Topic: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

http://2.bp.blogspot.com/-WRsSa8SMoTs/UAHEmiqpCoI/AAAAAAAAP4Y/X6N3dynzV40/s400/Ravnica+Guilds+art.jpg
Data: 06 octombrie 2012
Ora: 10:30
Locație: Cafe Enigma, Str. Iuliu Maniu nr. 12
Format: Booster Draft (3 boostere RtR incluse în taxa de participare)
Runde: în funcție de nr de participanţi
Premii: în funcție de nr de participanţi (2 boostere/jucător prize pool) + promo cards + extra-premii surpriză

Locul 1: 15 boostere
Locul 2: 10 boostere
Locul 3: 6 boostere
Locul 4: 5 boostere
Locul 5: 3 boostere
Locul 6: 3 boostere
Locul 7: 2 boostere
Locul 8: 2 boostere
Locul 9: 1 booster
Locul 10: 1 booster

ATENȚIE: premiile sunt calculate la numărul de 24 participanți. Dacă vor veni mai puțini sau mai mulți, premiile se vor modifica proporțional!

Taxa de participare: 70 lei

Inscrieri: http://deckbox.org/communities/gameflux/events/930

Promo card:
http://media.wizards.com/images/magic/daily/arcana/1057_ljcp3xren3_launch_1.jpg
Deadbridge Goliath 2GG
Scavenge 4GG
5/5

Last edited by Rarres (2012-10-04 05:41:02)

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Promo cardul se stie:
Deadbridge Goliath 2GG
Scavenge 4GG
5/5

Pentru cei care nu stiu ca am vazut ca s-a pus intrebarea, prize pool 2 boostere/persoana inseamna ca pentru fiecare participant se vor adauga la totalul de boostere cate 2 boostere. De exemplu, daca vor fi 16 participanti, vom avea un prize pool de 32 boostere. Daca vin 17 participanti, prize pool-ul se mareste la 34 boostere.
Cum se impart premiile:
- verificati grila de premiere.
La majoritatea evenimentelor vor fi premiati cu cel putin 1 booster jumatatea de sus a clasamentului.(la 8 participanti primii 4, la 16 participanti primii 8 etc)

Last edited by TudorGrigoroaia (2012-09-09 20:25:12)

http://pwp.wizards.com/3213663536/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

TudorGrigoroaia wrote:

Promo cardul se stie:
Deadbridge Goliath 2GG
Scavenge 4GG
5/5

Da, bine, lasă că ești tu dăștept! mad

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Ei eu sunt inscris.

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Doar un singur loc rămas liber pentru tombolă! Achitați pachetul pre+re până inclusiv sâmbătă, 22 septembrie, și puteți câștiga un set de zaruri! Săriți cât dureazăăăăăăăăăăăăă!!!

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Meh. Count me in smile. Trimit pe cineva in locul meu la Re though.

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Zgarbas wrote:

Meh. Count me in smile. Trimit pe cineva in locul meu la Re though.

Ok, dar va trebui să mai trimiți în cont încă 50 lei sau să-mi dai mie azi sau mâine banii. Cum vrei tu.

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Ti-i virez azi

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Locurile la ”tombolă” s-au ocupat. Extragerea câștigătorului se va face la pre-release.

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

http://draft.bestiaire.org/ asa nasol e in return to ravnica, cel putin pentru mine tongue

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Dragi tovarăși și pretini,

fiindcă pentru Pre-Release nu am apucat să ne pregătim așa de bine cu premii ”extra” pentru participanți, vă anunțăm că vom încerca să ne revanșem față de voi cu extra-extra-premii surpriză pentru Launch Party-ul de sâmbăta asta.

Vom avea boostere în plus, vom avea cărți promo, vom avea o serie de accesorii și vom avea și alte premii de natură misterioasă. UUUUUUUUUUUUUUU!

Așa că vă așteptăm la eveniment în număr cât mai mare ca să ne bucurăm împreună de acest set!

Nu se va juca de data aceasta pe pod-uri și nu există limită de participanți (însă vom încerca să echilbrăm mesele de draft cât mai bine posibil în momentul draftului).

Se vor completa check-listuri și se vor da deck-checks, deci să vă aduceți pix-uri și să fiți atenți când le completați.

O singură rugăminte am pentru toți participanții: să vă familiarizați cu cărțile din set ca să nu fie nevoie să le citiți când deschideți boosterele. Nu o să fie timp să le citiți atunci și o să aveți de suferit pentru simplu fapt că în momentul în care evaluezi un booster trebuie să te concentrezi asupra unei alegeri, nu să citești cărțile.

Până data viitoare, mă înclin!

