26

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Exact!
Daca ai destule carti pentru un deck de standard, ai destule si pentru un extended.
In cel mai rau caz, in cel mai rau!, merita pentru practica. Dar in plus ai o gramada de oameni faini acolo, distractie, o bere rece, plus premii pentru toti care au un pic de Spike in ei. S.a.m.d.

Daca ar fi asa cum ziceti voi eu nici nu am ce cauta la un standard momentan, cu deck-urile care le aveti. Si ghici ce? Si cu alea care le am, tot v-am batut big_smile (ain't that right mister Trickster tongue ?).

Last edited by Ryu (2010-09-24 09:55:29)

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

eu l-am batut pe Trickster si cu un deck pauper de RB big_smile big_smile big_smile big_smile

28

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Atunci ce te vaieti? I-ati deckul sub brat si da-i bataie!

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Da, dar aparent nu conteaza, am jace, deci ii auto-win. mda.

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

singerete wrote:

Doamne cand va aud cu "N-am carti" imi vine sa ma dau cu capu de pereti. Poate nu mai ajung la Pre si jucati in. 19 cu bye (bleeh)

NU te da asa de tare de pereti incat sa lesini si sa nu ajungi la pre tongue

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Ionut wrote:

Amu sincer, nu joc extended fiindca doar din Zen am inceput, si, vorbele lui rares "N-AM CARTI!"

http://store.tcgplayer.com/ sunt și cărți ieftine de extended

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Nimic, nimic despre pre? Chiar asa de rau v=a parut ca v=a batut alex? tongue

This is who i am!

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Stai si tu putin, pana incepe saptamana si merge lumea la serviciu. N-ai observat ca in weekend bate vantu prin forum, iar cum incepe saptamana de lucru se aglomereaza? big_smile

Mie mi-a placut cum a iesit concursul doar ca m-a dezamagit WER-ul. Din nou! Adica nu mai pune playerii la masa in functie de clasament ci aiurea. Doar in ultima runda au jucat cei cu cel mai mare punctaj la masa 1.

Setul mi se pare foarte, foarte interesant cu sinergii si strategii foarte misto. O sa fie o placere sa draftez. Abia astept Release-ul tongue

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Nu se poate juca cu cel vechi? Mi s pare aiurea ce se intampla...

This is who i am!

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Subscriu la ce a zis gurul. Adică mi se pare și normal, ca învățăcelul să-și aprobe mentorul. Moving on!

Am un singur lucru de zis: infect este baza. orice căcățel de creatură cu infect poate face MULT. A, și setul nu prea are removal, așa că e mai greu să scapi de problemele de pe masă. One more thing: Argent Sphinx îi tare.

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Mda, infect doare si cred ca la draft o sa doara si mai tare, argent sphinx activat nu mai pleaca nicaieri, si argentum armor, de apuci sa declari o creatura echipata ca attacker, ai castigat. Intr-adevar saracacios removal...

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Trickster wrote:

Mda, infect doare si cred ca la draft o sa doara si mai tare..

mi-am petrecut ceva timp cu teoria infectului pe drum spre CJ si inapoi (adica aproape 6h) si nu este atat de simplu - infect este puternic doar in anumite conditii:
1. sunt prezente min. 9-10 creaturi cu infect in deck-urile
a. UB-proliferate cu suport a 3+ spelluri de proliferare
b. BG-pump cu suportul echipamentelor si +X/+X (care e comuna in set!)
evident sunt binevenite in ambele strategii echipamente si removal (care e destul de `scarce in scars`)
2. derulati mental primele ture in mintea voastra si decideti daca sunteti jucatorul aggro si puteti imparti 5-7 contoare de otrava mai repede decat poate adversarul sa stabileasca controlul/stall-ul.

Aceste strategii pot fi urmarite cu usurinta la draft, insa nu uitati, nu sunteti singuri la masa de draft (lol) si cu fiecare draftör de infect la masa, scad sansele sa indepliniti conditiile mai sus amintite. Sugerez sa urmariti cu atentie pick-urile 4-7 si sa sariti de pe trenul infectarii daca primiti semnalele corespunzatoare.. si vice-versa daca sunteti feeded w. poisonous phyrexian oil.

La PRE am avut norocul sa gasesc in sealed-pool cartile care indeplineau aceste conditii. In caz contrar jucam metalcraft-control care mi se pare calitativ superior arhetipului de infect. Aici imi vine in minte deck-ul lui Razvan cu care am jucat ultima runda si a fost cel mai dificil matchup (metalcraft control) tocmai pentru ca putea prin activarea rapida a metalcraftului sa ma `inchida`complet si sa asist la moartea planeswalkerului din mine (slow and painful).

Last edited by m0nstersnatch (2010-09-27 12:22:46)

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

The master has spoken! Pay heed to the master!

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Sa va zic ce am patit eu. Cand intri in top 8 la Prerelease aici, faci un draft cu acestia. Si am mers pe ideea de a drafta infect. Adevarat, primul joc l-am terminat in tura 5. Dar urmatoarele doua jocuri le-am pierdut (si implicit si meciul), pentru ca cealalata persoana avea mult removal si creaturi cu flying, mergand pe stilul absolut clasic de draft, valabil in orice meta. Parerea mea este sa nu faci focus prea mare pe infect, numai daca prinzi si removalul corespunzator. De asemenea, cat timp ai numai infect, oponentul incepe practic la 10 viata, dar daca ai mixt atat creaturi cu infect cat si creaturi fara, atunci e ca si cum oponentul ar avea 30 viata! Parerea mea este ca sa draftezi traditionalul removal + flying, sau metalcraft aggro sunt mai usor de asamblat decat un deck bun de infect.

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Cata dreptate are Viki. Important e sa iti dai seama de semnalele celui de langa tine si sa vezi inspre ce se duce si ce te lasa pe tine sa mergi. Acum nu stiu chestia asta cat de valabila e la noi, dar putem sa fim atenti si la acest lucru.

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

vikirosen wrote:

Parerea mea este ca sa draftezi traditionalul removal + flying, sau metalcraft aggro sunt mai usor de asamblat decat un deck bun de infect.

my words exactly ;p lol, nu chiar, dar aceeasi idee: daca deckul de infect nu este solid si sinergetic, va fi doomed to fail.
cati oameni au fost la pre in total si unde?

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

Pana raspunde Viki la intrebarea lui Snatch, am pus deck-urile primilor 3 clasati.

Top 3 decks

http://pwp.wizards.com/9212457895/Scorecards/Landscape.png

Re: [Event] Pre-Release Scars of Mirrodin

m0nstersnatch wrote:
vikirosen wrote:

Parerea mea este ca sa draftezi traditionalul removal + flying, sau metalcraft aggro sunt mai usor de asamblat decat un deck bun de infect.

my words exactly ;p lol, nu chiar, dar aceeasi idee: daca deckul de infect nu este solid si sinergetic, va fi doomed to fail.
cati oameni au fost la pre in total si unde?

54 de participanti, la Games Academy, Genova

PS: Vrea cineva carti in italiana?

Last edited by vikirosen (2010-09-27 16:35:06)

http://pwp.wizards.com/5208063897/Scorecards/Landscape.png