Topic: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Ca sa continuam discutile pe forum (cum zicea si Gyula) va fac acet topic dedicat celor 2 carti. De asemenea o sa fac un poll in care oamenii sa voteze.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Si Comet Storm.

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

La o masa de 6 oameni cum eram ieri de exemplu, trebuie sa platesti 5 in plus pentru Comet Storm. Tu ai dat ieri un Ex platit cu 14 mana, deci 12 damage, aia ar insemna un Comet Storm de 7 damage, FARA sa castigi 60 de viata. Neimpresionant.

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Agreed. Also, ban them both.

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

as dori sa revin un pic asupra lui Exanguinate si Life force dupa EDH-ul de ieri si discutii de pe aici, discutia care zic eu mai bine o purtam la threadul lui.

Lifeforce...hm.. e o carte care are mult mult.. MULT.. hate de negru (negru nu prea are cu ce sa sparga enchantment deci e urata). La noi se joaca mult, destul de mult negru (macar 50% din jucatori cum am observat eu)...daca joci mono negru.. ai belit-o (Benczi poate sa confirme)....dar dupa jocul de ieri, eu zic sa nu banam inca. Cartea ar merita sa fie banat, dar depinde cum este jucat in comunitatea noastra. Daca ar juca Laura (no offence) as zice... ban clar.. din cauza ca ea joaca un deck care face multa mana verde face sinergii... etc.. rezultat urat. Poate si din cauza ca a fost doar un joc, desi eu am jucat negru, cum Flo avea 2/4 mana, nu era asa mare branza cartea... era enervant dar era chiar de folos cate odata. Si nu... nu se compara cu Ioana, e alta mancare de peste (Ioana inchide orice culoare lifeforce numai negru si trebuie platit pt activare... dar Ioana moare de la DOJ de force e mai greu sa scapat) Deci eu zic sa lasam nebanat deocamdata si vedem mai incolo. Daca devine urat, putem bana.. chiar si maine smile

Mi se pare ca Exsanguinate are un efect mai mult pshihologic...din cauza ca e un finisher...dar revin asupra acest aspect.
Am vazut jucat de 3 ori pana acum aceasta carte odata de mine, odata de Sergiu si ieri de Benczi. Eu cand am jucat cartea  (intr-un deck de mono negru) nu am ucis pe nimeni, tota lumea a fost lasat peste 5-10 viata in cel mai rau caz, si tin minte ca a trebui sa gasesc momentul ca nici Sergiu nici Gabi sa nu poate sa dea counter. Iar dupa ce am jucat cartea am fost atacat constant si viata primita a fost anulat repede. Sergiu (desi era la 1 viata si nu a fost omorat) a jucat Ex. impreuna cu Cabal Coffers si cred ca a ucis pe 1-2 jucatori...max. Faptul ca cartea l-a dat lui sansa sa reintre in joc trebuie observar si nu ca a ucis jucatori. Iar ieri ex a fost ajutat de Caged Sun (dar si asa era doar de x=12). Daca ceva care da 12 damage te ucide in EDH nu cred ca stateai asa de bine sa poti sa plangi ca e over povered. Deci doar cu ajutor poate sa fie periculos cartea... altfel nu prea. E normal ca lumea sa vada "vai de mine cartea a castigat jocul" (sau cel putin a facut sa se termine jocul). Intra-adevar... din cauza ca e un finisher... Cum sunt multe altele. Un combo de infit ture sau un open the vault poate sa termine/castige jocul la fel de usor. Ieri daca Mihai/Flo nu ar fi dat  countere la ce facea Gabi, am fi murit altfel...dar tot am fi murit... dar ar fi avut counter pt Ex. La fel Mortivore-ul meu de 26/26 daca nu s-ar fi gasit raspuns repede sunt sigur ca mi-ar fi castigat jocul (si as putea sa continuu cu generalul lui Mihai care ne-a terorizat la inceput sau la Praetor's Counsel jucat de Laura). Idea este ca fiecare poate sa aiba ceva care dintr-o data sau in scurt timp te pune in mare avantaj/te ucide. Deci din cauza ca e o carte puternica/finisher nu cred ca trebuie banat cartea, mai ales ca asta e ce face negru, mi se pare normal.

