Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Dunno, si eu m-am saturat sa vad meciuri gatate in exsanguinate-uri, dar inca nu zic sa fie banata cartea pe simplul motiv ca nu am jucat suficient. Si intr-adevar, orice deck trebuie sa aiba modalitati de revenire de la orice... cat am jucat mono-blue am plans dupa life gain tongue .

Also, da, damage e ok (mai ales care nu-i scalat la numarul de jucatori), life gain e ok (nu schimba masa in nici un fel), sa omori jucatori in timp ce te plasezi intr-o pozitie dominanta risca sa fie prea mult. Whatever, mai jucam si vedem tongue.

Carti gen Knowledge Pool sau Eye of the Storm care complica si lungesc meciul inutil fara a da beneficii clare eu zic ca pot fi lasate. Majoritatea is proaste prin faptul ca profita intai oponentii de ele si o sa inceteze lumea sa le joace fara sa fie banned. Also, eu o sa dau in absolut oricine pune Knowledge Pool sau cev asemanator pe masa neutral

Cat despre color hate aberant, ffs, hai sa nu jucam Deathgrip si Lifeforce si Boil si Acid Rain si Flashfires si ce-o mai fi de genul, is unfun si chiar vrem sa facem monocolor asa de greu de jucat?

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Howbout Obliterate? Nu discrimineaza!

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Cand o sa apara asa carti in comunitate, atunci putem sa ne gandim, dar pana atunci eu zic sa ne rezumam la ce avem.

Desi Obliterate am vazut la Viki, iar Lifeforce la Laura (Bulinutza).

Obliterate nu-i asa rau. Curata masa tuturor, nu doar oponentilor. Treaba ta daca poti sa-ti revi mai repede ca ceilalti.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Obliterate ii awesome. Tocmai de carti ca Obliterate avem nevoie.

Si sa ramai in viata pe EDH e una din cele mai usoare chestii posibile, din punctul meu de vedere. Nu implica sa castigi, doar sa ajungi late game.

Also, e exact cum zicea Gabi, nu damage-ul sau lifegain-ul luate separat is problema la Ex, ci prapastia care se creeaza intre 2 jucatori, aka lifegain PLUS damage. Pana la urma toata discutia asta despre Exsanguinate ma face sa vreau sa joc EDH mai repede big_smile si sincer m-am si cam convins ca ar fi ridicol sa banam o carte de genul asta doar pentru ca nu ne place. Acuma pare un challenge sa nu lasi Ex sa fie jucat late game si daca cine joaca countere ii prea air-headed ca sa isi lase un counter special pt Ex, atunci asta e tongue

Last edited by missao (2011-05-30 06:08:26)

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Eu joc deck cu creaturi mari de tzanshpe mana si Florin vine si joaca cu tokeni si generatori de tokeni. Nu imi convine sa se joace mass removal pentru ca el isi revine mai repede. Eu zic sa banam tot mass removalul pentru ca creaza un dezavantaj prea mare pentru cei care vor sa vina cu tokeni!!!

Deal?!

This is who i am!

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Ce dramatic esti ovi tongue.

Aaanyway, daca vreodata vedem ca Exsanguinate devine un fel de sway the stars lite, mai se poate discuta.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Nu's dramatic, ma distram si eu tongue
Recunosc ca o carte ca si kokusho, si doar sti ce mult as vrea sa o joc, e prea porcoasa pe multiplayer, dar exsanguinate e o carte tare de multi si atat. Nu vreau sa ajungem sa banam toate cartile tari de multi ca daca e asa incep cu o lista taaaare lunga: o gramada de artefacte si de enchanturi, ca deh...cu negru nu le pot sparge big_smile

This is who i am!

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Vreau sa sar in apararea lui Iona, Shield of Emeria. Poate ca ar fi ok banat ca si general sau in 1vs1, dar in multiplayer, exista si intrebarea "ce culoare numesti?" Cand ai 4 alti jucatori la masa, degeaba blochezi 2 dintre ei, sau 1 100% si alti doi 50%, ca tot este un 7/7 cu flying si ceilalti nu o sa stea pe cur si o sa se uite frumos la tine.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Argumentul ca nu e 1 vs 1 e invalid cand vorbim de Iona pentru ca la un moment dat chiar o sa ajunga 1 vs 1. Besides, it's just a goddamn creature on white, o zburatoare de alb, care are zeci de zburatori mari. Ca jucator de alb nu pierzi nimic ca nu joci o Iona, dar cine primeste Iona in moaca pur si simplu poa' sa nu mai joace. Si nimeni nu o sa scoata Iona din joc ca sa il ajute pe altul, cu atat mai mult daca o joci intr-un deck verde alb, unde e foarte usor de reciclat.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Eu nu am nimic împotriva Iona în multi. Aşa şi la alte cărţi se poate spune că în momenutul în care se ajunge la 1v1 sunt mai periculoase. Iona pur şi simplu e un pic MAI periculoasă.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Of of... da, Iona in multi nu-i fara raspuns. Da, nu blocheaza toti jucatorii de la o masa. Dar pentru dinamica unei mese, ii o carte foarte proasta. Aia care pot sa scape de ea nu au motiv sa scape, aia care nu pot sa scape de ea trebuie sa stea la mila celorlalti. Da, poate genera un pic de politica la faze de-astea si aia-i fun, dar cat de des ati vazut voi pe cineva sa scape de ceva de pe masa care nu-i un threat pentru acea persoana?

