Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Silviu wrote:
TehAuthor wrote:
Silviu wrote:

Well no shit...ofc we're taken for retards. It's funny, now that prices are up people are somewhat more interested...my mind is so full of f--- right now...
oh..and all of a sudden playing in a bar has a huge appeal...The shop owner knows our previous problems and is taking us for granted because of it...this is bulls---


Language young man! Let's go drink something sit on it, chill, talk to the man again and if that fails take our shit some place else. I bet there's plenty of bars/basements/parks/grottos/caverns or other crap we could go.

Let things settle for a while, he's going to realise that he's gonna' lose a part of the market if this goes on and magic will become something that won't be played at red goblin anymore.

The problem is that he came with the mentality that it's like Bucharest where only casuals play at RG, but the thing that has to be taken into consideration is that we're not casuals and make the necessary calculations for it to work both ways. We'll be there every friday/saturday/sunday(until the league is finished) and that's some dough we need to cough up and him cash, it has to be decent or some won't be able to come as much or not at all.

I got carried away back there, but I feel we should take a more active approach to this problem. It's been twice now that he's acted differently from what was agreed upon( both times acting towards his own benefit, disregarding us as a community); this gives me no reason to actually trust him, so from this point of view I don't see how this "partnership" is not doomed to failure unless we stick our foot in the door to figure things out. Hopefully before he actually sucks some money off of us. I just don't see how this is a period of adjustment for him, it certainly doesn't feel like it.


Ask your lawyer friend, benefit of the doubt, benefit of the doubt. We'll just have to talk to the man. tongue

Last edited by TehAuthor (2013-02-05 09:59:05)

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

TehAuthor wrote:
Silviu wrote:
TehAuthor wrote:

Language young man! Let's go drink something sit on it, chill, talk to the man again and if that fails take our shit some place else. I bet there's plenty of bars/basements/parks/grottos/caverns or other crap we could go.

Let things settle for a while, he's going to realise that he's gonna' lose a part of the market if this goes on and magic will become something that won't be played at red goblin anymore.

The problem is that he came with the mentality that it's like Bucharest where only casuals play at RG, but the thing that has to be taken into consideration is that we're not casuals and make the necessary calculations for it to work both ways. We'll be there every friday/saturday/sunday(until the league is finished) and that's some dough we need to cough up and him cash, it has to be decent or some won't be able to come as much or not at all.

I got carried away back there, but I feel we should take a more active approach to this problem. It's been twice now that he's acted differently from what was agreed upon( both times acting towards his own benefit, disregarding us as a community); this gives me no reason to actually trust him, so from this point of view I don't see how this "partnership" is not doomed to failure unless we stick our foot in the door to figure things out. Hopefully before he actually sucks some money off of us. I just don't see how this is a period of adjustment for him, it certainly doesn't feel like it.


Ask your lawyer friend, benefit of the doubt, benefit of the doubt. We'll just have to talk to the man. tongue

I've tried reasoning with the man a few times but he keeps delaying the final discussion to no end actually. These taxes are too high from whatever point of view we are talking about. And the main argument he has is that before RG, we had to pay for a drink in a bar. Sure, we had to do that but at least we drank something. Also, between paying 10 lei for a better light or 7 lei for a soda/beer I'm not sure anymore which one is better.
This is actually a bitter situation and we must tell him somehow our problem.

Also, as Liviu said, we are not casual players. Casual players come and go. If we want this community to resist we have to play competitively. For that, we must have competitive events and not casual ones. if I want to play casual I will stay at home and invite a few friends over.

Last edited by TudorGrigoroaia (2013-02-05 10:14:17)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

adriann wrote:

Tocmai la asta ma gandeam in ultimele zile...eu stiu o locatie care ar putea fi interesata sa ne "gazduiasca". Pana la urma, sa fim sincer: cu ce ne ajuta faptul ca evenimentele sunt sanctioned Wizzards? Merge atat de multa lume din comunitatea noastra la campionate mondiale si alte concursuri unde sa fie nevoie de plainswalkers points? Nu cred. Pe mine unul chiar nu ma intereseaza sa joc neaparat evenimente oficiale. In situatia asta, putem oricand sa ne intalnim sa organizam noi orice tip de event fara prea mari probleme la preturi mult mai bune decat cele de acum.

Eu am 1 bye la 1 GP pana in 17 martie big_smile!

Care ar fi aceasta locatie? S "ar putea fi interesata" nu e foarte reassuring.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

benczi wrote:
adriann wrote:

Tocmai la asta ma gandeam in ultimele zile...eu stiu o locatie care ar putea fi interesata sa ne "gazduiasca". Pana la urma, sa fim sincer: cu ce ne ajuta faptul ca evenimentele sunt sanctioned Wizzards? Merge atat de multa lume din comunitatea noastra la campionate mondiale si alte concursuri unde sa fie nevoie de plainswalkers points? Nu cred. Pe mine unul chiar nu ma intereseaza sa joc neaparat evenimente oficiale. In situatia asta, putem oricand sa ne intalnim sa organizam noi orice tip de event fara prea mari probleme la preturi mult mai bune decat cele de acum.

