Topic: Big big changes to extended

http://www.wizards.com/magic/magazine/a … eature/95b

Deci... wow. Holy wow, complet neasteptat...

Ceva informatii suplimentare: http://www.wizards.com/Magic/Magazine/A … ly/twtw/95


Oricum, bine ca am apucat sa joc si eu de vreo doua ori Hypergenesis-ul lol Si sper ca macar amu n-o sa se mai teama lumea de la noi sa joace extended tongue

Last edited by Trickster (2010-06-18 06:07:39)

Re: Big big changes to extended

Ce cacat!

This is who i am!

Re: Big big changes to extended

Holly molly yikes

Bine ca mi-am facut deck-ul de MonoR si acu s-o dus pe pluta. Adica ma rog, e bun in Vintage/Legacy.
Si da, o facut mai accesibil extended-ul pentru incepatori sau jucatorii de 2-3 ani.

Magic: The Gathering Tournament Rules Change: Extended
On July 1, 2010, the following sets will leave the Extended format: Ninth Edition, Mirrodin, Darksteel, Fifth Dawn, Champions of Kamigawa, Betrayers of Kamigawa, Saviors of Kamigawa, Ravnica: City of Guilds, Guildpact, Dissension, and Coldsnap.

At that time, the following sets will be legal in the Extended format: Time Spiral, Planar Chaos, Future Sight, Tenth Edition, Lorwyn, Morningtide, Shadowmoor, Eventide, Shards of Alara, Conflux, Alara Reborn, Magic 2010, Zendikar, Worldwake, and Rise of the Eldrazi.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: Big big changes to extended

Bine că nu mi-am luat în ultima lună Cloudstone Curio și Glimpse of Nature. This makes me very very mad. Pot să le folosesc de coaster la pahar acuma.

Re: Big big changes to extended

Eu zic sa schimbam si noi si sa jucam legacy de acum lol big_smile

Last edited by toranaga (2010-06-18 07:16:24)

This is who i am!

Re: Big big changes to extended

Interesant...

Oare ce înseamnă asta pentru formatul acela etern ce se zvonea acu vreo lună? Parcă îl face mai plauzibil... diferența dintre extended și legacy va fi huge acum...

Re: Big big changes to extended

Și interesant va fi cum vor oscila acum prețurile, și cum anumite cărți vor reveni în spotlight smile

Precum Great Sable Stag va fi f puternic dacă Feries vor fi decente în noul Extended smile

Re: Big big changes to extended

Mda, toti care joaca extended o sa treaca pe extended plus, si toti care vor sa-si joace deck-urile de lorwyn/alara ca li-i dor de ele o sa joace Extended 2.0 roll Ovi vine cu b/w mimic, laura cu elfi, mihai cu cryptic-uri, sergiu cu lark, etc. etc. etc. tongue Toata lumea-i happy, nu? tongue

Anyway, eu cred ca fac asta numa din cauza ca nu pot tine sub control extended-ul actual lol

Anyway, stag ca si stag (nu-l prea vad ca si solutie impotriva faieries oricum, mai degraba good old volcanic fallout), dar o sa creasca in pret dualele de lorwyn, bitterblossom, cryptic, thoughtsieze, mutavault, reflecting pool. Si nimeni dintre noi nu se va mai stresa vreodata ca n-are shock land-uri de ravnica tongue.

Re: Big big changes to extended

mda.. daca nu apare extended+ .... it's gonna suck

Victor nu a vazut inca stirea asta ? big_smile

Re: Big big changes to extended

Am vazut stirea azi dimineata si inca nu stiu cum sa o iau. Pe de o parte sunt tentat sa zic ca e de bine, ca va fi Extended-ul mai accesibil pentru cei noi, insa pe de alta parte imi displace...ajungem sa zicem ca jucam legacy ca sa putem juca cartile ce le avem...anywaaaay 'om trai si 'om vedea tongue
Mi se pare absurd faptul ca Hyepergenesis a fost banned, ca presupun ca se datoreaza eldrazilor dar in ciuda lor nu e un deck foarte jucat....

Re: Big big changes to extended

L-o banat ca intr-un format cu block-urile de la time spiral incoace cartea ar fi fost cu adevarat broken (mai ales in lipsa Chalice of the Void)... la fel si cu sword of the meek. Oricum, nu conteaza asa de mult daca o sa lanseze la timp noul format etern...

Re: Big big changes to extended

Da daca il lanseaza la timp...dar totusi nu inteleg ce rost au toate schimbarile astea majore, ca dupa mine era bine cum era pana acum...si daca ei ar zice ca fac asta ca sa fie mai atractiv pentru cei noi....com'on they are not retarded...da-i un search pe google si afli ce e si ce nu e in extended sau in standard sau ce stiu eu....dar Wizards are the masters.....daca ei vor...ei fac...noi daca vrem sa jucam tre sa ne modelam dupa ce zic ei.