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Nu scapa pentru ca nu-s politicieni buni big_smile

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Nu scapa pentru ca la noi lumea inca nu stie sa joace multiplayer. Ei inca mai tin resentimente din jocurile de standard si nu sunt curiosi de ce se intampla pe masa: pot sa il fac sa sufere pe Sergiu care m-a batut de fiecare data cu Jund, apoi cum dreq sa nu i-o platesc!, chiar daca e posibil sa fie singurul care poate sa mai echilibreze masa smile

This is who i am!

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Eh nu e vorba doar de asta, poate pentru unii da, dar ideea e ca daca cineva il blocheaza pe Sergiu eu nu am de gand sa scot Iona atata timp cat mie nu imi blocheaza nicio culoare, dar in schimb blocheaza un jucator care s-ar putea sa fie o problema pentru mine. Argumente si contra-argumente se pot aduce cat carul, problema adevarata e ca Iona pur si simplu nu e FUN.

Si cat de periculoase is alte carti 1 on 1 e discutabil, niciuna nu face ce face Iona, te blocheaza fara raspuns daca joci mono. I don't get it why people want Iona, it's just ONE freaking card, ONE creature.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

missao wrote:

Eh nu e vorba doar de asta, poate pentru unii da, dar ideea e ca daca cineva il blocheaza pe Sergiu eu nu am de gand sa scot Iona atata timp cat mie nu imi blocheaza nicio culoare, dar in schimb blocheaza un jucator care s-ar putea sa fie o problema pentru mine. Argumente si contra-argumente se pot aduce cat carul, problema adevarata e ca Iona pur si simplu nu e FUN.

Si cat de periculoase is alte carti 1 on 1 e discutabil, niciuna nu face ce face Iona, te blocheaza fara raspuns daca joci mono. I don't get it why people want Iona, it's just ONE freaking card, ONE creature.

iona are raspuns pe orice culoare dar si pe artifact (oblivion stone, nevyniral disk, brittle efigy, all is dust, +alte efecte care pot fi deja pe masa : mgus of the disk, avatar of woe, visara, grave pact, anowon etc).

Plus ca in MP e vorba si de diplomatie, astfel ca te poti intelege, sau forma o alianta cu cineva ca sa iti rezolva iona. In general la 9 mana ceilalti au destule chestii pe masa. Cel mai probabil o sainchida pe albastru ca ala are multe instante sau negru ca are mult removal, dar depinde oricum de economia jocului.

E banat painter servant care activa combouri degenrate atat cu grind stone cat si cu iona.

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Yeah nu stiu cati chiar au cartile alea de care zici tu. Teoriile is teorii, realitatea e ca noi jucam EDH de foarte putin timp si nici nu avem multa experienta si nici multe carti staple.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Eu joc alb/negru (am cele mai multe solutii impotriva Io(a)nei), dar nu cred ca e fun cartea si de aceea as dori-o banata in comunitatea noastra. Acelasi argument si pentru cartile insirate de Trick. Nu e vorba ca nu sunt destule solutii impotriva unui 7/7 fly (desi pot fi destule momente cand nu mai poti sa faci nimic), ci ca nu e fun.

Tin minte ca am fost odata la Sergiu, juca  edh pe mtgo: el un negru/verde, unul ceva alb/albastru, si inca unul negru/x. Al patrulea de la masa, parca pilota un wrg, joaca destul de rapid iona, numind negru si blocandu-l pe sergiu aproape total, iar pe  jucatorul negru/x cred ... la fel. Vine tura celui cu negru/x si da un all is dust (daca tin bine minte), insa jucatorul de alb/albastru da counter, ca deh...pe el nu il deranja ca ceilalti doi nu puteau juca mai nimic. In momentul respectiv, jucatorul negru/x a iesit din joc, sergiu nu mai putea sa joace nimic si jucatorul cu iona a castigat detasat meciul. Eu momente de genul acesta vreau sa impiedic intr-un format care oricum nu strange foarte multi oameni si nu se tine saptamana de saptamana.

