Topic: Magic Celebration Day 2013

http://deckbox.org/forum/misc.php?item=197&download=0

Last edited by benczi (2013-08-28 16:26:25)

Post's attachments

magic_cancelled.png 638.97 kb, file has never been downloaded. 

You don't have the permssions to download the attachments of this post.

Re: Magic Celebration Day 2013

Clar ma gasiti acolo smile)

Re: Magic Celebration Day 2013

Daca nu intervine cv cu scoala, vin si eu. Anu trecut o fost chiar foarte fain.


http://pwp.wizards.com/4213628621/Scorecards/Landscape.png

Last edited by tonisnakes (2013-08-23 06:46:19)

Re: Magic Celebration Day 2013

tonisnakes wrote:

Daca nu intervine cv cu scoala, vin si eu. Anu trecut o fost chiar foarte fain.


http://pwp.wizards.com/4213628621/Scorecards/Landscape.png

E 7-8 Septembrie, nu incepe scoala pana atunci smile)

Re: Magic Celebration Day 2013

Bogdish wrote:
tonisnakes wrote:

Daca nu intervine cv cu scoala, vin si eu. Anu trecut o fost chiar foarte fain.


http://pwp.wizards.com/4213628621/Scorecards/Landscape.png

E 7-8 Septembrie, nu incepe scoala pana atunci smile)


Sa speram ca cine stie la ce se mai gandesc "mai-marii" invatamantului.

http://pwp.wizards.com/4213628621/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2013

Scuza'ma, dar nu inteleg cum taxa de intrare poate fi 80 de lei, avand in vedere ca minim 72 de boostere vin gratuit de la Wizards.
Sau acele boostere sunt pentru Booster Wars care si el e gratuit?
I honestly call bullshit.
In orice caz, vreti sa fac event pe deckbox?

Last edited by Silviu (2013-08-23 13:19:11)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2013

Silviu wrote:

Scuza'ma, dar nu inteleg cum taxa de intrare poate fi 80 de lei, avand in vedere ca minim 72 de boostere vin gratuit de la Wizards.
Sau acele boostere sunt pentru Booster Wars care si el e gratuit?
I honestly call bullshit.
In orice caz, vreti sa fac event pe deckbox?

Um, Wizards a realizat ca a facut o prostie anul trecut, si anul asta trimite mai putine boostere.

*edit: prin prostie vreau sa zic ca au uitat pentru o zi ca sunt money hungry bastards, dar anul asta si-au amintit din nou.

Last edited by benczi (2013-08-23 13:43:40)

Re: Magic Celebration Day 2013

am updatat postul cu evenimentul. dati share la toata lumea ce cunoasteti sa fim vro 100.

Re: Magic Celebration Day 2013

Pula mea, anulam evenimentul:

cred ca m-am exprimat gresit pana acum. Cand scriu gratis, sau fara taxa de intrare ma gandesc la faptul ca sa nu fie bani care 'dispar'. Eu sustin modaliatea de cafenea, fiecare persoana care vine sa joace, sa-si ieie cate un suc doua, indiferent de eveniment.

Dar ceea ce nu-mi place e ca ne furi si ne minti si ca nu se poate discuta cu tine. Tu nu stii ce inseamna comunitate. Nu stii cum se castiga dupa comunitate. Te-ai obisnuit prost in Bucurest cu cum se discuta cu o comunitate si ai pierdut comunitatea din Cluj. am fost peste 30 la primul pre-release pe care l-ai facut la noi. E NUMAI vina TA ca nu mai venim la evenimente. Ti-am zis 100 de ori ce nu ne place, nu ai ascultat de noi. Iti zic inca o data: Nu ne place sa fim furati pe fata. NU NE INTERESEAZA CAT TREBE SA PLATESTI TU. NU NE INTERESEAZA CA AI FI PUTUT SA IEI O LOCATIE DE 3 ORI MAI MICA. Noi nu suntem aici sa-ti paltim chiria.
La evenimentul de pe site daca calculam putin, 24 de persoane cu cate 80 ron/ pers, vine 1920 lei.  3 displayuri (108 de boostere) vine 1677 lei calculat la pretul de pe raft. Ai mai pus 6 boostere la premii la pretul de 243 de lei. Asta nu ne place.
Din partea mea eu am terminat cu RG. Cat timp ne furi eu nu mai vin pe acolo.