Dar daca vedem ca este abuzat cartea si lumea tot face combo pt ea, tot forteaza cartea (devine Jace-ul EDHului la noi) atunci putem bana cartea (pana cand poate o sa scoatem de pe ban list)

Poate ar fi bine totusi sa asteptam cu banatul pana ce vin EDH deckurile.

si inca 2 lucruri care a fost discutat ieri, si poate o sa postez si pe celalt topic:
-infect regula deocamdata este de 10.. sa lasam asa... de ce? sa dai 40 infect sa uciz 4 oameni nu e usor sa fim seriosi...Intradevar daca joci singur contra 3 infect, atunci nu e ok... dar asta nu am vazut sa se intample inca
-reguli legate de viata cum ar fi Divinity of Pride trebuie lasate asa cum sunt.. la 25 e 8/8.. incat de obicei cartile nu sunt foarte periculoase si un 6/6 - chiar si 9/9 nu e ceva neobisnuit in EDH. Deci cum zicea Gabi cu cat mai putine house rules, daca se poate

spor la vot

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

benczi wrote:

Si Comet Storm.

Ma benczi, lasa glumele smile

@ all: Incepand cu Launch Pary-ul de Commander o sa avem timp pentru meciurile de EDH, astfel incat sa nu se lungeasca meciurile atat. Se vor acumula Victory Points care vor decide castigatorii si vor exista premii.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

missao wrote:

La o masa de 6 oameni cum eram ieri de exemplu, trebuie sa platesti 5 in plus pentru Comet Storm. Tu ai dat ieri un Ex platit cu 14 mana, deci 12 damage, aia ar insemna un Comet Storm de 7 damage, FARA sa castigi 60 de viata. Neimpresionant.

Eu am avut landurile mele distruse de 2 ori 3 de tine si si Gyula mia distrus cateva landuri, +am folosit numai basic landuri, si nimic ce sa-mi accelereze manna. Am dat 12 damage produs din 7 swampuri!!!


singerete wrote:
benczi wrote:

Si Comet Storm.

Ma benczi, lasa glumele smile

@ all: Incepand cu Launch Pary-ul de Commander o sa avem timp pentru meciurile de EDH, astfel incat sa nu se lungeasca meciurile atat. Se vor acumula Victory Points care vor decide castigatorii si vor exista premii.

Data trecuta am primit 26 damage in fata de la tine si asta inainte de Caged Sun, si tre sa zic ca nu mi-1 placut de loc. EDIT: Acum ca m-am uitat la decul tau, poate ca a fost de la Banefire, care e finisher sigur, nu ca exsanguinate care poate fi counteruit.

Last edited by benczi (2011-06-03 10:01:52)

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

benczi wrote:

Acum ca m-am uitat la decul tau, poate ca a fost de la Banefire, care e finisher sigur, nu ca exsanguinate care poate fi counteruit.

ahem.. Mindbreak Trap

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Eu in mare is de acord cu Gyula big_smile Desi vreau Ex banat, am inca o mica reticenta si as mai vrea sa vad un meci ca sa ma conving.

Am cateva comentarii insa:

Daca ar juca Laura (no offence) as zice... ban clar.. din cauza ca ea joaca un deck care face multa mana verde face sinergii... etc.. rezultat urat.

None taken, dar trebuie sa te corectez la 2 lucruri: eu nu fac mai multa mana decat altii. Nu joc nici macar o singura carte de dublat mana si am 40 de land-uri. Gabi de fapt poate sa produca mai multa mana decat mine daca ii iese, la fel si Benczi cu Cage sau Sergiu cu Coffers. Astea is doar exemple, ca ziceai ca Ex are efect psihologic, ei e la fel, doar pentru ca joc verde nu inseamna ca joc ramp tongue. 2: ziceai ca depinde de cum e jucat si daca e abuzat sau nu, well crede-ma ca nici eu nu as vrea sa il joc prosteste si sa counteruiesc tot ce e negru si cred ca pana la urma nimeni nu ar face asa ceva, e nebunie curata. 3 jucatorii de la masa joaca negru, e de ajuns ca doar 1 sa faca o alianta (temporara a la EDH tongue) cu mine ca sa sparg enchantmentul. Lifeforce trebuie jucat cu minte.

