Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Trickster wrote:

Scorpse, incercam si noi sa gasim ce se aplica la comunitatea noastra pentru o experienta sanatoasa si placuta, si probabil ca nu o sa se aplice la nici o alta comunitate. Banuiesc ca din afara ii greu sa vezi de ce discutam despre unele din cartile enumerate, dar pentru comunitatea noastra impactul lor e altul. Si in nici un caz nu vrem sa banam in prostie, nu? tongue

Spoook, n-are rost sa facem tot felul de reguli in jurul banning-urilor, jucam si vedem tongue

Oricum, eu prevad multe schimbari dupa launch party de commander.


Ineleg perfect.
Eu incercam sa aduc ceva din experienta mea de banari (ex card tester pe elderdragonhighlander si mtgs) si cum se discuta cartea.

oricum...se preconizeaza a se tine un turneu f mare de edh in bucuresti undeva in toamna, cu premii pe masura.
ar fi binevenit un pre-feedback.

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

toranaga wrote:

Vine tura celui cu negru/x si da un all is dust (daca tin bine minte), insa jucatorul de alb/albastru da counter, ca deh...pe el nu il deranja ca ceilalti doi nu puteau juca mai nimic.

Aici e clar vorba de un play de prost gust din partea jucatorului care a dat coutner. La urma urmei, nu cartile strica distractia, ci jucatorii. Daca jucatorii joaca de fun, atunci si cu Iona, Shield of Emeria, si cu Knowledge Pool si cu de toate se poate distra TOATA LUMEA, nu numai cel care le joaca. Daca cel care piloteaza cartile cu putere mai ridicata sau ceva mai enervante este un douchbag, atunci degeaba banezi, ca tot o sa gaseasca o modalitate ca sa-ti faca zilele acre.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Trickster wrote:

Spoook, n-are rost sa facem tot felul de reguli in jurul banning-urilor, jucam si vedem tongue

Oricum, eu prevad multe schimbari dupa launch party de commander.

eu doar ziceam sa nu banam carti ca in teorie sunt urate, sau dupa o singura experienta cu ea... ca poate la prima experienta nu erai pregatit, sau nu ai mai auzit de cartea sau nu stiu ce... prima impresia poate sa fie gresita

presupun ca nici o carte din deckuri precomandate de EDH nu vor fi banate....macar de bun simt... deci nu vad de ce ar schimba banlistul ?!

Last edited by Spoook (2011-05-31 18:52:23)

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Nu-i vorba de banat carti din deck-urile alea, ci ca precon-urile nu o sa aduca numai carti tari, ci si tot felul de solutii pentru diversele carti problem. Plus tot felul de staple-uri de edh, plus ca o sa faca unele carti vechi mult mai accesibile, deci probabil ca unele din cartile care ne deranjeaza o sa fie eclipsate... om vedea tongue

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

vikirosen wrote:
toranaga wrote:

Vine tura celui cu negru/x si da un all is dust (daca tin bine minte), insa jucatorul de alb/albastru da counter, ca deh...pe el nu il deranja ca ceilalti doi nu puteau juca mai nimic.

Aici e clar vorba de un play de prost gust din partea jucatorului care a dat coutner. La urma urmei, nu cartile strica distractia, ci jucatorii. Daca jucatorii joaca de fun, atunci si cu Iona, Shield of Emeria, si cu Knowledge Pool si cu de toate se poate distra TOATA LUMEA, nu numai cel care le joaca. Daca cel care piloteaza cartile cu putere mai ridicata sau ceva mai enervante este un douchbag, atunci degeaba banezi, ca tot o sa gaseasca o modalitate ca sa-ti faca zilele acre.

Si eu ce fac daca se fac greseli de genul la noi? Imi iau cartile si plec sa ma joc cu altcineva, nu? Oricum, eu ti-am zis ca am cele mai multe raspunsuri impotriva Iona, dar tot nu sunt de acord cu ea. E muult mai bine in comunitate fara ea. Tu inca nu ai fost la nici un multiplayer, din cate stiu, deci nu prea ai vazut stilul jucatorilor de la noi. Da, te astepti ca x sa faca un lucru, pentru ca poate asa e normal, dar de cele mai multe ori nu e asa.

This is who i am!

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Dap, noi nu jucăm normal aici big_smile

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Eh mai, acuma sa fim seriosi, o fi casual, dar vrei sa castigi. Cand o sa joci Iona o sa o joci in felul cel mai eficient si felul ala probabil nu o sa li se para prea amuzant la jumate de masa. Si mie nu mi se pare chestie de prost gust (prost gust? really? la Magic?) sa dai counter pe All is Dust daca inseamna ca o sa castigi. Acuma o sa jucam infranati, nu o sa jucam cartile pe care le putem juca si pe care e logic sa le jucam ca sa ce? Se termina meicul, castiga cel care a dat counterul sau cel cu Iona si bam, meci nou. Big deal.

