie ala care o sa aiba efecte asupra standardului, dar artefactele pe care le poate aduce, da. Deci urmeaza sa vedem.

And where's all that goddamn artifact destruction? And creature removal?

Tezz nu e afiliat tongue A luat-o razna de unul singur. De altfel ar fi chiar dezechilibrata situatia daca s-ar da doar un PW si ala ar fi la una din cele doua factiuni.

Last edited by missao (2011-01-18 11:32:33)

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

toranaga wrote:

l-au facut de kkt. Tezz originial e de nush cate ori mai tare smile

Ce fler pentru dramatic tongue Nu-i incredibil de prost, ca doar artefactul devine creatura 5/5 forever deci are cum sa se apere, asa ca conditia principala pentru un pw jucabil ii indeplinita. Dar noah... cumva cumva ultimate-ul imi placea mult mai mult la ala vechi. Dar oricum imi place sa vad ca ii limitat la un numar de deck-uri... last thing we need is more overpriced mythic staples.


Aaanyway, nice card big_smile:
http://i.imgur.com/yOQXM.jpg

Last edited by Trickster (2011-01-18 11:41:07)

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Nu am zis ca e incredibil de prost, desi fata de pw-rii ce au aparut setul trecut, nici nu se compara. Prima abilitate fata de cea a lui tezz mi se pare mai slaba. Tie nu? Abilitatea de minus a celui nou nu ma incanta. Sa imi fac un artefact 5/5 nu e nush ce, decat daca reusesti sa umpli masa de artefacte gen memnite, tokeni artefact, etc. Abilitatea de minus a celui original era bestiala zic eu, tu nu? Ultimate-ul celui original era ultimate. Cu 4 artefacte puteai sa dai 20 damage, acum faci un swing de 16. Si da, sunt de acord ca nu am chef de mitice care sa fie super tari. Si da, m-ar bucura sa scada din power-ul lor, dar ce nu am inteles e de ce in setul anterior au pus 3 pw tari si acum unul mediocru.

Daca ai juca un deck de artefacte, si deh...stiu ca iti place, ai juca cu tezz original sau cu asta nou?

PS: trebuie sa citesc ce a scris Laura...cam mult a tunat si a fulgerat pe acolo big_smile

This is who i am!

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

missao wrote:

Ca sa nu mai zic ca mentionezi si tu SINGURA carte care are protectie la infect si ii si uncommon pe deasupra. Da, sigur cu aia o sa te bat eu pe tine lol Thrun e mythic, Hero e rara.

Si hero e mioritica.

E abia a doua zi a spoilerelor, inca multe carti bune vor aparea smile.

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

Ce-mi place că lumea se-ncinge în discuții! Trebuie să recunosc că acest set mi se pare FOARTE bun ca și story, flavour și jucabilitate în limited.

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

toranaga wrote:

PS: trebuie sa citesc ce a scris Laura...cam mult a tunat si a fulgerat pe acolo big_smile

Nu am tunat si fulgerat tongue Just building on the faction war flavor big_smile Yeah, e tare impartirea asta cu noi Miranii si voi Phyrexienii, dar ca si aplicabilitate nu mi se pare perfecta. Yet. Ma rog, trebuia incercat asa ceva odata si odata asa ca I guess we should enjoy it while it lasts ca cine stie ce scot astia din cap la urmatorul set, si-asa avea ceva nume ciudat de zornaitoare de copil tongue

Eu ma gandesc la un Tezz care sta pe masa, isi cauta un Shimmer Myr care da flash si pe tura ta joaca Memniti si alti pitici ce o sa mai scoata astia in setul asta and then BOOM. Dar da, adevarul e ca Tezz e limitat si ce e ciudat e ca lumea il gaseste mai prost ca celalalt, desi cel vechi nu era in mijlocul a nush cate artefacte, cum e new Tezzy here. Oricum, nu o fi avand el afiliere oficiala, dar tinand cont ca Miranii is cei cu artefactele, it's in your face, Phyrexia! big_smile

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

toranaga wrote:

Nu am zis ca e incredibil de prost, desi fata de pw-rii ce au aparut setul trecut, nici nu se compara.

De aceea au fost criticate in masa abilitatile lui Elspeth Tirel si ale lui Venser. La Elspeth, marea problema era ca abilitatea de "+" este oarecum nefolositoare pentru standard-ul actual iar la Venser, abilitatea de " - "nu ajuta prea mult un deck de control UW. Daca nu ma insel, foarte multi au spus ca si abilitatea de plus a lui Venser e degeaba.