Cat despre comparatia intre ce incerca sa faca Gabi acolo, Mortivor, general unblockable si Ex, e o diferenta iarasi destul de seminificativa. Ex e o singura carte, o singura vraja. Ai dat-o, bam, o puscat lumea. Combo-ul lui Gabi are nevoie de piese, Mortivorul e o creatura la fel ca si Sigg, cumva cumva se poate scapa de ele. Cu Ex tot ce tre sa faci e sa astepti sa se tapeze lumea, ceea ce o sa se intample la un moment dat, cum tocmai ai dat tu exemplu cand ai jucat cartea.

O chestie pe care o uiti e ca Exsanguinate-ul lui Benczi ar fi fost mult mai mult daca nu i-as fi spart eu 6 swampuri sau cate, adica vreo 24. Si el ar fi castigat 72 de viata. Daca o sa continuam sa jucam peste 6 la o masa Ex o sa devina prea puternic, punct. Dar de acum incolo o sa vina mai multi jucatori la EDH si uite asa o sa ne impartim in 2 mese de catre 4 jucatori si sa mai vad eu atunci cum joaca cineva Ex cand toata lumea o sa stea cu ochii pe ala cu negru. Plus ca lifegainul nu o sa mai fie asa de mare. Asta ar fi motivul pentru care zic ca am putea astepta dupa launch party, cand o sa se modifice meta-ul destul de mult smile Cum zicea la un moment dat Gabi, probabil cu ce o sa apara in deckurile alea Ex o sa fie uitat si prafuit. Daca nu, BAN! tongue

PS: Ah da si eu NU am jucat Praetor's Counsel because of a certain bastard tongue

Eu cu regula de infect la 10 nu is de acord din acelasi motiv pe care l-am zis ieri. In momentul de fata, doar Benczi joaca infect la noi. Eh pai daca tot ce trebuie sa faca e sa dea 10 damage, lumea o sa se teama de el si o sa devina o prea mare amenintare pentru ceilalti, iar creaturile de infect nu au deloc protectie. O sa fie efectiv prea greu sa joci infect. Invoc acelasi motiv pentru care nu is de acord cu regulile legate de viata gen Divinity of Pride: design-ul. Cartea a fost creata si gandita pentru 20 viata. Cand vine vorba de infect pe EDH, tot ce trebuie sa faci e sa imparti cate un poison counter/doua, cum chiar a facut ieri Benczi si apoi sa proliferezi pana te doare mana. 10 countere is prea putine.
Chiar nu cred ca o creatura 8/8 cu flying o sa faca probleme, nu e vorba de asta, ci de perspectiva. Odata ce stabilim o regula o sa se aplice la toate cartile de dupa si nu o sa mai avem batai de cap, pe cand asa o sa stam la fiecare carte gen  Felidar. Ma rog, asta chiar cred ca trebuie vazut in mai multe meciuri jucate, I'm just making my case tongue

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

missao wrote:

PS: Ah da si eu NU am jucat Praetor's Counsel because of a certain bastard tongue

pai ai jucat cartea...si ai ales cu numar de carti in mana infinita....de nimic (incat toate graveyardurile au fost exilate smile )

iar legat de Lifeforce.. ziceam de tine nu pt ramp (deci nu e efect psihologic) ci pt simplu fapt ca tu aveai mana verde...si nu 4 ca si Flo..ci 26 sau ceva de gen ca jucai verde (doh).. idea este ca ai fi avut destul mana verde in cazul in care ai fi jucat tu Lifeforce sa dai counter toata ziua buna la orice negru... doar asta era idea
si in caz ca ai Lifeforce jos, si ai 20 mana verde.... de ce nu ai counterui tot ce inseamna negru si e periocol pt tine (inafara faptului ca cineva iti zice.. daca dai counter la asta, te ucid cu general... si chiar face)....oricum nu e important.. cum zice un proverb chinezesc... vom trece podul respectiv cand ajungem acolo smile

