Topic: New Rules Change M14

http://www.gatheringmagic.com/adam-styb … es-coming/

http://pwp.wizards.com/3213642207/Scorecards/Landscape.png

Re: New Rules Change M14

Holy shit this fucks things up on so many levels...

Re: New Rules Change M14

Nu vreau sa fiu ala care zice "pe vremea mea planeswalkerii se omorau intre ei si clona era removal", dar ce p**** se intampla? wizards se cam duc pe p*** cu faza asta si MaRo ia niste decizi total aiurea

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: New Rules Change M14

Asta ii una dintre cele mai bune decizii care le-o facut de o gramada de vreme. La alealalte cu mana burn si combat stack mai aveai ce le reprosa, da' schimbarea asta mi se pare ca are putine dezavantaje si mult prea multe avantaje. Sa blochezi legendara oponentului ca tu ai pus primul pe masa ii stupid si neinteractiv, si la planeswalkeri sa nu poti sa ti-l joci pe ala din mana pana nu-ti moare ala de pe masa ii design prost. This is fun, si macar nu mai castiga ala care o avut bulanul sa puna primul legendara/planeswalker-ul pe masa in mirror.

Re: New Rules Change M14

De acord cu gabi aici. E  o oportunitate buna sa diversifice legendarele si planeswalkerii si sa nu mai castige cel care casteazs primul planeswalkerul. Plus, asta deschide calea la carti precum Faith's featters din nou.


Also, nu e decizia lui MaRo. Ci a unei intregi echipe care au gandit si testat treaba asta.

Last edited by TudorGrigoroaia (2013-05-23 08:33:55)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: New Rules Change M14

Still seems shit to me. Freaca extrem de tare flavourul: "Ok eu joc o Olivia." "Joc SI EU una." Wow..so much for legendary.
Acelasi lucru stupid mi se pare si la PWs. Macar daca uniqueness se baza doar pe nume, unul sa aiba mai multe variante ale lui Jace pe masa ca nu stiu..time travel or alternate universes( god knows they did a set about that). Fac jocul extrem de newbie friendly.
Ok, daca faceau chestia asta de la inceput ca "Legendary" se refera la doar jumate din battlefield era o treaba, dar personal mi se pare ca schimba regulile sa favorizeze Theros => sell shit. Ye ye wizards = companie = vor sa scoata bani, yadda yadda, dar nu cand schimba regulile de baza ale jocului.
Doar imi imaginez ca lumea o sa stea amandoi cu cate un Geist si Armadillo cloaks si fac "races".
Cat despre MaRo, el a sustinut foarte mult modificarea asta. Si avand in vedere ca el e Lead Designer la seturi cine crezi ca are efectiv ultimul cuvant de spus? Ca indirect si designul decide daca regulile se modifica

Also, Barney Stinson just died right about now...

Last edited by Silviu (2013-05-23 09:02:36)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: New Rules Change M14

De acord cu Silviu. Asta e total aiurea flavourwise. Cum explici doua instante de Gideon staring at each other?

Gideon Jura: "Let's kill that planeswalker. Holy shit that's me!! What happened? Oh, damn R & D, now I'm not unique anymore" big_smile big_smile

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: New Rules Change M14

Ok, tot flavor-wise se poate gasi un argument contra. Sa zicem ca avanseaza asa tare tehnologia incat ne putem clona. In momentul cand te intalnesti cu clona ta explodati amandoi? Stiu ca sunt multe discutii dar exista argumente. De asemenea, inainte de kamigawa, regula la legendary era diferita(nu aveai voie sa castezi alta cu acelasi nume) si au schimbat ca sa functioneze mai bine blockul acela, deci regula asta nu era de la inceputuri ci de prin 2005.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: New Rules Change M14

Io cred că de multă vreme nu le mai pasă lor de flavor aşa tare. Bagă ceva aşa superficial acolo cât să avem un setting generic ("this is greek mythology world", "this is Big City world" etc.) şi-n rest o lasă moale cu flavor-ul. Aici cred că nici nu s-o gândit la story, doar la impactul asupra gameplay-ului.

