Topic: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Salutare.

Am discutat cu Tudor cu privire la organizarea evenimentelor de MtG la RG si astea au fost ideile de baza:
- Evenimentele se vor organiza in continuare, insa numarul de locuri disponibile pentru acele ocazii speciale(gen Pre-uri, GameDay)
se vor reduce la 16, uneori 8 (DCI-ul de organizer pe Cluj nu se va anula )
- FNM-urile pot fi si gratis. singura conditie fiind o consumatie minima; programul de inchidere a RG-ului este ora 10:00. dar putem pana mai tarziu daca anuntam cu o zi inainte si ii asiguram cumva lui Tudor transportul pana acasa
- Evenimentul initial de Team Sealed a fost independent de Magic Celebration. boosterele venite de la Wizards erau destinate unui curs de MtG sa atraga oameni noi ( personal, sunt ok cu ideea asta daca acele boostere chiar ajung la aceea "academie" )
- La nivelul de prizepool si entry nu prea sunt schimbari; putem merge la Tudor cu sugestii/solutii pentru organizare, though I feel we've been here before.

Ar mai fi o optiune sa comandam din Germania boostere si sa tinem evenimentele noastre nesanctionate. Am iesi ceva mai ieftin.
DCI-ul de organizer ramane la RG, daca vrem sanctioned events acolo va trebui sa mergem, deocamdata...
Cu toate astea, am o intrebare personala: ai este lume interesata de Magic din membrii comunitatii? Momentan, pot numara pe cei activi pe degete.
Va rog sa va postati parerile sincere in legatura cu situatia noastra actuala si incotro vreti sa ne indreptam.

Last edited by Silviu (2013-08-28 12:00:22)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Silviu wrote:

Ar mai fi o optiune sa comandam din Germania boostere si sa tinem evenimentele noastre nesanctionate. Am iesi ceva mai ieftin.
DCI-ul de organizer ramane la RG, daca vrem sanctioned events acolo va trebui sa mergem, deocamdata...

La mine se pot lua display-uri precomandate cu 85 de euro. Daca doriti asa ceva, sa imi ziceti. Eu ajung in tara pe 2 octombrie, si nu imi e greu sa va aduc 1-2 display-uri sa jucati draft sau mai stiu eu ce.

This is who i am!

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Eu zic sa facem cum e mai usor pentru toti.Mie optiunea sa comandam din germania, sau de la Ovidiu mi se pare buna, dar totusi, sa jucam evenimente sanctionate.Putem merge la RG si sa luam un suc sau ceva si sa jucam acolo, sau e nevoie sa luma de acolo boostere?

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Pe mine personal nu ma intereseaza absolute deloc disputele legate de fonduri de premiere; honestly, I don't give a flying fuck, pentru ca nu pentru premii m-am apucat de magic. Eu vreau doar sa pot participa la eventuri precum Pre-Release-uri, si eventual sa pot obtine cate un promo card de FNM. Atata timp cat se tin astfel de event-uri undeva (be it RG or anywhere else), that's all I care about.

signature

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Hy All,

Eu zic sa facem astfel incat sa fie bine pentru toti.

Pentru asta as recomanda urmatorul lucru:

FNM:

din 2 in 2 saptamani draft
si din 2 in 2 saptamani constructed

Putem face si cu prize pool si fara. Ramane la intelegerea noastra.

Evenimente sanctionate gen GDay si PRE si RE, sa fie tinute ca si pana acuma la data la care urmeza a fi tinute, eventual atunci inlocuind evenimentele de FNM.

Nu propun mai multe evenimente deoarece dupa spusele lui Silviu s-a cam rarit nr de planeswalkeri prin zona.

Pretul va fi cel pe care il negociem noi. (dar sa nu negocieze unul sau doi oameni, ca restul sa arate dupa aceea cu degetul si sa zica asa si asa, ci sa fim cu totii de fata si atunci sa ajungem la o intelegere comuna, astfel incat sa nu comenteze nimeni.)

Eu nu fac parte de multa vreme din comunitate si nu vreau ca tot magicul sa se incheie aici.

O zi faina,
SG

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Ar mai fi o optiune sa comandam din Germania boostere si sa tinem evenimentele noastre nesanctionate. Am iesi ceva mai ieftin.

-Asta. Dar eu nu cred ca o sa vin prea des pe la RG (I got banned bros).

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

@Bogdan Tie ti-ar conveni sa ai restaurant si eu sa vin cu mancarea de acasa si sa imi iau un suc de la tine? Anyway daca se poate why not.