Eu am 1 bye la 1 GP pana in 17 martie big_smile!

Care ar fi aceasta locatie? S "ar putea fi interesata" nu e foarte reassuring.

nu am discutat cu patronul...ar trebui discutat....ma gandeam la un bistro chiar dragut pe calea turzii unde si acuma se joaca boardgame-uri.

felicitari pentru bye-ul respectiv, dar raportat la cata lume participa la evenimente cata lume se duce la GP-uri? eu la asta ma refeream. daca 90% sau mai multi nu sunt deloc interesati sa mearga la GP-uri eu nu vad nici o diferenta intre un eveniment sanctioned si unul normal. Competitivitate exista si la evenimente normale, aceasta este data de persoanele care participa.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

adriann wrote:
benczi wrote:
adriann wrote:

Tocmai la asta ma gandeam in ultimele zile...eu stiu o locatie care ar putea fi interesata sa ne "gazduiasca". Pana la urma, sa fim sincer: cu ce ne ajuta faptul ca evenimentele sunt sanctioned Wizzards? Merge atat de multa lume din comunitatea noastra la campionate mondiale si alte concursuri unde sa fie nevoie de plainswalkers points? Nu cred. Pe mine unul chiar nu ma intereseaza sa joc neaparat evenimente oficiale. In situatia asta, putem oricand sa ne intalnim sa organizam noi orice tip de event fara prea mari probleme la preturi mult mai bune decat cele de acum.

Eu am 1 bye la 1 GP pana in 17 martie big_smile!

Care ar fi aceasta locatie? S "ar putea fi interesata" nu e foarte reassuring.

nu am discutat cu patronul...ar trebui discutat....ma gandeam la un bistro chiar dragut pe calea turzii unde si acuma se joaca boardgame-uri.

felicitari pentru bye-ul respectiv, dar raportat la cata lume participa la evenimente cata lume se duce la GP-uri? eu la asta ma refeream. daca 90% sau mai multi nu sunt deloc interesati sa mearga la GP-uri eu nu vad nici o diferenta intre un eveniment sanctioned si unul normal. Competitivitate exista si la evenimente normale, aceasta este data de persoanele care participa.

calea turzii zici? might be worth taking a look? ai cumva numele sau adresa localului? ca poate dupa lucru ma duc pe aoclo

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Stati putin sa vad daca am inteles bine. Taxa asta de local suna foarte ciudat. Adica, daca intru acolo eu si cu inca 3 prieteni de-ai mei si vrem s ane jucam EDH (not sanctioned, not schedule, not anything), ca nu vreau sa ma joc acasa ca poate stau la camin sau mai stiu eu ce, trebuie sa platim in total 40 de lei? Am vazut multe feluri de a organiza localuri de joc, dar asta mi se pare foarte foarte enervant.

In Finlanda am jucat doar la Prerelease (era Shards of Alara pe atunci), pretul era de 25 de euro, taxa normala pentru un prerelease, am jucat intr-o sala de curs al universitatii si totul a fost frumos (nu mai tin minte cat a fost prize pool-ul).

In Italia jucam intr-un hobby si taxa de participare la FNM era de 5 euro cu prize pool de 1 booster/pers + carti promo. Prerelease-ul a fost la fel ca si in Finlanda, cu prize pool de 2 boostere/pers.

In Polonia la FNM plateam mi se pare 10-15 lei, cu prize pool de 1 booster/pers. Asta e important, pentru ca moneda poloneza este aproape la fel ca si moneda romaneasca.

In China am participat iarasi numai la Prerelease, tot in jur de 25 de euro, si acolo primeai un dice bag cadou de participare. Bine, trebuie sa mentionez ca am jucat intr-un hobby shop care era intr-un mall si nu incapeam toti asa ca o parte trebuia sa joace in anime cafe-ul de alaturi.

In Franta, Prerelease-ul e tot de 25 de euro, cu prize pool de 2 boostere/pers (desi poate era mai mult ca si ultimul loc a primit 1 booster), mentionand ca se dadeau o gramada de accesorii premii (deckbox-uri etc.) pentru achievement-uri (primul care ataca cu 5 creaturi cu battalion, primul care are 5 countere de +1/+1 pe o creatura etc.) si am jucat intr-un magazin de jocuri video, atentie, care organizeaza chestii de MtG pentru ca aveai o sala mare la etaj. Ceea ce e insa ciudat aici in Franta sunt FNM-urile, unde se joaca preponderent draft si e nasol pentru ca platesti 10 euro participarea, dar nici macar nu-ti ramane ce draftezi, pentru ca la final se drafteaza rarele si foil-urile drept premii.

Am scris chestiile astea sa vedeti ca in locuri diferite se organizeaza in mod diferit, dar nicaieri unde am fost nu s-a perceput "taxa de local".

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Silviu wrote:
adriann wrote:
benczi wrote:

Eu am 1 bye la 1 GP pana in 17 martie big_smile!