Re: Magic Celebration Day 2013

aspru.

Re: Magic Celebration Day 2013

am putea totusi oare sa facem in alta locatie treaba asta? ca ar fi chiar fain...

Re: Magic Celebration Day 2013

Cred ca o sa revenim la jucatul prin cafenele.

Re: Magic Celebration Day 2013

Sa...mor...io...

Re: Magic Celebration Day 2013

Nu stiu ce discutii ati avut voi cu RG si ce probleme au mai fost pe acolo, dar sincer ma doare sufletul cand vad la ce vorbe s-a ajuns. Aici sigur ambele parti au gresit cate ceva, poate chiar in modul de exprimare. Oricum... imi pare rau ca s-a ajuns la asta si nu vor mai exista PRe-uri, Re-uri, GDay-uri si alte evenimente oficiale Wizards in Cluj.

Sincer nici nu stiu ce s-a tot negociat atata. Indiferent de ce hobby store s-ar fi deschis voi ati fi mers si ati fi negociat asa preturile? Mi se pare exagerat.

Pacat, mare pacat.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2013

singerete wrote:

Nu stiu ce discutii ati avut voi cu RG si ce probleme au mai fost pe acolo, dar sincer ma doare sufletul cand vad la ce vorbe s-a ajuns. Aici sigur ambele parti au gresit cate ceva, poate chiar in modul de exprimare. Oricum... imi pare rau ca s-a ajuns la asta si nu vor mai exista PRe-uri, Re-uri, GDay-uri si alte evenimente oficiale Wizards in Cluj.

Sincer nici nu stiu ce s-a tot negociat atata. Indiferent de ce hobby store s-ar fi deschis voi ati fi mers si ati fi negociat asa preturile? Mi se pare exagerat.

Pacat, mare pacat.

Da, era greseala noastra, ca neam dus la RG si ca am stat acolo atata timp cat am stat. Trebuia sa zicem basta dupa prima luna. Omului nu i-a pasat de comunistate, a vrut ca sa facem noi totul iar el sa faca cat mai mult profit pe seama noastra. Si tot timpul a fost vina noastra ca nu ne mai adunam.

Si nu indiferent de ce hobbistore s-ar fi deschis. Eu am jucat la hobbistoreuri diferite in Germania, m-am dus la draft in Londra, am vazut cu ochii mei cum se face in alte parti si ce a facut Tudor aici a fost pur si simplu o prostie.

Si dupa aia el ne ameninteza pe noi ca daca nu ne schimbam atitudine, o sa pierdem suportul RG, de parca noi am avea nevoie de el, cand de fapt el are nevoie de noi. Din cate imi amintesc ia mers foarte prost la inceput, si daca nu eram noi, ar fi inchis de mult.

Oricum ce m-a facut sa scriu ce am scris e ca la ultimul pre-release a decis sa foloseasca boosterele trimise de wizards la prizepool pentru a umpe gaura din bugetul lui. La pre-releasul trecut mi s-a zis ca a dat boostere din setul trecut ca sa-i iasa mai bine. Daca oricum foloseste supportul de la wizards play network pentru profitul propriu si noi nu vedem nimic din acel support nu mai avem nici un motiv sa mai discutam, si de ce sa platim cate 7-8 lei ca sa intram pe usa?

Zimi tu Sergiu, faptul ca a luat boosterele de la pre-release nu-i egal cu furt cumva? Sau nu are nici o obligatiune sa ne deie premii pentru cei 120 de lei ce-i platim, si da la prizepool numai ce primeste gratis si-i ok asa?

Last edited by benczi (2013-08-27 09:06:10)

Re: Magic Celebration Day 2013

Pai nu este furt pentru ca le-a primit, iar RG putea sa faca ce dorea cu ele. Asa scrie si in hartiile care vin de la Wizards, ca organizerul poate sa face ce doreste cu ele, dar preferabil sa intre in prizepool. Boosterele de prizepool trebuie platite dupa Pre doar in cazul in care nu au fost atatia oameni cate kit-uri de pre s-au precomandat.

