Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

In momentul in care pui pe stack copia, deci inainte sa se rezolve originalul.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Am si eu o intrebare:

Jucam pe Cockatrice the other day si opponentul avea 4 Artifacte pe masa si o creatura. Eu a creature si nu mai stiu ce. Anyway, el da Dispatch pe creatura mea si avand Metalcraft, creatura trebuia exilata. Ca raspuns eu am dat Reverberate pe Dispatch-ul lui si am zis ca ii exilez si eu lui creatura.
Dansul doar si-a tapat creatura spunand ca eu nu am Metalcraft si deci doar se tapeaza. Eu insa am copiat spell-ul cu tot cu Metalcraft (logic zic eu ca asa ar fi) Insa dansul nu a vrut nicicum sa-si exileze creatura.

Voi ce ziceti? Trebuia exile sau doar tap?

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Eu as zice ca doar tap. In momentul in care ai copiat spellul, tu controlezi copia, si copia zice ca daca tu (adica cine controleaza spellul) ai 3 artefacte pe masa, atunci se exileaza. Metalcraftul se verifica la rezolvare, nu la cast.

Last edited by fistyke (2011-10-28 07:22:13)

http://pwp.wizards.com/8213665292/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

se verfica metalcraftu cand se rezolva spelul. se pare ca avea dreptate oponentul tau

http://forums.mtgsalvation.com/showthread.php?t=292390

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

La Dispatch metalcraft se verifica la rezolvarea vrajii.
Tu ai copiat un dispatch. Ce face el in continuare e diferit.


La stoic rebuttal, metalcraftul se considera atunci cand castezi vraja, cand se determina costurile.

Diferenta este ca, in raspuns la un Dispatch, poti da un removal de artifact ca acel player sa piarda metalcraft, insa la stoic nu ai cum sa raspunzi.

Diverse thoughts. MTG and anything that crosses my mind. http://blog.scorpse.com
DCI MTG Level 2 Judge

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

da. bun exemplu cu stoicu smile
acolo metalcraftu "participa" la costul spelului.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Am inteles. Multumesc mult de raspuns. Now I can rest in peace.

Intradevar bun exemplu cu Stoic Rebuttal   Really makes it that much clearer.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

1.Daca am deja Essence of the Wild pe masa si scot Vampire Nighthawk, el vampiros are sa devina un 6/6 vampire shaman avatar cu flying deathtouch si lifelink?

2. Pride of Lions, abilitatea lui practic are loc ca si cum ar avea trample sau cum exact. Sau doar mie mi se pare ambigua exprimarea de pe carte? Adica ataci cu el ... cineva ma blocheza fie daca moare fie daca nu ... da 4 damage direct in player?

3. Adversarul are un Thraben Militia pe masa si eu joc un moonmist ... cum cartea zice transform all humans, practic nu ma intereseaza ca e deja pe partea cealalta ... din cauza la moonmist se transforma in thraben Sentry sau?

Thanks.

Last edited by dunkelgraf (2011-11-24 09:01:09)

http://pwp.wizards.com/6300245743/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

dunkelgraf wrote:

1.Daca am deja Essence of the Wild pe masa si scot Vampire Nighthawk, el vampiros are sa devina un 6/6 vampire shaman avatar cu flying deathtouch si lifelink?

2. Pride of Lions, abilitatea lui practic are loc ca si cum ar avea trample sau cum exact. Sau doar mie mi se pare ambigua exprimarea de pe carte? Adica ataci cu el ... cineva ma blocheza fie daca moare fie daca nu ... da 4 damage direct in player?

3. Adversarul are un Thraben Militia pe masa si eu joc un moonmist ... cum cartea zice transform all humans, practic nu ma intereseaza ca e deja pe partea cealalta ... din cauza la moonmist se transforma in thraben Sentry

Thanks.

1 - toate creaturile intră ca și copie EXACTĂ a lui Essence of the Wild, deci își pierd orice alte abilități. DEVIN Essence of the Wild.

2 - nu e trample, ci pur și simplu dacă te blochează cu ceva tu poți da cei 4 damage ”peste gard”. Dezavantajul este că Pride of Lions nu va mai da nici un punct de damage în creatura ce o blochează.