Care ar fi aceasta locatie? S "ar putea fi interesata" nu e foarte reassuring.

nu am discutat cu patronul...ar trebui discutat....ma gandeam la un bistro chiar dragut pe calea turzii unde si acuma se joaca boardgame-uri.

felicitari pentru bye-ul respectiv, dar raportat la cata lume participa la evenimente cata lume se duce la GP-uri? eu la asta ma refeream. daca 90% sau mai multi nu sunt deloc interesati sa mearga la GP-uri eu nu vad nici o diferenta intre un eveniment sanctioned si unul normal. Competitivitate exista si la evenimente normale, aceasta este data de persoanele care participa.


calea turzii zici? might be worth taking a look? ai cumva numele sau adresa localului? ca poate dupa lucru ma duc pe aoclo

ii mai sus putin de tonight...apartament 1 ii spune la local si e la parterul unui bloc. ii gasesti si pe feisbuc. calea turzii 162/168. lumina multa, atmosfera placuta, preturi decente.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

vikirosen wrote:

Stati putin sa vad daca am inteles bine. Taxa asta de local suna foarte ciudat. Adica, daca intru acolo eu si cu inca 3 prieteni de-ai mei si vrem s ane jucam EDH (not sanctioned, not schedule, not anything), ca nu vreau sa ma joc acasa ca poate stau la camin sau mai stiu eu ce, trebuie sa platim in total 40 de lei? Am vazut multe feluri de a organiza localuri de joc, dar asta mi se pare foarte foarte enervant.

In Finlanda am jucat doar la Prerelease (era Shards of Alara pe atunci), pretul era de 25 de euro, taxa normala pentru un prerelease, am jucat intr-o sala de curs al universitatii si totul a fost frumos (nu mai tin minte cat a fost prize pool-ul).

In Italia jucam intr-un hobby si taxa de participare la FNM era de 5 euro cu prize pool de 1 booster/pers + carti promo. Prerelease-ul a fost la fel ca si in Finlanda, cu prize pool de 2 boostere/pers.

In Polonia la FNM plateam mi se pare 10-15 lei, cu prize pool de 1 booster/pers. Asta e important, pentru ca moneda poloneza este aproape la fel ca si moneda romaneasca.

In China am participat iarasi numai la Prerelease, tot in jur de 25 de euro, si acolo primeai un dice bag cadou de participare. Bine, trebuie sa mentionez ca am jucat intr-un hobby shop care era intr-un mall si nu incapeam toti asa ca o parte trebuia sa joace in anime cafe-ul de alaturi.

In Franta, Prerelease-ul e tot de 25 de euro, cu prize pool de 2 boostere/pers (desi poate era mai mult ca si ultimul loc a primit 1 booster), mentionand ca se dadeau o gramada de accesorii premii (deckbox-uri etc.) pentru achievement-uri (primul care ataca cu 5 creaturi cu battalion, primul care are 5 countere de +1/+1 pe o creatura etc.) si am jucat intr-un magazin de jocuri video, atentie, care organizeaza chestii de MtG pentru ca aveai o sala mare la etaj. Ceea ce e insa ciudat aici in Franta sunt FNM-urile, unde se joaca preponderent draft si e nasol pentru ca platesti 10 euro participarea, dar nici macar nu-ti ramane ce draftezi, pentru ca la final se drafteaza rarele si foil-urile drept premii.

Am scris chestiile astea sa vedeti ca in locuri diferite se organizeaza in mod diferit, dar nicaieri unde am fost nu s-a perceput "taxa de local".

\

in tarile pe unde ai jucat tu viki nu prea stie lumea de economie si alte chestii d'astea...aici la noi nu vezi ca duduie economia? astea sunt niste principii "sanatoase" care se aplica aproape peste tot pe aici...taxe pe tot ce misca si respira.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Pre-release-ul si la noi e tot pe acolo, 25 euro iar premiile tot 2 boostere/persoana, aici n-avem ce comenta.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

singerete wrote:

Pre-release-ul si la noi e tot pe acolo, 25 euro iar premiile tot 2 boostere/persoana, aici n-avem ce comenta.

la pre nimeni n-a comentat, ca asa a fost si inainte, ok i get it, i don't care about that, dar cu ce incentive vine pentru restul eventurilor. de acum mergem la prerelease acolo si atata daca asa se pune problema

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

http://drewminh.net/wp-content/uploads/2011/05/michael-jackson-eating-popcorn.gif

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

adriann wrote:
vikirosen wrote:

Stati putin sa vad daca am inteles bine. Taxa asta de local suna foarte ciudat. Adica, daca intru acolo eu si cu inca 3 prieteni de-ai mei si vrem s ane jucam EDH (not sanctioned, not schedule, not anything), ca nu vreau sa ma joc acasa ca poate stau la camin sau mai stiu eu ce, trebuie sa platim in total 40 de lei? Am vazut multe feluri de a organiza localuri de joc, dar asta mi se pare foarte foarte enervant.

In Finlanda am jucat doar la Prerelease (era Shards of Alara pe atunci), pretul era de 25 de euro, taxa normala pentru un prerelease, am jucat intr-o sala de curs al universitatii si totul a fost frumos (nu mai tin minte cat a fost prize pool-ul).

In Italia jucam intr-un hobby si taxa de participare la FNM era de 5 euro cu prize pool de 1 booster/pers + carti promo. Prerelease-ul a fost la fel ca si in Finlanda, cu prize pool de 2 boostere/pers.