RG a considerat ca asa ar fi cel mai bine sa le foloseasca si nimeni n-ar trebui sa se alarmeze ca nu a pus 2 boostere la prizepool, eventual doar sa fiti dezamagiti (ceea ce probabil ati si fost).

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2013

Mie imi pare foarte foarte rau ca ati insistat sa mergem la RG. Si chiar nu inteleg chestia asta de eveniment sanctionat. De ce credeti ca merita mai mult sa participam la evenimente sanctionate decat sa avem o comunitate?

Re: Magic Celebration Day 2013

benczi wrote:

Mie imi pare foarte foarte rau ca ati insistat sa mergem la RG. Si chiar nu inteleg chestia asta de eveniment sanctionat. De ce credeti ca merita mai mult sa participam la evenimente sanctionate decat sa avem o comunitate?

pentru mine a fost un plus partea cu evenimentele sanctionate. m-a atras cadrul competitiv, oficial.

Re: Magic Celebration Day 2013

Exact cum spune Adi si faptul ca acumulezi Planeswalker Points necesare pentru WMQ-uri.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2013

e un pic aiurea sa spun eu astea tinand cont ca nu am mai fost la magic de ceva vreme. cand am scris atunci postul ala lung mi-a sarit lumea in cap ca nu inteleg cum functioneaza si etc, dar pentru mine cea mai mare dezamagire a fost prize pool-ul. ok, sunt bani mai multi de investit (taxa local, draft mai scump, consumatie care oricum o faceam), dar nu ma atragea cu nimic in toate conditiile astea sa ma chinui sa-mi imbunatatesc jocul si sa am 3 boostere premiu 1. vorbesc de fnm.

tot raul spre bine, eu sper ca o sa renasca din cenusa toata treaba asta. cumva... ar fi fain.

Re: Magic Celebration Day 2013

benczi wrote:

Mie imi pare foarte foarte rau ca ati insistat sa mergem la RG. Si chiar nu inteleg chestia asta de eveniment sanctionat. De ce credeti ca merita mai mult sa participam la evenimente sanctionate decat sa avem o comunitate?

Evenimentele sanctionate iti permit sa participi la evenimente precum WMCQ si sa aduni planeswalker points care pot fi utile mai tarziu daca planuiesti sa participi la evenimente mult mai mari. De asemenea, toate orele petrecute jucand MTG in comunitate sunt marcate undeva, pe site la Wizards, si atesta faptul ca esti un jucator activ.

Din pacate, preturile la noi sunt mult prea mari. Mult mai mari decat in state sau in alte tari din Europa unde si acolo se plang toti ca este un joc scump. Noi nu existam pe harta MTG decat de cativa ani incoace si sincer nu cred ca le pasa prea mult de noi. Cati bani aduce Romania la Wotc? Asta e unul din motivele pentru care la noi se practica astfel de preturi. Al doilea este monopolul national despre care cu totii stim cate ceva, macar ca idee. Cum oricine are un astfel de shop are si interesul de a putea continua afacerea pentru ani buni, pretul produselor este destul de ridicat. E putin aberant pentru noi (ca romani zic) sa dam 17 lei pe un booster dar sa putem manca un pranz la restaurant cu 12 lei. In afara, un booster e 4euro in Europa si 4$ in USA, suma ce reprezinta a 3-a parte dintr-o masa de pranz sanatoasa.
Drept urmare, MTG e un 'sport' scump. Multi ar vrea sa se poate tina dar nu au resursele necesare. Cei care au banii nu au cu cine sa joace pentru ca la un numar de 30 oameni (in total, intr-o comunitate), te astepti sa vina regulat maxim 5-8 pe saptamana. Dupa cum in ultima jumatate de an, premiile au scazut substantial, incentivul de a juca a scazut si el. Inainte, mai sperai ca scoti parleala din premii. Acum, si daca castigi, abia mai poti spune ca a meritat.

