Topic: Grand Prix Salt Lake City Top 8 Decks

Poftim exemplu de metagame "sanatos"
https://www.wizards.com/Magic/Magazine/ … me#t8decks

5 Delveri, 2 Wolfrun, 1 Human deck.

Ce mizerie... parca se repeta iarasi toata povestea cu jace.... God dammit Wizards....

Re: Grand Prix Salt Lake City Top 8 Decks

Ionut wrote:

Poftim exemplu de metagame "sanatos"
https://www.wizards.com/Magic/Magazine/ … me#t8decks

5 Delveri, 2 Wolfrun, 1 Human deck.

Ce mizerie... parca se repeta iarasi toata povestea cu jace.... God dammit Wizards....

Nu cred că-i cazul. Foarte probabil o să înceapă să câștige teren iarăși UB-ul (are acces la spot removal, ratchet, BSZ și nu în ultimul rând Curse of Death's Hold). Oricum cărțile alea erau jucate deja și Delver+Lingering au fost jucate la greu de când a apărut ultima. La Pro-Tour DKA au fost cam aceleași deckuri în Top8. Delver e un deck solid, dar nu-i la fel de stupid ca și Caw-Blade.

Re: Grand Prix Salt Lake City Top 8 Decks

Culmea e ca Lingering souls apare doar in unul din deck-uri ( Tom Martell, Spirit Delver) restul jucand varianta clasica de Delver, cea cu Runechanter's Pike.

Ce imi place la acest metagame este faptul ca piesele unui deck sunt mai accesibile tuturor, cu cateva exceptii ( Snapcaster Mage, Geist of Saint Traft) decat erau cele din Caw-Blade - anul trecut in iunie valoarea deck-ului ajunsese la 800 $, numai 4 Jace, The Mind Sculptor fiind 420$)

Oricum, daca va uitati cu atentie la ce metagame a fost la Salt Lake City, veti vedea ca e foarte variat (de la R/G aggro, la R/G ramp, W/B tokens, Esper Control, U/B Control, nu stiu cate tipuri de delver decks, U/W Humans etc)
Sincer, situatia e mult mai buna decat anul trecut, desi trebuie sa recunosc, Caw-Blade cu toate ca era un deck exagerat de bun, era foarte distractiv de jucat - simteai cu adevarat ca detii puterea la masa - din pacate nu era prea placut sa fii de partea cealalta a mesei)

Last edited by TudorGrigoroaia (2012-04-02 10:21:10)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: Grand Prix Salt Lake City Top 8 Decks

Delver Rulez!!!:D:D:D
What did I say smile))) tongue

Re: Grand Prix Salt Lake City Top 8 Decks

TudorGrigoroaia wrote:

Caw-Blade cu toate ca era un deck exagerat de bun, era foarte distractiv de jucat - simteai cu adevarat ca detii puterea la masa - din pacate nu era prea placut sa fii de partea cealalta a mesei)

Atâta că și-o lua de la mono-red-burn cam în 70% din cazuri. Din păcate mono-red era oribil plasat vs cam tot altceva era atunci în vogă. Adică Valakut.

Re: Grand Prix Salt Lake City Top 8 Decks

benczi wrote:

Delver Rulez!!!:D:D:D
What did I say smile))) tongue

The metagame prophet has spoken!

Nu da serios, ai cam palit cartile jucabile prea des... stii ceva ce noi nu stim?:D

Re: Grand Prix Salt Lake City Top 8 Decks

Nu e ca Benczi le stie pe toate, ci mai degraba ca le incearca pe toate. Daca chiar ar fi prevestit bine, nu ar fi dat 2 din cei 4 Consecrated Sphinx cand inca erau 5$ ci ar fi asteptat pana ar fi ajuns 16$.
Unele carti chiar au potential mare, trebuie doar observat din timp si astfel poti face si o mini afacere din magic. (ex. Spellskite (de la 2$ la 10$ in 2 saptamani), Elesh Norn, Grand Cenobite (de la 4$ la 30$ in aproximativ un an) , Serra Ascendant (de la 1$ la 6$ in cateva saptamani, iar acum e 4$) , Kitchen Finks ( de 2$ la 9$ in prezent), Gravecrawler (de la 5 la 10$ in cateva saptamani) , aproape orice dual land (Seachrome de la 4$ la 20$ intr-un an) , Hero of Bladehold (de la 6$ la 16$ in jumatate de an) , Hero of Oxid Ridge (de la 6$ la 12$ in cateva luni) ,  Sword of War and Peace (de la 20$ la 50$ in jumatate de an) , Phyrexian Obliterator (de la 12$ la 30$ in cateva saptamani) ,  Angelic Destiny (de la 3$ la 20$ in 2 luni) , Phantasmal Image (de la 4$ la 16$ in 3 luni) , Phyrexian Metamorph (de la 2$ la 8$ in prezent ) Toate cartile astea au avut candva pretul cel putin la jumatate din cat au acuma sau cat au avut in perioada de varf)

Si desigur ca mai sunt destule carti care "dorm".
Banuiesc in categoria asta: Hellrider, Falkenrath Aristocrat, Dungeon GeistsMayor of Avabruck, Vault of the Archangel, Havengul Lich, Increasing Savagery .
Ramane de vazut la cate am dreptate.
In trecut am banuit cateva (Spellskite, Consecrated Sphinx, Elesh Norn si Serra Ascendant). Sper sa am dreptate si acum in privinta catorva.

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png