In Polonia la FNM plateam mi se pare 10-15 lei, cu prize pool de 1 booster/pers. Asta e important, pentru ca moneda poloneza este aproape la fel ca si moneda romaneasca.

In China am participat iarasi numai la Prerelease, tot in jur de 25 de euro, si acolo primeai un dice bag cadou de participare. Bine, trebuie sa mentionez ca am jucat intr-un hobby shop care era intr-un mall si nu incapeam toti asa ca o parte trebuia sa joace in anime cafe-ul de alaturi.

In Franta, Prerelease-ul e tot de 25 de euro, cu prize pool de 2 boostere/pers (desi poate era mai mult ca si ultimul loc a primit 1 booster), mentionand ca se dadeau o gramada de accesorii premii (deckbox-uri etc.) pentru achievement-uri (primul care ataca cu 5 creaturi cu battalion, primul care are 5 countere de +1/+1 pe o creatura etc.) si am jucat intr-un magazin de jocuri video, atentie, care organizeaza chestii de MtG pentru ca aveai o sala mare la etaj. Ceea ce e insa ciudat aici in Franta sunt FNM-urile, unde se joaca preponderent draft si e nasol pentru ca platesti 10 euro participarea, dar nici macar nu-ti ramane ce draftezi, pentru ca la final se drafteaza rarele si foil-urile drept premii.

Am scris chestiile astea sa vedeti ca in locuri diferite se organizeaza in mod diferit, dar nicaieri unde am fost nu s-a perceput "taxa de local".

\

in tarile pe unde ai jucat tu viki nu prea stie lumea de economie si alte chestii d'astea...aici la noi nu vezi ca duduie economia? astea sunt niste principii "sanatoase" care se aplica aproape peste tot pe aici...taxe pe tot ce misca si respira.

Tocmai, ca in Franta sau Italia, unde un sandwich costa 2.5 euro si un kebab costa 6 euro, nu-i mare lucru sa platesti 5 euro pt constructed si 10 euro pentru draft. Dar in Polonia unde preturile sunt ca la noi, constructed-ul era 10-15 lei, nu 30!!!

Si Sergiu, stiu ca Prerelease-ul e la fel, ca si ei stiu ca la Prerelease vine lumea, dar o sa ajunga sa nu mai vina lumea la alte evenimente decat la Prerelease. Stiu ca tu vrei foarte tare sa le mearga celor de la Red Goblin, pentru binele comunitatii, iar eu momentan vorbesc din afara, dar mi se pare ca ideologia actuala fata de evenimentele de MtG (pentru ca e doar o chestie de ideologie, sa fim sinceri, nu tine de bani) este una foarte gresita.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

...Io nu inteleg.
Tudor sugereaza X si Y. Instant pe site se schimba in Y.
Si acum brusc nu mai e bine ca de ce nu X desi am sugerat ambele ca alternativa viabila?

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Zgarbas wrote:

...Io nu inteleg.
Tudor sugereaza X si Y. Instant pe site se schimba in Y.
Si acum brusc nu mai e bine ca de ce nu X desi am sugerat ambele ca alternativa viabila?

pentru ca y nu era chiar convenabil. Bine ca mi-am dat seama mai tarziu decat deloc

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Pai, si te astepti ca RGul sa fie telepati?

Ai facut o propunere, a fost luata in considerare (si aplicata imediat), si dup-aia is complaints pe forum ca nu asculta de ce zicem. Asta nu face RGul neserios, asta ne face pe noi forever nemultumiti*.

Also, scrie pe site (da nu da multe detalii, ce-i drept):

concursul face parte din cupa GF si PotY si adauga la fondul de premiere pentru aceste evenimente 1 booster.

Also... ii afacere. Si este produs de lux. Nu vad care este problema in a face si ceva profit de pe urma ei.

Pe mine de fel ma enerveaza compartiile cu strainatatea fiindca mi se par foarte aiurea. Mergi pe principiul "la ei e mai bine" din start, ignori faptul ca preturile+taxele difera, etc. Daca vrei sa compari cu ceva, poti compara cu celelalte shopuri din ro. in Buc la Gamestop ii 20 lei intrarea/0.75 boostere. Io as prefera varianta de 20 de lei, personal.

*stiu, stiu, e ironic sa zic io asta.

Last edited by Zgarbas (2013-02-05 13:35:17)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Eu nu sunt asa umblat ca si Viki, dar pot sa va zic cum e pentru mine sa rejoc magic dupa multa vreme de inactivitate. Am ajuns aici in Grenoble, Franta, si am dat de un magazin de boardgame-uri, care e condus de fapt de jucatori de magic. Asa ca am reinceput sa joc magic (nu puteam lipsi la revenirea orzhovului la putere). Prerelease-ul aici e 25 euro (23 daca te preinscriai), 2 boostere/pers cardpool. Am nimerit peste Sergiu al Frantei, astfel ca, casi  bonus, fiecare victorie iti aducea un booster. Standard, nu este foarte mult (marea majoritate joaca drafturi), dar de exemplu in seara asta este legacy, 5 euro intrarea. Pool-ul de premiere este de fapt in bonuri de cumparaturi din magazin (nu neaparat boostere), totalizand 40 de euro la 8 persoane (altfel zis, toti banii care intra din taxa, merg in cumparaturi. Vineri am participat la fnm/release, care a fost draft, dupa cum zicea si Viki. Aici pretul e 12 euro (ma mira ca e 10 euro la Viki, avand in vedere ca pretul de magazin al unui booster e 3.5 euro in mod normal in Franta), dar pleci cu boosterele acasa. Nu mai stiu cati bani au fost in total in premii, dar eu am luat locul 1, castigand 10 euro bon de cumparaturi (la 8 oameni in draft).

