Topic: [Discutii] Extended Plus

Sunt sigur ca cu totii ati auzit zvonul ca WotC ar introduce un nou format constructed, si anume "Extended Plus" (nume termporar), care ar include toate cartile de la Mercadian Masques incoace, si ar fi un format Eternal (adica nu s-ar roti si nu ar iesi chestii din el). Acesta se pare ca ar fi o miscare pentru a contracara scandalul facut de revizuirea politicii de reprintare a cartilor banate.

Oricare ar fi cazul, mie mi se pare o ideea geniala! Ar putea inlocui atat Legacy cat si Extended, si ar fi un format cat se poate de bestial!!! Eu sper din tot sufletul sa nu fie numai un zvon, ci chiar sa se faca aceasta miscare.

Voi ce parere aveti?

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Extended Plus

Faptul ca nu o sa fie prin rotatie definita cartile care fac parte din formatul respectiv dezavantajeaza (zic eu) jucatorii noi

Re: [Discutii] Extended Plus

Nici nu ii destinat jucatorilor noi, la fel cum nici formatele pe care vrea sa le inlocuiasca (Vintage/Legacy) nu is. Mie mi se pare o idee geniala, mi-ar fi placut poate un pic mai mult daca ar fi inceput de unde incepe si extended-ul actual (ar fi fost si o manevra buna ca sa atraga jucatorii de extended). In rest, despre legacy/vintage, cui ii pasa de ele, sa moara tongue. Oricum, pe la noi sa vad ca se joaca extended mai intai, ca de formate de-astea oricum n-are lumea carti...

Re: [Discutii] Extended Plus

Spoook wrote:

Faptul ca nu o sa fie prin rotatie definita cartile care fac parte din formatul respectiv dezavantajeaza (zic eu) jucatorii noi

Pai tocmai, ca se vrea a fi un format mai usor si pentru jucatorii noi, mai bine spus mai ieftin. Pentru ca pana acum, daca vroiai sa intri intr-un 'eternal format' trebuia sa dai 'jde sute de dolari pe Force of Will si alte prostii. Asa probabil ca o sa trebuiasca sa da mai putini bani ca sa intri in eternal formatul asta (daca baneaza Tarmogoyf tongue).In orice format vrei sa intri ca si jucator nou trebuie sa iti iei carti. Ideea e sa joci cu mult mai multe carti decat se joaca in standard.

Re: [Discutii] Extended Plus

Oricum o sa fie scumpe cartile indiferent ce formate o fi. Si oricum o gramade de carti sunt broken pentru ca in momentul in care le-au facut nu stiau ei ce carti o sa scoata si cum o sa evolueze Magic-ul.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Discutii] Extended Plus

singerete wrote:

Oricum o sa fie scumpe cartile indiferent ce formate o fi. Si oricum o gramade de carti sunt broken pentru ca in momentul in care le-au facut nu stiau ei ce carti o sa scoata si cum o sa evolueze Magic-ul.

pai da.. si excluzand tarmogoyf cele mai scumpe din extended+ o sa fie Jace, the Mind Sculptor, baneslayer, elspeth etc care sunt acum in standard oricum smile


si sa nu uitam vengevine tongue

Last edited by mihai (2010-04-23 09:55:23)

Re: [Discutii] Extended Plus

singerete wrote:

Oricum o sa fie scumpe cartile indiferent ce formate o fi. Si oricum o gramade de carti sunt broken pentru ca in momentul in care le-au facut nu stiau ei ce carti o sa scoata si cum o sa evolueze Magic-ul.

Da, dar desigur ca o sa fie unele carti banate, gen Skullclamp, Sensei's Divining Top, Aether Vial, mai stiu eu ce. Oricum, o sa fie mai ieftin decat Legacy, asa cum a spus si Laura, si o sa fie mai fain decat Extended, ca nu o sa se roteasca seturile. Mie imi place la nebunie. Adica, uitati-va, in toamna intra Scars of Mirrodin, dar din Extended iese Mirrodin block, nu vi se pare aiurea? Mie imi place ideea si o suport 110%!

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png