Rareșul

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Ma ,Rarese, nu mai bine facem un pod de incepatori-medii si unul de avansati? Ce fel de planuri ai?



http://pwp.wizards.com/4213628621/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

tonisnakes wrote:

Ma ,Rarese, nu mai bine facem un pod de incepatori-medii si unul de avansati? Ce fel de planuri ai?

Nu se vor face pod-uri preferențiale, mai ales că e vorba de un Launch Party. Așa se învață Magic, jucând cu alții mai buni ca tine. Tu asigură-te că știi cărțile din set și la masa de draft mergi pe strategii simple. You'll be fine.

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

bring it on!

http://pwp.wizards.com/5107146130/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Dragilor,

vă anunț că ne-au ajuns cărțile promo pt acest event, deci fiecare dintre participanți va primi un Deadbridge Goliath promo foil (vedeți postarea inițială pentru artworkul alternativ). Avem pe rol pentru acest eveniment și 4 bucăți Evolving Wilds FNM promo-foil, 2 dintre care pot ajunge la oricare dintre voi (2 buc fiind rezervate pt locurile 1 și 2), precum și 4 bucăți Lingering Souls FNM promo-foil.

Și astea sunt doar O PARTE din premiile extra pe care le avem pregătite pentru voi.

Mu-ha-ha.

R.

Last edited by Rarres (2012-10-03 12:40:50)

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

In cazul in care cineva nu poate sa participe la release/lunch party si are nevoie de cineva sa joace in locul lui/ei...
sau ar dori sa aiba mai multe carti din acest set
eu ma ofer sa ma duc in locul lor/alaturi de ei. Normal promo cardul, cartile draftate si orice posibil castig ii raman lui/ei.

Daca cineva este interesat, va rog sa postati aici sau sa ma contactati.

Multumesc

LE. O sa joc in locul Ioanei.. ii multumesc pt ocazia oferita

Last edited by Spoook (2012-10-03 18:48:49)

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Am actualizat grila de premiere conform numărului actual de participanți. Mai menționez că se vor completa checklist-uri (în consecință, să aveți obiecte de scris la voi) și că se vor juca 5 sau 6 runde, fără Top 8 eliminatoriu.

Launch Party nu va beneficia de regula de continuous deckbuilding, deci va trebui să aveți grijă la sideboarding și la înregistrarea deck-ului pentru că se vor da deck-checks și riscați sancțiuni în cazul în care lucrurile nu vor fi în regulă. O să vă mai explic încă o dată cum stă treaba la începutul evenimentului.

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Rarres wrote:
tonisnakes wrote:

Ma ,Rarese, nu mai bine facem un pod de incepatori-medii si unul de avansati? Ce fel de planuri ai?

Nu se vor face pod-uri preferențiale, mai ales că e vorba de un Launch Party. Așa se învață Magic, jucând cu alții mai buni ca tine. Tu asigură-te că știi cărțile din set și la masa de draft mergi pe strategii simple. You'll be fine.

Mdaa... partea cu stiutul cartilor e mai grea ca abia de am timp sa invat ce am la scoala, daramite, cartile. Dar le-am citit aproape pe toate si la majoritatea imi amintesc textul cand le vad.


http://pwp.wizards.com/4213628621/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Just my 2c here, dar mie mi s-a parut prea putin timp disponibil pt deckbuilding (atat la Release cat si la Pre). Completatul de checklisturi ia ceva, iar cum draftul in sine nu merge niciodata perfectly smooth (cand e multa lume dintre care nu toti suntem pro), timpul efectiv care ramane pt. deckbuilding mie mi s-a parut prea mic.

Inteleg motivele pt care exista un timp limita, dar atata vreme cat suntem dispusi sa asteptam de fiecare data cate o ora in plus pt inceperea evenimentului, nu mi se pare deloc nerezonabil sa fie lasat niste timp in plus macat atunci cand sunt de completat checklisturi. Si prin timp in plus nu ma refer la "hai ba ca sta toata lumea dupa tine si ai intarziat deja cu X minute".

signature

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Daca este sa ne luam dupa documentele oficiale Wizards (DCI) timpul recomandat la Sealed este de 20 minute deck registration si 30 minute pentru deck construction, deci un total de 50 minute.

La Booster Draft se recomanda 30 minute pentru deck registration + deck construction.

Ma indoiesc ca organizatorii sunt atat de stricti si sunt convins ca ati avut cel putin 60 minute la Sealed si 40-50 la draft.

Legat de partea cu intarziatii, aici ai totala dreptate, si acest lucru ar trebui "pedepsit" prin pierderea primei runde de catre intarziat.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Tot legat de timp, procedura pentru Tardiness zice asa:

Definition
A player fails to comply with announced time limits.

Examples
A. A player arrives to her seat 5 minutes after the round begins.
B. A player hands in his decklist after the time designated by the judge or organizer.
C. A player loses his or her deck and must find replacement cards after the round has begun.
D. A player sits at an incorrect table and plays the wrong opponent.