Revenind la tara noastra, ei bine, cred ca lucrurile sunt un pic diferite. Unu la mana, un booster e 17 lei (pret indicat de catre cei care le vand boosterele), pe cand in alte tari, printre care si Franta, acesta ajunge undeva pe la 15-16 lei. Doar din acest mic detaliu ar trebui sa ne dam seama ca oamenii cumpara putin mai scump, deci e de multe ori destul de tampit sa facem diferenta intre ele legandu-ne exclusiv de bani. Sau, daca se cumpara la acelasi preturi, ca romanii sunt mai lacomi smile Pe de alta parte, daca exista un manager bun in spatele unui shop, ei bine, doar prin vanzarea produselor ar trebui sa iasa pe plus. Altfel spus, daca taxa de intrare merge pe produsele de la mine din magazin, eu unul mi-am atins target-ul. Din pacate, se pare ca nu e neaparat cazul de fata, dar ca si Viki, sunt inafara, deci parerea mea poate fi destul de denaturata...vedem doar ce se posteaza aici si atat.

This is who i am!

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

toranaga wrote:

Am ajuns aici in Grenoble, Franta, si am dat de un magazin de boardgame-uri, care e condus de fapt de jucatori de magic.

Cred ca asta e cel mai important, ca magazinul sa fie condus de oameni care apreciaza jocul, de jucatori, nu de bijnitzari! Indiferent in ce domeniu, cel care conduce magazinul trebuie sa-i placa ceea ce vinde. Un magazin de discuri nu o sa-si vanda marfa daca nu este vanzatorul/proprietarul un audiofil, ci doar unul care cauta sa faca bani. Eu nu i-am cunoscut pe cei de la Red Goblin, dar mi se pare ca nu prea sunt ei jucatori... din pacate.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

1 - nu a fost ascultata propunerea mea. este o falsa impresie. nimeni de la rg nu citeste aici pe forum  Schimbarea a fost dupa ce au decis ei ca sambata vor fi eventuri cu 30 lei.

2 - e dreptul clientului sa fie nemiltumit cand diferentele sunt majore fata de orice practica din tara/strainatate.

3 - intre 20 lei pt 0.75 si 30 lei pt 1.0 e o diferenta mare. Si ma mir daca nu o observi. Plus, cu 27 lei  acoperi fara niciun beneficiu oferta actuala. Cand vin 8 oameni minim te astepti sa existe un beneficiu minimal.

4 - Cupa aia GF, daca se va tine, ne va trage cu fiecare ocazie 2-3 lei / om pt niste premii mizere in final de an. E un joc scump, intradevar, n-as merge pana la lux si ideal este ca aceia care vor sa joace dar nu-si permit sa o faca devenind mai buni.

5 - ideea de profit era de asteptat sa fie impusa. Orice shop are nevoie de asa ceva insa nu cred ca practicarea unor preturi asa majore si peste limita decentei ne va face sa revenim mai des la shop.  Plus, la inceput de drum te astepti ca un shop care vrea sa ajute comunitatea sa creasca macar minimal sa nu puna preturi de asa natura.

6 - o sa ti se pare ok sa dai 30 lei saptamanal pt 1-2-3-4 sapt dar la un moment dat vei simti cum se scurg banii super repede si vei renunta la magic. Pe termen lung, strategia ar fi de mentinere si imbunatatire a comunitatii, asta daca le pasa macar putin de noi.

7 - daca ai da 30 lei saptamanal stiind ca ai sansa sa castigi macar un nr decent de premii - macar cum se practica in restul tarii - ar fi ok.

8 - am incercat sa rezonez cu cei de la RG si am venit cu tot felul de propuneri utile pt viitorul comunitatii care nu sunt in dezavantajul shop-ului dar intotdeauna mi s-a rasp ca am scris prea mult pt a fi digerat sau ca se vor aseza lucrurile in timp. Tot ce am vrut a fost sa nu fim luati de prosti. De la niste majorari asteptate la niste preturi exorbitante nejustificate, acolo s-a pus cu adevarat problema. daca ideea era de prosperare,a fi putut ajunge la o intelegere mai repede. Am stat la discutii deja de 3 ori si niciodata nu a rezultat ceva concret.