Exemplu elocvent ar fi formatul Swiss Draft pe MTGO care e preferat de incepatori oarecum fiindca au premii pentru fiecare match castigat, dar pentru un jucator care chiar spera sa poata progresa in colectie nu se merita deoarece daca nu deschide nici o carte scumpa si castiga absolut toate meciurile - TOT iese pe minus. Cei mai multi isi incearca norocul si skill-ul la 8-4 unde doar 2 persoane castiga, dar macar au sanse sa castige destul de mult (aproximativ dublu cat au bagat)


Poate gresesc, dar ce m-a atras pe mine, si cred ca ar atrage pe multi altii sa vina sa participe a fost pasiunea si devotamentul pe care l-au prezentat membrii comunitatii in momentul in care am inceput sa joc. Nu uit nici acum cum Sergiu, din orice eveniment, oricat de insignifiant ar fi fost el pe harta WOTC, facea ceva senzational si ne premia pe fiecare dupa merite intr-un mod placut. Tin minte cum avea cateva carti promo foarte dorite (Path to Exile, resturi de la Release/Pre-release) si le punea la bataie la fiecare din evenimentele urmatoare. Era inca un incentiv de a juca, pe langa faptul ca toti stiau ca un loc bun obtinut le-ar aduce foarte multe boostere/produse mtg. 

Noi ne-am invatat poate mai prost (desi eu cred ca aceea era modalitatea de a aduna cat mai multi oameni). Ne-am chinuit prin cafenele si tot veneau mai multi oameni. Care sa fi fost motivul? Unul e desigur faptul ca organizatorul era si liderul comunitatii si stia jocul destul de bine si chiar ii placea. Din pacate nu mai dispun de un organizator care sa fie si player. Nu este vina nimanui, nu poti impune cuiva sa joace ceva, dar pentru comunitate, acel lucru conta foarte mult. Desigur, s-a propagat ideea de a se face unul lider pentru comunitate si sa lucreze impreuna cu RG pentru prosperitate. Personal, am fost foarte ocupat cu sfarsitul facultatii si cu examenele ce au urmat dar chiar daca as fi avut timpul necesar nu cred ca m-as fi implicat avand in vedere conditiile propuse. Mi se pare mie urat sa chem oamenii la evenimente care au preturi mult mai ridicate decat in strainatate si premii mult mai putine. Niciodata nu am fost cu adevarat multumit de noua structura de organizare. Singurul lucru care m-a mai uns pe suflet a fost faptul ca aveam un loc al nostru sa jucam. Dar si asta nu a fost chiar bine deoarece trebuia sa grabim eventurile de seara, sa platim intrari ca sa putem juca un casual. Sincer, decat sa las 10 lei pe intrare prefer oricand sa iau 2 sucuri cu banii aceia. Nu cred ca sunt singurul care gandeste asa.
Un alt motiv era faptul ca puteai macar spera ca daca castigi, iti asiguri macar o sansa reala de a creste colectia. Nu e de mirare ca multi comandau carti din afara. Daca pana si acolo cartile sunt mult mai ieftine, normal ca se merita sa le comanzi. Nu suntem idioti sa platim mai mult cand stim ca se poate mai putin. Si nu ar fi ajutat comunitatea cu adevarat, poate doar shopul.

Anul asta am avut ocazia sa jucam cu  Vlad PL sau Slawomir Widor (sper ca nu am scris gresit). A ramas perplex cand a auzit ce preturi se practica la noi. Polonia o duce mult mai bine ca noi, un booster la ei nu depaseste 10 RON si tot i se parea un joc foarte scump. Cred ca odata cu extinderea MTG-ului si la noi, va exista competitie si la nivel de distributie si preturile vor scadea considerabil. Jocul este acum la cel mai inalt punct worldwide, comunitatea internationala si triplat numarul de jucatori numai in ultimii 2 ani. Cu putin timp si cu oameni cu mintea putin mai deschisa si spre cultura fantasy, va evolua frumos si in Romania. Cineva cu bani si cu multa pasiune pentru joc va reinvigora situatia si in Romania. Nu poti spera sa obtii profit din prima, dar poti merge o perioada pe 0 cu afacerea pana cand incepi sa te ridici. Iar daca gasesti destui pretendenti pentru MTG, poti spune ca ai nimerit Jackpotul. In 2-3 ani poti construi o comunitate din nimic si poti obtine profit fara a practica preturi extraordinar de mari. Poate e doar imaginatia mea, poate romanii inca nu inteleg de ce ar arunca cineva banii pe cartonase colorate, dar cand simti ca ai castigat efectiv cateva ore din viata (jucand un FNM de exemplu) abia atunci intelegi rostul cartonaselor.