Philosophy
Players are responsible for being on time and in the correct seat for their matches, and for completing registrations in
a timely manner.

Penalty
Game Loss

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Prima data as dori sa multumesc lui Dumnezeu ca ma ajutat sa particip la acest release, dupa care pe toti incat m-am simtit bine, indeosebi pe Ioana pt generozitate ei.

Mi se pare ca timpul alocat a fost potrivit si chiar apreciez efortul din partea organizatorilor pt a ne obisnui cu un pas mai alert de a drafta (si vb aici de faptul ca era lumea care a masurat timpul in timpul draftului la fiecare carte) si a face deckurile. Faptul ca suntem nevoiti sa asteptam pana cand incepem este din vina noastra, celor care intarziem, sau am uitat sa facem lucru x sau y in timp.

Nu sunt cel mai bun jucator din comunitate dar consider ca si de la un jucator slab putem sa invatam cate ceva, de asta va rog sa-mi permiteti sa dau niste sfaturi, bazand pe ce am observat la re:

Cititi cartile jucate cu atentie!
Cititi cartile jucate cu atentie!!
si dupa ce le-ati citit cu atentie, sa le mai cititi odata cu atentie si faceti exact ce zice cartea sa faceti!!!! chiar daca considerati ca stiti ce face cartea si deja stiti pe de rost exista sansa ca va scapat ceva parte din textul de pe carte.

O sa dau doua exemple din jocurile mele
Intr-un joc neoficial (dupa ce am castigat deja 2-0) am fost atacat de Rakdos Ringleader si nu am blocat, si NU am dezcartat o carte random (incat nu am citit cartea si textul credeam ca e de la regenerare). Din fericire a fost cineva acolo care ne-a amintit de abilitate si cum ziceam nu era meci important, dar la fel de bine putea sa fie. Din cate stiu conform noilor modificari de regulament nu eram obligat sa atrag atentia adversarului la "missed trigger" (rog pe Scorpse sa ne explice cum sta treaba cu aceasta modificare de regulament) dar macar adversarul ar fi trebuie sa stie de trigger si sa profite el (de care a profitat pana la urma si a nimerit sa arunc removal din mana smile )

Alt exemplu poate mai relevant era cand am jucat cu Marius care avea multe carti cu scavenge gen Golgari Decoy si Sluiceway Scorpion iar mie imi era frica de cateva ori sa omor pe acestea cu Annihilating Fire ca sa nu foloseasca abilitatea scavenge si sa nu faca creatura care a ramas pe masa mai mare. Daca am fi citit cu atentie cartea si am fi urmarit cu atentie instructiunile de pe ea am fi dat seama ca exiland cartea aceasta n-ar mai fi in cimitir si nu as fi avut nici o problema. Cum nu am observat nici eu nici Marius, el a avut posibilitatea de cateva ori sa foloseasca scavange cand de fapt in mod normal aceasta nu ar fi fost posibil.

Dupa primele meciuri cu el m-am dat seama de eroare si in meciurile urmatoare am fost mai atent (si am gresit prin alte parti tongue )

Last edited by Spoook (2012-10-07 09:40:40)

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Deci,

în primul rând mulțumiri tuturor participanților pentru un eveniment frumos! Îmi face o deosebită plăcere să introduc standings pentru evenimente cu peste 25 participanți.

Legat de timp pentru înregistrat deck-uri: a fost destul la ambele evenimente, MAI ALES ieri unde, oficial, am lăsat 50 minute. Reale, au fost cam 65.

Legat de argumentul cum că ”se așteaptă de fiecare dată o oră începerea evenimentului” am doar atât de spus: și la pre și la re există o serie de probleme organizatorice care DUREAZĂ. Doar înregistrarea jucătorilor (achitat taxe plus introducere în progrămel) când există peste 25 suflete este o chestiune care ia cca jumătate de oră în sine. Apoi așezarea pe mese, explicarea desfășurării evenimentului și împărțirea boosterelor, plus eventualele (și, de obicei, inerentele) probleme apărute toate duc la această „oră tampon”. Pentru mulți pare timp mort, însă personal n-am stat nici un minut să mă scobesc în nas sau să aștept după Xulescu sau Yulescu să ajungă la eveniment. Toată lumea a ajuns cel târziu la ora 11 și ieri am început foarte repede draftul (cred că era cam 11:15). Deci nu, asta nu poate justifica prelungirea timpului destinat înregistrării deck-ului și draftului în sine.