Faptul ca nu este experienta la noi in comunitate cand vine vorba de EDH si multiplayer (cred ca e mai mult vorba de multi aici) e oarecum interesant, ca o sa vedem treptat cum toata lumea o sa joace mai bine si o sa ne obisnuim toti cu politica si cu smecheriile de multi and then we'll actually have some fun. Oricum, se mai pot da sfaturi si live, in timp ce jucam. Nu cred ca ar trebui sa ne ferim sa discutam cat de proaste sau bune is deckurile de EDH la fata locului.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

I don't want to be the party pooper.... dar nu trecem iar la propuneri de carti ce le vrem banate sau la argumente mai exacte despre cele care au fost deja amintite (Iona, Ulamog, Knowledge Pool etc.) Ca din treaba asta cum joaca X sau Y la multiplayer  sau ca are sau nu experienta, nu cred ca ajungem undeva.

On Topic:
1. La EDH, pe multi, la cate poison-countere mori?
2. In functie de raspunsul de mai sus -  e ok Skithiryx, the Blight Dragon ca general? intreb ca idee ca fiind general poti sa-l rejoci de mult ori si cu treaba buna sa infectezi lumea din jurul tau

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

in Commander official e inca 10... dar presupun ca putem sa punem house rules de 20 (mai ales daca joaca mai mult decat un jucator poison)

iar Skithiryx nu cred ca conteaza foarte mult ca are poison cand e general, incat damage de la general te ucide oricum tot pe acolo (tinand cont de house rules de 20 la poison)

Last edited by Spoook (2011-06-01 11:16:03)

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Flobo wrote:

On Topic:
1. La EDH, pe multi, la cate poison-countere mori?
2. In functie de raspunsul de mai sus -  e ok Skithiryx, the Blight Dragon ca general? intreb ca idee ca fiind general poti sa-l rejoci de mult ori si cu treaba buna sa infectezi lumea din jurul tau

1. oficial e 10 poison
2. da. dar daca descoperim ca e broken il banam tongue

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

I don't want to be the party pooper.... dar nu trecem iar la propuneri de carti ce le vrem banate sau la argumente mai exacte despre cele care au fost deja amintite (Iona, Ulamog, Knowledge Pool etc.) Ca din treaba asta cum joaca X sau Y la multiplayer  sau ca are sau nu experienta, nu cred ca ajungem undeva.

De ce? Is de acord cu faptul ca topicurile ar trebui in mare sa ramana curate, dar din cate stiu nu este alt topic pentru discutii despre EDH si daca cineva are ceva de zis, ce-ar trebui sa facem, sa ne abtinem doar ca sa nu fie 2 posturi offtopic? Don't get me wrong, I get what you're saying, dar nu am fost niciodata fana ideii de a taia discutiile din scurt pentru ca nu intra perfect in matrita.

Cat despre Skythiryx, cred ca chiar a fost jucat ca si general si intr-adevar, am  stabilit poison counters la 20.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

atunci 20 de poison sa fie. All in favor say aye

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

pai nu-s in favor.. dar ce sa fac... 20 sa fie.. sau 17 sa fie numar prim smile

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

missao wrote:

I don't want to be the party pooper.... dar nu trecem iar la propuneri de carti ce le vrem banate sau la argumente mai exacte despre cele care au fost deja amintite (Iona, Ulamog, Knowledge Pool etc.) Ca din treaba asta cum joaca X sau Y la multiplayer  sau ca are sau nu experienta, nu cred ca ajungem undeva.

De ce? Is de acord cu faptul ca topicurile ar trebui in mare sa ramana curate, dar din cate stiu nu este alt topic pentru discutii despre EDH si daca cineva are ceva de zis, ce-ar trebui sa facem, sa ne abtinem doar ca sa nu fie 2 posturi offtopic? Don't get me wrong, I get what you're saying, dar nu am fost niciodata fana ideii de a taia discutiile din scurt pentru ca nu intra perfect in matrita.

Cat despre Skythiryx, cred ca chiar a fost jucat ca si general si intr-adevar, am  stabilit poison counters la 20.

Si 15 ca de la general.
Eu l-am jucat si lumea s-a enervat mai mult pe knowledge pool decat pe Skittles, si in rest nici nu e atat de usor de a scoate pe cineva cu poison countere.

Last edited by benczi (2011-06-01 13:31:36)

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Ca si exemplu, la 2HG, regulile oficiale spun ca damage-ul de infect care trebuie dat este de 15 (avand in vedere ca viata echipei e 30).

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Si eu propun sa nu fie jucate nici Exsanguinate nici Comet Storm si nimic care da damage direct in functie de manna platita.

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

benczi wrote:

Si eu propun sa nu fie jucate nici Exsanguinate nici Comet Storm si nimic care da damage direct in functie de manna platita.

dute ma...ia o gura de aer smile

Re: GameFlux EDH Banned list propuneri

Deci pentru moment lista locala o sa contina doar Iona si Ulamong, urmand ca pe viitoar, daca ne supara knowledge pool-ul asa mult, sa-l scoatem si pe el.

In rest sunt deschis sugestiilor pentru alte carti pentru lista.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png