Re: Big big changes to extended

Yup, asa-i... degeaba protestam ca dupa 2 ani o sa aflam ca ni-i mai bine asa tongue Magic creste, deci nu cred ca fac numa decizii proaste... Oricum, pana amu formatele eterne erau o varza inaccesibila si extended-ul stagnant si marcat de cateva carti overpowered (ca si standard de altfel tongue). Om vedea...

Re: Big big changes to extended

mihai wrote:

mda.. daca nu apare extended+ .... it's gonna suck

Victor nu a vazut inca stirea asta ? big_smile

Victor s-a trezit la ora 4 PM astazi, si nimic nu putea fi stire mai proasta ca sa-i strice ziua. sad

Si eu care vroiam sa vin cu Affinity la urmatorul Extended... Eu personal cred ca farmecul Extended-ului era tocmai ca aveai un cardpool urias, dar daca e sa analizez situatia si sa-mi pun sentimentele deoparte, cred ca deck-urile de combo care-ti castiga in tura a 2-a sunt de domeniul Legacy-ului, nu al Extended-ului. Adevarul e ca ceea ce a fost Extended inainte de aceasta miscare a fost cred ca perioada cu tempo cel mai rapid din istoria MtG-ului. Inainte de asta, in Onslaught block sau in Odyssey block, totul era mai lent, si acum, incepand cu Zendikar block, parca iar se incetineste treaba. Mie personal nu mi-a placut acest mediu, in ciuda faptului ca erau o gramada de carti faine care nu sau jucat tocmai pentru ca au intrat deck-urile cu tempo infernal; sau poate tocmai de aceea nu mi-a placut.

Faptul ca este o miscare pentru jucatorii noi nu mi se pare atat de plauzibil. Extended tocmai ar trebui sa fie pentru cei vechi. Dar, in acelasi timp trebuie sa intelegem ca ei mereu vorbesc de meta-game-ul profesional. Imi dau seama ca in acele conditii, se schimba mult Extended-ul si devine mai apropiat de jucatorii noi. Acum, un jucator nou care e competitiv in Standard, are toate sansele sa devina competitiv si in Extended, si cred ca ei asta vor. Acesta este motivul si listei de banned cards. Combo-urile infinite si castigul e tura 3 cu Hypergenesis, nu sunt pentru Extended.

Deci dupa cum vedeti, parerea mea este ca e o miscare buna, din punct de vedere obiectiv, dar totusi imi displace sentimental. Singura mea consolare este o speranta. Dupa cum zicea si Sebi, cred ca aceasta modificare este o prevestire a venirii formatului Overextended, care intr-adevar ar schimba mult lucrurile. Eu astept cu mare rabdare acest lucru.

Pana atunci, daca e problema cu ce se va juca la noi si ca ne e dor de Extended-ul care tocmai a iesit, putem sa facem ca si cei din Richmond. Pe DeckConstruct spunea Alex ca au organizat in Richmond primul tournament Overextended, care a fost trecut in DCI Reporter ca si "Casual Constructed". Au folosit banned list-ul din vechiul Extended, si carti din setul Mercadian Masques incoace, asa cum se zvoneste ca va fi Overextended-ul. La fel de bine ne putem intelege si noi, sa jucam fie un Overextended, fie un Extended vechi, dupa placul nostru. Avem deja o retea de informare bine pusa la punct (Site, Forum, Facebook), asa ca nu cred ca ar fi o problema. Parerea mea este, se pot scoate prostiile din lista de voturi pentru Fun Week (Crap Draft, Standard, Multiplayer Free-For-All), care oricum nu se voteaza, si sa mentinem doar alegerile misto (EDH, 2HG, Archenemy, Extended, Old Extended, Overextended).

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: Big big changes to extended

vikirosen wrote:

Parerea mea este, se pot scoate prostiile din lista de voturi pentru Fun Week (Crap Draft, Standard, Multiplayer Free-For-All), care oricum nu se voteaza, si sa mentinem doar alegerile misto (EDH, 2HG, Archenemy, Extended, Old Extended, Overextended).

Sunt d'acord pe jumatate cu ce zici tu aici. Standard-ul, Block-ul chiar si Extended-ul, eu nu le consider formate FUN. Ele sunt formate competitive si nu cred ca se preteaza pentru un FUN-Week.

In schimb Archenemy, Planechase (asta oricum se poate combina cu mai multe formate), EDH, Emperor, 2HG, astea le consider formate distractive.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png