@Mircea nu era neaparat despre premii era mai mult despre atitudinea catre noi ca si comunitate, dar se poate simplifica.

@Sandor nu conteaza de cat timp faci parte din comunitate, faci parte si atata timp cat esti si tu ai si tu un cuvant de spus.

@Ovi adu 1 box si ii gasim un loc, facem un draft sau ceva

Bottom line, ca pana acum nu s-a tinut de parerea noastra (inca am fost acuzati ca nu am oferit feedback) asa ca situatia a devenit clara, e magazinul lor ei fac regulile, ramane la alegerea noastra daca mergem sau nu.

Acum e treaba RG sa organizeze evenimente si sa vada cine si cum vine.

Intre timp eu incerc sa rezolv niste probleme administrative pe alta pare pentru a oferi o locatie pentru comunitate. Pana la noi vesti jucam la RG cand se organizeaza/strange lumea si in baruri cand ne strangem si nu vrem foils and stuff.

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Cine joaca modern? Eh? Eh? Nimeni? Ok, scuze, am plecat hmm

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Trickster wrote:

Cine joaca modern? Eh? Eh? Nimeni? Ok, scuze, am plecat hmm

just wait a bit, soon, soon wink.



Silviu wrote:

DCI-ul de organizer ramane la RG, daca vrem sanctioned events acolo va trebui sa mergem, deocamdata...

Asta-i o greseala. Daca vine cineva din strainatate si se uita pe Magic Event Locator, vede 4-5 evenimente pe luna la Red Goblin Cluj, unde nu o sa mai fie nici un eveniment, si nici el nu o sa stie de evenimentele noastre, si nici noi ca cauta Magicul in Cluj.

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

benczi wrote:
Trickster wrote:

Cine joaca modern? Eh? Eh? Nimeni? Ok, scuze, am plecat hmm

just wait a bit, soon, soon wink.



Silviu wrote:

DCI-ul de organizer ramane la RG, daca vrem sanctioned events acolo va trebui sa mergem, deocamdata...

Asta-i o greseala. Daca vine cineva din strainatate si se uita pe Magic Event Locator, vede 4-5 evenimente pe luna la Red Goblin Cluj, unde nu o sa mai fie nici un eveniment, si nici el nu o sa stie de evenimentele noastre, si nici noi ca cauta Magicul in Cluj.

Greseala ne greseala aia e starea de fapt, o perioada asa o sa mearga treaba. There's nothing to do about it.

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Trickster wrote:

Cine joaca modern? Eh? Eh? Nimeni? Ok, scuze, am plecat hmm

Modern-ul inca are probleme destul de serioase in ceea ce priveste "the fun" part. Tocmai tu ziceai ca nu iti place ideea de Combo mult in meta. Modern tinde sa fie 60% combo, 30% aggro si putin control (de obicei incorporeaza un combo).
Wotc inca baneaza anual cateva carti pentru a mentine o balanta dar tot exista niste deckuri care poti spune ca sunt crazy good dar nu prea interactive. Pe langa combo mai exista si acel annoying Fulminator Mage care il vad tot mai des in sideboard-uri. (i-a crescut pretul enorm in ultima vreme, mai ales pe MTGO)

Standard-ul actual mi se pare destul de boring dar sper ca odata cu venirea toamnei, se va schimba putin si meta-ul(intr-un sens pozitiv)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

benczi wrote:
Trickster wrote:

Cine joaca modern? Eh? Eh? Nimeni? Ok, scuze, am plecat hmm

just wait a bit, soon, soon wink.



Silviu wrote:

DCI-ul de organizer ramane la RG, daca vrem sanctioned events acolo va trebui sa mergem, deocamdata...

Asta-i o greseala. Daca vine cineva din strainatate si se uita pe Magic Event Locator, vede 4-5 evenimente pe luna la Red Goblin Cluj, unde nu o sa mai fie nici un eveniment, si nici el nu o sa stie de evenimentele noastre, si nici noi ca cauta Magicul in Cluj.