Da, missao, sunt multe momente cand e ok sa nu scoti Iona de pe masa pentru ca te ajuta, dar e foarte usor de scapat momentul cand trebuie exilata/omorata si cartea are potential de a strica total deckuri. Daca reuseste sa si-o apere cum trebuie, deja nu mai vad bine situatia de la masa si foarte probabil vreo 2 din jucatorii de la masa vor pleca sa joace impreuna smile


Parerea mea...

This is who i am!

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

La multiplayer este oricum ideea de casual fun. Si pe aceasta idee trebuie sa se mearga , astfel incat jocul sa dureze cat mai mult si cat mai fun.


La competitive multiplayer oricum o sa se vina in gaming team si indiferent ce banezi se vor gasi 2 insi la o masa ca sa se ajute sa avanseze impreuna.
Banind carti care nu afecteaza jocul atat de mult, nu va rezolva aceasta situatie.

Plus ca fiind si o comunitate relativ noua in edh, oamenii nu prea vin cand sunt mutle carti banate.
Ca o idee, ar fi sa vb cu omul respectiv sa nu joace iona decat in multiplayer competitive.

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Care multe carti banate? Pana acuma is 2. Si alea nu is banate pentru ca nu ne "plac" noua, ci is banate tocmai de dragul jocului, astea o fost mereu cele mai puternice argumente, and that's the point of this discussion, sa banam carti care strica placerea jocului in mod nenecesar. Is chiar convinsa ca cineva nu o sa vina la EDH din cauza ca tanti Iona o fost banata. Mai mari is sansele sa nu vina cineva din cauza ca are deck monocolor. Si competitiv multiplayer EDH sper sa nu se joace vreodata la noi.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

pe langa Iona si Ulamog, is de acord si cu Knowledge Pool sa dispara dintre cartile pe care le permitem pe plan local.

Exsanguinate - nu cred ca trebuie eliminat... cel putin nu inca smile

Oricum, lista asta locala pe care o facem acum nu e batuta in cuie. se va adapta in functie de ce joaca lumea.
daca vedem ca apare cartea X sau Y si e enervanta pt 90% din cei care sunt la masa de joc, in randuri repetate, mi se pare firesc sa ajung pe ban-list.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

si propun ca sa nu banam carti, inainte ca ele sa fie jucate minim la 2 evenimente EDH wink

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Knowledge Pool din cate stiu o fost jucat o singura data si in afara de Benczi, care o jucat cartea, din cate imi amintesc toata lumea era enervata. De ce am mai juca inca o data? Ma rog, daca se joaca sa ziceti macar sa imi aduc o carte de acasa, ca timp de citit clar o sa am. Singura chestie amuzanta la Knowledge Pool e ca lumea e un pic reticenta sa scape de carte din cauza ca ceilalti de dupa el nu o sa mai sufere.

And Mihai has a good point, lista nu e batuta in cuie, deci daca intr-o zi cineva o sa vrea sa se arunce de pe balcon ca nu poate juca Iona, ma gandesc ca ne-om indura sa o scoatem de pe ban list.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Scorpse, incercam si noi sa gasim ce se aplica la comunitatea noastra pentru o experienta sanatoasa si placuta, si probabil ca nu o sa se aplice la nici o alta comunitate. Banuiesc ca din afara ii greu sa vezi de ce discutam despre unele din cartile enumerate, dar pentru comunitatea noastra impactul lor e altul. Si in nici un caz nu vrem sa banam in prostie, nu? tongue

Spoook, n-are rost sa facem tot felul de reguli in jurul banning-urilor, jucam si vedem tongue

Oricum, eu prevad multe schimbari dupa launch party de commander.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Trickster wrote:

Oricum, eu prevad multe schimbari dupa launch party de commander.

can't wait ! big_smile

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

singerete wrote:

Cand o sa apara asa carti in comunitate, atunci putem sa ne gandim, dar pana atunci eu zic sa ne rezumam la ce avem.

Desi Obliterate am vazut la Viki, iar Lifeforce la Laura (Bulinutza).

Obliterate nu-i asa rau. Curata masa tuturor, nu doar oponentilor. Treaba ta daca poti sa-ti revi mai repede ca ceilalti.

CE? eu nu joc Lifeforce!
Oricum, mă bucur că v-ați hotărât în sfârșit să banați Ulamog, paleta mare. Eu am zis de multe ori că mă ridic de la masă dacă vine cineva cu el.

Last edited by laura (2011-05-31 11:21:10)