3 - nu-s sigur. Teoretic da, poate ne explică altcineva mai bine.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

la punctul 3 am avut deja polemica asta toti trei la un fnm - zita tu si je - dar ti.am zis mergand pe regula cartea are tot timpul dreptate ... ci nenea ala fiind human it must change ... it just must ... tongue

http://pwp.wizards.com/6300245743/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Din cate tin io minte Thraben Militia nu are abilitate de transform, numai Thraben Sentry ....

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

punctul 1 si 2 ti-a raspuns Rares foarte frumos si corect, iar la 3 vad ca stii deja raspunsul. Ca si in cazul Delver of Secrets si Thraben Sentry/Militia dupa ce se transforma mentine subtypul de "human" deci se va transforma de la moonmist indiferent cu care fata vizibila se afla pe masa.

iar la ce a zis Nimic... a se transforma nu este o abilitate, ci o caracteristica a cartii fizice cu 2 fete...sa zic asa... abilitatile pe carti care se triggeruiesc intr-un caz anume, ne da o posibilitate mai "usoara" de a transforma cartile, dar la fel de bine putea sa existe o carte care sa nu poti sa tranformi (carte cu 2 fete cu nici o abilitate), care s-ar trasforma doar cu ajutorul altor carti (cum este si moonmist)

Last edited by Spoook (2011-11-24 09:33:27)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Spoook wrote:

punctul 1 si 2 ti-a raspuns Rares foarte frumos si corect, iar la 3 vad ca stii deja raspunsul. Ca si in cazul Delver of Secrets si Thraben Sentry/Militia dupa ce se transforma mentine subtypul de "human" deci se va transforma de la moonmist indiferent cu care fata vizibila se afla pe masa.

yes ... i win 4 ever ...

http://pwp.wizards.com/6300245743/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Ce ciudata regula. Nu ii vad sensu de exemplu in cazul unui Ludevic's Test Subject ( adica ce se intampla cu monstru ala, se transforma inapoi in ou? lol ). Da' avand in vedere alte aberatii pe care le-am avut inainte de genu combat on the stack ( in care o creatura dadea damage dupa ce murea .... ) probabil nu ar trebui sa ma mire.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

bestia lui ludevic nu e niciodata Human, deci Moonmist nu il afecteaza oricum.

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Si ce legatura are asta cu faptu ca transform ii o caracteristica a cartii fizice si nu o abilitate si ca 

Spoook wrote:

... la fel de bine putea sa existe o carte care sa nu poti sa tranformi (carte cu 2 fete cu nici o abilitate), care s-ar trasforma doar cu ajutorul altor carti

? Probabil ca nu am fost destul de clar in post-u ala a meu.

Last edited by Nimic (2011-11-24 16:31:16)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Nimic wrote:

Si ce legatura are asta cu faptu ca transform ii o caracteristica a cartii fizice si nu o abilitate si ca 

Spoook wrote:

... la fel de bine putea sa existe o carte care sa nu poti sa tranformi (carte cu 2 fete cu nici o abilitate), care s-ar trasforma doar cu ajutorul altor carti

? Probabil ca nu am fost destul de clar in post-u ala a meu.


dude smile cand transformi o carte cu moonmist o transformi nu pentru ca are scris "transform if blabla" pe ea, ci o transformi pentru ca moonmist o transforma. evident, cu conditia sa fie la subtype human. eu zic ca a fost foarte clar spook

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Hm hai sa fiu mai clar. Ce mi se pare ciudat mie ii ca exista anumite carti (gen Ludevic's Test Subject, Delver of Secrets, Cloistered Youth) care nu par sa fi fost concepute cu posibilitatea de a fi intoarse inapoi si totusi pot fi intoarse cu cartea asta (da' stiu ca Ludevic's nu pt ca nu ii human .... nu despre asta ii vorba). Mi se pare o chestie complet mecanica care nu prea are sens din punct de vedere al flavour-ului (un alt exemplu de asa ceva ar fi o creatura tip wurm echipata cu swiftfoot boots).