9 - ce a zis viki e foarte important pt noi pentru a intelege ca suntem prostiti la anumite faze. fiecare cu politica lui, asta e libertatea pietei dar cand esti sigurul pe piata si impui preturi de genul, e o dovada de un monopol urat. Ni se tot zice ca inainte jucam in baruri. E adevarat, dar de la un punct devine santaj moral. 10 lei sa stai sa joci orice est politica lor  E o chestie destul de urata, parerea mea si nu cred ca in cluj va functiona la  fel de bine ca in bucuresti.

10 - am sa mai incerc sa discut cu cei de la RG dar singur, mi-am dat seama, ca nu pot face prea multe. Daca mai exista voci care sustin ideea asta, sper sa nu se abtina. dupa cate vad, sunt 3 oameni care s-au inscris sambata si asta pt ca le e dor de standard. Nu le pasa ca ar putea da 30 lei, sa castige tot si sa plece acasa cu 1-2 boostere. (care echivaleaza in cel mai bun caz cu cumpararea a 2 boostere cu 30 lei in loc de 34 si asta la pretul de a face pe altii sa dea 30 lei pe absolut 0)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

toata lumea e happy cu cum a fost pre-ul.
am fost 38, numarul maxim.
la release am fost deja mai putini, 12.
eu vreau sa joc si standard, nu mai am cu cine sa joc, pt. ca toata lumea crede ca pretul de participare la rg e prea mare sad  (care e adevarat).

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

benczi wrote:

toata lumea e happy cu cum a fost pre-ul.
am fost 38, numarul maxim.
la release am fost deja mai putini, 12.
eu vreau sa joc si standard, nu mai am cu cine sa joc, pt. ca toata lumea crede ca pretul de participare la rg e prea mare sad  (care e adevarat).


La pre-release trebuie sa intelegi ca au venit boosterele oferite ca premiu, gratis pt fiecare kit comandat. Asta inseamna la 38 e jucatori au venit 76 boostere gratid care au fost oferite ca premii. nu au avut nimic de pierdut. De acum vin probleme. Si din pacate observ dorinta acuta de profit cat mai mare de la inceput.

Benczi, te inteleg ca vrei doar sa joci. Cred ca multi dintre noi vrem insa pe langs investitiile mari in carti, trebuie sa achitam si taxe de local si altele.
Daca tot achizitionam boostere cand mergem, nu inteleg exact de ce sa mai dam 10 lei pt ocupat mese. Nu e ca si cum ocupam locul fara sa luam nimic.


@viki: mare dreptate ai cand zici ca trebuie un shop condus de jucatori de magic. Din pacate asts va fi cea mai mare problema a noastra. Altfel vezi lucrurile cand esti jucator. Il apreciez enorm pe Lehel pt ceea ce face si chiar as fi interesat sa aud si parerea lui legats de situatia noastra. Este oare ok sa avem shop si sa fie conditiile asa cum sunt acum?

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

TudorGrigoroaia wrote:

Il apreciez enorm pe Lehel pt ceea ce face si chiar as fi interesat sa aud si parerea lui legats de situatia noastra. Este oare ok sa avem shop si sa fie conditiile asa cum sunt acum?

^THIS!

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

TudorGrigoroaia wrote:

1 - nu a fost ascultata propunerea mea. este o falsa impresie. nimeni de la rg nu citeste aici pe forum  Schimbarea a fost dupa ce au decis ei ca sambata vor fi eventuri cu 30 lei.

2 - e dreptul clientului sa fie nemiltumit cand diferentele sunt majore fata de orice practica din tara/strainatate.

3 - intre 20 lei pt 0.75 si 30 lei pt 1.0 e o diferenta mare. Si ma mir daca nu o observi. Plus, cu 27 lei  acoperi fara niciun beneficiu oferta actuala. Cand vin 8 oameni minim te astepti sa existe un beneficiu minimal.

4 - Cupa aia GF, daca se va tine, ne va trage cu fiecare ocazie 2-3 lei / om pt niste premii mizere in final de an. E un joc scump, intradevar, n-as merge pana la lux si ideal este ca aceia care vor sa joace dar nu-si permit sa o faca devenind mai buni.

5 - ideea de profit era de asteptat sa fie impusa. Orice shop are nevoie de asa ceva insa nu cred ca practicarea unor preturi asa majore si peste limita decentei ne va face sa revenim mai des la shop.  Plus, la inceput de drum te astepti ca un shop care vrea sa ajute comunitatea sa creasca macar minimal sa nu puna preturi de asa natura.

6 - o sa ti se pare ok sa dai 30 lei saptamanal pt 1-2-3-4 sapt dar la un moment dat vei simti cum se scurg banii super repede si vei renunta la magic. Pe termen lung, strategia ar fi de mentinere si imbunatatire a comunitatii, asta daca le pasa macar putin de noi.

7 - daca ai da 30 lei saptamanal stiind ca ai sansa sa castigi macar un nr decent de premii - macar cum se practica in restul tarii - ar fi ok.

8 - am incercat sa rezonez cu cei de la RG si am venit cu tot felul de propuneri utile pt viitorul comunitatii care nu sunt in dezavantajul shop-ului dar intotdeauna mi s-a rasp ca am scris prea mult pt a fi digerat sau ca se vor aseza lucrurile in timp. Tot ce am vrut a fost sa nu fim luati de prosti. De la niste majorari asteptate la niste preturi exorbitante nejustificate, acolo s-a pus cu adevarat problema. daca ideea era de prosperare,a fi putut ajunge la o intelegere mai repede. Am stat la discutii deja de 3 ori si niciodata nu a rezultat ceva concret.

