Topic: Teorie Innistrad

Teorie cu privire la PW-erii din Innistrad:

Am observat ca in D12 au aparut doi PW noi : Ral Zarek & Kiora Atua.
Ambii au deck-uri in culori inamice : UR, respectiv UG
Din cate am vazut Liliana este confirmata.
Ajani nu va mai fi in Core Set, prin urmare cresc sansele sa fie reprintata o forma de Ajani (probabil Ajani Vengeant).
Nu zic ca 2 PW cu acelasi nume nu pot fi in acelasi timp in Standard (Ex: Jace, Ajani), dar cred ca cei de Wizards incearca sa faca tot posibilul sa nu mai intalnim o situatie asemanatoare (Ex:Sarkhan, Tezzeret, Elspeth, Liliana)

Din existenta celor 2 PW pe culori inamice am dedus ca urmatorul block (atentie: nu set) va avea ca principiu de baza in ceea ce priveste PW-erii, culori inamice. Acest lucru  nu s-a mai intamplat de la Ajani Vengeant incoace si cred ca ar fi un lucru pe placul tuturor. Desigur, pentru ca acestia sa functioneze, avem nevoie de land-uri duale pe culori inamice.

Aici intervine o alta problema: marea majoritatea a jucatorilor gandesc deja o revenire la mono-color decks. Se poate observa cu usurinta cum negru cere deja de pe acum un deck de mono, rosu si verde  se cam joaca mono la ora actuala, alb intotdeauna a avut cateva carti care pot construi un mono bun (ex: knights, tempered steel cu artefacte) si mai nou, albastru castiga teren pe domeniul mono : iluzii, grand architect. Nu zic ca nu e posibil. Sunt doar putin sceptic si singura dovada pe care o am sunt PW-erii acestia doi (Ral si Kiora). Sunt sigur totusi ca se doreste o revenire la deck-uri pe culori inamice, desi lipsa de mana base face cam imposibil acest lucru.(U/R Twin la ora actuala pentru combo infinit).

Prin urmare, cateva preziceri pentru block-ul Innistrad:

- Planeswalkeri multicolori, pe culori inamice:
              -> Kiora Atua UG
              -> Ral Zarek  UR
              -> Ajani Vengeant WR
              -> Garruk       GB (ar fi o situatie speciala cu un Garruk mono G in M12, si unul dual color in INN)
              -> Liliana        WB

Nu aruncati cu pietre dupa mine. Sunt sanse foarte mici ca Liliana sa fie multicolora. Ea este singurul impediment in ceea ce priveste mica mea teorie. Sunt sanse 90% ca Liliana sa fie MONO - Black. Am pus-o in aceasta lista pentru ca nu am idee momentan cine ar putea fi WB.

- sansele sa se revina la dual lands pe culori inamice sunt foarte mari, de ce nu, poate chiar din M12.

Discuss.

Last edited by TudorGrigoroaia (2011-06-20 09:24:51)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Teorie Innistrad

Imi place ce zici tu si  pare si plauzibil ca cei doi planeswalkeri, Ral Zarek & Kiora Atua, sa apara in Innistrad. Nissa a fost si ea in primul "Duel of the Planeswalkers" si dupa am regasit-o ca si carte in Zendikar.  Cum cei doi sunt pe culori inamice as zice ca tine si teoria cu land-uri duale pe culorile inamice chiar daca nu in M12 atunci cel mai probabil in cadrul noului block, respectiv in primul set la fel cum a fost cu land-urile duale in Zendikar.
Tot legat de planeswalker-ii nostri dragi, pana la Innistrad sunt curios de cei din M12 ca se tot speculeaza pe baza unei poze foarte blurry ca Chandra, Jace si Garruk vor fi in forme noi.

Re: Teorie Innistrad

TudorGrigoroaia wrote:

Ajani nu va mai fi in Core Set, prin urmare cresc sansele sa fie reprintata o forma de Ajani (probabil Ajani Vengeant).

Di ce?