Magic nu e numai o competitie. Magic e un loc unde sa te intalnesti cu prietenii, unde descoperi noi interactiuni despre care nu iti puteai imagina ca un 'simplu' joc poate avea. Un loc unde castigi timp, nu il pierzi. Cultura Hobby e scazuta la noi, fiindca nu sunt bani, fiindca stresul e prea mare de pe o zi pe alta. In Bucuresti lucrurile merg mult mai bine, dar asta si datorita ratei scazute de somaj si a salariile mult mai ridicate. Cand cei de la RG au venit in Cluj s-au asteptat ca cei din Cluj sa isi permita la fel de bine ca si cei din Bucuresti. Ei, nu e chiar asa. In capitala sunt preturi mult mai mari dar sunt si bani mult mai multi. De ce toate produsele de la mancare la haine pot avea preturi mai scazute in restul tarii dar MTG nu...
din nou, pentru ca e monopol si pentru ca ramane vazut ca 'sport' de lux.

Chiar mi-ar place sa putem sa ne intelegem cu cei de la RG si sa facem sa prospere si in Cluj mtg-ul dar daca nu se poate ajunge la o intelegere serioasa (fara a se invoca de fiecare data vesnicele motive ale chiriei si ale muncii de caritate - care sa fim sinceri nu exista, totul se plateste, doar ca nu in cantitati industriale) asta este, mergem mai departe. Ideea de Academie de Magic chiar imi place, sigur se pot gasi doritori, mai ales cum totul este oferit gratis sau aproximativ gratis. Eu unul as fi dispus sa vin o data pe saptamana sa le explic incepatorilor cateva din tainele MTG-ului. Cand am inceput eu sa joc, daca nu ar fi fost persoane ca Gabi Orban (care m-a invatat putin istoric MTG), Vlad Ferariu (care mi-a prezentat putin din lore-ul jocului) , Rares Dadarlat (de la care am invatat care sunt cele mai bune decizii cand joci agresiv sau cand incerci sa castigi printr-un combo) sau Sergiu Singeorzan (care a dedicat bani/timp/pasiune jocului si evolutiei sale in Romania si m-a invatat ca uneori poti veni cu idei diferite de deckuri si sa castigi). Poate am omis pe careva dar sunt multe persoane de la care am invatat jocul si le voi ramane recunoscator.

Voi continua sa joc indiferent unde si cum. Chiar de voi face pauze, voi reveni cu drag. Nu am ratat aproape niciun prerelease (fiindca sunt FUN in adevaratul sens) si am participat aproape la toate Drafturile organizate (mai putin in ultimele 2 luni). Limited is my thing, i guess. In Romania, sa joci limited e mult mai ieftin decat constructed. In multe alte parti din lume, constructedul e mult mai ieftin si mai accesibil. Asta spune multe despre Magicul de la noi. Sa dai 60 lei pe un draft si sa ti se para cea mai ieftina varianta de a juca MTG este cu adevarat trist. Daca comunitatea se disipa voi continua pe MTGO (loc din ce in ce mai frecvantat de jucatori MTG din toata lumea) si voi astepta renasterea unei comunitati in viitorul apropiat sau indepartat.

Ar mai fi foarte multe de spus dar cred ca deja e destul de lung post-ul. Sper doar ca si anul acesta sa ne mai strangem pe undeva (fie cafenea, fie RG,  fie la cineva acasa) si sa mai jucam un Cube draft/ un draft normal sau de ce nu, si putin constructed. Sa ramanem noi, jucatorii ce mai au timp/chef si sa continuam a juca MTG in Cluj, chiar daca in cantitati mult mai mici. Cube draftul e gratuit si e fun si ii asteptam si pe cei care inca nu l-au incercat inca. Chiar pleci acasa cu 2-3 ore castigate.