9 - ce a zis viki e foarte important pt noi pentru a intelege ca suntem prostiti la anumite faze. fiecare cu politica lui, asta e libertatea pietei dar cand esti sigurul pe piata si impui preturi de genul, e o dovada de un monopol urat. Ni se tot zice ca inainte jucam in baruri. E adevarat, dar de la un punct devine santaj moral. 10 lei sa stai sa joci orice est politica lor  E o chestie destul de urata, parerea mea si nu cred ca in cluj va functiona la  fel de bine ca in bucuresti.

10 - am sa mai incerc sa discut cu cei de la RG dar singur, mi-am dat seama, ca nu pot face prea multe. Daca mai exista voci care sustin ideea asta, sper sa nu se abtina. dupa cate vad, sunt 3 oameni care s-au inscris sambata si asta pt ca le e dor de standard. Nu le pasa ca ar putea da 30 lei, sa castige tot si sa plece acasa cu 1-2 boostere. (care echivaleaza in cel mai bun caz cu cumpararea a 2 boostere cu 30 lei in loc de 34 si asta la pretul de a face pe altii sa dea 30 lei pe absolut 0)

1. Deci e doar o coincidenta ca <30 min dupa ce ai propus o chestie instant a fost facuta modificarea accordingly? Ok, my bad then.
2. Nu atunci cand nu poti contextualiza situatiile pentru a face o comparatie buna. Sushi in japonia costa 3 lei bucata si aici 7-10, dar asta nu inseamna ca e aceeasi chestie.
3. Am zis, io as prefera 20 de lei. Dar din nou, tie ti s-a parut o idee buna cand ai propus-o chiar daca te-ai razgandit intre timp, deci nu vad de ce instant sa ti se para o idee buna e naspa.
4. Cum sa nu fie lux? Cat costa un deck care sa aibe macar o sansa de castig? Dar sa variezi intre deckuri? Dar evenimentele, cartile, boosterele, accesooriile, etc? Jocurile de orice fel sunt produs de lux, iar magicul este un lux mai scump ca altele.
5. Nu vad cum un profit de ~10 lei/persoana/saptamana este un adaos absurd. (ignorand venitul din vanzarea de booster in sine, ofc).
6. Again, io una as prefera 20. Costul cartilor in sine, mentinerea deckului, etc oricum depaseste considerabil costul evenimentelor. "Daca le pasa de noi" lulz. E afacere sau masa cu familia? Teoretic datoria lor este sa asigure niste conditii (produse, lumina, buda, curatenie, what not), care sunt asigurate. Ca incearca sa coopereze, sa negocieze, sa modifice conditiile in functie de ce mai spunem noi din start este mai mult decat datorie. Daca e vreo lege in care trebuie sa se tina cont de parerile individuale si sa faca lumea sa se simta cozy si speciali vreau si io s-o vad, poate o lipesc pe faculta smile.
7. Personal, poolul de premii la evenimente standard nu m-a afectat prea des smile. Da na, nu prea am stat sa ma plang ca dau saptamanal bani doar ca sa stau in bar sa ma joc carti, cu return rate minimal, ca fara prize pool n-ar fi oameni cu care sa joc. Tot bagi cu "alte shopuri, alte shopuri" dar mi se pare pursa speculatie. 3/2/1 boostere e la gamesstop cu 8 persoane si daca poolul e mai mare e fiindca ei au jucatori. Daca vrei premii mari, da vina pe lipsa de oameni, nu pe shop. In alte cuvinte, nu inteleg problema.
8. OK, inteleg ca 3 discutii. Dar shopul e doar de o saptamana jumate si frankly, noi nu venim cu multe. Preul a fost full, ce-i drept, dar deja la primul eveniment de dupa am fost putini. Vrei sa se ia o decizie de afaceri permanenta inainte ca omul sa poata vedea cum stau de fapt lucrurile?
Ah bine, o sa va cred pe voi, oameni proaspat cunoscuti, cum spuneti chestii complet teoretice bazate pe experienta voastra personala de organizat jocuri in baruri. Imi voi pune viitorul afacerii in mana voastra inainte de a imi putea face o parere personala, fiindca cu siguranta experienta mea anterioara paleste in comparatie cu presupunerile voastre. Serios amu... e putin ridicol.
9. Mie mi se pare ca va vreti oprimati fara motiv. Nu inteleg ce e cu dorinta de a fi victimizat.
10. Vezi pct 7 + daca nu or fi oameni care sa fie dispusi sa plateasca 10 lei, sunt sigura ca politica se va schimba. Eu una spun ca or sa fie, la fel cum is oameni care platesc 10+ lei ca sa mearga la un party desi ar putea sa mearga la barul ala si pe moca. smile... sau si aia ii jaf la drumul mare? Jocurile alea care is deschise sunt cumparate de shop si nu mai pot fi vandute, deci este taxa pentru a compensa. Sau te referi strict la magic?