Last edited by Vlad (2013-05-23 10:54:57)

Re: New Rules Change M14

Poate ca la prima vedere faza cu Planeswalkerii si cu Legendarele pare hot fuzz, dar personal mi se pare ca celelalte reguli prezentate mai spre sfarsitul articolului sunt cele care o sa dea locul unor schimbari mai mari. Sideboarding o sa ne faca sa avem dureri de cap. La fel si Land dropurile. Daca m-as insela va rog clarificati in continuare.

Re: New Rules Change M14

sandorgabor86 wrote:

Poate ca la prima vedere faza cu Planeswalkerii si cu Legendarele pare hot fuzz, dar personal mi se pare ca celelalte reguli prezentate mai spre sfarsitul articolului sunt cele care o sa dea locul unor schimbari mai mari. Sideboarding o sa ne faca sa avem dureri de cap. La fel si Land dropurile. Daca m-as insela va rog clarificati in continuare.

Hm..Cum ai inceput destul de recent, sunt curios ce parere ai tu referitor la schimbarea la PWs si Legendary creatures.
La faza cu landuri si sideboarding nu mi se pare cine stie ce:
-la siding a devenit mult mai flexibile regulile... daca ai 75 de carti(60 main + 15 sb), poti dupa primul joc sa bagi oricate vrei din sb, sau daca ai 75 mb, poti scoate 15 dupa meciul 1. o sa fie mai greu sa iei gameloss din cauza asta.
-la landuri s-a simplificat; in mod normal ai voie 1 land pe tura. acum ai un fel de contor pentru nr de landuri jucate. basically, cand vrei sa pui un land se verifica acel contor cu numarul maxim pe care le poti juca in tura aia( in acel moment).

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: New Rules Change M14

Referitor la Planeswalkeri regula ca pot avea amandoi jucatori cate un jace pe masa mi se pare stupida. Cumva eu am inteles ca planeswalkerii sunt un fel de wizards mai mici aliati cu jucatorul. Normal ar fi ca un planeswalker sa fie aliat ori cu unul ori cu altul. Just to get the story right. Deci, daca jucai esper control si celalat punea un jace pe masa amandoi mureau parea normal. Ca raman amandoi si ne mill-uim cate 10 carti pe tura amandoi, seems stupid.
La creaturile legendare pot spune ca li sa facut un downgrade la creatura normala, desii ai voie cu numai o bucata pe masa/ jucator. Asta sa zic ca mai merge.

Referitor la landuri. Sa zicem joc modern, si castez Harrow ce se va intampla?

Re: New Rules Change M14

sandorgabor86 wrote:

Referitor la landuri. Sa zicem joc modern, si castez Harrow ce se va intampla?

Se cam reduce la faptul ca e o diferenta intre "putting" si "playing".(in contextul Magicului)

Last edited by Silviu (2013-05-23 12:06:18)

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: New Rules Change M14

Exact.

305.4. Effects may also allow players to “put” lands onto the battlefield. This isn’t the same as “playing a land” and doesn’t count as a player’s one land played during his or her turn.

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: New Rules Change M14

Am inteles. Inseamna ca am interpretat eu gresit faza cu landurile.

Re: New Rules Change M14

Silviu wrote:

Still seems shit to me. Freaca extrem de tare flavourul: "Ok eu joc o Olivia." "Joc SI EU una." Wow..so much for legendary.

Is multe lucruri care se pot argumenta flavorwise cu chestia asta cand tu esti un summoner intr-o lume mulata pe niste reguli de card game, dar sincer... Magic ii first and foremost un card game, si prioritatile ar trebui sa fie mecanicile, nu flavor-ul. Daca mecanicile de baza se pot imbunatati si flavor-ul se poate corecta... cea mai mare schimbare in directia asta oricum o fost introducerea planeswalkerilor ca si carte (probabil ati auzit si voi atunci urletele a mii de vorthos, da' n-ati stiut ce is tongue).

Also, legendaritatea la planeswalkeri ii tot in functie de subtype, n-o sa poti avea jace beleren si jace architect of thought pe masa simultan, unul la alegere merge in cimitir pentru ca au subtipul jace. Faptul ca si tu si oponentul aveti acelasi legendar... flavor-wise parca tu oricum summonai un simulacru al persoanei respective, nu chiar persoana tongue Asta asa, din putinul lore care nu-l stiu, might be wrong tongue.