Am fost destul de clar acuma? smile

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

intr-adevar.. conceptual si flavor like nu sunt menite sa se intoarca inapoi dar din punctul de vedere al posibilitatii si a regulamentului acest lucru este posibil.....its magic tongue

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Nimic wrote:

Hm hai sa fiu mai clar. Ce mi se pare ciudat mie ii ca exista anumite carti (gen Ludevic's Test Subject, Delver of Secrets, Cloistered Youth) care nu par sa fi fost concepute cu posibilitatea de a fi intoarse inapoi si totusi pot fi intoarse cu cartea asta (da' stiu ca Ludevic's nu pt ca nu ii human .... nu despre asta ii vorba). Mi se pare o chestie complet mecanica care nu prea are sens din punct de vedere al flavour-ului (un alt exemplu de asa ceva ar fi o creatura tip wurm echipata cu swiftfoot boots).

Am fost destul de clar acuma? smile

Pai nici Cloisterd Youth nu se transforma ... m.am tot uitat peste carti si doar astea trei: Delver of Sectrets, Civilized Scholar, Thraben Sentry sufera de the unwanted reverse ... prin moonmist ... nu stiu daca e facuta intentionat de vrajitori ... dar cel putin mie imi place ideea ... si cred ca au vrut sa dea un pic de edge deck.urilor de varcolaci ... gen ... hmmm 4 aberatii de insecte ... not anwymore come to papa ...

http://pwp.wizards.com/6300245743/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Spoook wrote:

intr-adevar.. conceptual si flavor like nu sunt menite sa se intoarca inapoi dar din punctul de vedere al posibilitatii si a regulamentului acest lucru este posibil.....its magic tongue

In sfarsit o inteles cineva ce am vrut sa zic. Oh happy day big_smile

And now for something completely different ... dunkelgraf tu ai obiceiu de a te uita la fotbal american? tongue Din cauza pozei de la avatar intreb.

Last edited by Nimic (2011-11-25 09:24:11)

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Sa zicem ca am o creatura pe masa, sa zicem un Vorinclex, Voice of Hunger, cu un divinity counter pe ea, si That which was taken. Si cineva, sa zicem Flo de exemplu, dar oricine, joaca un Austere Command, ca sa distruga artefacte si creaturi cu converted manna cost peste 3. Intrebarea e: supravietuieste Vorincelul meu? Sunt unii care zic ca nu.

Eu zic da, pt. ca e acceasi chestie ca si cum Flo, ar fi dat Akroma's Vengeance, cu un Wurmcoil Engine pe masa, si tokenii ar ramane dupa distrugere.

Ce ziceti?

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

Da, creatura ramane pe battlefield. In momentul cand adversarul a dat mass removalul creatura ta deja avea un divinity counter pe ea. Indiferent daca artefactul legendar este distrus, atata timp cand vorniclex are divinity counter pe el, nu poate fi distrus. In schimb poate fi exilat, intors in mana sau scos counter. (desi ma indoiesc ca exista carti care sa scoata divinity counter )

Analogia cu Wurmcoil Engine este cel putin ciudata. E mult mai buna o analogie cu Angelic Overseer pe masa alaturi de Doomed Traveler (iar adversarul foloseste Wrath of God), de exemplu ?

Un contra exemplu ar fi sa zicem : Phylactery Lich ce si-a pus counter-ul pe un Basilisk Collar, iar adversarul foloseste Austere Command pentru a distruge artefactele. Aici Phylactery Lich e dependent de rezistenta artefactului pe care si-a pus counterul, pe cand in cazul prezentat de tine, cele doua carti devin independente una de cealalta .

Last edited by TudorGrigoroaia (2011-11-29 20:34:46)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

interesant cum Tudor a dat un exemplu bun, si totusi raspuns gresit.

Creatura ta va muri si uite de ce:
se alege "destroy all artefacts" dupa care "destroy creature with cmc 4+"...in aceasta ordine... foarte important

si se va intampla exact aceeasi lucru ca si in exemplu dat de Tudor cu Phylactery Lich

prima data se distruge artefactul dupa care va fi distrus si creatura incat creatura este indestructibil multimita efectului creat de That which was taken si cum ala nu mai este pe masa, creatura ta se distruge.

Daca ar fi ceva de gen Planar Cleansing atunci creatura ta ar supravietui incat distrugerea se intampla simultan, si in acel moment artefactul inca este pe masa.

Deci...raspunsul este NU... nu va supravietui tongue

Re: diverse intrebari (ca sa nu fac 20 de topic-uri)

^ this

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png