Lucrurile nu sunt asa simple. Oriunde te duci, exista un shop care vine cu preturile si cerintele lui, care iti pot zice ca sunt clar diferite. Tu ca si comunitate, ori te duci acolo, ori iti poti crea tu shop si sa faci concurenta. In fiecare oras exista jucatori de shop si jucatori de bucatarie, iar un jucator nou, gaseste sa joace magic si unde, daca e intradevar interesat.
Eu zic ca ati exagerat un pic aici. Da, sunt lucruri care incearca rg sa le faca care nu va plac, ei bine, negociat si alte cele...mi se pare ciudat sa aud de asa ceva. Doar ca si curiozitate, ce diferenta exista intre preturile rg si cei de la mures? Daca  sunt mai ieftini cei de la mures, ce va opreste sa mergeti acolo? Cred insa, ca cea mai mare problema e ca nu mai sunt jucatori care sa joace constant magic, care sa inteleaga ca e scump si sa aiba banii sa il joace.

This is who i am!

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

toranaga wrote:

Cred insa, ca cea mai mare problema e ca nu mai sunt jucatori care sa joace constant magic, care sa inteleaga ca e scump si sa aiba banii sa il joace.

Ovidiu, cam toti inteleg ca e scump jocul. Intradevar, Clujul nu mai are atat de multi doritori ca in perioada 2009-2011 (cand cred ca a fost varful). E trist totusi cand stim ca un booster la noi e mai scump decat in strainatate(sau cel putin la pret egal), desi se stie diferenta intre salariile de la noi si salariile din afara. Daca afara trebuie sa iti permiti sa joci, la noi aproape ca trebuie sa fii 'magnat' ca sa joci.
Cum ai zis si tu, poti lua un box la 85Euro de la un shop din Austria/Franta/Germania etc.
La noi un box se achizitioneaza direct din magazin la pretul de aproximativ 540 lei (care inseamna in jur de 120 Euro). Inteleg ca sunt implicate niste taxe de transport, un adaos cand sunt aduse in tara si un adaos in fiecare shop in parte. Dar oare nemtii/francezii cand vand la 85Euro, nu obtin deloc profit? Sigur si ei cumpara de undeva mai ieftin (poate 50-60Euro un box). Daca ne-am putea lega si noi printr-un distribuitor de genul poate nu am avea niste preturi atat de ridicate. Desigur, nu cunosc toate contractele/intelegerile facute intre furnizori,distribuitori  dar cum am mai zis, suntem un mare zero pe harta Wotc si din cauza asta trebuie sa suportam si preturile acestea.

In fine, am inceput sa vorbesc pe langa. Ideea de baza era ca poate ar fi jucatori/doritori daca ar fi preturi accesibile. Asa din start, avand in vedere mizeriile de salarii de la noi,  lumea nu are timpul si cheful necesar pentru hobbyuri ce necesita investitii serioase.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

TudorGrigoroaia wrote:
toranaga wrote:

Cred insa, ca cea mai mare problema e ca nu mai sunt jucatori care sa joace constant magic, care sa inteleaga ca e scump si sa aiba banii sa il joace.

Intradevar, Clujul nu mai are atat de multi doritori ca in perioada 2009-2011 (cand cred ca a fost varful).

Magicul in Cluj a inceput in 2009 (daca mai tin bine minte), insa de atunci politica wizards s-a schimbat, nu se mai poate face cum era pe vremea noastra. Daca intelegerile au ramas cum erau in perioada cand eram un pic pe langa Sergiu si aveam habar de ce se intampla, sunt praguri de preturi in functie de suma care o investesti. Aici isi permit sa dea la 85 (doar ca si precomanda, altfel e 105) pentru ca, magazinul unde joc eu, iau 100 display-uri per set. Oamenii care detin shop-ul sunt jucatori de magic, ceea ce schimba total politica lor in legatura cu jocul.
Eu insa va intreb: daca e sa luati display-uri sau fatpack-uri, etc, de pe net (sunt pline site-urile de oferte), cati v-ati aduna sa jucati? Cine va opreste sa faceti asta si sa mergeti la rg cand aveti timp si chef pentru punctele necesare (am uitat cum se numesc)?

This is who i am!

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Pai asta vrem sa facem acum smile sa ne gasim un loc si sa jucam "casual". Cat despre numarul de participanti..asta nu stiu.

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

toranaga wrote:
TudorGrigoroaia wrote:
toranaga wrote:

Cred insa, ca cea mai mare problema e ca nu mai sunt jucatori care sa joace constant magic, care sa inteleaga ca e scump si sa aiba banii sa il joace.

Intradevar, Clujul nu mai are atat de multi doritori ca in perioada 2009-2011 (cand cred ca a fost varful).

