Re: Innistrad - set nou

Deci se face revenire la 2-in-1 cards? Yes please.

Re: Innistrad - set nou

Sa nu uitam ca Wizards are principiul de a simplifica jocul. De multe ori au spus ca incearca sa evite acele efecte care necesita sa tii minte anumite chestii care nu sunt aparente (ex: daca este zi/noapte, a cata tura din joc e, etc.). Eu sunt sceptic in aceasta privinta.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Innistrad - set nou

Pai tocmai, dar carti din seria 2-1 gen Rise // Fall is simplu de inteles.Mai usor decat sa tii minte daca e zi sau noapte.

Also, lasati artworkul. A citit cineva ghidul de Innistrad? N-o sa fie Ravnica. O sa fie ceva mult mai epic cool

P.S. Gravestorm anyone?

Last edited by Zgarbas (2011-08-24 19:44:31)

Re: Innistrad - set nou

vikirosen wrote:

De multe ori au spus ca incearca sa evite acele efecte care necesita sa tii minte anumite chestii care nu sunt aparente (ex: daca este zi/noapte, a cata tura din joc e, etc.). Eu sunt sceptic in aceasta privinta.

Embleme? Ceva pe masa? S-or fi ferind ei de complexitate, dar o mecanica day/night se poate face bine (mai ales cand se implica creatorul jocului, nu? tongue).

Also, split cards nu cred ca o sa se intoarca... nu-s prea populare, si unii nu le inteleg prea bine. Cel putin sper sa nu se intoarca, majoritatea mi se par al dracului de urate.

Re: Innistrad - set nou

Am citit ghidul. Lumea si conceptele mi se par foarte bune (adica rasuflate, dar interesante pentru mine, looking forward to an rpg-like setting in Magic big_smile), dar felul in care e scrisa "povestioara" asta mi se pare ieftin cumva, parca e scrisa de ceva novelist de mana a 2a.

Van Helsing nu l-am vazut, pare prost tongue dar Sleepy Hollow mi se pare exact genul de atmosfera care ar trebui sa fie in Innistrad big_smile

Re: Innistrad - set nou

Da, novelistul ala de mana a doua ii probabil Doug Beyer tongue

Oricum, cea mai buna idee referitoare la day/night ii sa fie basic land-uri pentru day si pentru night (ceva gen snow-covered lands)... controlezi mai multe day lands ii zi, mai multe night lands ii noapte.

Re: Innistrad - set nou

Literatura ieftina si propozitiile scurte dau bine la mase mai mare de oameni smile. Nu e neaparat novelist de mana a 2a cat e unul care stie ca trebuie sa fie citit si de oameni care n-au rabdare cu literatura.

Re: Innistrad - set nou

Apai daca nici fanbase-ul de Magic nu e interesat in literatura (fantasy/sf/whatever), nu stiu care ii. Ii Savor the Flavor, not "How to win in competitive tournaments in 2 secs". Scuze de genul ala nu il absolva de o privire urata din partea mea  tongue Are propozitii cliseeice si cuvinte "destepte" aruncate ici colo ca sa impresioneze. Plus ca gasisem vreo greseala doua, probabil din neatentie. Ma rog, astea is doar pasurile mele, o sa fac cum fac mereu cand imi place un univers dar nu si cum e redat, close my eyes and make my own big_smile

Re: Innistrad - set nou

@Missao: Toate cartile de MtG sunt scrise de romancieri de mana a doua. Nici nu se compara cu adevaratii scriitori de SF/fantasy. E pentru o piata tinta specifica, de copilasi de 14 ani care tocmai au terminat sa se uite la Ben10 si asteapta ceva asemanantor dar care PARE mai mult (exagerez aici, desigur, but I'm trying to make a point).

@Trickster: Da, emblemele nu se schimba de-a lungul jocului. Cu siguranta o sa tii minte ca ai activat ultima abilitate a caruiva Planeswalker (oricum, dupa aceea nu mai dureaza prea mult jocul). Dar sa ai o chestie universala care se tot schimba, e foarte greu de tinut minte.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Innistrad - set nou

Ah nu, nu ma asteptam la Tolkien tongue Doar la ceva un pic mai bun decat ce au scris. Dar intr-adevar, dupa ce am postat mi-am dat seama ca de fapt nu am auzit niciodata ceva pozitiv despre vreunul din romane, asa ca nu ar trebui sa am asteptari deloc tongue

Cat despre piata, eu nu cred ca e tintita asa de mult inspre minori, nu minorii au banii sa cumpere Jace si sa mearga la turnee internationale. Si daca te refereai la faptul ca Savor the Flavor in general sau articolul asta tinteste publicul ala, atunci Wizards is prosti daca chiar incearca in mod realistic sa imparta publicul tinta in cubulete perfecte. I don't buy it ca doar pustani de 14 ani citesc articole de genul asta, Magic e un produs complet si cu multe fete. Pacat doar ca lumea nu e inclinata la noi mai mult inspre flavor, mi-ar placea sa ma prostesc intr-o zi cu deck-uri de werewolf care ataca deck-uri de humans intr-un 2 headed giant or sth smile and then we can put the werewolf cards on fire because that's how you beat werewolves apparently tongue

Re: Innistrad - set nou

vikirosen wrote:

@Trickster: Da, emblemele nu se schimba de-a lungul jocului. Cu siguranta o sa tii minte ca ai activat ultima abilitate a caruiva Planeswalker (oricum, dupa aceea nu mai dureaza prea mult jocul). Dar sa ai o chestie universala care se tot schimba, e foarte greu de tinut minte.