P.S. Lehel nu a dat un comment mai comprehensiv acum ceva timp cand s-a plans lumea de ce profit o sa faca RGul? Either way, cred ca parerea lui valoreaza mai mult decat "asa am vazut in strainatate ca s-a facut atunci cand am fost" si as fi interesata sa o vad smile.

Also, cand omu a zis clar de ce nu joaca magic mi se pare putin aiurea sa te iei de el pe faza asta...sau poate sunt io prea politically correct de fel.

Si am mai pus asta dar... http://www.youtube.com/watch?v=R2a8TRSg … e=youtu.be

Io nu ma exprim asa de bine, deci doar dau un Like la ce a zis Sergiu mai jos smile.

Last edited by Zgarbas (2013-02-05 14:53:25)

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Tudor, ideea de a avea noi un shop de care sa ne ocupam si unde sa organizam evenimente este una foarte buna si as fi incantat chiar sa facem asta. Nu ar fi deloc greu si sunt singur ca se vor gasi multi oameni interesati de asta. Putem sa ne intalnim cand vreti voi si sa discutam legat de asta. Putem pune pe hartie ideile noastre si cum vrem sa functioneze. Nu se imbogateste nimeni din asta, dar cu siguranta putem sa sustinem un mic hobby store unde lumea sa poata veni la evenimente fara sa plateasca foarte mult.

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

http://9thcivic.com/gallery/albums/post/Popcorn_02_Stephen_Colbert.gif

tudor, you're next it seems.. Burn at the Stake

Re: [Standard] Deturnare de topic transformat in telenovela

Cei de la Red Goblin nu au ca si main target/focus jocul MTG ci boardgames-urile. Am mai spus asta si in alte posturi. Ei nu ne sunt datori cu nimic iar noi nu le suntem datori cu nimic. Pur si simplu s-a deschis un shop brick and mortar dedicat boardgames-urilor dar care mai organizeaza si Magic.

Cei care conduc RG nu sunt jucatori de Magic si deci probabil inteleg doar pe jumatate tot ce inseamna o comunitate dedicata de jucatori MTG. Noi am crescut si ca organizatori si ca jucatori in aceasta comunitate iar tot ce-am facut, imbunatatit si schimbat a fost cu dedicatie 100% acestui joc. Datorita unor aranjamente, prietenii si posibilitati financiare am pus pe picioare ceea ce insemna Organized Play in Cluj si timp de 3 ani am dus-o si pot sa zic ca am dus-o bine. Nu va spun cate compromisuri s-au facut din partea distribuitorului ca noi sa putem exista oficial, desi Wizards cereau Brick and Mortar shop. La sfarsitul anului 2012, reprezentantii Wizards au venit in Romania ca sa vada, discute si sa cunoasca organizatorii si shopurile lor. Evident ca Clujul desi aparent oficial, cu shop pe hartie, nu mai putea sa existe de acum incolo in felul in care era. Tot datorita prieteniilor si a insistentelor unora si altora, cei de la Red Goblin au fost singurii care au hotarat intr-un final sa deschida shop in Cluj (desi aveau in plan o extindere in provincie, nu se dorea neaparat acum, ci poate la sfarsit de 2013) astfel intinzandu-ne o mana pe partea de Organized Play. Acest lucru practic m-a bucurat enorm pentru ca, cel putin va exista un loc unde evenimentele mari gen PreRelease, GameDay, League, FNM s-ar putea tine si de acum incolo. De aceea si disponibilitatea mea fata de ei. Acum e putin ciudat pentru ca nu mai suntem noi (organizatorii vechi) capatul de linie si nu putem influenta direct multe aspecte ale organizarii evenimentelor.

Acum ca shop-ul si ownerii lui nu se muleaza pe cerintele noastre, treaba lor. Ei isi fac politica firmei cum si-o doresc. Daca din motive de taxe si premii oamenii nu vor mai merge decat la evenimentele mari la RG, nu cred ca deranjeaza pe nimeni. Vreti evenimente ieftine cu premii multe, nimeni nu ne opreste/interzice sa ne tinem evenimentele noastre nesanctionate. Putem tine chiar si Cupa GF si PotY-ul separat de Red Goblin daca asa se doreste. Oricum Re, Pre, GameDay si Liga nu o sa avem decat intr-un Brick and Mortar Shop!.

Deci ca sa concluzionez, nu ne convin preturile, nu cumparam. Toti suntem liberi sa facem cum dorim si sa dam banii unde dorim. Unii dau 20-30 de lei pe 2 pachete de tigari (poate nu se pot cumpara 2 pachete, cine stie tongue), altii pe alcool, altii pe cine stie ce alte vicii. De ce unii se duc in Diesel si altii in Bulgakov la club? Pentru ca fiecare om e diferit si se simte bine intr-un anumit mediu si e dispus sa cheltuiasca banii intr-un anumit mod.

Eu unul prefer sa merg intr-un shop unde e mai scump cu premii mai putine dar sa am conditii bune, sa nu fiu dat afara, schimbat de la o masa la alta, sa nu am lumina sau sa-mi anulez evenimentele pentru ca altii cu chef de baute au venit in bar.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png