Topic: Regular REL events (i.e. Pre-Release, Release, FNM Draft) rules

Citeam astazi articolul de "Cranial Insertion", un articol cu intrebari despre regulile jocului de pe mtgsalvation. Am dat de o intrebare foarte interesanta:

Q: I was playing sealed at the release, and after my first round opponent thrashed me, he offered to look at my sideboard and told me I should've been playing another color. Is it too late to switch now, or will I have to play every game one with a subpar deck and board into my awesome one for game two?

A: Happily you can use your new and improved deck for every game for the rest of the tournament. In limited tournaments that don't use decklists, you can change your deck permanently whenever you want, and at those Regular REL events, it's not cheating to help someone with their deck. Especially at prerelease events where the format's uncertain, my deck I end the tournament with rarely has the same forty cards I started with!

Stiu ca la noi se joaca cu decklist, cel putin in cazul Pre-Release si Release-urilor. Dar la FNM Draft nu jucam cu decklist si mi se pare important sa cunoastem aceasta regula.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Regular REL events (i.e. Pre-Release, Release, FNM Draft) rules

Din regulamentul oficial:

Players participating in Limited tournaments that do not use decklists may freely change the composition of their decks between matches by exchanging cards from their deck for cards in their sideboard without being required to return their deck to its original composition before their next match. The Head Judge or Tournament Organizer must inform players if this option is not being used prior to the start of deckbuilding. This option is not available at Competitive or Professional REL tournaments.

La noi organizatorul este Sergiu (si nu numai), si daca el zice ca o sa jucam cu deckul original ca si la Competitiv, asa o sa jucam, daca zice ca nu, atunci nu.

Dar parerea mea este ca e mai corect (vezi MTGO) asa cum am jucat si pana acum, adica va trebui sa revii la deckul initial, ca altfel il "spionez" pe urmatorul adversar si faci main deckul (primul deck) sa fie exact contra lui, si castiga care a avut sansa sa se spioneze mai bine (asta vrei Viki ? tongue ...glumesc )

Deci eu zic ca era bine cum am jucat pana acum si sper sa continuam tot asa.

Re: Regular REL events (i.e. Pre-Release, Release, FNM Draft) rules

Stiu ca TO decide multe lucruri si asa decurge turnamentul cum spune el, dar e important sa stim cum este regula, pentru ca daca mergi altundeva si acolo te lasa, sa stim chestia asta.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Regular REL events (i.e. Pre-Release, Release, FNM Draft) rules

De acord cu viki. E bine sa fii informat.

Si la FNM-ul de joi putem incerca si varianta asta. doar ca atunci lumea nu o sa mai arate ce a draftat si ce deck si-a facut intre meciuri smile

Re: Regular REL events (i.e. Pre-Release, Release, FNM Draft) rules

Parerea mea este ca posibilitatea de a-ti modifica definitiv deck-ul intre runde este o prostie, care nu incurajeaza deloc jocul la nivel inalt.

Dar putem incerca asa ceva la Draftul de FNM, pentru ca-i un format relaxat... oricum... un jucator care are ambitii de a ajunge la nationale si poate sa joace la un nivel mai ridicat nu cred ca va imbratisa aceasta "regula".

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Regular REL events (i.e. Pre-Release, Release, FNM Draft) rules

Nu de mult am citit un articol despre magic unde zice ca "Regurile definesc jocul. Daca jucam cu reguli diferite jocam jocuri diferite", care mi se pare foarte adevarat.

Daca lasam ca cineva sa schimbe deckul, iar unii cred ca asta "nu e demn de un jucator avansat", dar alti jucatori "avansati" o sa profite de aceasta sansa, atunci cei doi nu mai joc aceeasi joc. Sper ca majoritate m-ati inteles, si sunteti de acord.

Intr-adevar puteti sa ziceti ca "pai... n-are decat sa se profite si el", si aveti dreptate, dar sa nu uitam ca suntem o comunitate, unde deciziile sunt luate in interes comun. Sper sa nu ajungem in situatie in care unii nu vin la draft daca se joaca felul cu modificari permise, altii sa nu vine daca se joaca fara. Intrucat aceasta regula (parerea mea) avantajeaza pe cei care nu stiu sa faca deckul "destul de bine" si cei care termina o runda mai repede si "spioneaza" deckul adversarilor.

Cum a zis si Sergiu, putem sa incercam, desi sunt contra acestuia.