Well jocul chiar si asa are uneori gamestate-uri greu de tinut minte, dar sincer sa alegi la inceputul unei ture zi/noapte si sa nu tii minte pana la finalul ei mi se pare culmea. Anyway, om vedea ce mod au ales ei... cel mai probabil o sa fie ceva triggere pe carti.

Re: Innistrad - set nou

A, şi atunci poate planeswalkerul ăla cu 5 abilităţi le are împărţite pe zi/noapte.

Re: Innistrad - set nou

Vlad wrote:

A, şi atunci poate planeswalkerul ăla cu 5 abilităţi le are împărţite pe zi/noapte.

Nu e posibil ca acel Dark Garruk sa fie Planeswalker-ul cu 5 abilitati? And sa aiba 2 abilitati Green-ish si a 3-a sa-l transforme in a vicious Planeswalker Werewolf cu alte 2 abilitati mai puternice. Sau mai orientate spre Black. Though nu stiu exact cum ar arata cartea atunci ...

Apropo de Enchantment-ul de Day/Night, asa ma refeream, sa fie until end of turn, deci not too difficult to keep in mind.

Re: Innistrad - set nou

Nu va mai impacientati legat de ce-o zis rosewater, ca-i un troll imens. "A planeswalker with five loyalty abilities" poate insemna si un planeswalker cu abilitati care costa 5 loyalty, sau orice alta gaselnita...

Re: Innistrad - set nou

Da, ai dreptate. But still, speculation is fun.

Re: Innistrad - set nou

In sfarsit avem articol cu mecanicile Innistrad-ului + peste 20 de carti noi .

Enjoy:www.wizards.com/Magic/Magazine/Article. … ature/157a
All spoiled cards: www.mtgsalvation.com/innistrad-spoiler.html

Last edited by TudorGrigoroaia (2011-08-28 05:08:42)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Innistrad - set nou

Ha! Judecand dupa checklistul ala, planeswalkerul cu 5 abilitati e garruk. Si se transforma.

Am fost pe-aproape smile. Want moar.

(Primul care sparge 13/13tramplerul primeste o prajitura).

Re: Innistrad - set nou

Nu cred ca Garruk e planeswalkerul cu 5 abilitati. Chiar daca e cu flip, e posibil sa se transforme din legendary creature in planeswalker sau cine stie ce dracovenie. Garruk nu se va transforma in werewolf - confirmarea o gasiti in artwork-ul transformarii .
Totusi, ramane de vazut. Mozii de pe mtgsalvation au primit dovada suficienta cu Lili 2.0 e planeswalkerul cu 5 abilitati.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Innistrad - set nou

Ce fain ii transform big_smile Cam putine carti cu transform, totusi, da' mnoah, trebuiau sa incapa pe token-ul ala. Chiar nu ma asteptam sa faca carti fara logo-ul magic pe spate vreodata. Also, grand abolisher activeaza toti lupii tongue Ma bucur ca si completeaza ciclul de land-uri din core set. Devil's play pare iar bun, dar nu stiu in ce deck ar fi jucat cu 3 rosu la flashback.

Si mda... informatia ca lili ii cea cu 5 abilitati pare de incredere... nu prea s-o intamplat ca mozii aia sa accepte rumoruri asa de vagi fara dovada... om vedea.

Re: Innistrad - set nou

TudorGrigoroaia wrote:

In sfarsit avem articol cu mecanicile Innistrad-ului + peste 20 de carti noi .

Enjoy:www.wizards.com/Magic/Magazine/Article. … ature/157a
All spoiled cards: www.mtgsalvation.com/innistrad-spoiler.html

Foarte tare. Iarasi un set care-l astept cu nerabdare. Putin cam dezamagit de transform din motiv ca se vor uza cartile mult mai tare daca e sa le tot scoatem din sleevuri. Checklist-urile alea par a fi o optiune, dar totusi...

http://forums.mtgsalvation.com/attachment.php?attachmentid=123065&d=1314495777

Dualuri in culori inamice. Yohooo.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Innistrad - set nou

Foarte tare big_smile
Vad ca numarul de vraji castate pe tura o sa hotarasca daca este zi/noapte. I FEEL THE FLAVOUR!

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: Innistrad - set nou

Woodland Cemetery! Pot juca Rock!

Re: Innistrad - set nou

missao wrote:

Woodland Cemetery! Pot juca Rock!

Macar printeaza landurile astea duale. Nice!

Re: Innistrad - set nou

O chestie though. Daca folosim checklisturi mai e nevoie si de cartile in sine?
Ca daca nu...proxiuri, woot.

Last edited by Zgarbas (2011-08-28 15:42:24)

Re: Innistrad - set nou

Alea-s doar ca sa nu trebuiasca sa tot scoti si sa bagi carte in sleev. O pui intr-un sleev transparent si o ti in deckbox pana tragi si poti juca ce-i notat pe checklist.

Oricum majoritatea dintre noi joaca cu sleevuri opace deci nu cred ca vor folosi checliksturile.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png