Magicul in Cluj a inceput in 2009 (daca mai tin bine minte), insa de atunci politica wizards s-a schimbat, nu se mai poate face cum era pe vremea noastra. Daca intelegerile au ramas cum erau in perioada cand eram un pic pe langa Sergiu si aveam habar de ce se intampla, sunt praguri de preturi in functie de suma care o investesti. Aici isi permit sa dea la 85 (doar ca si precomanda, altfel e 105) pentru ca, magazinul unde joc eu, iau 100 display-uri per set. Oamenii care detin shop-ul sunt jucatori de magic, ceea ce schimba total politica lor in legatura cu jocul.
Eu insa va intreb: daca e sa luati display-uri sau fatpack-uri, etc, de pe net (sunt pline site-urile de oferte), cati v-ati aduna sa jucati? Cine va opreste sa faceti asta si sa mergeti la rg cand aveti timp si chef pentru punctele necesare (am uitat cum se numesc)?

Nu stiu ce sa zic, Ovidiu, eu cand am ajuns aici in Nantes si m-am dus la magazin, proprietarul (sau vanzatorul, nu stiu daca sunt aceeasi persoana) s-a comportat foarte frumos si primitor cu mine. Oricand pot sa ma duc acolo cu deck-ul meu si sa joc casual, poate chiar si cu el, daca nu are clienti de care sa se ocupe in acel moment. Daca mi-ar fi zis ca trebuie sa platesc de fiecare data cand ma asez sa ma joc, as fi plecat indata sa-mi caut alt loc.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

TudorGrigoroaia wrote:

Modern-ul inca are probleme destul de serioase in ceea ce priveste "the fun" part. Tocmai tu ziceai ca nu iti place ideea de Combo mult in meta. Modern tinde sa fie 60% combo, 30% aggro si putin control (de obicei incorporeaza un combo).
Wotc inca baneaza anual cateva carti pentru a mentine o balanta dar tot exista niste deckuri care poti spune ca sunt crazy good dar nu prea interactive. Pe langa combo mai exista si acel annoying Fulminator Mage care il vad tot mai des in sideboard-uri. (i-a crescut pretul enorm in ultima vreme, mai ales pe MTGO)

Standard-ul actual mi se pare destul de boring dar sper ca odata cu venirea toamnei, se va schimba putin si meta-ul(intr-un sens pozitiv)

Relax a bit there munchkin, doar pentru ca meta-ul global de modern are impartirea aia nu inseamna ca si la noi o sa fie la fel... si card pool mare duce la o gramada de deck-uri personalizate pentru meta-ul local. Nu stiu, eu am obosit sa tot incerc sa tin pasul cu meta-ul impus de wizards, cu suisurile si coborasurile lui si zero libertate.


toranaga wrote:

Eu zic ca ati exagerat un pic aici. Da, sunt lucruri care incearca rg sa le faca care nu va plac, ei bine, negociat si alte cele...mi se pare ciudat sa aud de asa ceva. Doar ca si curiozitate, ce diferenta exista intre preturile rg si cei de la mures? Daca  sunt mai ieftini cei de la mures, ce va opreste sa mergeti acolo? Cred insa, ca cea mai mare problema e ca nu mai sunt jucatori care sa joace constant magic, care sa inteleaga ca e scump si sa aiba banii sa il joace.

This. Eu nu ma duc la kaufland sa le spun ca-s prea scumpi si sa negociez cu ei, ci ma iau si ma duc la alt magazin. Anyway, vin imediat iar studenti in cluj, o sa mai creasca numarul un pic de acolo. Also, puteti sa nu mai jucati numa standard in red gobo, si boostere de draft sa le luati de pe net... asa nu mai trebuie sa platiti la supra-pret numa boosterele de premiu si aveti si aveti si punctele.

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

vikirosen wrote:

Nu stiu ce sa zic, Ovidiu, eu cand am ajuns aici in Nantes si m-am dus la magazin, proprietarul (sau vanzatorul, nu stiu daca sunt aceeasi persoana) s-a comportat foarte frumos si primitor cu mine. Oricand pot sa ma duc acolo cu deck-ul meu si sa joc casual, poate chiar si cu el, daca nu are clienti de care sa se ocupe in acel moment. Daca mi-ar fi zis ca trebuie sa platesc de fiecare data cand ma asez sa ma joc, as fi plecat indata sa-mi caut alt loc.

Exact ce am zis si eu. Nu ai fi negociat cu el, ci ai fi plecat sa cauti alta solutie...

This is who i am!