Reguli referitor la viata sunt de parere ca EDH e un joc... sa zicem aparte... deci daca se poate sa lasam asa cum este, cand e cazul mai banam ceva. Daca am face cum am propus eu ieri (gresit) sa adaugam la tot ce vb de viata in 20, unele carti devin can useless in EDH, si cam nici una (daca da atunci ala poate sa fie banat) nu devine IMBA. deci lasam asa cume ste.

Cu infect. Daca ai un jucator de infect vs 3 non infect si las infect la 10 (cum este acum, din cauza ca inca nu prea a plans lumea de ea...hm..) atunci jucatorul nostru are sanse ok sa ucide pe cineva cu "non Commander" damage. Iar daca pui la 20 poate sa se ridice de la masa... dece?
Creaturile tale sunt mici si neprotejate (oare de ce?...poate are legatura cu 10)
Damageul ce dai tu (infect) nu se va acumula cu damage-ul dat de altii, deci tu "singur" (sa zicem asa) trebuie sa ucizi pe fiecare jucator (din punctul de vedere al damageului), care daca pui la 20/jucator e de parca ar trebui sa fac "commander damage" de 2 ori. Greu...la 3 jucatori sa dai 60 damage (infect) foarte greu... si repet nu esti ajutat de nimeni (cum este si la commander dmage). Cu proliferate....ai sanse mai bune.... dar vezi referire la pod mai sus tongue

si vezi sa schimbi votul, daca nu vrei sa fie banat tongue

Last edited by Spoook (2011-06-03 10:41:34)

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Laura mai poate si recupera din cimitir Lifeforce... oh, the fun moments we would have tongue

Please, fara house rules... banati carti, dar lasati regulile in pace. Infect nu-i asa amenintare, doar Skithiryx si Blightsteel merita jucate. Is astea doua carti asa de mare problema? Ban them... Also, carti gen Divinity of Pride si Serra Ascendant, da, au fost ele gandite pentru 20 viata, dar faptul ca pot intra in joc activate ii compensat tot de faptul ca si noi incepem cu mai multa viata. Nu-s nici de departe broken sau problematice, is doar niste carti cu beneficii mai mari in alte formate, cum pana la urma is si cartile gandite pentru multiplayer.

Despre exsanguinate eu nu mai zic nimic... raman la parerea ca, cu un pic de ramp, ii prea mare life swing-ul si prea porcos ca loveste toata masa. Dar pot trai cu el... fac si eu rost de Rain of Gore sau ceva pe culorile mele tongue

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Nu counteruiesti tot cu Lifeforce pentru ca sunt putini care joaca mono black asa ca se pot folosi de cealalta culoare sa iti faca ceva si pentru ca o sa ti se dea peste fata, la fel ca orice alta chestie flashy. Ideea de a counterui tot cu Lifeforce e super super proasta. Ai 20 de mana verde si ce? Stai sa counteruiesti 10 carti negre si tu nu mai joci nimic?

Is de acord cu ideea ca e foarte greu sa omori mai multi jucatori cu infect, dar in acelasi timp e si foarte usor sa faci proliferate. Daca e pana acolo, mie infect mi se pare prost de jucat pe EDH, sau esti prea sensibil sau devii tinta. In schimb tot m-as distra sa vad ca Gyula sau Gabi is atacati de o creatura micuta cu infect peste care se da un giant growth si un groundswell si sa moara turn 5 sau ceva de genul lol