In b4 planeswalker clone, btw tongue

Last edited by Trickster (2013-05-23 12:38:50)

Re: New Rules Change M14

Ca si la oricare schimbare, sunt avantaje si dezavantaje. E clar ca in momentul de fata schimbarile sunt pentru gameplay si nu pentru flavour, si sa fim seriosi, mareamajoritate a jucatorilor de magici nu sunt curiosi de flavour...
Ignorand flavor change, ei bine, ca si Gabi si Tudor, consider ca sunt schimbari care vor aduce o mai mare versatilitate in joc. Doar mirror match-urile sunt afectate mai serios (personal agreez ideea asta), in rest nu se schimba nimic. Iar rezumandu-ne la mirror matches, ei bine, era stupid din punct de vedere al flavor-ului sau oricare altul ca sa moara toti, sa beneficieze primul de un avantaj clar in joc...pentru ca a tras primul cartea. Pe de alta parte vor strica unele carti deja create, dar e un mic drawback fata de imbunatatirile aduse...

This is who i am!

Re: New Rules Change M14

toranaga wrote:

Ca si la oricare schimbare, sunt avantaje si dezavantaje. E clar ca in momentul de fata schimbarile sunt pentru gameplay si nu pentru flavour, si sa fim seriosi, mareamajoritate a jucatorilor de magici nu sunt curiosi de flavour...
Ignorand flavor change, ei bine, ca si Gabi si Tudor, consider ca sunt schimbari care vor aduce o mai mare versatilitate in joc. Doar mirror match-urile sunt afectate mai serios (personal agreez ideea asta), in rest nu se schimba nimic. Iar rezumandu-ne la mirror matches, ei bine, era stupid din punct de vedere al flavor-ului sau oricare altul ca sa moara toti, sa beneficieze primul de un avantaj clar in joc...pentru ca a tras primul cartea. Pe de alta parte vor strica unele carti deja create, dar e un mic drawback fata de imbunatatirile aduse...

Hey Ovidiu...tu doar vrei sa ai un Sorin pe masa ca celalalt :-"

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: New Rules Change M14

Silviu wrote:
toranaga wrote:

Ca si la oricare schimbare, sunt avantaje si dezavantaje. E clar ca in momentul de fata schimbarile sunt pentru gameplay si nu pentru flavour, si sa fim seriosi, mareamajoritate a jucatorilor de magici nu sunt curiosi de flavour...
Ignorand flavor change, ei bine, ca si Gabi si Tudor, consider ca sunt schimbari care vor aduce o mai mare versatilitate in joc. Doar mirror match-urile sunt afectate mai serios (personal agreez ideea asta), in rest nu se schimba nimic. Iar rezumandu-ne la mirror matches, ei bine, era stupid din punct de vedere al flavor-ului sau oricare altul ca sa moara toti, sa beneficieze primul de un avantaj clar in joc...pentru ca a tras primul cartea. Pe de alta parte vor strica unele carti deja create, dar e un mic drawback fata de imbunatatirile aduse...

Hey Ovidiu...tu doar vrei sa ai un Sorin pe masa ca celalalt :-"

Strict din punct de vedere al game play-ului, pw, legendary sau orice ar fi, e o carte pe care am dreptul sa o joc si eu si tu. Ok, sunt carti prea puternice ca sa joci mai multe, de aici si regula de a avea doar una pe masa, dar de ce doar primul ar trebui sa beneficieze de cartea respectiva? EU sunt pro in a juca amandoi cartea si sa lasam strategia sa decida care e mai bun dintre noi, nu faptul ca tu ai pus primul pw si ai beneficiat de abilitate, iar eu trebuie sa folosesc mana pentru a pune aceeasi carte doar pentru a scapa de a ta, fara nici un alt beneficiu care in mod normal ar fi trebuit sa vina cu cartea respectiva...La fel si pentru legendary creatures.

This is who i am!

Re: New Rules Change M14

Eu nu inteleg de ce spuneti ca cel care a pus pe masa primul are avantaj. Mor amandoi. Inainte de Champions of Kamigawa, daca intra un legendar pe masa, daca mai exista altul cu acelasi nume, cel nou murea. Acolo sa vezi tu avantajul celui care a pus primul pe masa...

