Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

ok

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

Ii ok daca vin cu un deck full proxy? Promit sa nu fie cu cele mai OP carti, doar fun:)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

Bogdish wrote:
benczi wrote:

sambata dupa masa, bulgakov?

Im in.O sa joc Trostani, pentru ca nici eu nu ma am pe mine insumi, card version.Deci Benczi, daca ai ceva carti pe GW, in special care sa faca tokeni, sunt bine venite.


easy smile)

TudorGrigoroaia wrote:

Ii ok daca vin cu un deck full proxy? Promit sa nu fie cu cele mai OP carti, doar fun:)

daca sunt colorate si se poate citi rules textul, sure. edit: ... hm, altough, daca iei o lista de undeva o sa fie o lista pusa la punct din toate partile, si o sa fie op fata de noi, you'r threading on dangerous waters my friend .../  edit2: ... actually, some of the decks i'm making i also think they are op, so it doesn't really matter smile)

Last edited by benczi (2013-08-30 10:44:10)

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

benczi wrote:
Bogdish wrote:
benczi wrote:

sambata dupa masa, bulgakov?

Im in.O sa joc Trostani, pentru ca nici eu nu ma am pe mine insumi, card version.Deci Benczi, daca ai ceva carti pe GW, in special care sa faca tokeni, sunt bine venite.


easy smile)

TudorGrigoroaia wrote:

Ii ok daca vin cu un deck full proxy? Promit sa nu fie cu cele mai OP carti, doar fun:)

daca sunt colorate si se poate citi rules textul, sure. edit: ... hm, altough, daca iei o lista de undeva o sa fie o lista pusa la punct din toate partile, si o sa fie op fata de noi, you'r threading on dangerous waters my friend .../


Deck-ul va folosi ca general pe Kami of the Crescent Moon. Deja suna fun, nu? Vor fi colorate si usor de citit. Nu mai am multe carti pe acasa asa ca trebuie sa improvizez. Nu vor fi cine stie ce carti spectuloase. The old bounce all, copy that,  everyone draw 100 cards etc.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

TudorGrigoroaia wrote:
benczi wrote:
Bogdish wrote:

Im in.O sa joc Trostani, pentru ca nici eu nu ma am pe mine insumi, card version.Deci Benczi, daca ai ceva carti pe GW, in special care sa faca tokeni, sunt bine venite.


easy smile)

TudorGrigoroaia wrote:

Ii ok daca vin cu un deck full proxy? Promit sa nu fie cu cele mai OP carti, doar fun:)

daca sunt colorate si se poate citi rules textul, sure. edit: ... hm, altough, daca iei o lista de undeva o sa fie o lista pusa la punct din toate partile, si o sa fie op fata de noi, you'r threading on dangerous waters my friend .../


Deck-ul va folosi ca general pe Kami of the Crescent Moon. Deja suna fun, nu? Vor fi colorate si usor de citit. Nu mai am multe carti pe acasa asa ca trebuie sa improvizez. Nu vor fi cine stie ce carti spectuloase. The old bounce all, copy that,  everyone draw 100 cards etc.

Having fun while getting milled for 10000. Sure smile)

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

Am eu un Kami of the Crescent Moon sau 2 pe acasa, daca chiar te pasioneaza ca si general il pot cauta si ti-l aduc cu proxima ocazie (cand o fi si aia, sau il las la ionut).

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

Trickster wrote:

Am eu un Kami of the Crescent Moon sau 2 pe acasa, daca chiar te pasioneaza ca si general il pot cauta si ti-l aduc cu proxima ocazie (cand o fi si aia, sau il las la ionut).

Imi lipsesc un aproape toate piesele din deck, de asta am intrebat daca pot sa-l proxyzez. Mersi frumos totusi!

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

benczi wrote:

Having fun while getting milled for 10000. Sure smile)

Nobody gets milled...they just draw a lot of cards. Maybe too many sometimes. Nu aia e metoda de win principala.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

TudorGrigoroaia wrote:
benczi wrote:

Having fun while getting milled for 10000. Sure smile)

Nobody gets milled...they just draw a lot of cards. Maybe too many sometimes. Nu aia e metoda de win principala.

Still getting some Elixirs of Immortality, just in case.

Last edited by Bogdish (2013-08-30 11:34:25)

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

Daca nu va suparati o sa fac si eu un deck de proxy. O sa incerc sa caut unul fun, non-broken...o sa creez si un event

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

Silviu wrote:

Daca nu va suparati o sa fac si eu un deck de proxy. O sa incerc sa caut unul fun, non-broken...o sa creez si un event

Cu cat mai multi, cu atata mai bine big_smile

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

Ma bag si eu aiurea, poate nu ar trebui, dar care e farmecul unui deck edh plin de proxy-uri? Edh e facut sa fie fun, iar fun poti avea cu o gramada de carti. Daca voi, Silviu sau Tudor, nu aveti carti de un deck fun de edh, cine mai are in Cluj?