Also, planeswalkerii is alesi de echipa de design pur si simplu ca sa se potriveasca cu setul si povestea, nu de echipa de r&d (care probabil s-ar asigura ca au o distributie uniforma pe culori). Wizards a zis asta de mai multe ori, si intr-adevar, de la planeswalkerii originali incoace nu a mai fost situatie in care ei sa fie distribuiti omogen. Ma indoiesc serios ca lili urmatoare n-o sa fie mono-black... nici 10% sanse nu dau sa aiba si alta culoare, la fel cum ma indoiesc ca o sa vedem prea repede, in afara unui core set, ciclu de planeswalkeri. Also, enemy duals in core set, chiar daca mi-ar placea foarte mult, de cand au facut seturile mai mici si au introdus mythic rare, nu se prea poate decat daca scot allied duals-urile. Chiar m-as mira sa faca asta, dar mi-ar placea. Dar mai probabil, zic eu, sa vedem ceva enemy duals in inn.

Is curios si eu daca o sa avem chandra/jace/garruk noi... pacat ca nu si sorin nou, dar poate vor sa se rascumpere cu lili tongue

Also, daca Ral ii U/R... you've got me wizards, I give up... I'll chase your damn planeswalkers again sad.
Btw, art Ral Zarek, pentru cine nu-l stie:
http://i.imgur.com/hfrEP.jpg

Re: Teorie Innistrad

Chiar nu vreau sa sune ca si cum m-as simti superior, dar aceste preziceri mi se par fara noima. Deck-ul lui Nissa este BG in DotP 2012, si totusi ea e mono-green, asa ca nu stiu ce zice culoarea deck-ului despre culorile planeswalkerului. Liliana sigur va fi mono-black. Nu vor fi 5 planeswalkeri si in special nu distribuiti asa.

Apropo, stiti ca 73% din procentele folosite de oameni nu sunt fondate?

PS: Din background-ul de la artwork-ul lui Ral Zarek mi se pare ca va fi present in Innistrad (sau cel putin in block), si desi PARE U/R, nu-i sigur ca va fi.

Last edited by vikirosen (2011-06-20 11:23:27)

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Teorie Innistrad

vikirosen wrote:

Chiar nu vreau sa sune ca si cum m-as simti superior, dar aceste preziceri mi se par fara noima. Deck-ul lui Nissa este BG in DotP 2012, si totusi ea e mono-green, asa ca nu stiu ce zice culoarea deck-ului despre culorile planeswalkerului. Liliana sigur va fi mono-black. Nu vor fi 5 planeswalkeri si in special nu distribuiti asa.

Apropo, stiti ca 73% din procentele folosite de oameni nu sunt fondate?

PS: Din background-ul de la artwork-ul lui Ral Zarek mi se pare ca va fi present in Innistrad (sau cel putin in block), si desi PARE U/R, nu-i sigur ca va fi.

E o teorie, bre, omul îşi asumă singur şi de la bun început posibilitatea de a fi o teorie complet greşită. Dacă-i până acolo, şi ce zici tu sunt simple teorii, sigur va fi doar în momentul în care se face dezvăluire oficială.

Re: Teorie Innistrad

De ce ziceti ca pare U/R, mie mi se pare monoblue artwork-ul, dar nu am deloc experienta in asa ceva.

This is who i am!

Re: Teorie Innistrad

toranaga wrote:

De ce ziceti ca pare U/R, mie mi se pare monoblue artwork-ul, dar nu am deloc experienta in asa ceva.

are dungi rosii pe haine si ce il inconjoara pare un lightning bolt  sau ceva
Jhoira of the ghitu, Izzet guildmage tongue

Re: Teorie Innistrad

Are o masina de fulgere in spate, ala-i U/R toata ziua tongue

Re: Teorie Innistrad

Am inteles. Imi place sa se discute lucruri de genul, sa mai invat si eu ceva big_smile
Am vazut fulgerele, dar ma gandeam ca deh, e ceva de counter....

This is who i am!

Re: Teorie Innistrad

vikirosen wrote:

Nu vor fi 5 planeswalkeri si in special nu distribuiti asa.