Venser, in comparatie cu Elspeth sau Tezz 2.0 nici macar nu se proteajeaza si tocmai de aceea i-a si scazut pretul in halul asta. Elspeth este in permanenta comparata cu Elspeth Knight-Errant despre care se spune ca este the 2nd best planeswalker of all times in magic. Concluzia o poti trage si singur.

Cat despre Tezz 2.0 , cum era de asteptat, ca si primul are de a face doar cu artefacte si splash-ul de negru ajuta la crearea ultimate-ului care dintre toate abilitatile sale este totusi cea mai slaba.
Nu putem trece cu vedere peste faptul ca primele 2 abilitati pot influenta meta-ul cu cartile potrivite in deck.
+ 1 : Ancient Stirrings on a stick, ceea ce este bizar este faptul ca aceasta este o carte verde din RoE
- 1: 5/5 , and not until end of turn which is basically "the shit" in infect decks or even trinket mage/control decks

Se creeaza o sinergie frumoasa intre abilitati si nu poti spune ca nu observi asta. Ce e drept, si primul Tezz avea abilitati foarte bune, dar cred ca a cauta prin primele 5 carti un artifact nu numai ca iti da card advantage dar te si ajuta sa cauti mai adanc in deck pentru alte carti folositoare.  Untap-ul este bun, dar doar in cazul unor artifacte ce ar spori rapiditatea deck-ului si mai rar in cazul creaturilor artefacte.

Nu zic ca va fi o carte extraordinara. Insa nu sar la concluzii pripite fiindca atunci cand am citit primele commenturi despre Jace 2.0 am auzit numai aberatii cum ca ar fi brainstorm la 4 mana ori unsummon la 4 mana ceea ce nu incanta multa lume. Foarte putini puteau anticipa ce va deveni Jace 2.0 in noul Metagame post M11.

Si in cazul nostru, sa nu uitam ca abia am vazut 25% dintr-un set plin de artefacte si ca in primavara vom avea un al treilea set din acest block (cel mai probabil New Phyrexia) unde cu siguranta vor fi si alte artefacte care ii vor crestea calitatea lui Tezz.Sa ne aducem aminte  si faptul ca din Septembrie Jace 2.0 ne va parasi (sa speram) si acesti PW care acum sunt criticati fiind permanent comparati cu acest Jace care chiar daca vrem sa recunoastem sau nu, e semi-broken deoarece e win-condition la foarte multe meciuri, poate ca vor fi jucati si luati mai in serios decat acum.

UB e o alegere interesanta, ce e drept pentru un artificer, dar cu siguranta va spori calitatea lui Trinket mage, Everflowing Chalice si chiar aceasta noua carte "Sphere of Suns" si in principiul foarte multor artefacte ce sunt folositoare la inceput dar din mid-game devin nefolositoare sau isi pierd orice calitate (ex. Tumble Magnet).

Eu zic sa asteptam si sa vedem cat de folosit va fi in primul rand in metagame-ul actual dar cu siguranta ne asteapta surprize placute in cel din toamna lui 2011.

Last edited by Tudor Grigoroaia (2011-01-18 13:22:04)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Mirrodin Besieged

missao wrote:

Daca imi explici si mie cum au Mirranii sanse mai bune sa le vina rare decat Phyrexienii nu o sa ma imi para rau ca is la Mirran. Si care carti se adauga din MBS pentru Mirrani? ca pana in momentul de fata Phyrexia clar conduce.

Ok, hai sa vedem ce a venit pana acum: Trec cu C,N,G,M raritatea cartilor

Phyrexia:

Glissa, G: carte buna, dar cost foarte restrictiv.
Plague myr, N probabil: carte foarte buna, da mana si are infect
Bonehoard, G: echipament foarte bun, dar conditional
Viridian Corrupter, N:carte cu efect de comes into play foarte bun, luand in considerare ca sigur oponentul va avea un artefact. Totusi, daca nu este nimic jos nu prea iti vine sa il joci smile
Rot Wolf, C: infectios normal de 3 mana, cu efect de draw cand intra in grave. Carte ok
Mitotic Manipulation, G: crap pe limited
Green Sun's Zenit, G: cum am zis (mai jos imi dau acum seama big_smile ), zeniturile vor fi carti castigatoare pe limited.
Flensermite, C: infectios ciudat, dar va fi jucat oricum smile
Phyrexian Vatmother, G: infectios foarte robust, dar cu trick. Cand vei nimeri o batalie cu un infectios...iti cam vor tremura chilotii big_smile
Phyrexian Rebirth, G: removal foarte interesant, dar pana acum nu cred ca va merge vreun phyrexian pe alb smile
Phyrexian Hydra, G: Creatura foarte mare, nu prea o doresti pe masa la adversar, dar de care nu iti va fi frica daca ai destule creaturi sa o blochezi. Oricum, la ce cost are si ce power, necesita sa fie oprita de fiecare data. Va fi, cred, bomba phyrexienilor.
Phyrexian Revoker, G: carte foarte buna si pe limited si pe constructed. Cred ca multi o vor dori de'a lungul timpului.
Consacrated Sphinx, M: unul din cei mai frumosi sfinxi. Sigur o sa ii placa lui Gabi tongue. Nu prea te ajuta ca si infectios, decat pe ideea de draw. Daca nu prinzi carti sa ii dai infect...oricum o carte buna.
Steel Sabotage, C: carte foarte faina, dar nu prea o sa vad infectiosi pe blue tongue
Phyresis, C: comuna foarte buna pentru phyrexieni.



Miranii:

Hero of the Blade, G: nu are sens sa zicem daca e mai buna decat Glisa smile
Master's call si Signal Pest, C si C/N probabil. Prima iti da tokeni la un cost foarte bun, a doua iti da battlecry cu o cretura pe care phyrexienii o sa o urasca zic eu. Cati infectiosi cu fly sau reach ai vazut? tongue
Melira's Keeper,N: am mai zis despre ea. Va omori multe deckuri de infect
Silverskin Armor, N: nu ma incanta, dar e bun pentru metalcraft.
Thrun, the Last Troll, M: o carte foarte tare, chiar daca infect trece peste acel regenerate.
Red Sun's Zenit, G: tot timpul sunt binevenite carti de genul pe limited. Zeniturile se pare ca vor fi carti castigatoare pe limited smile
Shimmer Myr, G: carte foarte buna de control. Sincer, mi-as dori sa pot pune toate artefactele cu flash tongue
Kuldotha Flamefiend, N: nu ma incanta, dar te poate ajuta in anumite situatii.
leonin Skyhunter, C: Flyer foarte bun, cost restrictiv insa
Brass Squire, N: carte foarte buna pe limited, parerea mea
Fangren Marauder, C: te ajuta doar impotriva miranilor smile
Myr Welder, G: carte foarte interesanta pe limited
Myran Spy, C: o carte foarte buna pe limited zic eu


Atatea carti au aparut pana acum. Sa le contabilizam:
Phyrexia: 1 mitica, 8 rare, 2 necomune si 3 comune. Din astea scadem 2 rare si o comuna, putin probabil sa se duca infectiosii pe wu. Ramanem cu 2 necomune, 3 comune care e foarte probabil sa le vezi si ce vei trage in acele maxim 4 rare/mitice pe care le vei vedea. Nu zic ca sta foarte bine pana acum, deoarece daca esti mai ghinionist (nu va legati de ce ma plang eu cu ghinionul) poti sa pierzi rare. Practic ai sanse destul de maricele sa iti vina un crap ca si rara.
Miranii: 1 mitica, 4 rare, 5 necomune si 4 comune: Din acestea as scoate doar kuldotha, marauder si eventual skyhunterul. In rest ramai cu 4 necomune foarte faine si 2 comune la fel de bune.

14 carti de fiecare parte, dublu rare de partea phyrexienilor, deci nu are sens sa zicem care sta overall mai bine ca si putere. Din pacate fiecare primeste doar cate 3 rare asa ca urmatorul pas ar fi sa faci comparatii intre ce poate sa vina la unul si la celalalt. La ce a aparut pana acum miranii au 50% sanse sa le vina 2 carti foarte puternice (blade si zenitul de rosu) si 50% sanse sa iti vina carti "mai slabe" dar nu nefolosibile. Phyrexienii au doua rare pe care nu vor sa le vada la limited, mitica e mai slaba decat cea de la mirani (parerea mea), deci nu as zice ca sta asa de foarte in fata.

Daca luam in considerare si som, eu zic ca miranii stau mai bine. Sau vreti sa ma uit si peste som sa va arat de ce este asa?

PS: nu am citit si mi-e lene, cartile din som le poti folosi de la orice factiune sau esti obligat si de acolo sa "alegi". Presupun ca nu, pentru ca nu ar fi corect, dar as dori o confirmare.

This is who i am!