This is who i am!

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

toranaga wrote:

Ma bag si eu aiurea, poate nu ar trebui, dar care e farmecul unui deck edh plin de proxy-uri? Edh e facut sa fie fun, iar fun poti avea cu o gramada de carti. Daca voi, Silviu sau Tudor, nu aveti carti de un deck fun de edh, cine mai are in Cluj?

Sorry dar nu mai avem carti decat niste comune si necomune random. Cat timp e casual si vrem sa jucam o data la cateva luni merge si un proxy deck. Unele carti sunt foarte greu de gasit si la preturi exagerate...

Cred ca atata timp cat vrem sa jucam casual stuff si evenimente nesanctionate putem incerca sa folosim si proxy cat timp sunt color si foarte clare. Farmecul consta in faptul ca macar putem juca...altfel nu am avea posibilitatea.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

TudorGrigoroaia wrote:

Cat timp e casual si vrem sa jucam o data la cateva luni merge si un proxy deck. Unele carti sunt foarte greu de gasit si la preturi exagerate...

Cred ca atata timp cat vrem sa jucam casual stuff si evenimente nesanctionate putem incerca sa folosim si proxy cat timp sunt color si foarte clare. Farmecul consta in faptul ca macar putem juca...altfel nu am avea posibilitatea.

Cartile care sunt la preturi exagerate nu sunt carti de edh, ci carti care se joaca in legacy constant, iar lipsa unei astfel de carti nu inseamna nimic pentru joc si cu atat mai putin pentru fun. Deckuri de edh pentru fun sunt ieftine...

This is who i am!

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

Bogdish wrote:
TudorGrigoroaia wrote:
benczi wrote:

Having fun while getting milled for 10000. Sure smile)

Nobody gets milled...they just draw a lot of cards. Maybe too many sometimes. Nu aia e metoda de win principala.

Still getting some Elixirs of Immortality, just in case.

No need. Really, no need + it's a bad card 4 edh. edit: pt. deckul de trostani sa aduci: landuri, + advent of the wurm + daca mai e vre-o carte pe care sigur vrei sa joci (ex: hero of bladehold daca ai).

@toranaga: eu. de cand am inceput sa joc magic, majoritatea tradurilor mele au fost pentru carti de edh big_smile.

Last edited by benczi (2013-08-30 12:55:45)

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

benczi wrote:
Bogdish wrote:
TudorGrigoroaia wrote:

Nobody gets milled...they just draw a lot of cards. Maybe too many sometimes. Nu aia e metoda de win principala.

Still getting some Elixirs of Immortality, just in case.

No need. Really, no need + it's a bad card 4 edh.

@toranaga: eu. de cand am inceput sa joc magic, majoritatea tradurilor mele au fost pentru carti de edh big_smile.

Si eu mi-am vandut cartile, in marea majoritate, dar tot mi-am pastrat un deck de edh. Iar cartile pentru a-l face "mai puternic" daca doresc, nu sunt si nici nu vor fi vreodata foarte scumpe. Nu imi iau Umezawa's Jitte, si nici nu voi juca cu el proxy, pentru ca nu schimba atat de mult jocul. Bine, cartea e puternica, etc, as avea nevoie de ea si asa mai departe...
Revenind la Tudor si Silviu care se pare ca nu mai au nici o carte, nu ma mai bag. Era doar o opinie.

This is who i am!

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

toranaga wrote:
TudorGrigoroaia wrote:

Cat timp e casual si vrem sa jucam o data la cateva luni merge si un proxy deck. Unele carti sunt foarte greu de gasit si la preturi exagerate...

Cred ca atata timp cat vrem sa jucam casual stuff si evenimente nesanctionate putem incerca sa folosim si proxy cat timp sunt color si foarte clare. Farmecul consta in faptul ca macar putem juca...altfel nu am avea posibilitatea.

Cartile care sunt la preturi exagerate nu sunt carti de edh, ci carti care se joaca in legacy constant, iar lipsa unei astfel de carti nu inseamna nimic pentru joc si cu atat mai putin pentru fun. Deckuri de edh pentru fun sunt ieftine...

True, dar sa stii ca sunt si carti slabe foarte scumpe datorita printarilor putine ale seturilor respective. anyway, daca ar fi un card market cu singleuri la pret accesibil de unde sa pot lua in orice moment ar fi o treaba. daca trebuie sa dau comanda pentru fiecare piesa din deck o sa imi ia o vesnicie si nici nu stiu daca merita investitia pentru 1-2 sesiuni de joc.

Daca ar fi sa strang carti pt ceva, ar fi pentru cube, care dupa parerea mea e unul din cele mai tari formate existente. dar si alea sunt mult prea scumpe...