Rain of Gore ii awesome! de ce nu-l joaca cineva? big_smile

si vezi sa schimbi votul, daca nu vrei sa fie banat

Nu am votat inca tongue

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Pft, ca aia de negru nu se gandesc sa bage ceva de scos carti din library la nevoie ca sa scape de un lifeforce, de se pune problema. Nu vazui un sadistic sacrament pe la cineva? parca la sergiu. There we go. Rezolvare la problema, fara splash pt enchantment removal sau counter. Plus ca nimic nu sta pe masa la EDH prea mult.
Gabi, cum sa nu fie un one hit indestructible trample kill(sau two-hit daca schimbam regula) problematic intr-un format casual? E carte porcoasa rau. Da, in EDH iti iei 30 damage intr-o tura, dar e ok ca poti compensa cu la fel de mult lifegain, sau aliante cu persoane care controleaza viata celorlalti. Cu poison countere, daca nu joci alb, nu. Si skittles ca general... la 5-6 mana majoritatea oamenilor inca pun doar landuri, se pregatesc de joc, sau dau cate 5 damage in oameni ca sa se bucure de atack phase cat mai pot *cough*goblins*cough*. nu dau lovituri de juma de viata.

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

pana cand nu vad pe cineva cu Skitterix ca general si sa ucide pe macar un jucator (nu sa castige) un EDH nu avem ce discuta smile

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Parerea despre lifeforce mi-am zis-o de atatea  ori. POT sa scap de ea destul de usor cu un deck alb/negru, mai ales daca vad ca ma enerveaza, dar la fel cum s-a votat despre Iona si Ulamog, ca strica jocul, de ce nu se vede si ca acesta , plus omologul lui de  negru, strica jocul. Hai sa luam pe fiecare pe rand si sa vedem cati joaca negru: eu, gyula, benczi, sergiu, gabi (daca mai vine cu sharum), Florin, posibil si Rares,desi nu l-am vazut la edh, Marius daca ar veni...sa mai numar? O carte care iti da posibilitatea sa strici atatea deckuri a fost deja banata, totusi la lifeforce se zice nu deoarece ar trebui sa platesti mana? Care mai e fun-ul in joc daca de fiecare data cand ma voi trezi la masa cu un jucator care stiu ca are lifeforce in deck,  voi sari din tura 1 pe el cu tot ce pot? ca deh..nu is prost sa il las sa-l puna pe masa sa ma inchida.

Despre ex si infect am discutat mult azi dimineata cu gyula. Sa iau pe rand.

Infect. Benczi singurul pilot  de infect deocamdata. Mi se pare normal sa ramana 10. De ce?
In 1/1 fiecare are 20 viata si se moare la 10 infect, jumatate. In edh, multiplayer, viata este crescuta deoarece deja sunt 2/1 minim, posibil mai multi, ajungandu-se la un 40 viata (asta pe langa faptul ca ai o singura carte de un  fel in deck). Daca benczi e singurul jucator de infect, de ce ar trebui sa se chinuie sa omoare un jucator de "2" ori? Fie aia cu proliferate sau mai stiu eu ce combouri isi face. Ganditi-va ca mai toate creaturile de infect sunt mai slabe cost/power si mai toate sunt creaturi ce dau infect. Ati jucat destul edh ca sa vedeti cat de "mult" stau creaturile pe masa. artefacte de proliferate sunt cateva, nu destule, dar pot fi distruse usor. Daca joc infect si trebuie sa omor singur toti jucatorii, atunci dreq daca nu ar trebui sa fie mai usor. Daca e o masa cu 2 jucatori, atunci da...sunt de acord sa se schimbe situatia. Parerea mea.