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

toranaga wrote:
vikirosen wrote:

Nu stiu ce sa zic, Ovidiu, eu cand am ajuns aici in Nantes si m-am dus la magazin, proprietarul (sau vanzatorul, nu stiu daca sunt aceeasi persoana) s-a comportat foarte frumos si primitor cu mine. Oricand pot sa ma duc acolo cu deck-ul meu si sa joc casual, poate chiar si cu el, daca nu are clienti de care sa se ocupe in acel moment. Daca mi-ar fi zis ca trebuie sa platesc de fiecare data cand ma asez sa ma joc, as fi plecat indata sa-mi caut alt loc.

Exact ce am zis si eu. Nu ai fi negociat cu el, ci ai fi plecat sa cauti alta solutie...


Dar cand nu este alta solutie incerci sa negociezi smile

Monopolul asta ne omoara

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

TehAuthor wrote:
toranaga wrote:
vikirosen wrote:

Nu stiu ce sa zic, Ovidiu, eu cand am ajuns aici in Nantes si m-am dus la magazin, proprietarul (sau vanzatorul, nu stiu daca sunt aceeasi persoana) s-a comportat foarte frumos si primitor cu mine. Oricand pot sa ma duc acolo cu deck-ul meu si sa joc casual, poate chiar si cu el, daca nu are clienti de care sa se ocupe in acel moment. Daca mi-ar fi zis ca trebuie sa platesc de fiecare data cand ma asez sa ma joc, as fi plecat indata sa-mi caut alt loc.

Exact ce am zis si eu. Nu ai fi negociat cu el, ci ai fi plecat sa cauti alta solutie...


Dar cand nu este alta solutie incerci sa negociezi smile

Monopolul asta ne omoara

Nu stiu daca solutia este sa negociezi, in special dupa ce ati incercat si nu ati reusit. Aici nu ar fi supravietuit un magazin cu politica celor de la RG. Daca as fi eu in Cluj, as prefera sa ma intalnesc pe unde pot, cat timp este in mod regulat, ce conteaza acele planeswalker points? Iar pentru evenimentele mari, as vorbi cu cei din Tg Mures, sigur se poate rezolva mai bine decat la RG, caci Lehel e pasionat de joc, asa cum trebuie sa fie proprietarul unui hobby store.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

vikirosen wrote:

caci Lehel e pasionat de joc, asa cum trebuie sa fie proprietarul unui hobby store.


True, un proprietar pasionat de magic ne-ar ajuta mult.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Personal mă interesează în continuare Pre-urile şi Re-urile şi ocazional EDH, dar nu cred că mai am răbdare să îmi construiesc un deck de standard viabil cu care să vin la evenimente de standard. Nu îmi pasă dacă evenimentele de Pre sau Re sunt sancţionate sau nu, deşi înţeleg că pentru unii sancţionarea oficială e importantă. În ceea ce mă priveşte, putem juca şi prin cafenele like the good old days.

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Vlad wrote:

Personal mă interesează în continuare Pre-urile şi Re-urile şi ocazional EDH, dar nu cred că mai am răbdare să îmi construiesc un deck de standard viabil cu care să vin la evenimente de standard. Nu îmi pasă dacă evenimentele de Pre sau Re sunt sancţionate sau nu, deşi înţeleg că pentru unii sancţionarea oficială e importantă. În ceea ce mă priveşte, putem juca şi prin cafenele like the good old days.

Fara sanctionare nu primesti promos and the extra things care sunt trimise la pre si re. In plus nu poti organiza pre ca nu-ti trimite nimeni pana la re boosterele

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

TehAuthor wrote:
Vlad wrote:

Personal mă interesează în continuare Pre-urile şi Re-urile şi ocazional EDH, dar nu cred că mai am răbdare să îmi construiesc un deck de standard viabil cu care să vin la evenimente de standard. Nu îmi pasă dacă evenimentele de Pre sau Re sunt sancţionate sau nu, deşi înţeleg că pentru unii sancţionarea oficială e importantă. În ceea ce mă priveşte, putem juca şi prin cafenele like the good old days.

Fara sanctionare nu primesti promos and the extra things care sunt trimise la pre si re. In plus nu poti organiza pre ca nu-ti trimite nimeni pana la re boosterele


Nu stiu, dar mie chiar nu conteaza atat de mult daca tinem cu 1 sapt. mai tarziu, si nu primim cartea promo. In special daca din banii aia putem dubla prizepoolul.

Re: [UPDATE] Evenimente Red Goblin

Sau eventual sa ne comandam promo-urile alea tongue