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: New Rules Change M14

..intai m-am secat ca au inventat reguli noi, dar intr-adevar este o schimbare pozitiva pentru gameplay.
nu cred ca e perfecta, dar e o imbunatatire.

...

chiar ma gandeam cum se putea modifica fara sa complici inutil jocul si sa pastrezi un mini-flavor si e greu, chiar f. greu.
o varianta cred ca era sa poata exista pe fiecare parte cate un sub-tip (jace), dar nu cu acelasi nume: adica unul are Jace Beleren si oponentul Jace , Architect of Thought, dar niciunul nu poate adauga pe battlefield inca o carte cu sub-tipul Jace. kinda.

Re: New Rules Change M14

vikirosen wrote:

Eu nu inteleg de ce spuneti ca cel care a pus pe masa primul are avantaj. Mor amandoi. Inainte de Champions of Kamigawa, daca intra un legendar pe masa, daca mai exista altul cu acelasi nume, cel nou murea. Acolo sa vezi tu avantajul celui care a pus primul pe masa...

Daca areti un caz in care e mai rau nu zici nimic. Avatanjul e simplu. Cel care pune primul beneficiaza de pe urma cartii, cel de-al doilea nu... E complicat de vazut avantajul primului jucator?

This is who i am!

Re: New Rules Change M14

Regula cu sideboard e minunata,nu mai sunt batai de cap.
Regula cu PW e decenta si ea. Cartile pw intruchipeaza un personaj supra puternic ca si tine si oponentul tau astfel pe el nu il afecteaza nimic alierea cu mai mult de o persoana. Poate va este amandurora aliat dar nu stie sau nu ii pasa de lupta dintre voi si va ofera arme pentru a va nimici unul pe altul ca el sa iasa mai presus.
Regula ce vizeaza creaturile legendare pare stupida,se creaza un paradox. Se ajunge la "ruric,da-ti un cap in gura". Exceptie este partea cu clonele.aceea pare valida din moment ce clona nu este tocmai persoana reala.
Regula cu land-urile nu afecteaza prea mult jocul,nu sunt deranjat
Schimbarea la indestructible e minunata. Turn// burn ,draga.
Unblockable-> can not be blocked. Un keyword mai putin.

Re: New Rules Change M14

sincer parerea mea e ca faza cu legendarele iz shit.

se va favoriza mai mult cel care castiga zarul si bulanul si mai putin skillul. (mai ales in mirror).

Castig zaru, pun geist. tu pui geist. eu atack tu ataci....sutn inainte pt ca am castigat zaru.
Acum nu mai sutn inainte cu land dropu, o sa fiu inainte si cu viata..

Inaint macar puteam sa iti resetez acest avantaj cu geistu meu. si iti lasam avantaju ca joci primu ceva. (ca doar ai castigat zaru)

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: New Rules Change M14

Scorpse wrote:

sincer parerea mea e ca faza cu legendarele iz shit.

se va favoriza mai mult cel care castiga zarul si bulanul si mai putin skillul. (mai ales in mirror).

Castig zaru, pun geist. tu pui geist. eu atack tu ataci....sutn inainte pt ca am castigat zaru.
Acum nu mai sutn inainte cu land dropu, o sa fiu inainte si cu viata..

Inaint macar puteam sa iti resetez acest avantaj cu geistu meu. si iti lasam avantaju ca joci primu ceva. (ca doar ai castigat zaru)

Stai putin.... eu am inteles ca daca oponentul joaca geist, si eu joc geist imediat dupa el, din cauza noului legend rule, ultimul alege care ramane pe masa.... Nu-i asa? Am citit eu prost?

De exemplu, acuma, mor amandoi. Dupa noile reguli eu am inteles ca moare doar care alegi tu sa moara, si deci cel care a jucat geist-ul nr. 2 are avantajul, pt ca geist nr 1 moare.

Nu? Eu credeam ca clonele interactioneaza cum ai zis tu, si nu legendele reale.

Edit: i can't read, apparently
"Each player may control one copy of the same legendary permanent."

Hmmz....

Last edited by Ionut (2013-05-28 09:48:32)