Exsanguinate. Huh, mult puteti uri o carte care va poate omori smile
Hai  sa vedem cand chiar se merita sa dai exsanguinate: cand ai 5 mana? cand ai 12 mana, cand ai 20 mana?  Raspunsul e evident, mai tot timpul il vei da pe lategame sau cand situatia ta precara te forteaza.
Ea singura nu e puternica: 5 mana, 3 damage, 3x life; 7 mana, 5 damage, 5x life; 11 mana, 9 damage, 9x life. Sa zicem ca esti destul de in lategame, dai un exs de 9  damage. Sunt 5 jucatori la masa, deci castigi 36 viata, ajungand la un 75 viata daca nu a dat nimeni in tine si te tapezi total. Omori 2 jucatori, mai raman 2 care fac alianta impotriva ta. Cine credeti ca va castiga? Eu zic ca sigur nu ex player, dupa cum am auzit ca nici benczi nu a castigat chiar daca a dat exs de 100 mana cum va laudati.
Exsanguinate ca sa fie cu adevarat tare are nevoie de combo, adica minim o carte in plus: magus of the coffers pt monoblack, etc. Eu zic ca sunt putine cartile care fac exsanguinate-ul criminal incat sa nu poti scapa la timp de ele. Da, e un finisher, la fel ca si comet storm. Da, e mult mai tare exs decat comet storm din cauza vietii pe care ti-o da, dar cam atat. Nu ma deranjeaza sa pierd la exs, nu ma deranjeaza sa pierd la Praetor's Counsuel, alta carte care iti ofera un avantaj masiv, dar pana la urma ce facem...banam toate cartile mai tari? Banam un combo exs + 4-5 carti cu care chiar e distructiv? Comet storm cu aceleasi carti da cu 1-2-3 damage mai putin in toti jucatorii, dar pentru ca nu da viata e ok?

As mai scrie dar trebuie sa fug la intalnire. Mai revin tongue

This is who i am!

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Spoook wrote:

pana cand nu vad pe cineva cu Skitterix ca general si sa ucide pe macar un jucator (nu sa castige) un EDH nu avem ce discuta smile

Eu am luat 13 infect de la el odata, dintr-o lovitura, cand eram la 80 viata. Cu 10 limita as fi fost moarta. Se pune?

Cata discutie pe un format casual.

Last edited by Zgarbas (2011-06-03 15:42:21)

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Zgarbas wrote:

Cata discutie pe un format casual.

Pai numai pe formate casual putem povesti atat smile
ca alea competitive au reguli stricte ce nu pot fi discutate.. sau cel putin nu de noi tongue

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

toranaga wrote:

Nu ma deranjeaza sa pierd la exs, nu ma deranjeaza sa pierd la Praetor's Counsuel, alta carte care iti ofera un avantaj masiv, dar pana la urma ce facem...banam toate cartile mai tari?

Trag 20 de carti cu un mind spring, nu se uita nimeni de doua ori... joaca cineva praetor's counsel si toata lumea-i terorizata, ca deh, ii mitica si-i verde tongue

Aaanyway, o sa joc exsanguinate tongue See ya on the battlefield tongue

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Eu vreau doar sa intreb o chestie. Cum se face ca au votat 14 oameni, dar mai mult de 10 nu cred ca chiar au vazut Ex sau Lifeforce jucate?

Last edited by missao (2011-06-04 09:47:56)

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

De abia astept big_smile
Au votat 14 pentru ca doar asa poti vedea rezultatele pollului smile

This is who i am!

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

În momentul în care o să mă apuc și eu mai serios de EDH, atunci o să vreau să pot juca și ex și lifeforce, dacă le am.

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Iona si Ulamog, nu? smile

This is who i am!

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Eu propun ca votul asta sa fie amanat pana dupa Launch Party si sa fie facut la fata locului candva la un EDH unde se aduna mai multi. Pana si persoanele care au primit Exsanguinate-uri in fata au pareri controversate. Chiar nu mi se pare ok ca cineva care nu a vazut meciuri jucate cu Ex sa voteze pentru/contra banare.

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

Rarres wrote:

În momentul în care o să mă apuc și eu mai serios de EDH, atunci o să vreau să pot juca și ex și lifeforce, dacă le am.

Felicitari rares, si multumim pentru parere tongue

Also, cei care nu joaca edh si au votat, sa le fie rusine.

Re: Exsanguinate si Lifeforce. To be or not to be?

De ce ma vreti banata?