Pe curand!

Last edited by TudorGrigoroaia (2013-08-27 11:36:54)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2013

singerete wrote:

Pai nu este furt pentru ca le-a primit, iar RG putea sa faca ce dorea cu ele. Asa scrie si in hartiile care vin de la Wizards, ca organizerul poate sa face ce doreste cu ele, dar preferabil sa intre in prizepool. Boosterele de prizepool trebuie platite dupa Pre doar in cazul in care nu au fost atatia oameni cate kit-uri de pre s-au precomandat.

RG a considerat ca asa ar fi cel mai bine sa le foloseasca si nimeni n-ar trebui sa se alarmeze ca nu a pus 2 boostere la prizepool, eventual doar sa fiti dezamagiti (ceea ce probabil ati si fost).

Alex wrote:

Hello Jozsef,

Yes, the stores are required to redistribute any product that Wizards allocates as prizes to participants in the event. According to your original email, the store owner did allocate 28 booster packs for prize support. This is the required amount for a Prerelease event. Additionally, tournament organizers are allowed to set the prices for their events.

Alex
Finance Department
Wizards of the Coast
Monday-Friday 9am-6pm PST / 12pm-9pm EST

Am vrut doar sa fiu sigur. Pe scurt, RG vinde 6 boostere si seteaza taxa pentru locatie la 30 de lei, numai ca formuleaza ca ii include in premii ... deci nu ne fura intradevar, ne minte numai.

Re: Magic Celebration Day 2013

benczi wrote:
singerete wrote:

Pai nu este furt pentru ca le-a primit, iar RG putea sa faca ce dorea cu ele. Asa scrie si in hartiile care vin de la Wizards, ca organizerul poate sa face ce doreste cu ele, dar preferabil sa intre in prizepool. Boosterele de prizepool trebuie platite dupa Pre doar in cazul in care nu au fost atatia oameni cate kit-uri de pre s-au precomandat.

RG a considerat ca asa ar fi cel mai bine sa le foloseasca si nimeni n-ar trebui sa se alarmeze ca nu a pus 2 boostere la prizepool, eventual doar sa fiti dezamagiti (ceea ce probabil ati si fost).

Alex wrote:

Hello Jozsef,

Yes, the stores are required to redistribute any product that Wizards allocates as prizes to participants in the event. According to your original email, the store owner did allocate 28 booster packs for prize support. This is the required amount for a Prerelease event. Additionally, tournament organizers are allowed to set the prices for their events.

Alex
Finance Department
Wizards of the Coast
Monday-Friday 9am-6pm PST / 12pm-9pm EST

Am vrut doar sa fiu sigur. Pe scurt, RG vinde 6 boostere si seteaza taxa pentru locatie la 30 de lei, numai ca formuleaza ca ii include in premii ... deci nu ne fura intradevar, ne minte numai.

Benczi, fii mai explicit. Despre care 6 boostere e vorba? Noua nu ne-ai prezentat exact grila de premiere propusa de RG. De la tine inteleg ca taxa de intrare este 80 lei de om si per total sunt doar 6 boostere ca premii. Asta e?

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Magic Celebration Day 2013

TudorGrigoroaia wrote:
benczi wrote:
singerete wrote:

Pai nu este furt pentru ca le-a primit, iar RG putea sa faca ce dorea cu ele. Asa scrie si in hartiile care vin de la Wizards, ca organizerul poate sa face ce doreste cu ele, dar preferabil sa intre in prizepool. Boosterele de prizepool trebuie platite dupa Pre doar in cazul in care nu au fost atatia oameni cate kit-uri de pre s-au precomandat.

RG a considerat ca asa ar fi cel mai bine sa le foloseasca si nimeni n-ar trebui sa se alarmeze ca nu a pus 2 boostere la prizepool, eventual doar sa fiti dezamagiti (ceea ce probabil ati si fost).