Totodată, temporizarea draftului are rolul de a face jucătorii să fie mai eficienți. Fiecare masă a avut câte un ”arbitru” care a temporizat pick-urile. Dacă draftul a durat mai mult, atunci v-ați furat singuri din timpul de deck-building. It really is that simple. Oriunde joci în cadru organizat trebuie să te conformezi regulilor de timp. Nu reușești? Well, you're just gonna have to do better! Be better. Eficiența face diferența. La draft deja după jumătatea celui de-al doilea pack trebuie să ai o idee cel puțin generală de cum arată deck-ul tău și ce cărți vei băga în el. Dacă acest lucru nu-i clar, înseamnă că probabil ai draftat aiurea. Back to square one: be better! Timpul a fost, dintotdeauna, arhi-suficient și sancțiunile INEXISTENTE. This brings me to my next point.

Ieri am fost FOAAAAAAAAAAAAARTE permisiv cu absolut toate problemele care s-au ivit, inclusiv cu decklisturile înregistrate aiurea. Dar vă asigur că e ultima dată când sunt așa permisiv. Dragilor, CITIȚI regulile și ASCULTAȚI când vi se dau indicații pentru că n-avem timp să venim la fiecare dintre voi să vă explicăm în parte. Când e vorba de un FNM n-am pretenții, dar la evenimente Pre, Re sau GameDay pretind o mai bună disciplină. Și nu, n-o faceți pentru mine, ci din RESPECT pentru ceilalți jucători. Sunteți direct răspunzători pentru lucrurile din „ograda” voastră.

Totodată, pentru probleme legate de game-play, adresați-vă întâi unuia dintre organizatorii de prin preajmă (eu, Mihai, Tudor) sau jucătorilor versați (Silviu, Dan, Gyula, Adi, etc.) înainte de a juca ceva sau dacă nu sunteți siguri pe ceva. O carte odată arătată unui adversar, chiar și dacă e vorba de un land, RĂMÂNE jucată și doar amabilitatea acestuia vă mai poate ”salva”. Greșeli facem cu toții și aceste greșeli trebuie asumate. Asta separă jucătorii buni de cei foarte buni și la un eveniment mare vor face cu siguranță diferența. Vorba lui Gyula se poate traduce cam așa: read+think before you act. Once you do, it's done.

Pentru acest Launch Party efectiv n-am reușit să găsesc un judge care să supravegheze totul (la Prerelease am avut doi), dar pe viitor voi face tot posibilul să nu mai avem această problemă la evenimentele mai mari, deci va fi mult mai în regulă.

@Gyula

Spoook wrote:

Nu sunt cel mai bun jucator din comunitate dar consider ca si de la un jucator slab putem sa invatam cate ceva, de asta va rog sa-mi permiteti sa dau niste sfaturi

Really dude? I'm having A LOT of trouble taking you seriously with the „jucător slab” thing. Îmi place că ești modest, dar să nu exagerăm, bine?

One last thing: când repet o chestie de 10 ori și văd că nu se reacționează la ea, atunci reacționez eu. Data viitoare când spun să vă aduceți pix-uri, să vă chiar aduceți acele pix-uri. Ieri a fost ultima dată când car 20 pix-uri extra după mine. It's getting ridiculous.

Toate observațiile și eforturile mele (precum și a întregii echipe) sunt menite să îmbunătățească experiența MTG pentru fiecare dintre noi. Dacă toată lumea încearcă să joace mai bine și să fie mai organizat atunci comunitatea va fi una solidă iar beneficiile vor rezona și în alte domenii sau aspecte din viața fiecăruia.

Scuze pentru postarea lungă, dar a trebuit să mă exprim cât mai explicit.

Până data viitoare, mă înclin!

Rareșul

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Hug for being such a good organizer?

NEEDS MOAR JACE...
http://pwp.wizards.com/3213663561/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Return to Ravnica - LAUNCH PARTY - înscrieri

Rarres wrote:

Deci,

Legat de argumentul cum că ”se așteaptă de fiecare dată o oră începerea evenimentului” am doar atât de spus: și la pre și la re există o serie de probleme organizatorice care DUREAZĂ. Doar înregistrarea jucătorilor (achitat taxe plus introducere în progrămel) când există peste 25 suflete este o chestiune care ia cca jumătate de oră în sine.

Rareșul

Iti dau cu totul dreptate la tot ce-ai zis mai putin partea de mai sus, care se poate face in proportie de 80-85% DE ACASA. Pe deckbox.org oricum ai o lista cu marea majoritate a jucatorilor care iti vin la eveniment, deci ai putea sa-i introduci anticipat in programel. Evident mai raman cei care sunt noi, care trebuie sa-si faca DCI sau apar fara sa se inscrie, aia fiind cei 20%. Iar partea cu stransul banilor se poate realiza foarte frumos in 2 feluri> 1) modalitatea de preplata direct in cont inaintea eventului (cum a facut Ioana) sau 2) strangeti banii dupa ce oamenii sunt asezati la mese, inaintea deschiderii boosterelor.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png