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

Cum a spus Tudor, pentru un event casual pe care'l jucam o data la 2 luni.
Insa daca nu ii convine cuiva proxyurilor, poate sa'mi zica si ma retrag fara nici o problema.

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

Ok,
hai sa facem lista cu commanderi:

Sandor - Teneb, the Harvester
Benczi - Tajic, Blade of the Legion
Tudor -  Kami of the Crescent Moon
Bogdan - Trostani, Selesnya's Voice
Anrdei - Karador, Ghost Chieftain
Silviu - Child of Alara

Last edited by benczi (2013-08-30 14:05:49)

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

toranaga wrote:

Ma bag si eu aiurea, poate nu ar trebui, dar care e farmecul unui deck edh plin de proxy-uri? Edh e facut sa fie fun, iar fun poti avea cu o gramada de carti. Daca voi, Silviu sau Tudor, nu aveti carti de un deck fun de edh, cine mai are in Cluj?

Eu sunt foarte de acord cu asta. In ciuda faptului ca deck-ul meu de EDH are fetch-uri si toate cele, ar putea fi la fel de distractiv si fara. Tin minte cand jucam cu Dan si el avea Heartstabber Mosquito in deck, printre altele. Un EDH fain chiar NU are nevoie de carti scumpe. Si dupa parerea mea, cu cat creste pretul unui deck de EDH, cu atat devine mai putin fun.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

benczi wrote:

Ok,
hai sa facem lista cu commanderi:

Sandor - ?
Benczi - Tajic, Blade of the Legion
Tudor -  Kami of the Crescent Moon
Bogdan - Trostani, Selesnya's Voice
Anrdei - Karador, Ghost Chieftain
Silviu - ?

Child of Alara

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

Silviu wrote:

Cum a spus Tudor, pentru un event casual pe care'l jucam o data la 2 luni.
Insa daca nu ii convine cuiva proxyurilor, poate sa'mi zica si ma retrag fara nici o problema.

Eu zic ca tocmai asta e problema comunitatii de magic de azi din Cluj. Daca nu ai deck, nu cauti sa joci, daca il ai si ai dat bani pe el, atunci vei cauta sa joci, sa faci pe altii sa isi faca deck de edh (sau orice alt format), etc, formand cu adevarat o comunitate. Poate ma insel, insa din avion arata ca si cum ati pierdut entuziasmul de a juca magic, altfel, ati juca in orice bomba posibila sau imposibila tongue, ati avea un grup, nu doar 1-2 oameni care se cearta cu RG si, din cand in cand  cu chiu si vai, 8 oameni care sa se stranga pentru un eveniment sanctionat.

This is who i am!

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

Teneb, the Harvester

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

toranaga wrote:
Silviu wrote:

Cum a spus Tudor, pentru un event casual pe care'l jucam o data la 2 luni.
Insa daca nu ii convine cuiva proxyurilor, poate sa'mi zica si ma retrag fara nici o problema.

Eu zic ca tocmai asta e problema comunitatii de magic de azi din Cluj. Daca nu ai deck, nu cauti sa joci, daca il ai si ai dat bani pe el, atunci vei cauta sa joci, sa faci pe altii sa isi faca deck de edh (sau orice alt format), etc, formand cu adevarat o comunitate. Poate ma insel, insa din avion arata ca si cum ati pierdut entuziasmul de a juca magic, altfel, ati juca in orice bomba posibila sau imposibila tongue, ati avea un grup, nu doar 1-2 oameni care se cearta cu RG si, din cand in cand  cu chiu si vai, 8 oameni care sa se stranga pentru un eveniment sanctionat.

Din punctul meu de vedere, eu mi'am cumparat un deck competitiv sa pot juca standard. Am jucat la maxim 6 eventuri, de orice fel, cu el(1 din el a fost la Bucuresti pentru ca a dat Domnul sa fie WMCQ). A fost o investitie proasta ca nu am chef sa cumpar carti sa ma uit la ele. Poate nu am inima de colectionar cum ai tu, dar nu-mi place sa stiu ca am niste carti care putrezesc in dulap. Acelasi lucru se aplica si la EDH. Il jucam o data la 3 luni. Nu mi se pare o investitie buna sa cumpar un deck pe care-l folosesc din cand in cand. Daca o sa fie vreun event EDH in care o sa joci si tu si o sa mai trebuiasca un om, o sa intreb daca pot veni cu un deck proxy pe care o sa incerc sa nu'l fac OP(asta in caz ca nu am unul). Daca nu iti convine ok. Nu vin.
Poate am parut putin jignitor in scris . Te rog sa nu interpretezi asa. Pur si simplu sunt indiferent momentan.

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: EDH (COMMANDER) - Update - Next EDH: Duminica, 12 jan. 2014, 13:00

And the next one?