Alex wrote:

Hello Jozsef,

Yes, the stores are required to redistribute any product that Wizards allocates as prizes to participants in the event. According to your original email, the store owner did allocate 28 booster packs for prize support. This is the required amount for a Prerelease event. Additionally, tournament organizers are allowed to set the prices for their events.

Alex
Finance Department
Wizards of the Coast
Monday-Friday 9am-6pm PST / 12pm-9pm EST

Am vrut doar sa fiu sigur. Pe scurt, RG vinde 6 boostere si seteaza taxa pentru locatie la 30 de lei, numai ca formuleaza ca ii include in premii ... deci nu ne fura intradevar, ne minte numai.

Benczi, fii mai explicit. Despre care 6 boostere e vorba? Noua nu ne-ai prezentat exact grila de premiere propusa de RG. De la tine inteleg ca taxa de intrare este 80 lei de om si per total sunt doar 6 boostere ca premii. Asta e?

Cand am zis ca RG ne fura, ma gandeam specific la Pre-Releasuri, unde primeste 2 boostere de la Wizards. El e obligat de Wizards sa distribuie acele boostere, deci fondul de premii la pre-releasuri e de minim 2 boostere / jucator. Cand evenimentul era inca pe site, Tudor a commentat, ca din generositate lui ne da 2 boostere / jucator la fondul de premii, si ca boosterele de la Wizards se duc sa umple golul din bugetul lui. Deci la pre-releasuri, noi platim 20 de lei pe booster, sau socotit la 17 lei / booster 18 lei taxa de sala (pe jucator), si daca calculam ca luam mai multe displayuri, ajunge la 30 de lei taxa de sala. Si din discutiile cu el, mai vrea sa si o consumatie minima pentru ca nu-i destul.

tudoril wrote:

propunerea lui benczi este acceptabila pentru mine dar nu este in avanatjul vostru
astfel aveti doua varianate din caer putetei alege
1. acceptati preturile actuale(care uneori acopera pretil produselor alteori nu) si aveti avantajul ca nu trebuie sa faceti consumatie ca restul jucatorilor
2. platiti pretul intreg al produselor pe care le folositi pentru concursuri dar trebuie sa faceti si consumatie
pentru a va usura munca de decizie va atasez o lista
versiunea 1                                            versiunea 2
FNM sau game day                                     FNM sau game day
15 ron taxa (produse de 8.5 ron)               min 22 ron taxa (produse de 22 ron)
0bst + 0.5bst premiu+ fara consumatie      0bst + 1bst premiu + 1 bautura
Draft                                                         Draft
60 ron taxa (produse de 63.8 ron)             min 73 ron taxa (produse de 73 ron)
3bst + 0.75bst premiu+ fara consumatie   3bst + 1bst premiu + 1 bautura
Sealed                                                       Sealed
120 ron taxa (produse de 122.4 ron)         min 128 ron taxa (produse de 127.4 ron)
6bst + 2bst premiu+ fara consumatie         6bst + 2bst premiu + 1 bautura
intrucat la un sealed numarul de boostere este mai mare de un booster box preul real a fost deja diminuat cu 10% fata de pretul real de 136 ron sau 141 ron
etapa liga                                                    etapa liga
30 ron taxa (produse de 30 ron)                 min 39 ron taxa (produse de 39 ron)
1bst + 0.75 bst premiu+ fara consumatie   1bst + 1bst premiu + 1 bautura
va ganditi si alegeti una din cele doua versiuni(nu una dintr-o parte si alta din cealalta)

imi place partea cu: "intrucat la un sealed numarul de boostere este mai mare de un booster box preul real a fost deja diminuat cu 10% fata de pretul real de 136 ron sau 141 ron" - cand sealed am jucat numai la pre-releasuri.

Last edited by benczi (2013-08-28 16:34:50)

Re: Magic Celebration Day 2013

Mulţumesc, Tudor, că m-ai menţionat şi pe mine acolo, deşi lore-ul Magicului demult nu mai este ce a fost şi oricum nu joacă un rol atât de important în gameplay smile

Cât despre tema acestui topic, cred că cine vrea să joace Magic poate s-o facă şi fără RG smile