Au nevoie de minim 3 PW (1 per set), dar cu siguranta INN va avea 2-3. Pana acum, set-urile initiale dintr-un block au avut cate 3 PW (starting with Alara). Nu zic un numar exact, dar asta a fost strategia lor de marketing si se pare ca le-a mers. Vor continua asa ca sa le creasca vanzarile.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Teorie Innistrad

Dacă ăla e Innistrad din spatele lui, atunci eu speculez că Innistrad e un cartier din Ravnica de după război sau ce s-o fi petrecut acolo în blocul precedent. Mă duc să citesc despre asta pe wiki big_smile

Re: Teorie Innistrad

Dar daca e Ravnica atunci de ce e Jace in coreset si nu in Innistrad?

Nu ca insist asupra unui al treilea Jace, mind you.

Re: Teorie Innistrad

Adevaru-i ca da, seamana mult cu unele parti din ravnica, si el pare a fi un izzet, dupa cum au observat multi:
http://i.imgur.com/udLcq.jpg Invoke the Firemind

Nu ca te poti lua dupa de-astea, doar si Sorin ii de pe ravnica...

Re: Teorie Innistrad

Aaanyway, am si eu o teorie: enchantment-uri si graveyard effects. Enchantment-uri ca sa fie standard de enchantment-uri versus artefacte tongue Graveyard effects pentru ca n-o mai fost de mult, si seturile la care o participat rosewater si garfield o cam avut.

Re: Teorie Innistrad

Trickster wrote:

Aaanyway, am si eu o teorie: enchantment-uri si graveyard effects. Enchantment-uri ca sa fie standard de enchantment-uri versus artefacte tongue Graveyard effects pentru ca n-o mai fost de mult, si seturile la care o participat rosewater si garfield o cam avut.

Lol. Eu de cand te stiu zici de enchantment-uri, si inca nu s-a adeverit. Ziceai de enchantment-uri cand iesea Zendikar. Ziceai de ele cand iesea Scars of Mirrodin. Acum zici iar. Incercarea moarte n-are, nu? Adica, daca tot zici, la un moment dat tot va trebui s aai dreptate!

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Teorie Innistrad

This is the one, I can feel it tongue Ce sa-i faci, is tema din future sight care chiar n-o aparut pana amu si se cam gata cartile de acolo. In plus ii o tema care chiar daca n-are prea mult design space, n-o fost explorata mai deloc. In plus, imi plac aurele tongue Cu zen s-o adeverit btw, totem armor lol

Re: Teorie Innistrad

Pai inseamna ca asta-i setul lui Tarmogoyf big_smile Ca nici el n-a vazut viitorul inca.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Teorie Innistrad

Doar daca de-baneaza si jace si-l baga-n core set tongue

Re: Teorie Innistrad

De ce mah. Ca Tarmo n-o fost niciodata atat de puternic incat sa fie banat.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Teorie Innistrad

TudorGrigoroaia wrote:

- Planeswalkeri multicolori, pe culori inamice:
              -> Kiora Atua UG
              -> Ral Zarek  UR
              -> Ajani Vengeant WR
              -> Garruk       GB (ar fi o situatie speciala cu un Garruk mono G in M12, si unul dual color in INN)
              -> Liliana        WB

Kiora da...o sa apara ea si probabil o sa fie UG
Ral Zarek la fel..numai cand ma uit la el parca imi vine in cap Izzet
Ajani nu prea are treaba Innistrad, sau cel putin nu inteleg ce l'ar aduce aici
Garruk s-ar putea; in comic parea sa fi fost corupt de Liliana si maybe maybe vanatoarea asta s'o prinda o sa'l afecteze si mai mult
Liliana nu cred ca o sa devina ea prea righteouss anytime soon

Trickster wrote:

Doar daca de-baneaza si jace si-l baga-n core set tongue

TROLOLOLOLOL!

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: Teorie Innistrad

singerete wrote:

De ce mah. Ca Tarmo n-o fost niciodata atat de puternic incat sa fie banat.

O ajuns aproape... wizards o recunoscut ca o fost o greseala.